PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Bývanie - farby v byte

Vydané: 06.12.2012 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7061x

Kde sa dobre býva...

1. Farby v byte | Foto: Pkruger
1. Farby v byte | Foto: Pkruger
Napriek tomu, ako bývame vyťažený z práce a tvrdíme, že sa domov chodíme len vyspať, v skutočnosti nám na tom, ako bývame, veľmi záleží. Pocit zo svojho bývania, ktorý si so sebou nesieme, je navyše pomerne dôležitý. Môže v nás prebúdzať harmónii, alebo tiež zlú náladu...

Príjemnú atmosféru bytu, alebo domu navodzuje niekoľko nevyhnutností. Tou základnou je celková útulnosť. K tej prispievajú: dobre zabývaný priestor, príjemné farby, ale napríklad príjemne nízke stropy. Svoju úlohu samozrejme hrajú aj doplnky a dizajnové prvky, ktorými sa obklopujeme.

 

V hlavnej úlohe priestor

Iste sa všetci zhodneme, že veľkú úlohu hrá to, aký veľký priestor obývame. Veľký priestor s vysokými stropmi môže pôsobiť neútulne a malý preplnený priestor zase chaoticky. Čo tak pár tipov, čo s tým?

Vyzrieť sa na vysoké stropy je hračka

Ak žijete v byte s vysokými stropmi (spravidla v starých tehlových domoch), máme pre Vás tip. Vymaľujte si steny nejakou výraznou farbou a to zhruba do troch štvrtín výšky stien izby. Vďaka tomuto triku bude Váš interiér vyzerať menšie a útulnejšie.

Ako "nafúknuť" malý priestor

Na druhú stranu stiesnené priestory malých bytov môžu vyvolávať úzkosť. Aj tu si môžeme pomôcť optickým klamom - použijeme v interiéri niekoľko vysokých zrkadiel.

2. Výmaľba, Foto: jasleen_kaur
2. Výmaľba
Foto: jasleen_kaur
Zvoľte zrkadlá s dekoratívnym dizajnom. Priestor sa vďaka nim vizuálne zväčší a ak vyberiete zrkadlo so zaujímavým tvarom, alebo s nevšednou farebnosťou rámu, získate i pekný interiérový doplnok.

Ako vymaľovať stiesnené priestory

Pri výmaľbe malých priestorov odporúčame klasickú bielu farbu. Tá navodzuje pocit neohraničenosti a vzdušnosti.

Hodí sa napríklad aj svetlo modrá, alebo naozaj veľmi jemné pastelové odtiene - bledomodrá, marhuľová, lososová, zelenkavá apod.

Tým sme sa dostali k ďalšej kapitole.

 

Farby v byte

Podľa odborníkov môžeme rozoznať až sedem miliónov farebných odtieňov, ale len pre osem tisíc z nich existuje názov. Farby pôsobia na každého z nás. Vyvolávajú v nás emócie a pôsobia aj na naše zdravie. Preto je nesmierne dôležité starostlivo si vybrať farby, ktorými sa obklopujeme.

Farby na stenách, nábytku a bytových doplnkoch dokážu miestnosť opticky zväčšiť, zmenšiť, zúžiť, alebo rozšíriť, ale tiež výrazne presvetliť. Majú schopnosť vyvolať v nás pocit smútku a rovnako ako predstavu neporaziteľnosti a energie. Už viete, akú si vybrať?

Farba biela

Biela farba je farba neutrálna, jednoduchá, ľahká a čistá, ktorá sa hodí takmer do všetkých miestností. Je to farba, ktorá opticky zväčší priestor a bude najlepšie odrážať svetlo. Preto by sme ju mali stopercentne voliť v menších priestoroch a malometrážnych bytoch. Na druhú stranu ale oslňuje a unavuje oči. Preto vždy vyžaduje doplnenie inými farbami, ktoré harmonicky upútavajú pozornosť.

Vo väčších miestnostiach sa biela farba kombinuje s tmavšími doplnkami a prvkami v teplých farebných odtieňoch. Veľmi módne je sedací nábytok v odtieňoch vanilkovej, smotanovej a bielej farby.

Farba oranžová

Oranžová farba je veľmi obľúbenou farbou nielen v bytových a interiérových dizajnérov, ale aj mnohých zákazníkov, ktorí túto farbu už dlhšiu dobu volia do svojich bytov. Táto farba má pozitívny vplyv na psychiku človeka. Dobre podporuje trávenie, pomáha prekonávať depresiu a podľa štúdií posilňuje telo. Charakteristika tejto farby je ľahká dráždivosť, provokatívnosť, energetičnosť a chuť do života. Je to teplá a veselá farba, ktorá osviežuje a rozširuje priestor.

Preto sa hodí do malých, alebo tmavších miestností kam počas dňa nepríde veľa prirodzeného svetla. Všeobecne je jej najčastejšie využitie v jedálňach, obytných halách a čiastočne aj v spálňach.

Farba zelená

Zelená farba evokuje prírodu, ekológiu, voľnosť a nádej. Je symbolom vegetatívneho života, ktorý podporuje rast a rozvoj. Zelená farba dokáže v človeku vyvolať pocity spolupatričnosti s ostatnými, rozvinúť priateľstvo a utvárať dobré harmonické vzťahy. Zelená sa stáva veľmi módnou farbou a to vo všetkých odtieňoch od tých najjemnejších cez tlmené s prídavkom šedej, olivovej až po tie najtmavšie odtiene. Najvhodnejšie miestností pre zelenú farbu je pracovňa alebo študovňa, kde je potreba vysokej koncentrácie. S veľkým úspechom ju môžeme použiť aj do kúpeľne.

Farba červená

Červená je farbou aktivity a povzbudenia, ktorá dodáva ľudskému organizmu potrebnú energiu a prebúdza v človeku životnú silu, lásku a istú dávku odvahy. V interiéri pôsobí červená farba veľmi výrazne a efektne. Vo svojom protipóle je farbou krvi, násilia, boja a zúrivosti. Veľmi zriedka je táto farba používaná k vymaľovania stien. Väčšinou sa objavuje v doplnkoch, alebo v prevedení kuchynskej linky. Červená farba podporuje chuť do jedla a vytvára príjemnú pohodu. Preto ju do jedálenského kúta, či kuchyne volíme pomerne často. Táto voľba je však zlá v prípade, že má človek problémy s nadváhou. Naproti tomu modrá a modrozelená drží apetít na uzde.

Hodí sa do pochmúrnych a jednotvárnych priestor, nikdy nie do spálne.

Farba fialová

Fialová farba sa stáva čoraz obľúbenejšou farbou mnohých zákazníkov a to pravdepodobne preto, že pomáha harmonizovať duchovnú i fyzickú energiu a prináša do života inšpiráciu. V kombinácii s tmavšími doplnky prináša do priestoru rovnováhu a aktuálne módnosť. Ako izbová farba sa príliš nehodí, pretože vo veľkom množstve môže vyvolať deprimujúcu náladu. Ak sa rozhodne človek pre fialovú aj napriek tomu, mal by ju vyplniť svetlom a neutralizovať väčším množstvom bielej.

Farba žltá

Farba slnka, ktorá rozsvieti celú miestnosť a zaplní ju pozitívnou energiou. Dáva priestoru slnečný a radostný nádych. Táto farba má pozitívny, povzbudzujúci účinok a podnecuje k práci, zvlášť v duchovnej oblasti.

Nie je vhodné touto farbou vymaľovať všetky štyri steny. Pretože nás z nej po určitej dobe budú bolieť oči. Vhodnými doplnkami sú prírodné materiály, napríklad ratanový nábytok, alebo nábytok z masívneho dreva.

Farba modrá

Táto farba uvoľňuje a upokojuje myseľ, preto si dlhodobo udržiava prvenstvo v obľúbenosti farieb. Najvhodnejšie miestností pre umiestnenie modrej farby je kúpeľňa. Keďže ide o farbu vody a v tejto kombinácii pôsobí relaxačne. Najčastejšie sa však s modrou farbou stretávame v spálňach. Najskôr preto, že dokáže odbúravať pocit samoty a opustenosti. Modrá najlepšie vynikne v kombinácii s bielou farbou, kedy môžeme odtieň modrej použiť na steny, a bielym alebo krémovým nábytkom doplniť interiér. Tyrkysovo modrá farba perfektne ladí s prírodnými materiálmi, kedy najlepšieho efektu docielime podlahou v orechov dekóre.

Farba ružová

Dáva priestoru rys ženskosti a náročnosti, vyvoláva nežnosť a povzbudzuje dobrú náladu.

 

 

Farba hnedá

Svojím prírodným charakterom sa dobre hodí k rustikálnemu, pohodlnému a útulnému zariadeniu. Človek by ju ale mal kombinovať s teplými farbami, ako je napríklad žltá alebo oranžová, aby docielil živších efektov.

 

 

Viac článkov a informácií o predplatnom, či inzerciu získate na webe Vydavatelství IN publishing group s.r.o. www.inpg.cz.

Zdroj:

  • bydleni.dobryweblog.cz
  • jaktodelaji.cz
  • novinky.cz
  • pravo.cz

Použité fotografie:

  1. Pkruger | Dreamstime.com
  2. jasleen_kaur, CC BY-SA 3.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Iva Nováková

Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zostavy v detských izbách? Preferujete lamino a variabilitu

Zostavy v detských izbách? Preferujete lamino a variabilitu

Vydané: 30.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkMoje bývanie ▪ Prečítané: 2693x

Vyberáte nábytok do detskej izby a robí vám ťažkosti orientovať sa v širokej ponuke? Pozrite sa na niekoľko zostáv, ktorých kvalitu aj variabilitu overili zákazníci nášho e-shopu. Kvôli odolnosti a ľahkej údržbe preferujú lamino.

Celý článok
Ako zariadiť domácu pracovňu ?

Ako zariadiť domácu pracovňu ?

Vydané: 07.01.2014 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bývanie ▪ Prečítané: 2946x

Kto môže tvoriť v pokoji svojho domova, stojí často pred rozhodnutím, kam svoj ​​pracovný kút umiestniť tak, aby nikoho nerušil a zároveň nebol nikým rušený. Ako najlepšie zariadiť a vybaviť domácu pracovňu sa dozviete v článku.

Celý článok
1komentárov
Zabezpečenie bytu a rodinného domu

Zabezpečenie bytu a rodinného domu

Vydané: 18.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bývanie ▪ Prečítané: 3306x

Bráňte sa všetkým zlodejom, ktorí si robia zálusk na váš majetok! Zabezpečte svoj dom a byt tak, aby nemali šancu a nepostihlo vás nešťastie v podobe vybielenej domácnosti. Prečítajte si, ako podobným prekvapeniam predchádzať.

Celý článok