PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Očami architekta: Ako vyriešiť umiestnenie kuchyne v neobvyklom dome?

V ďalšom pojednaní o vhodnom riešení kuchýň v rôznych typoch bývania nám architekt Petr Brandejský predstaví stavby, nad ktorých fungovaním tak trošku zostáva rozum stáť. Tiež v nich ale bývajú ľudia a majú kuchyne. Ako to robia?
Vydané: 06.03.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2066x

Neštandardné riešenia - pokusy a omyly

Aj takto sa dá dnes bývať. Foto: Ing. arch. Petr Brandejský
Aj takto sa dá dnes bývať. Foto: Ing. arch. Petr Brandejský
Na ukážku sa pozrime na pár príkladov, ktoré sú, mierne povedané, neštandardné. Dnešná doba so sebou nenesie len architektonické výstrelky, ale aj pokusy o ekológiu, nízke náklady, svojbytnosť, ale aj výstrednosť, iný pohľad na priority, no a niekedy aj isté „bláznovstvo“. Rovnako tak možno ekologické bývanie nájsť vo vetvách stromov, kedy obytná bunka nadväzuje na princípy vychádzajúce z bioniky (veda zaoberajúca sa princípmi prírody, prírodnín a živých organizmov a uplatňujúca tieto vzory v štruktúre stavby či nových technológiách).

Bez zaujímavosti nie sú ani pokusy vytvoriť nové typy bývania, ako napríklad skupinu domčekov v tvare gule na nohe, v ktorej je schodisko do poschodia. Hovorím o už spomínaných pokusoch, ktoré som mal možnosť vidieť. Podivné zoskupenie päťdesiatich akoby nízkych vodárenských veží, s okienkami ako u ponorky z kníh Julesa Verna, nájdeme v mestečku S' Hertogenbosch v Holandsku.

Tento pokus bol v súčasnosti odsúdený do úlohy lacného bývania pre študentov. Podobne podivne pôsobia v holandskom Helmonde domčeky, ktoré sú vlastne kocky postavené na jednom z vrcholov. Večer, kedy za oknami bolo vidieť obyvateľov tejto podivnej architektúry, všetko pôsobilo neskutočne futuristicky a bizarne.

Podzemie alebo Zemeloď ?

Úplne samostatná Zemeloď. Podobná stojí aj, neďaleko obce Sázava. Foto: Dominics pics
Úplne samostatná Zemeloď. Podobná stojí aj
neďaleko obce Sázava. Foto: Dominics pics
Rovnako tak podivne môže pôsobiť bývanie pod zemou, kedy zeleň a zemina izolujú dom do polohy pasívneho domu. Vkusne vyriešené časti presklených stien v pôdnom záreze pôsobia veľmi nenásilne a vzniknuté prepojenie s prírodou je veľmi príjemné a šetrné. Inou alternatívou je experimentálny dom Jaroslava Duška, tvarom pripomínajúci iglu či jurtu. Je vytvorený z nekonečnej „nohavice“ s výplňou stáčanej po špirále, zakončenou svetlíkom vo vrchole. Tento veľmi zaujímavý počin je z hľadiska estetiky a prúdenia energií vydarený, avšak má svoje problémy nielen s izoláciou.

Neobvyklým spôsobom pristupuje k riešeniu architekt Michael Reynolds, ktorý zrealizoval počas troch týždňov, v krásnej prírode u Sázavy, projekt nazvaný Zemeloď. Jedná sa o nekonvenčný unikátny prístup obytnej stavby nezávislej na ekonomike. Je to o pohľade na svet, ekonomiku, energetiku.

Používa recyklované materiály a jeho stavby sú lacné, ekologické, samostatné a hlavne nezávislé. Nezaprie vo svojich riešeniach indiánske korene. Z tohto pohľadu možno nájsť moderné domy hlinené, slamové a iné. O ich zmysluplnosti nám napovie asi až čas.

Ale čo s našou kuchyňou?

Pri všetkej komplikovanosti a nepochopiteľnosti týchto zdanlivých výstredností tu bývajú ľudia, no a majú tu, okrem iného aj svojej kuchyne. Ak sa nedržíme zabehnutých zvyklostí a šablón a nepýtame sa, kam napr. zavesiť v takomto bývaní kuchynské skrinky, obrázky, prečo steny nie sú zvislé a strop vodorovný, ako postaviť kuchynský pult do „zákruty“, potom toto alternatívne riešenie, môže byť pre niekoho zaujímavé a hlavne nevšedné. Je to len o filozofii a o financiách.

Dom ako kocka, stojaca na svojom vrchole. Foto: Ing. arch. Petr Brandejský
Dom ako kocka, stojaca na svojom vrchole. Foto: Ing. arch. Petr Brandejský
Nakoniec, ak pristúpime na obydlia, kde jedna stena nie je rovná, kde nie je pravý uhol, kde sa to hemží nepravidelnosťami, potom asi nemáme na mysli klasickú kuchynskú linku a spotrebiče tak, ako ich poznáme.

Tieto domy sú hocikedy, cez zdanlivý príklon k prírode, veľmi sofistikovane riešené. Nie nadarmo nám to pripomína pôvodný princíp začlenenia starých poľnohospodárskych stavení do rázu prírody. Rámec a oporu domu tvorí stará lipa, malý lesík, svah s porastom. Neveriacky hľadíme na túto symbiózu a premýšľame, na ktorej škole dotyčný majiteľ statku vtedy študoval.

Aké prosté, on len pokorne sledoval prírodu, prispôsoboval sa jej, neničil si svoje okolie, vychádzal z regionálnych zdrojov. Slovo pokorne tu nemá význam poníženosti, ale prostej absencia pýchy, ktorú má naša doba bohužiaľ na rozdávanie.

Takže verím, že naša exkurzia do princípov umiestnenia kuchyne podľa kritérií daných normou alebo umiestnenia a typu kuchyne v závislosti od typu bývania (vrátane alternatívneho bývania), vám trochu usporiadala myšlienky a bola prínosom pre vaše ďalšie počínanie.

Trápi vás niečo, s čím vám pomôže naša odpoveď?

Ak vás zaujímajú nejaké podrobnosti k spomínanej téme, prípadne inej problematike spojenej s bývaním, radi vaše otázky zodpovieme v komentároch pod článkom. Ak vyžaduje váš problém rozsiahlejší zásah, môžete sa cez túto stránku spojiť s autorom článku a dohodnúť si osobnú konzultáciu aj s prípadným riešením.

Použité zdroje:
Projektovanie bytových a občianskych stavieb
Neufert - Navrhovanie stavieb
Freedomky s.r.o. , Jihomoravské inovační centrum - Brno

Použité fotografie:
Ing. arch. Petr Brandejský
Dominic 's pics CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

2komentárov
Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 3997x

Chystáte sa rekonštruovať podkrovie na bývanie alebo vás štvú straty tepla, nekontrolovateľne unikajúceho z domu? Zrejme vás čaká a neminie zateplenie strechy. Čo je pri realizácii dôležité vám povie architekt Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Vydané: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1787x

Vidíte pri daždi alebo topení snehu mokré fliačky v horných rohoch miestností pod strechou? Rýchlo zakročte, pretože z malej škvrny môže byť obrovský problém. Aké závady strechy spôsobujú zatekanie, odhaľuje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Vydané: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1985x

Poriadna strecha je základom bývania, a preto je dôležité sa o ňu starať. Viete to? Architekt Petr Brandejský vám v ďalšej časti seriálu o stavbách poradí, na ktoré miesta sa sústrediť, aby ste predišli neskorším problémom.

Celý článok