PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Púšťate sa do rekonštrukcie domu? Architekt vám poradí, ako na to!

Nevyhnutná rekonštrukcia domu či bytu je pre mnohých majiteľov nočnou morou. Ak aj vás čakajú stavebné opravy, čítajte nový seriál článkov Ing. arch. Petra Brandejského. Povie vám, ako na rekonštrukciu, aby dopadla čo najlepšie.
Vydané: 23.05.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2572x

Úprava, oprava, rekonštrukcia alebo demolácia?

Na našom webe si postupne rozprávame o problémoch jednotlivých čiastkových častí vášho domova. Spálne, kancelárie, kuchyne, detské izby a ďalšie priestory sme preložili pasívnym bývaním a drevostavbami. Avšak by bolo dobré občas vidieť veci aj z iných pohľadov, než je zariaďovanie hotových miestností. Z pohľadov odporúčaní a noriem, ergonómie a prevádzkovo technických a estetických vlastností.

Vďaka dôkladnej rekonštrukcii je zo starého zase nové.
Vďaka dôkladnej rekonštrukcii je zo starého zase nové.
Mám na mysli tú chvíľu, než je miestnosť miestnosťou so svojím určením a všetkými nadväznosťami na zmysluplné a účelné bývanie. Je to chvíľa, kedy dom alebo byt nespĺňa vaše predstavy a kritériá noriem, prípadne je potrebné razantnejších riešení v rámci celej dispozície. Týka sa to dostavby, prestavby, zmeny dispozície, nových miestností, podláh a stropov, posunov stien, komunikácií, schodísk, otvorov, inštalácií a podobných záležitostí stavebného charakteru.

V článkoch sme spomenuli túto oblasť len okrajovo v kapitole "Dispozičné riešenie" a "Stavebné úpravy". Nie vždy sa vám podarí vtlačiť svoje potreby a sny do existujúcej dispozície alebo je táto v žalostnom stave a proces, o ktorom si budeme rozprávať, je jednoducho nevyhnutnosťou. Veľa vecí sa dá vyriešiť svojpomocne, ak vám nestačia peniaze a ste z odboru alebo dostatočne manuálne zruční. Odborné veci však uvážlivo zverte profesionálom, aby ste nakoniec neboli skôr naštvaní, ako šťastní z vydarenej práce.

"Prekvapenie a údiv sú počiatkom pochopenia." José Ortega Y Gasset

Čo všetko vo vás vyvolá prekvapenie a údiv? Hlúposť politikov, genialita vedca, ľudská neomalenosť, rovnako ako detská bezprostrednosť, neočakávaná správa. Tak by som na dlhé riadky mohol robiť zoznam toho, čo každého dnes a denne prekvapuje a udivuje.

 

Je toho naozaj veľa, ale viem, čo vás neprekvapí a neudiví. Sú to skutočnosti, na ktoré ste pripravení. No a to je práve úloha nášho "Vzdelávacieho kútika". Výsledkom nášho snaženia bude dosiahnuť druhej časti citátu - to znamená pochopenie.

Čo to je za divné slovo alebo ktoré výrazy sa hodia do našej výzbroje?

A chápať začneme prostredníctvom malého slovníka výrazov, ktoré k rekonštrukciám neodmysliteľne patria. Je ich určite oveľa viac a časť z nich bude tiež mierne povedané nespisovná, zvlášť ak zahrnieme aj výrazy, zračiace naše nadšenie nad úderom kladiva do palca, klincom vytvorený šrám na dlani a iné lahôdky, ktoré potešia každého dobrého kutila.

Je pravdou, že Pat a Mat nekliali, ale to nebude náš prípad. Na tento účel má náš jazyk pekný rad výrazov, ktoré ľahko vyletia z úst, ale horšie sa publikujú. Však to poznáte.

Avšak túto skupinu výrazov necháme až na samotný priebeh procesu, ktorý bude mať za úlohu dostavať, prestavať, zveľadiť, upraviť, opraviť, zhodnotiť (a to je len špička ľadovca) vašu nehnuteľnosť, byt či kancelárske priestory.

Takže, než si pekne po slovensky zanadávate, skúste sa zorientovať v skupinke slov, ktoré môžu vaše počínanie charakterizovať:

KONŠTRUKCIA: Je výraz pre formu, skladbu alebo v našom prípade stavbu.
REKONŠTRUKCIA: Predpona re-nám hovorí, že ide o znovu zostavenie, znovu zostrojenie, väčšinou je myslený návrat k staršiemu (pôvodnému) nedochovanému stavu. Bez tohto slova by znovu oživené pamiatky nevyzerali tak, ako vyzerajú vo svojej pôvodnej kráse, rovnako tak nádherné veteránske autá, ale napríklad aj vaše bývanie, na ktorom sa podpísal zub času.
DEMOLÍCIA: Je protikladom k slovu konštrukcia. Môže vás stretnúť u čiastkových úprav, ako staré prevádzky, stodola a iné.
ÚPRAVA: Označuje proces zmeny pre potrebné účely a potreby.
OPRAVA: Je to súhrn procesov, ktoré vrátia vašu poškodenú stavbu do pôvodného alebo aspoň použiteľného stavu.
ÚDRŽBA: Je to súhrn počínania, ktoré udrží váš "hrad" prevádzkyschopný. Zahŕňa aj prípadné zlepšenia.
SANÁCIA: Opatrenia, ktoré vedú k odstráneniu príčin a neskôr aj vzniknutých následkov alebo len odstránenie škôd.
ASANÁCIA: Súbor opatrení, ktoré vedú k ozdraveniu nášho prostredia.
KONVERZIA: Zmena, premena, obrat - napríklad činnosti vedúce k zmene účelu miestnosti, prevádzky a ďalšie.
REKONVERZIA: Opäť obľúbená predpona re-značiaca spätný proces, opätovnú zmenu, premenu. Často používaný výraz pre prebudovanie komplexu za úplne novým účelom. Bývalá továreň na súbor predajní, pivovar na bytový celok s infraštruktúrou obchodov a služieb a podobne.
RENOVÁCIA: Súhrn úkonov, ktoré pomôžu opotrebovanú alebo poškodenú stavbu či jej časť navrátiť do pôvodného stavu.
REŠTAURÁCIA: Značí odborne vykonanú obnovu či záchranu historicky hodnotných stavieb, diel, obrazov, starožitností. Nie je vylúčené, že vo vašom interiéri napríklad neobjavíte fresku, ktorej krásu budete chcieť zachovať. Reštaurovať možno aj veci z doby nie tak vzdialenej ako funkcionalistické prvky interiéru alebo artefakty secesie a iných predošlých slohov a období. Reštaurovať možno aj ručné práce vašich predkov, všetko čo vás oslovuje a lahodí vášmu oku. Dotknuté dielo, konštrukcia či zaujímavý fragment, nemusí byť nutne na zozname UNESCA, aby vo vás vyvolalo potrebné emócie. Potom už je len krok k vnútornému hlasu, ktorý vám bude našepkávať, že udrieť na to sadrokartón síce bude lacnejšie a menej prácne, ale tiež nezodpovedné voči práci a zručnosti vášho predchodcu.
REVITALIZÁCIA: Obľúbená predpona re-, pripojená k slovu vitalis - životaschopný značí, že váš "hrad" znovuoživíte. Tento výraz sa používa aj pre väčšiu skupinu budov, ulicu, štvrť či mestský celok, bývalé sklady, priemyselné celky a ďalšie. Súčasťou revitalizácie býva často aj ďalšie re-, a to REKULTIVÁCIA, ktorá má zahladiť stopy po bývalom (väčšinou nešetrnom až zničujúcom) zásahu do krajiny a prostredia, spôsobené predošlým užívaním (ťažba, vojenské úvozy, sklady).

Myslím, že toto stačí k výbave človeka, ktorý nechce vyzerať, že je povrchný, a pri slove reštaurácia nedostane tras ruky pri predstave oroseného pollitra. Takže až sa ozve okrídlené: "Šéfe, tak nás tu máte na tú rekonštrukciu toho vášho hniezdočka."

Bez mihnutia oka poviete s prehľadom: "Chlapče zlatý, rekonštrukcia? Tu to bude aj náročná konverzia s čiastočnou demoláciou, sanáciou, následnou asanáciou a renováciou, tak si vyhrňte rukávy." Ten sa bude ešte týždeň obzerať, na akého znalca tu narazil.

Použité zdroje:

Wikipedia
Neufert – Navrhovanie stavieb
Projektovanie bytových a občianskych stavieb

Použité fotografie:
Ing. arch. Petr Brandejský
Michal Bartoš

Chcete sa autora článku opýtať na podrobnosti k rekonštrukciám? Napíšte mu do komentárov!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

2komentárov
Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 4039x

Chystáte sa rekonštruovať podkrovie na bývanie alebo vás štvú straty tepla, nekontrolovateľne unikajúceho z domu? Zrejme vás čaká a neminie zateplenie strechy. Čo je pri realizácii dôležité vám povie architekt Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Vydané: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1801x

Vidíte pri daždi alebo topení snehu mokré fliačky v horných rohoch miestností pod strechou? Rýchlo zakročte, pretože z malej škvrny môže byť obrovský problém. Aké závady strechy spôsobujú zatekanie, odhaľuje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Vydané: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 2008x

Poriadna strecha je základom bývania, a preto je dôležité sa o ňu starať. Viete to? Architekt Petr Brandejský vám v ďalšej časti seriálu o stavbách poradí, na ktoré miesta sa sústrediť, aby ste predišli neskorším problémom.

Celý článok