PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Poriadna strecha je základom bývania, a preto je dôležité sa o ňu starať. Viete to? Architekt Petr Brandejský vám v ďalšej časti seriálu o stavbách poradí, na ktoré miesta sa sústrediť, aby ste predišli neskorším problémom.
Vydané: 23.12.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1988x

"Najväčšia chyba je, že si nie sme vedomí žiadnej chyby." Thomas Carlyle

Zlá strecha, jej poruchy a nedostatky môžu vaše vysnívané bývanie totálne zdevastovať. No a to bude téma, ktorá nás bude zaujímať. Čo môžeme očakávať za poruchy, kde ich nájdeme, ako sa prejavujú, no a ako sa s nimi pobiť. Je to málo, je to veľa? No, je to hlavne potrebné vyriešiť. A o tejto téme si budeme rozprávať.

Kritické miesta na streche je potrebné pravidelne kontrolovať.
Kritické miesta na streche je potrebné pravidelne kontrolovať.

Bola nebola jedna strecha a tá mala byť dobrá. Dobrá nebola, bola zlá! Vždy, keď bolo vonku škaredo, strecha sa správala zle. Pod tou strechou bývala rodina a tá z jej správania bola taktiež nešťastná. Časom to vyzeralo tak, že keď sa vonku mračilo, mračila sa aj tá rodina.

Zlá strecha, jej chyby a nedostatky môžu vaše vysnívané bývanie totálne zdevastovať.

Boli protivní, nevľúdni, nevyspytateľní, plní vrtochov, rovnako ako počasie. Pokrývač strechu opravil, ale zlý pocit ostal. Čo keby zase niekedy. Usmievajte sa, keď vám tečie do topánok a to aj doma.

Panna alebo orol, čiže nosná konštrukcia alebo strešný plášť

Tak trebás orol. Mrkneme sa na strešný plášť. Skúsime najskôr strechy nezateplené. Teda hovoríme o strešnej krytine, ktorá môže byť rozličná a rôzne môžu byť aj jej poruchy.

Pozor hlavne na prvky, ktoré strešnou krytinou prechádzajú.
Pozor hlavne na prvky, ktoré strešnou krytinou prechádzajú.

Vaša celá stavba má určitú predpokladanú životnosť, s ktorou treba počítať. Pochopiteľne je možné niektoré prvky patriace do krátkodobých udržať pri živote dlhšie než je predpoklad, ale s rozumom! Sú tu prvky s dlhodobou životnosťou a tým môžeme naopak tými krátkodobými ich životnosť skrátiť. O čom to hovoríme?

Dlhodobá životnosť platí pre zvislé a vodorovné nosné konštrukcie, strešnú nosnú konštrukciu a schodisko. Myslené steny, stropy, základy. Krátkodobá životnosť sa predpokladá pri konštrukciách podláh, výplní otvorov, inštalácie, omietok a ďalších stavebných prvkov.

Keď nefunguje jedno, nefunguje ani to druhé

Ak znehodnotíte tie prvé, hrozia statické poruchy, zrútenie konštrukcií, nefunkčnosť stavby, náročné rekonštrukcie, nefunkčnosť a neobývateľnosť. Ak sú chyby pri krátkodobých, potom zhoršujeme kvalitu bývania, hygienické podmienky, umožňujeme znehodnotenie konštrukcií dlhodobých. No a je to vonku. Čo je "nakrátko" a "dlho"? Dlhodobá životnosť je myslená 100 a viac rokov, krátkodobá je myslená v desiatkach rokov, pod 100 rokov.

Rez strešnou konštrukciou
Rez strešnou konštrukciou

Aké chyby nájdeme na krytine? Najčastejšie je možné väčšinu chýb rozdeliť na vady chybného projektu alebo nedodržanie realizácie podľa projektovej dokumentácie a príslušných noriem, popr. nedodržanie technologických a technických postupov vrátane použitia chybných stavebných materiálov. Ďalšie problémy môžu vzniknúť chybami v užívaní a nedostatočnej údržbe alebo zmenou užívania a funkcie objektu.

Čo je nám v pätách? Je to jednoduché. Všetky vplyvy, ktoré nám prináša vonkajšie prostredie. Sneh, ľad, krupobitie, voda, škodcovia, mach, plesne, konáre, lístie, prach. Tak už vieme, čo nás môže stretnúť. A teraz kde? Na ploche strechy, v úžľabí, na nároží, v zlomoch, pri manzardách a vikieroch, v mieste prestupov a spojov, pri oknách, komínoch a ventilácii, všemožných klampiarskych výrobkoch vrátane odkvapov a zvodov, ukotvení lávok, snehových zábranách, anténach a stožiaroch, prípadne bleskozvodoch. Ako vidíte, možností je viac než dosť.

V tomto prípade už je oprava potrebná.
V tomto prípade už je oprava potrebná.

Chcete sa dozvedieť viac o údržbe vašej strechy? Pýtajte sa autora článku v komentároch pod článkom!

Úvodná fotografia: Erich Ferdinand CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

2komentárov
Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 4003x

Chystáte sa rekonštruovať podkrovie na bývanie alebo vás štvú straty tepla, nekontrolovateľne unikajúceho z domu? Zrejme vás čaká a neminie zateplenie strechy. Čo je pri realizácii dôležité vám povie architekt Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Vydané: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1787x

Vidíte pri daždi alebo topení snehu mokré fliačky v horných rohoch miestností pod strechou? Rýchlo zakročte, pretože z malej škvrny môže byť obrovský problém. Aké závady strechy spôsobujú zatekanie, odhaľuje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článok
Aké choroby môžu mať strechy? Je ich dosť a my vieme, ako na ne

Aké choroby môžu mať strechy? Je ich dosť a my vieme, ako na ne

Vydané: 19.11.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 3188x

Akú strechu máte nad hlavou? Sedlovú, valbovú alebo snáď plochú? A v akej je kondícii? Ing. arch. Petr Brandejský vás v novom seriáli zasvätí do tajov strešných konštrukcií a ich izolácií, aby váš domov neničila voda zhora.

Celý článok