PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
2komentárov

Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Chystáte sa rekonštruovať podkrovie na bývanie alebo vás štvú straty tepla, nekontrolovateľne unikajúceho z domu? Zrejme vás čaká a neminie zateplenie strechy. Čo je pri realizácii dôležité vám povie architekt Petr Brandejský.
Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4003x

Ing. arch. Petr Brandejský vás v dnešnej časti svojho miniseriálu o možných problémoch so strechami domov zoznámi so základnými chybami pri zatepľovaní strechy. Dozviete sa, ako postupovať, aby všadeprítomné vodné pary nespôsobili kvôli zlému zatepleniu nenávratné škody na vašom dome.

V minulom článku som sa zmienil, že ploché strechy zatiaľ v tomto seriáli vynechám, preto sa v prípade možných závad v streche zateplenej budem venovať len bývaniu pod strechou sedlovou, (polo)valbovou, pultovou, stanovou a manzardovou. Krytina, oplechovanie, prestupy a ďalšie prvky sú na nich rovnaké ako pri nezateplenej streche.

Pred zatepľovaním strechy svojpomocne sa aspoň poraďte s odborníkom o vhodnom postupe. Foto: ©Depositphotos.com/Friedamischke
Pred zatepľovaním strechy svojpomocne sa aspoň poraďte s odborníkom o vhodnom postupe. Foto: ©Depositphotos.com/Friedamischke

Bez prevetrávanej vrstvy sa nezaobídete

Zložitejšie je pri zateplení strechy udržať vonkajšie a vnútorné prostredie v potrebnej rovnováhe. Zvonku na vaše bývanie pôsobí mimo vody a snehu tiež striedajúce sa teplo s chladom. Predtým sa strešné vstavby vykonávali iba z vnútornej strany, teda nebolo možné zabezpečiť vytvorenie prevetrávanej vrstvy medzi strešnou krytinou a zatepľovacím materiálom. Dnes je však toto riešenie nevyhnutné.

Takže ako urobiť prevetrávanú vrstvu? Na krokvy z vonkajšej strany upevnite difúznu fóliu, na ňu kontralaty v smere krokiev a kolmo na ne strešné laty. Prevetrávaná vrstva je na svete. Ak ju doplníte spodnou vetracou mriežkou a hornými taškami s odvetraním, nemá to chybu.

Príklad zateplenia strechy, pohľad zvonku
Príklad zateplenia strechy, pohľad zvonku

Potom pod izoláciu smerom do miestnosti pripevnite dostatočnú vrstvu tepelnej izolácie (hrúbku vám spočíta každý slušný projektant) a potom perfektne vykonajte parozábranu stien a stropov. Následne môžete tvoriť rošt pre sadrokartón alebo obklady.

Vodné pary sú úplne všade

Tepelná izolácia je nevyhnutnosťou nielen proti chladu, ale aj proti letnej horúčave a slnku. Jej nepostrádateľnú časť tvorí parozábrana, zamedzujúca prestupu vodných pár z miestnosti do izolácie. Tam totiž môže para na styku s chladom kondenzovať, mrznúť na ľad, neskôr zatekať a znehodnocovať materiály pri styku okolo. Ak sa vám to zdá prehnané, potom ste len nepoznamenaní poznaním.

Príklad zateplenia strechy, pohľad zvnútra
Príklad zateplenia strechy, pohľad zvnútra

Človek vypotí denne 800 cm kubických vody, v horúčavách aj 5 a viac litrov. K tomu pripočítajte varenie, pranie, sušenie bielizne, žehlenie. Táto vlhkosť, pri absencii parozábrany, putuje do tepelnej izolácie a to nie je dobre. Chyby v skladbe strechy zateplené zvonka dovnútra sú rovnako fatálne ako v opačnom smere.

Buďte dvojnásobne na stráži pri práci na takejto streche. Vymeniť krytinu nie je žiadna zábava, ale naprávať chyby vo finálnej skladbe zateplenej strechy je bez radikálneho rezu veľmi ťažké až neriešiteľné.

Predchádzajte problémom spoluprácou s odborníkmi

Dobrá strecha tentoraz nemusí mať cenu zlata. Má iba cenu takú, akou je nominálna hodnota dobrej práce počnúc projektantom a končiac realizačnou firmou, plus cena materiálu. Váš problém bude vybrať "solídnu" projektovú organizáciu alebo stavbárov či architekta, ktorý má dostatok erudície na pretavenie vášho sna do digitálnej a papierovej podoby, so všetkými potrebnými náležitosťami.

Pri izolovaní strechy minerálnou vatou používajte v záujme svojho zdravia respirátor. Foto: ©Depositphotos.com/Pryzmat
Pri izolovaní strechy minerálnou vatou používajte v záujme svojho zdravia respirátor. Foto: ©Depositphotos.com/Pryzmat

Druhá fáza nastane pri realizácii. Netvrdím, že vytvoriť kvalitnú strechu nedokáže zručný stavebník s prispením priateľov. Ale v dnešnej dobe je asi zmysluplnejšie zarábať peniaze svojou vlastnou prácou a odbornú prácu vrátane potrebného času nechať na dodávateľskej firme. Časy, kedy sme si sami svojpomocne šili topánky a stavali domy, sú už snáď minulosťou.

A ubezpečujem vás, aj tak na vás zostane práce dosť a dosť. Ak sa vám podarí dohovoriť tieto činnosti za rozumnú cenu, teda tak, aby došlo k obojstrannej spokojnosti strán ceny a výkonu, ste na dobrej ceste.

Časy, kedy sme si sami svojpomocne šili topánky a stavali domy, sú už snáď minulosťou.

Čo sme si tu hovorili, platí paušálne. My sme hovorili hlavne o strešnej krytine, ale niektoré veci platia aj pre strešnú konštrukciu. To je práve tá časť mince s pannou. No a to bude tiež téma, ktorá nás bude zaujímať nabudúce.

Pozrite sa na video z YouTube, predstavujúce postup pri zatepľovaní podkrovia:

Chcete vedieť niečo bližšie o chybách pri zatepľovaní strechy? Opýtajte sa autora článku v komentároch!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 2
Nadpis:
  Vaše meno:
odvetranie
.. dodávam, že sa jedná o sedlovú strechu.
ODPOVĚDĚT
Agata Sedlakova | 17.12.2016
odvetranie pod celoplošným debnením
Dobrý deň, Prosím vás o názor, Vymenili sme eternit za škridlu s odvetracou medzerou ( + difúzna folia). Z vnútotnej strany chceme strechu zateplit ,nakolko tam užívame 2 mazdardy systémom medzi krokvami a dalšia izolačná vrstva naprieč . Z vnútornej strany pojda je celoplošné debnenie. Stretla som sa s názorom, že práve kvoly debnenie je potrebná dalšia odvetrávacia vrstva a až pod nu by sa ukladala izolácia tak ako som vyššie spomínala + parozabrana. Tak ako sprrávne posupovať?
ODPOVĚDĚT
agata sedlakova | 17.12.2016

Prečítajte si tiež ↓

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Vydané: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1787x

Vidíte pri daždi alebo topení snehu mokré fliačky v horných rohoch miestností pod strechou? Rýchlo zakročte, pretože z malej škvrny môže byť obrovský problém. Aké závady strechy spôsobujú zatekanie, odhaľuje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Vydané: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1987x

Poriadna strecha je základom bývania, a preto je dôležité sa o ňu starať. Viete to? Architekt Petr Brandejský vám v ďalšej časti seriálu o stavbách poradí, na ktoré miesta sa sústrediť, aby ste predišli neskorším problémom.

Celý článok
Aké choroby môžu mať strechy? Je ich dosť a my vieme, ako na ne

Aké choroby môžu mať strechy? Je ich dosť a my vieme, ako na ne

Vydané: 19.11.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 3188x

Akú strechu máte nad hlavou? Sedlovú, valbovú alebo snáď plochú? A v akej je kondícii? Ing. arch. Petr Brandejský vás v novom seriáli zasvätí do tajov strešných konštrukcií a ich izolácií, aby váš domov neničila voda zhora.

Celý článok