PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Podkrovie

Vďaka nepravidelným tvarom býva návrh obytného podkrovia obľúbenou úlohou architektov a dizajnérov. Ten náš vám poradí, ako sa s jeho úpravou vysporiadať a ako z neho pri troche šikovnosti vykúzliť originálne bývanie.
Vydané: 13.07.2012 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3625x

V jednom z predchádzajúcich článkov sme načali o podkroví , čoby častý typ nepravidelného priestoru. Jedným z hlavných dôvodov k realizácii obytného podkrovia, býva snaha o zmysluplné využitie priestoru, ktorý stratil svoj význam skladovacieho miesta alebo sušiarne. U existujúcich bytových domov pribúda ešte jedno významné plus a síce, že  väčšina bytoviek je zastrešených sedlovou alebo valbovou strechou nachádzajú v centrách miest. Ak budete mať šťastie, alebo budete hľadať dosť dlho, môže sa Vám podariť získať podkrovný priestor v podstate zadarmo.  Napríklad tak, že sa zaviažete, že opravíte aj strechu a majitelia ostatných bytových jednotiek Vám podkrovie prenechajú. Medzi ďalšie klady potom už patria v podstate len estetické faktory a lepšie prirodzené osvetlenie. Pretože nechceme od takejto rekonštrukcie nikoho odrádzať, príliš ďalších pozitív na rozdiel od obstarania nového bytu nenájdete.

Legislatíva

Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
Aj napriek tomu, že bývanie v podkroví zvyčajne vznikne rekonštrukciou súčasného priestoru za komplikovaných podmienok, myslíte v legislatíve aj na ne. Prvým nariadením je, že úžitková plocha miestností sa meria až v miestach so svetlou výškou 1,3 metra. Druhé sa týka svetlej výšky vo všetkých miestnostiach . V podkroví musíte dosahovať aspoň 2,3 metra a miestnosti so skosenými stropmi musia mať túto výšku minimálnu nad polovicou svojej výmery. Možno by ste ako majiteľ vo vlastnom byte treba zniesli aj krkolomnejšie podmienky, ale potom by ste sa mohli čudovať u prípadného predaja.

 

Podkrovie v pamiatkovo chránených objektoch a v pamiatkových zónach

Ďalšie obmedzenia so sebou nesú podkrovie v pamiatkovo chránených objektoch, pamiatkových zónach alebo ochranných pásmach pamiatkových zón. Vyššie uvedené možnosti sú zoradené podľa stupňa ochrany. Čiže na pamiatkovo chránený objekt sa kladú najprísnejšie požiadavky. Hoci existuje pamiatkový zákon, jeho znenie sa dá bohužiaľ vykladať dosť voľne a vždy záleží na rozhodnutí konkrétneho pracovníka pamiatkovej starostlivosti pre dané miesto. Všeobecne môžeme  zásady pre rekonštrukciu zhrnúť takto: zrejme Vám nebude povolený akýkoľvek zásah do historicky hodnotných konštrukcií . To znamená nielen murivo, ale i krovy, vikiere, komíny apod. Aj keď sa v podkroví nachádza krov komplikovanej konštrukcie, budete sa musieť nejako vojsť  bez prerezania. Iný prípad by nastal, keby dendrologické a mykologickej prieskumy ukázali, že krov nemožno zachovať čiastočne alebo úplne.

Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
Nemenej pálčivý problém predstavujú okná a osvetlenie podkrovia všeobecne. Niektorí pamiatkari Vám povolia strešné okná (v rozumnej miere) kdekoľvek, keď nezasiahnete do krovu. Menej benevolentný povolia len smerom do vnútorného bloku. Keď budete mať šťastie, podarí sa Vám zjednať aj vikier, ktorý predstavuje prirodzenejšie osvetlenie, než strešné okno niekde nad Vašou hlavou. Vo výnimočných prípadoch sa stretnete i s ateliérovým oknom (plošné veľké zasklenia, môžu byť aj cez hrebeň). Tým však výpočet prekážok nekončí. Realizáciou súkromného obytného priestoru často znemožníte prístup na strechu a na vymetanie otvorov komínov. Musíte teda počítať so zriadením napr. komínové lávky (čo opäť predstavuje konštrukciu, na ktorú sa názory pamiatkarov líšia), alebo s realizáciou šplhacích hákov, ktoré sa cez krytinu kotvia ku krovu. V neposlednom rade, ak opravujete celú strechu, Vám bude určite hovorené do výberu strešnej krytiny . V 90% pôjde o keramickú pálenú tašku, pokiaľ možno podobnú tej pôvodnej.

Trvalým problémom priestor v podkroví býva prehrievanie sa v letných mesiacoch. Súčiniteľ prestupu tepla konštrukciou sú spravidla predpísané pre situáciu v zimných mesiacoch, kedy nesmie teplo z interiéru unikať von. O prehrievaní sa už toľko nehovorí a preto sa zateplenie strechy vykoná podľa platnej legislatívy a ani o kus viac. Ešte horšia situácia nastane, kedy umiestnenie okien neumožňuje priečne prevetranie bytu. Nachádzajú sa len v jednej rovine strechy, ktorá je najmenej vhodná teda na južnej strane.

Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
V historických objektoch, kde sa kúrilo pevným palivom, sa komíny kachlí a krbov zvyčajne umiestňovali do stredu miestnosti. V podkroví tak predstavujú značnú prekážku, pretože sa nachádza práve tam, kde máte dostatočnú svetlú výšku. V chránených objektoch alebo u objektov v pamiatkových zónach ho spravidla nemožno demolovať, musíte s nimi preto počítať v interiéri. Rovnako na tom sú s umiestnením aj hlavné schodiská v dome.

Značný podiel budúcich obyvateľov podkrovia si tieto priestory vyberajú kvôli samotnému krovu. Viditeľným trámov do interiéru vznikne originálny a neopakovateľný efekt. Ak o vyššie spomínané veci stojíte, prejdite si podrobne správu požiarneho bezpečnostného riešenia stavby. Môže sa stať, že požiarny projektant vyhodnotí, požiarne zaťaženie priestoru tak veľké, že sa všetky drevené prvky krovu budete musieť buď obstavať alebo samostatne zakryť sadrokartónom. Takže všetok efekt - krása krovu interiéru zmizne.

 

Všeobecné odporúčania pre kúpu podkrovia a jeho vybavenia nábytkom

  • Chcete zakúpiť podkrovný byt?  Overte si, či sa pri rekonštrukcii neponechali nad podlahou väzné trámy, ktoré by mohli prekážať. Krov môže ďalej obsahovať tzv. papuče - krátke roznášacie kusy trámu pod stĺpikmi, nízke klieštiny - kotviaca krokva obvykle k pomúrnici, tzn. od obvodovej steny k stĺpiku tvorí bariéru.
  • Premerajte si všetky miestnosti, svetlej výšky i výšky pod šikminami a porovnajte s udávanými výmerami. Majitelia domov, ktorí sa rozhodli zrekonštruovať podkrovie za účelom odpredaja, logicky do výmery uvedú úplne všetko.
  • Ak si chcete vybavenie interiéru vyriešiť "na papieri", vyžiadajte si rezy priestorom. Podkrovie má logicky menej stien, ku ktorým je možné pristavovať nábytok. Obzvlášť venujte pozornosť prvkom, ktoré sú v zásade nízke, ale vyžadujú "manipulačný" priestor nad sebou, ako sedačky, postele, vane apod. Horšie sa umiestňuje nábytok pod strešné okná, hoci sa nachádzajú relatívne vysoko. Ovládanie majú zvyčajne na svojom spodnom ráme a nábytok by Vám mohol komplikovať prístup. Ak plánujete pod šikminou pracovný stôl, potom Vám nad ním nemusí zostať miesto napríklad na police.

Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz
Podkrovie | Zdroj: FAKRO.cz

Schopný architekt alebo dizajnér Vám pomôže so všetkým. Vybaviť sa dá prakticky akákoľvek miestnosť. Z charakteru podkrovia  vyplýva, že byt o viac samostatných miestnostiach zvyčajne skončí tak, že strednú časť s pohodlnou svetlou výškou vedie predsieň alebo chodba a na obytné miestnosti zostanú priestory pod šikminami. Podkrovie nahráva atypickému riešeniu nielen nábytku, ale aj dispozícia bytu. Tým sa rozumie prepojenie kuchyne s obývačkou a jedálňou. Spálňa sa nachádza v samostatnej miestnosti, ale za ľahkými deliacimi priečkami. Tento výsledný relatívny nedostatok súkromia zase vedie k záveru, že podkrovné byty zriadené v štandardných "podkroviach", kde nemôžete vykonávať nadstavby a iné zásadné konštrukčné zmeny, nemusí byť úplne ideálne pre rodiny s deťmi.

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

2komentárov
Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 4005x

Chystáte sa rekonštruovať podkrovie na bývanie alebo vás štvú straty tepla, nekontrolovateľne unikajúceho z domu? Zrejme vás čaká a neminie zateplenie strechy. Čo je pri realizácii dôležité vám povie architekt Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Vydané: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1787x

Vidíte pri daždi alebo topení snehu mokré fliačky v horných rohoch miestností pod strechou? Rýchlo zakročte, pretože z malej škvrny môže byť obrovský problém. Aké závady strechy spôsobujú zatekanie, odhaľuje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Vydané: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1990x

Poriadna strecha je základom bývania, a preto je dôležité sa o ňu starať. Viete to? Architekt Petr Brandejský vám v ďalšej časti seriálu o stavbách poradí, na ktoré miesta sa sústrediť, aby ste predišli neskorším problémom.

Celý článok