PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Spálne

Spálňa je hlavne miestnosť pre odpočinok a tomu by mala zodpovedať aj jej poloha a vybavenie. Využite dlhoročných skúseností nášho architekta a nechajte sa poučiť, ako zriadiť izbu, ktorá vám dodá dosť energie do nového dňa.
Vydané: 06.12.2012 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3301x

Spálňa je trochu zanedbávaná miestnosť v byte, či v dome. Ak sa pozrieme do histórie, tak nie je divu. Obydlia a s ním aj funkcie spální je odrazom ľudských potrieb a potrieb spoločnosti, v ktorej sa človek nachádza v priebehu času.

Niečo z histórie spální

1. Praveká jaskyňa, Foto: NeilsPhotography
1. Praveká jaskyňa
Foto: NeilsPhotography
Iné nároky na riešenie obydlia si žiadala jaskyňa pravekého jaskynného človeka, stredoveká poľnohospodárska usadlosť, feudálne panstvo so svojimi hrady a zámky, mestské prostredie industriálnych aglomerácií, bývanie vidieckeho alebo mestského typu. V stredoveku bývali ľudia v jednej miestnosti spolu. Pracovalo sa tu, varilo, učilo, spalo, milovalo, rodilo aj umieralo. Proste žilo. Kvôli teplu v zime bola obytná miestnosť  spojená so stajňou, kvôli funkčnosti a praktičnosti. Posteľ často slúžila len ako odpočívadlo, kedy hospodár bol aj v noci pripravený, v polosede, brániť hospodárstvo i rodinu pred ničivým požiarom, alebo votrelcami.

2. Dedinská stavba, Foto: chefranden
2. Dedinská stavba
Foto: chefranden
Dôvody pre nepochopiteľné a hlavne nepohodlné bývanie bolo úplne prozaické. Stavebného miesta i stavebného materiálu nebolo nazvyš. Všetko v vtedajšom živote bolo prispôsobené potrebám a funkciou daného typu domácnosti . Väčšinou u vidieckeho typu bývania v závislosti na pôde a hospodárskych zvieratách. No a pochopiteľne i finančným možnostiam. Všetko vychádzalo a vychádza z tradícií kultúrnych zvyklostí, hľadísk geopolitických, sociologických, materiálových a technologických možností. Tieto hľadiska nejakým spôsobom formovala a formujú postupne celú túto problematiku.

Spálňa patrí medzi obytné miestnosti, ktoré slúžia pre nočný a prípadný denný odpočinok. Spálňa patrí medzi intímne miestnosti v byte.  Je to taká naša súkromná zóna. Spálňa nepatrí medzi miestnosti, kde by sme volali našu návštevu. Nedopustíme  sa určite faux pasu, keď v novo zariadenom byte, či dome zavedieme svojich priateľov aj do spálne, aby sme sa pochválili, ako ju máme krásne zariadenú. Samozrejme, že manželka predtým starostlivo vyluxovala a ustlala. Celú exkurziu určite sprevádzame slovami: "Moc sa tu nepozerajte, nestihli sme poupratovať." Na to demoralizovaná návšteva, ktorá defiluje hlavou, že či toto je neporiadok, tak čo majú potom oni doma, odvetí: "Máte to tu moc pekné, no my Vám tu pozerať nebudeme. "

Riaďte sa inštinktom

Spálňa Veria bds
Spálňa Veria bds
Táto miestnosť je určitým spôsobom špecifická a preto si vyžaduje určité atribúty. Predpokladajme, že máte určité predstavy, ako by mala Vaša spálňa vypadať. My Vám poradíme podľa skúseností a hlavne časom overené prípady, kde a ako rozmiestniť nábytok v spálni. Zbytočne  budete tápať a hľadať  riešenia v odborných literatúrach, keď môžete využiť skúseností profesionálov. Či už je to dizajnér, architekt, stavbár alebo obchodník v predajniach s nábytkom  určeným pre spálne. Vždy starostlivo zvážte hľadiska, o ktorých s Vami títo ľudia budú hovoriť. Hovorte spolu s partnerom , s deťmi, či s tým, kto túto miestnosť bude obývať. Posledné slovo bude aj tak na Vás. Je to Vaše bývanie, Vaše rozhodnutie a v neposlednom rade Vaša peňaženka. Nenechajte sa hlúpo natlačiť do predražených riešení, ktoré Vám ziskuchtivý obchodník vždy verbálne ošetrí tak, že vo Vás vyvolá pocit, že v inom riešení si neodpočiniete a tento matrac Vám do rána dobije baterky na 120%.

Rovnako tak ale zvážte, že spálňu zariaďujete na mnoho rokov a tiež aj matrace do posteli.  Riešenie sa nachádza niekde uprostred. Pochopiteľne niekoho uspokojí spálňa s vodným lôžkom a so zlatou drapériou, iného posteľ  z masívu, niekoho drevotrieskový nábytok a iného len rohož v prázdnej miestnosti. Buďme tolerantní ,  ohľaduplní a každému želajme to s čím je spokojný. Avšak alfa a omega tejto obytnej miestnosti je v prvom rade zdravý oddych, podporený všetkým ostatným.

Normy a odporúčania

„Odpočinok, ako všetko, končí únavou“, povedal kedysi Alexander Dumas mladší.

Pokúsme sa spoločne tento motto trochu vylepšiť. Pozrime sa, ako hovorí norma. Plocha spálne má byť pre dve osoby min. 12 m2 (najlepšie však 14 m2), pre jednu osobu 8 m2. Menej ako 8 m2 sa nepovažuje za obytnú miestnosť. Šírka spálne s manželskou posteľou by nemala klesnúť pod 2650 mm, ak je v dome spální viac, ostatné môžu mať pre dve osoby šírku 2400 mm. Pre jednu osobu 2150 mm. Hĺbka sa odporúča väčšia ako dvojnásobok svetlej výšky. Svetlá výška pre spálne je rovnaká, ako pre ostatné obytné miestnosti. Je stanovená na:

 1. 2600 mm pre obytné miestnosti bytových domov,
 2. 2500 mm pre obytné miestnosti rodinných domov,
 3. 2300 mm pre obytné miestnosti v podkroví.

Moderné dvojlôžko Dorothy
Moderné dvojlôžko Dorothy
Odporúča sa u novostavieb orientovať spálňu na východ, alebo severovýchod. U bytov, či už postavených domov  je vhodné si  vybrať pre spálňu chladnejšiu miestnosť( ak je to možné). Umiestnenie by malo byť v oddychovej časti bytu, čo najmenej rušenou spoločenskou časťou. Nesmie byť priechodná do iných miestností, okrem šatne a sociálneho zariadenia, určených pre túto spálňu. Postele by mali byť umiestnené s rozvahou. Najlepšie je manželskú posteľ umiestniť tak, aby bola priechodná z troch strán. Vstupné dvere do miestnosti, by mali byť v zornom uhle ležiaceho človeka. Výška postele 400 - 450 mm, u seniorov nepatrne vyššia. Odporúča sa jednu stranu postele (najlepšie dlhší rozmer) "ukotviť" k stene.

My sa  skúsime zamyslieť  nad  kritériami, ktoré robia zo spálne "dobrú" spálňu. Je pravdepodobné, že sa netrafíme do vkusu úplne každého. Pre tých, ktoré naše rozprávanie neuspokojilo, môžeme poslúžiť ako odrazový mostík k získaniu názoru, ako to napríklad nechcú. Aj to je predsa názor! Ale predpokladajme, že naše námety a odporúčania oslovia bežného človeka, ktorý si chce zariadiť spálňu vkusne a pohodlne podľa svojich predstáv i možností.

Čo by nás pri zariaďovaní spálne malo zaujímať?

Vízia bez akcie je ako snívanie za bieleho dňa. Akcia bez vízie je nočná mora. (Japonské príslovie)

Moderná spálňa Medea
Moderná spálňa Medea
Inými slovami, ak chceme byť akčný a dosiahnuť výsledok, musíme mať myšlienku či nápad. Jedno bez druhého nemá zmysle. Preto, aby Vás v noci nesprevádzali vo Vašej vysnívanej "novej" spálni zmieňované mory, pomôžeme Vám s Vašou víziou. Tým však nevylučujeme, že aj spomínaná akcia je s nami možná. Naša rada Vám môže pomôcť v rozhodovaní, ale rovnako tak dokážeme pomôcť zrealizovať Vašu predstavu.

Pokúsme sa pozrieť na spálňu z viacerých pohľadov. Asi najdôležitejšie bude hľadisko Vašich predstáv o tejto časti Vašej domácnosti. Dobrý architekt sa Vás určite spýta na to, ako fungujete ako rodina, ako jednotlivec, aké sú Vaše predstavy teraz, ale aj napr. za desať rokov. Aké máte v obľube materiály, farby, tvary, čo sú Vám blízke a tešia Vás, určite to povedzte architektovi. Možností je veľa a je dobré tejto analýze venovať dostatok času. Podriaďovať sa potom niečomu, čo sme nemali pôvodne v úmysle len preto, že sme niečo zabudli spomenúť, je zbytočné. Zbytočné rovnako tak, ako prípadné neskoršie úpravy.

 1. Dispozície bytu a umiestnenie spálne v ňom, podľa typu bývania. Inak asi budeme k tomuto riešeniu pristupovať v novostavbe bytu či domu, inak v byte, ktorý už svoje funkcie plní. Inak si budeme počínať u podkrovia, strešnej vstavby, inak u loftového bývania. Inak u dedinskej chalupy a inak u panelákového riešenie. Poňatie môže byť maximalistické, umiernené, ale aj napr. veľmi minimalistické.

 2. Začneme stavebnými úpravami. Okná a dvere sú hlavnými atribútmi tejto miestnosti. Ich riešenie sa môže meniť podľa typu dispozície, funkčnosti, potreby osvetlenia, presvetlenia, vetrania a  podružný nie je ani estetický a harmonický výsledok. Je potrebné sa  zamyslieť  nad rozvodom elektriny, vypínačom (vr. regulátora osvetlenie) a dostatkom zásuviek pre prípadné lampičky, LED osvetlenie, rádio, CD prehrávač. To isté platí o zasieťovaní  počítača, TV a pripojenie rôznych periférií podľa potreby.

 3. Šatníková skriňa Indiana
  Šatníková skriňa Indiana
  Drevo, kov, plasty, sklo a iné materiály sú možným riešením, ale prírodné materiály určite prevažujú. Posteľ môže byť kovová, ale naproti nej posteľ z masívneho dreva má určite svoju hodnotu a to nielen estetickú. Riešenie postelí je veľké množstvo, rovnako tak roštov, matracov ad. Podobne je to aj s komodou, skriňou, šatníkom, nočnými stolíkmi, stolom, stoličkami aj kresielkami. Ďalšou možnou alternatívou je vstavaný nábytok, od skríň až po vstavaná lôžka. V rámci funkčnosti, ale aj napr. princípov feng shuej alebo geopatogénnych zón je potrebné rozmiestnenie nábytku venovať dostatočnú pozornosť. Ak je možné s nábytkom manipulovať podľa týchto princípov, docielime určite čistého, vkusného, ​​harmonického a hlavne zdravého riešenia. Vzhľadom k tomu, že prespíme približne 1/3 života, je vytvorenie energetickej rovnováhy v tejto miestnosti jednou z priorít. Ak nám to dispozícia neumožňuje, existujú riešenia, ako nevhodné vplyvy eliminovať.

 4. Materiálové a farebné poňatie spálne. Textílie, steny a nábytok svojou štruktúrou a farebnosťou dávajú miestnosti hĺbku, výšku, perspektívu, statiku či dynamiku riešenia. Vyvolávajú v nás harmóniu, teplo, ale niekedy bohužiaľ aj podráždenie, nepokoj, pocit chladu a únavy. Rovnakou mierou sa na kvalite riešení podieľa aj podlaha. Studená, teplá, dlažba, drevená podlaha alebo koberec, to všetko je potrebné riešiť. Je na nás a našom pocite, akú cestu zvolíme. Živá zeleň, PC a televízia niesu moc vhodné do spálne. Preto s týmito doplnkami veľmi opatrne.

 5. 3. Lampa, Foto: slgckgc
  3. Lampa
  Foto: slgckgc
  Ergonometrie. Miestnosť, ale aj nábytok musia mať potrebné rozmery a proporcie zodpovedajúce telesným mieram osôb, ktoré tu žijú. Zvažujte výšku nábytku, kam chcete dosiahnuť. Rovnako tak, ako vysoko a ďaleko dosiahnete, ak napr. sedíte alebo stojíte. Iné riešenie si žiada spálňu u ľudí s menším vzrastom a iné budeme vyžadovať pre dvojmetrového človeka. Iné riešenie si zase bude žiadať spálňa potrebná pre chorého človeka. To všetko je potrebné vziať pri návrhu spálni do úvahy.

 6. Osvetlenie, kúrenie a vetranie. Neoddeliteľnou súčasťou riešenia celkovej pohody je klíma miestnosti. Dostatok svetla musíme kombinovať s tlmením svetla, prípadne možnosťou úplnej tmy. To isté platí aj o osvetlení umelom. Rovnako tak je potreba mať možnosť korigovať prísun čerstvého vzduchu a tepla. Napríklad klimatizácia už dnes nie je žiadnou vzácnosťou rovnako tak, ako rekuperačné jednotky alebo sálavé panely.

Tu sme si len zľahka načrtli niekoľko bodov, ktoré by nám mali ležať na srdci pri zariaďovaní spálne. U každého z uvedených bodov si môžeme rozobrať podrobnejšie niektoré príklady au niektorých si môžeme zjednodušene vytvoriť schémy v 3D vizualizáciách pre lepšiu predstavivosť. Ak budete trpezliví, skúsime si tieto jednotlivé námety prebrať trochu hlbšie v ďalších dielach nášho malého "seriálu".

Ing. arch. Petr Brandejský

Použité fotografie:

 1. NeilsPhotography, CC BY 3.0
 2. chefranden, CC BY 3.0
 3. slgckgc, CC BY 3.0
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

2komentárov
Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Očami architekta: Nepodceňujte vodné pary, najväčšieho nepriateľa zateplených striech

Vydané: 28.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 4005x

Chystáte sa rekonštruovať podkrovie na bývanie alebo vás štvú straty tepla, nekontrolovateľne unikajúceho z domu? Zrejme vás čaká a neminie zateplenie strechy. Čo je pri realizácii dôležité vám povie architekt Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Očami architekta: Pozor na penových majstrov alebo Aké závady nájdete na vašej streche?

Vydané: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1787x

Vidíte pri daždi alebo topení snehu mokré fliačky v horných rohoch miestností pod strechou? Rýchlo zakročte, pretože z malej škvrny môže byť obrovský problém. Aké závady strechy spôsobujú zatekanie, odhaľuje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článok
Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Očami architekta: udržujte strechu v dobrom stave, ušetríte si veľa starostí

Vydané: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčami architekta ▪ Prečítané: 1990x

Poriadna strecha je základom bývania, a preto je dôležité sa o ňu starať. Viete to? Architekt Petr Brandejský vám v ďalšej časti seriálu o stavbách poradí, na ktoré miesta sa sústrediť, aby ste predišli neskorším problémom.

Celý článok