PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Urobili sme radosť deťom z Klokánka, dostali od nás nové stoličky

K zlepšeniu života opustených detí sa rozhodla prispieť aj spoločnosť EXITERIA s.r.o. Internetový predajca nábytku daroval obyvateľom zariadenia Klokánek nové stoličky do jedálne a deti si nemôžu posedenie vynachváliť.
Vydané: 11.02.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3351x

Aj v dnešnom modernom a vyspelom svete sa nájde veľké množstvo smutných osudov, za ktoré tí, čo ich prežívajú, ani sami nemôžu. Sú to ešte nevinné a nepoškvrnené deti. Už od útleho veku sa ale musia zmieriť s tým, že ich vlastní rodičia nechceli a odhodili. V horšom prípade potom končia vo výchovných ústavoch, v tom lepšom v podobných zariadeniach, akým sú ubytovne Klokánek. Po celom území Českej republiky ich niekoľko prevádzkuje Fond ohrozených detí a v súčasnosti v nich býva okolo šesťsto malých obyvateľov. Tým z pražských Kobylis sme prilepšili novými stoličkami do jedálne a pri tej príležitosti sme sa dozvedeli, ako sa im v Klokánku žije.

Svet spoznávajú z tej horšej a krutej stránky

Deťom z kobyliského Klokánka sa teraz lepšie píšu domáce úlohy. Foto: Klokánek – FOD
Deťom z kobyliského Klokánka sa teraz lepšie píšu domáce úlohy. Foto: Klokánek – FOD
V Chabařovickej ulici v Prahe Kobylisách môže byť až 16 opustených detí a prakticky stále je tu plno. „Vekové zloženie sa mení, u nás sú momentálne najmladšiemu chlapčekovi tri roky a najstaršej slečne 16 rokov,“ hovorí Margareta Johnová, vedúca zariadenia. Deti podľa jej slov pochádzajú väčšinou zo sociálne znevýhodneného prostredia, môžu byť zanedbávané, týrané alebo zneužívané a často sú na svete úplne samy.

Či už skutočne nikoho blízkeho nemajú alebo o ne nemá ich biologická rodina žiadny záujem. „K nám sa môžu dostať niekoľkými spôsobmi, a to na základe dohody s rodičom, žiadosti orgánu sociálno-právnej ochrany detí alebo rozhodnutím súdu,“ dopĺňa vedúci kobyliského Klokánku.

Býva sa tu v štyroch bytových jednotkách, vždy štyri deti spoločne s opatrovateľkou, ktorej tykajú a hovoria "teta". Tým je docielené čo možno najväčšieho priblíženia výchovy naozajstnému rodinnému prostrediu. „Osem ,tiet' sa strieda po týždni nepretržitej starostlivosti a jedna ďalšia im ešte vypomáha cez deň. Tá sprevádza deti do škôl, škôlok a podobne. Ďalej je tu zamestnaná sociálna pracovníčka, psychológ a vedúci zariadenia,“ vymenovala Margareta Johnová. Klokánek tiež spolupracuje s niekoľkými odborníkmi z rad psychoterapeutov, lekárov alebo pedagógov.

Peňazí nie je nikdy dosť


Klokánku sme venovali polstrované stoličky Orinoko.
Klokánku sme venovali polstrované stoličky Orinoko.
Zdroje financovania Klokánka sú rôzne, napríklad dary, granty, dotácie alebo štátne príspevky, ktoré však boli vlani o dosť skrátené. Platiť by mali zo zákona aj samotní rodičia, ale väčšina z nich na výživu neprispieva vôbec. „Deťom sa snažíme dať všetko, čo môžeme. Chceme, aby sa rozvíjali, chodili do rôznych krúžkov, jazdili na lyžiarske výcviky a školy v prírode, aj keď je to pre nás niekedy naozaj náročné. Naše deti materiálne nestrádajú a často im môžeme dopriať aj nejaký pekný nevšedný zážitok. To ale len vďaka ľuďom, ktorým nie je ich osud ľahostajný,“ pripomína skúsená detská opatrovateľka.

Jedným z tých, kto sa rozhodol prispieť svojou troškou do mlyna a zlepšiť život opusteným chlapcom a dievčatám, sa stal aj internetový predajca nábytku EXITERIA s.r.o. „Stoličkami od vás sme vybavili jedálenský kút jedného nášho bytu, deti ich teda využívajú niekoľkokrát denne pri jedle aj vo voľnom čase. Stoličky sú z masívu a sú veľmi pekné, máme z nich veľkú radosť a ešte raz týmto firme EXITERIA veľmi ďakujeme.“

Štát hádže Klokánkom polená pod nohy

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu nemôže dieťa vrátiť do svojej pôvodnej rodiny, je snaha umiestniť ho k pestúnom. Tých je ale veľmi málo a často sa stáva, že pestúnska rodina svoju úlohu nezvládne a po nejakom čase dokonca vracia dieťa späť. Čo pre neho znamená ďalší nemalý duševný otras. „Takí pestúni chcú získaním dieťaťa riešiť svoju neuspokojivú životnú situáciu alebo nejaký psychický problém. Nakoniec ale zistia, že to nezaberá a nedostavilo sa také uspokojenie a naplnenie života, aké očakávali,“ podotýka vedúci.

Predtým aspoň mohli deti zostávať v Klokánkoch až do dospelosti, ale podľa jednej z kapitol nového občianskeho zákonníka z nich musia už po šiestich mesiacoch pobytu odísť preč. A to do detského domova. Hlavou tak krútia nielen „tety“, ale aj ďalší odborníci na výchovu.  „Tieto presuny sú pre deti veľmi nepríjemné, pretože musia opustiť miesto, kde sa často vôbec prvýkrát cítili bezpečne, nadviazali citové vzťahy k personálu a majú pocit zázemia. Znamenajú pre nich ďalšiu neistotu a traumu,“ vysvetľuje Margareta Johnová. Po značnom orezaní finančných príspevkov sa tak jedná o ďalší krok štátu, ktorý úspešnej výchove životom poznačených jedincov asi príliš neprospeje.

18 rokov a čo potom ?

Podľa šéfovej kobyliského Klokánka však nastávajú problémy aj s tými, čo dosiahnu plnoletosť. Takzvané Domy na polceste, kde sa môžu naučiť starať sami o seba, majú neustále plno a veľa iných možností u nás pre nich nie je. „Sú to navyše stále ešte deti, ktoré potrebujú podporu a pomoc. Tým skôr, že si musia samotní poradiť so štúdiom a následne sa bez akejkoľvek pomoci tiež sami uživiť.

Keď sa to ale podarí, väčšinou sa už dospelí radi vracajú tam, kde sa im v detstve dostalo takmer rodičovskej lásky. Chodia za nami často. Prídu len tak pozdraviť, poradiť sa, alebo sa pochváliť, keď sa im podarí nejaký životný úspech. V takých chvíľach bývame na ,naše deti' naozaj pyšní, pretože ony musia vynaložiť veľa energie a tvrdo bojovať za to, čo dospievajúci z normálnych rodín považujú za samozrejmé,“ uzatvára Margareta Johnová.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Urobili sme radosť školákom aj ich učiteľom v Košiciach. Čím? Pozrite sa sami

Urobili sme radosť školákom aj ich učiteľom v Košiciach. Čím? Pozrite sa sami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPomáhame ▪ Prečítané: 534x

E-shop MT nábytok, jednotka s bytovým vybavením na internetovom trhu, rozdáva zadarmo vybavenie do základných škôl. Čím sme urobili radosť deťom a ich učiteľom v Košiciach? Pozrite sa a napíšte si o nový nábytok tiež.

Celý článok
Váš nákup urobil radosť malým obyvateľom Detského domova v Trnave. Aký nábytok si vďaka dobročinnej akcii užívajú?

Váš nákup urobil radosť malým obyvateľom Detského domova v Trnave. Aký nábytok si vďaka dobročinnej akcii užívajú?

Vydané: 14.03.2016 ▪ Autor: Martin KulhánekPomáhame ▪ Prečítané: 3000x

Malí aj veľkí obyvatelia detského domova v Trnave sa tešia z nového nábytku. Dostali ho od e-shopu MT nábytok, ktorý koncom minulého roka spustil unikátnu dobročinnú akciu. Pozrite sa, čo si v Trnave za nazbieranú sumu vybrali.

Celý článok
Chcete mať tento rok krajšiu knižnicu? Napíšte si o nábytok. Ako čitatelia vo Vysokove, kde už majú krásne nové regály

Chcete mať tento rok krajšiu knižnicu? Napíšte si o nábytok. Ako čitatelia vo Vysokove, kde už majú krásne nové regály

Vydané: 07.01.2016 ▪ Autor: Martin KulhánekPomáhame ▪ Prečítané: 1336x

Ako získať moderné vybavenie do knižnice bez peňazí? Je to prosté. Stačí sa ozvať a my zariadime vašu požičovňu novými regálmi. Vo Vysokove to skúsili a tamojší čitatelia sa radujú z krajšieho a útulnejšieho prostredia požičovne.

Celý článok