PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Lokše, klobásy, štóly... Vyrazte maškrtiť na vianočné trhy za hranice!

Predvianočný čas je spojený s vôňami punča a rôznych špecialít, prúdiacich snáď z každého námestia. Zaujíma vás, na akých dobrotách si pochutnávajú naši susedia? Nie je nič jednoduchšie, než sa k nim vypraviť na sviatočné trhy!
Vydané: 18.12.2013 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2897x

Býva to síce trošku tlačenica, ale tá atmosféra je jedinečná. Reč je o tradičných vianočných trhoch, ktoré každoročne zaplnia a prevoňajú centrá našich miest a mestečiek. Nie inak je tomu aj v susedných krajinách, kam vás na chvíľku vezmeme. Nechajte sa inšpirovať a zájdite ochutnať bratislavské lokše, krakovský pitný med alebo Norimberskú klobásu.

Lokše na všetky spôsoby

Bratislavské námestie vo sviatočnom, Foto: Gribiche
Bratislavské námestie vo sviatočnom
Foto: Gribiche
Cigánska pečienka, opekané klobásky, chlieb s masťou a s cibuľou, pagáče, polievka kapustnica a hlavne lokše. Lokše husacie, lokše kapustové, lokše s oškvarkami alebo s orieškami, tieto placky z varených zemiakov pečené na rozpálených platničkách sú hlavným gurmánskym lákadlom tradičných vianočných trhov v slovenskej metropole Bratislave. Kto sa na ne na Hlavné a Františkánske námestie vypraví, môže dobroty zapiť vianočným punčom, grogom alebo horúcou medovinou a smelo sa potom vydať medzi desiatky stánkov s ľudovými a remeselnými výrobkami. Slováci si svoje tradície starostlivo strážia a na sviatočné trhy pustia len predajcov, ponúkajúcich ručnú prácu z dreva, skla, keramiky, kože, prútia alebo napríklad vosku. Špecialitou bratislavských vianočných trhov sú "Spievajúce balkóny", počin, počas ktorého interpreti z rôznych lodžií v domoch okolo námestia tešia návštevníkov živým spevom kolied a vianočných piesní.

Vianočné trhy v Bratislave

Od - do: 22. novembra - 23. decembra 2013
Kde: Hlavné a Františkánske námestie
Otváracia doba: 10.00 - 22.00 hod

Už ste pili med? Skúste to v Krakove!

Tradičný vianočný tovar v Krakove, Foto: Kamil Rejczyk
Tradičný vianočný tovar v Krakove
Foto: Kamil Rejczyk
Jedny z najstarších a najväčších vianočných trhov v celej Európe sa každoročne konajú na Starom Rynku, v historickom poľskom Krakove. Mestskí mocipáni tu podobne ako v Bratislave aj inde povolia predávať len tradičné ľudové jedla, ku ktorým patria pečené prasiatka, zemiakové placky, jaterničky, vyprážaný pstruh, klobásy alebo syrové oštiepky. Čo inde neochutnáte, je takzvaný pitný med, miestna špecialita vyrábaná podobným spôsobom ako víno ​. Pozor, nezamieňať s medovinou, čo je úplne iný nápoj. Ten najlepší pitný med je uležaný až desať rokov a okrem toho, že má výbornú chuť, je tiež veľmi zdravý. Okrem jedla a pitia nájdete v stánkoch dekorácie s vianočnou tematikou, výrobky z baraních koží, drevené hračky, svietniky a vence aj kozmetické prípravky zo včelích produktov. Netradičný zážitok čaká na návštevníkov krakovských trhov v podobe "hejnal" a jeho trúbky, ktorej tóny sa pravidelne ozývajú z veže Mariánskeho chrámu do všetkých svetových strán.

Vianočné trhy v Krakove
Od - do: 29. novembra - 26. decembra
Kde: Starý Rynek
Otváracia doba: 10.00 - 22.00 hod

V znamení biskupského chlebíčka

Údenárske špeciality v Norimbergu, Foto: karaian
Údenárske špeciality v Norimbergu
Foto: karaian
Okolo 180 stánkov s miestnymi špecialitami a tradičnými výrobkami zaplnilo ako každoročne námestie Hauptmarkt v nemeckom Norimbergu. Typické drevené stánky s červeno-bielymi strieškami ponúkajú okoloidúcim okrem hračiek, sviečok, ručných prác či vianočných ozdôb z najrôznejších materiálov od miestnych ľudí aj umelecké predmety, pochádzajúce z Ukrajiny, Číny alebo dokonca Nikarague. Tie na Norimberské námestie priviezli zástupcovia spriatelených miest v cudzine. Kto si trh zvaný "Christkindlesmarkt" v neopakovateľnej atmosfére historického jadra mesta prejde, určite ochutná tunajší preslávený biskupský chlebíček a neodolá ani koreneným perníkom a ďalším sladkostiam. Kto nie je na sladké, môže si dať obvyklé opekané klobásy alebo pečené gaštany a všetko to zapiť vareným vínom alebo punčom. Deti sa môžu zviezť v dobovom poštovom voze ťahanom koňmi alebo si užiť niečo z nabitého kultúrneho programu.

Vianočné trhy v Norimbergu:

Od - do: 29. novembra - 24. decembra
Kde: Námestie Hauptmarkt
Otváracia doba: 10.00 - 21.00

Najstarší vianočný trh na svete

K vianočnej Viedni patria perníčky., Foto: Wien-Vienna
K vianočnej Viedni patria perníčky.
Foto: Wien-Vienna
Už od 13. storočia sa koná preslávený vianočný trh "Christkindlmarkt" na námestí Rathausplatz pred radnicou v rakúskej Viedni. Každoročne ho navštívi stovky tisíc ľudí, ktorí sa okrem tradičných drobných darčekov, remeselných výrobkov, vianočných ozdôb, sviečok alebo hračiek teší na veľa druhov koláčov čokoládových bonbónov i údenárskych špecialít. K typickým znakom tunajšieho trhu patrí pekárska lahôdka Südsteirisches zo sušených hrušiek, tmavý Kletzenbrot s kúskami sušeného ovocia a orechov, adventné štóly alebo viedenské perníčky. Nechýba hrejivý punč alebo varené víno s mnohými príchuťami. Viedenský trh "Christkindlmarkt" je tiež známy svojím priateľským prístupom k deťom, ktoré sa môžu vyblázniť na niekoľkých atrakciách alebo si vyrobiť nejakú peknú ozdobu vo vianočnej tvorivej dielni.

Vianočný trh vo Viedni:
Od - do: 16. novembra - 24. decembra
Kde: Námestie Rathausplatz
Otváracia doba: 10.00 - 21.30; pia + so: 10.00 - 23.00

Použité fotografie:
1. Gribiche CC BY 2.0
2. Kamil Rejczyk CC BY 2.0
3. karaian CC BY-SA 2.0
4. Wien-Vienna CC BY 2.0

Navštívite vianočné trhy za hranicami alebo sa uspokojíte s tuzemskými? Napíšte nám do diskusie!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Vydané: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 42x

Neviete, čo podniknúť na veľkonočné sviatky? Zájdite na trhy, do múzea alebo na hrad. Na mnohých miestach je pripravený bohatý veľkonočný program pre deti i dospelých. Pripomeniete si ľudové tradície i zvyky a vyskúšate remeslá.

Celý článok
Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Vydané: 03.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 41x

Čo všetko ste sa dozvedeli v marcových článkoch na blogu Môj byt? Pripomeňte si inšpiratívne nápady pre DIY tvorenie zo starých vecí, babské rady pre ľahšie upratovanie aj tipy a triky pre vylepšenie a skrášlenie svojho domova.

Celý článok
2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

Vydané: 02.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 37x

2. apríla je Medzinárodný deň detskej knihy. Oslávte ho a usporiadajte so susedmi pre ratolesti burzu detských knižiek. Prečítajte si pár rád, ako na to. Zistíte aj pár tipov, ako deti motivovať k čítaniu a ako ich pri ňom udržať.

Celý článok