0komentárov

Jeseň je tu. Užite si najfarebnejší mesiac v pokoji a pohode

Dnes krátko pred pol 5 ráno nastala jesenná rovnodennosť a začala jeseň. Je čas vytiahnuť zo skrine dlhé nohavice a čiapky, pustiť kúrenie a schovať domov kvety. Ako prežiť obdobie šera a poklesnutej nálady s úsmevom na perách?
Vydané: 23.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2509x

Dni sa rýchlo krátia, slniečko je väčšinu času schované za mrakmi a na mnohých z vás začínajú padať jesenné chmáry a clivá melanchólia. Nenechajte si kaziť veselú myseľ a bráňte sa im. Pozitívnymi farbami, pohybom na čerstvom vzduchu alebo napríklad dobrým čajom a likérom.

Vyzdobte si domácnosť

A so zdobením začnite prechádzkou do prírody. Jednak si krásne prečistíte hlavu a zároveň po ceste nazbierate veľa materiálu na dekorácie, ktoré vám spríjemnia šedivé dni. Farebné listy, šípky, gaštany, šišky i vetvičky stromov, doneste si skrátka, čo vám na lúke alebo v lese padne do oka.

Okrasné mini tekvice sú veľmi obľúbené. Vďaka svojej farebnosti sa stali neodmysliteľnou súčasťou jesennej výzdoby.
Okrasné mini tekvice sú veľmi obľúbené. Vďaka svojej farebnosti sa stali neodmysliteľnou súčasťou jesennej výzdoby.

Doma potom popustite uzdu svojej fantázii a tvorivosti a vyrobte si krásny jesenný veniec, košíček alebo väzbu. Ideálne je, keď do práce zapojíte aj potomkov. Veľa zábavy si užijete aj pri skladaní gaštanových zvieratiek a zaručene deťom urobíte radosť, keď ich necháte pomocou priehľadnej lepiacej pásky ozdobiť okno v izbe "padajúcim" lístím.

Prezrite si na inšpiráciu šikovné jesenné dekorácie na obrázkoch v sieti Pinterest.

Výhodu majú záhradkári, ktorí si množstvo vhodných rastlín vypestujú cez leto sami. Obľúbené malé tekvice, slamienky, jablká, georgíny, machovky a ďalšie a ďalšie plody a kvety. Keď si jedálenský stôl, komodu v spálni aj obývaciu stenu skrášlite doma vyrobenými dekoráciami, zdvihnú vám náladu nielen ich pestré farby, ale aj dobrý pocit z vlastnej šikovnosti.

Skúste tiež vymeniť obrusy, prikrývky na pohovkách a kreslách, podsedáky na stoličkách alebo závesy za teplejšie a sýtejšie. Nebojte sa žltých, oranžových, červených a svetlo zelených doplnkov, hneď to budete mať doma veselšie.

Hýbte sa, pracujte

Záhradka pri dome ale nie je dobrá len na zber zeleniny a rezanie kvetov do vázy. Svojmu majiteľovi poskytuje pravidelnú dávku fyzickej činnosti, ktorá je v boji s "depkou" a stresom vôbec najúčinnejšou zbraňou. Než svoje záhony a skleníky pripravíte na zimu, utečie jeseň ako voda a ani nestihnete premýšľať nad jej smutnou atmosférou.

Kto záhradku nemá, mal by si v rámci zachovania duševného zdravia nájsť nejakú inú fyzickú aktivitu. Kým to počasie umožní, behajte, jazdite na bicykli, choďte plávať do krytého bazéna. Ženám odporúčame aerobik, zumbu a ďalšie pohybové aktivity, mužom trebárs futbal s kamarátmi v telocvični.

Pravidelný pohyb je základom duševného zdravia
Pravidelný pohyb je základom duševného zdravia

Výbornou terapiou sú aj každodenné prechádzky so psom. Nestačí ale len s jorkšírom obísť panelák. Chce to vychádzku, na ktorej si pes zabehá a vy na chvíľu zabudnete na starosti všedného dňa. Lepšie potom bude vám obom.

Vedeli ste že: Pravidelný pohyb zmierňuje pocity skľúčenosti a úzkosti a posilňuje psychiku v boji so stresom. Vďaka zvýšenému prúdeniu krvi stimuluje mozgovú aktivitu a zlepšuje duševné schopnosti. Má vplyv na výdatný a kvalitný spánok.

Čo takto urobiť si šarkana?

Papierové šarkany k jeseni neodmysliteľne patria a už len ich výroba dokáže zamestnať váš mozog i ruky a vyhnať z hlavy chmáry. A čo potom samotné lietanie, pri ktorom si s deťmi užijete veľa zábavy i pohybu.

Nie je to nič ťažké, stačia dve slabé latky, špagát, lepiaca páska a pevnejší papier. Trošku zručnejšia mama alebo otec majú šarkana za hodinu hotového, deti si ho pomaľujú a môžete vyraziť na najbližší kopec.

Pekný návod, ako zhotoviť lietajúceho šarkana nájdete na kanáli YouTube.

Spomínate na ten pocit, keď sa váš vlastný drak vzniesol k oblakom? Skúste to zase!
Spomínate na ten pocit, keď sa váš vlastný drak vzniesol k oblakom? Skúste to zase!

Pohodová atmosféra proti pochmúrnym večerom

Za oknami sa zmráka, skučí studený vietor a vám sa vôbec nechce mať radosť zo života. Skúste zabojovať s jesennými náladami príjemnou vôňou. Takzvaná aromaterapia dokáže s vašou psychikou zázraky.

Potrebovať budete kvalitnú aromalampu a vonný olej. Ten zahrievate nad plameňom a teplom sa z neho do vzduchu uvoľňujú silice. Drobné častice, ktoré sa cez nosovú sliznicu a krv dostanú až do mozgu a blahodarne pôsobia na váš organizmus. Len pozor pri výbere správneho oleja. Kupujte vždy len 100 % prírodné. Určite zoženiete aj lacnejšie syntetické náhrady, ale ich používanie nemá taký účinok a v krajnom prípade môže byť aj nebezpečné.

Vonný olej z listov škorice. Tiež jej esencie majú antidepresívne a povzbudzujúce účinky.
Vonný olej z listov škorice. Tiež jej esencie majú antidepresívne a povzbudzujúce účinky.

Niektoré esenciálne oleje s priaznivým pôsobením na psychické ťažkosti:

  • Medovka - proti bolestiam hlavy, stresu, úzkostiam a migrénam, upokojuje a uspáva
  • Citrón - na bolesť hlavy, pri duševnej námahe
  • Ruža - proti nespavosti a bolestiam hlavy, antidepresívne a afrodziakálne účinky
  • Smrek - podporuje činnosť šedých buniek mozgových, pomáha pri únave
  • Duglaska - proti stresu, porovnáva psychiku
  • Grep - na stres a úzkosť, antidepresívny a osviežujúci
  • Citrónová tráva - proti úzkostiam a stresu, zlepšuje koncentráciu
  • Bazalka - na nespavosť, stres, úzkosť i migrénu
  • Majorán - upokojuje nervy a mierni bolesti hlavy
  • Jazmín - afrodiziakum a antidepresívum, vyvoláva pocity šťastia a eufórie

Až sa vaším bytom bude šíriť príjemná vôňa niektorého z olejov, uvarte si dobrý bylinkový čaj alebo nalejte obľúbené víno ​​a vychutnávajte si pokoj a pohodu. Zabudnite, že vonku je škaredo a myslite na to, že za pár mesiacov zase bude jar. Prajeme vám, nech tú (nielen) tohtoročnú jeseň zvládnete s dobrou náladou a bez tieňov na duši.

Ako bojujete proti jesenným chmáram? Poraďte svoj ​​recept aj ostatným čitateľom!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zaujímate sa o oblasť stavieb a bývania? Príďte do Hodonína načerpať inšpiráciu na výstavu Stavíme Bydlíme

Zaujímate sa o oblasť stavieb a bývania? Príďte do Hodonína načerpať inšpiráciu na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydané: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 26x

Navštívte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníne. Nájdete tu firmy z odboru stavebníctva i vybavenia domácnosti, môžete načerpať inšpiráciu, poradiť sa s odborníkmi a vypočuť si prednášky na aktuálne témy.

Celý článok
Obdivujete radi mrazivú krásu ľadu? Prijmite pozvanie na výstavu ľadových sôch či prehliadku ľadového chrámu

Obdivujete radi mrazivú krásu ľadu? Prijmite pozvanie na výstavu ľadových sôch či prehliadku ľadového chrámu

Vydané: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 800x

Aj tento rok môžete vyraziť obdivovať ľadové sochy, či celý ľadový chrám. Kam sa vydať? Vyrazte na ľadový výlet napríklad na Pustevny, do Špindlu, Rožnova alebo do Tatier na Hrebienok a užite si mrazivú krásu i sprievodný program.

Celý článok
Po sviatku Troch kráľov začína obdobie fašiangov, plesov, zábavy a zabíjačiek. Potom nasleduje 40 dní pôstu

Po sviatku Troch kráľov začína obdobie fašiangov, plesov, zábavy a zabíjačiek. Potom nasleduje 40 dní pôstu

Vydané: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 475x

Vianoce končia v nedeľu po sviatku Troch kráľov. Čo podľa tradícií nasleduje ďalej? Začínajú fašiangy, obdobie karnevalov, maskovaných sprievodov, zábavy a plesov. Počnúc Popolcovou stredou potom začína 40-dňové obdobie pôstu.

Celý článok