PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Máte svoj ​​obľúbený strom? Zaželali ste mu? Včera mal sviatok

Kde by boli ľudia bez stromov? Tam, kde si myslíte, ale nechcete to povedať nahlas. 20. októbra pritom bol Deň stromov a Stromokruh prezradí, ku ktorej drevine patríte. Uvidíte aj nevšedný nábytok a dozviete sa všeličo zaujímavé.
Vydané: 21.10.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4897x

Stromy v rôznych tvaroch a veľkostiach obývajú planétu Zem podstatne dlhšie, než ľudia. Už len preto zasluhujú náležitú úctu. Z ich dreva vyrábame veľa vecí od špáradiel až po rozhľadne a nájdeme ho doslova všade okolo nás. Schválne, aký máte doma nábytok z dreva?

Na drevenej stoličke sedel už Tutanchamón

Využívať drevo stromov a robiť z neho pekné a užitočné veci vedeli už starí Egypťania v dobe 3 000 rokov pred naším letopočtom. Poznali dodnes používané konštrukčné spojenie drevených dielov na stavbách i pri výrobe nábytku, pracovali s pílkou, hoblíkmi aj dlátami a dokonca ovládali techniku ​​dyhovania.

Egyptská drevená truhla stará tisíce liet
Egyptská drevená truhla stará tisíce liet

 

V hrobe egyptského panovníka Tutanchamóna, ktorý vládol začiatkom 14. storočia pred Kr., našli archeológovia v roku 1922 okrem tisícov iných cenných pokladov aj drevenú truhlu, stoličku alebo skladaciu sedačku. Nábytok zdobený rezbami, kovom, perleťou i slonovinou je dnes k videniu v Egyptskom múzeu v Káhire.

Z Bystřice do celého sveta

Prvé manufaktúry na výrobu dreveného nábytku začali na našom území vznikať v polovici 19. storočia a to hlavne v moravskej časti vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. V pamätnom roku 1861 otvorili bratia Thonetovia v Bystřici pod Hostýnem továreň na ohýbaný nábytok a položili tak základ tradície, ktorá pod značkou TON (Továrna ohýbaného nábytku - od roku 1953) dodnes úspešne pôsobí na svetovom nábytkárskom trhu.

Pozrite si originálne výrobky firmy TON na ich nástenkách v sieti Pinterest

Kreslá a stoličky z Bystřice zbierajú prestížne svetové ceny za dizajn a úžitkovosť nábytku. "Hneď dva produkty spoločnosti TON získali najstaršie a najprestížnejšie medzinárodné ocenenie za dizajn. Titul Good Design 2013 novo nosia stoličky Tram rakúskeho dizajnéra Thomasa Feichtnera a Mojo od tuzemského mladého slovenského dizajnéra Michala Riabiča," pochválila sa Alena Handlová, marketingová špecialistka firmy TON.

Ocenené kreslo Mojo Bystrička spoločnosti TON
Ocenené kreslo Mojo Bystrička spoločnosti TON

 

Stromy tiež žijú svoje príbehy

Osudy stromov sú, podobne ako tie ľudské, rôzne. Život niektorého skončí v kachliach, iný putuje ako prepravná paleta svetom a niektorý má to šťastie, že sa z neho stane krásny nábytok. Môže tak rozdávať radosť ešte ďalšie desiatky, ak nie stovky rokov. A tiež pritom prežiť príbeh ako z filmového plátna.

Trebárs ako drevo stromov, z ktorého šikovný stolár na začiatku minulého storočia poskladal unikátny nábytok do vily bohatého Maďara v Košiciach. Ten potom kvôli svojmu židovskému pôvodu zrejme padol počas holokaustu do pazúrov nacistov a výstavný dom tak zostal bez majiteľa.

David Fiala predstavuje zreštaurovaný nábytok z košickej vily.
David Fiala predstavuje zreštaurovaný nábytok z košickej vily.

 

Po skončení II. svetovej vojny si vilu ako veľa ďalších nehnuteľností privlastnil štát a krásnemu nábytku vnútri nastali zlé časy. Striedali sa tu úradníci so súkromnými nájomníkmi a k domu sa správali jedni horšie, než druhí. Takže po šiestich desiatkach rokov z neho zostala ruina a z nábytku, ktorý po nenechavcoch ešte ostal, rozpadajúce sa torzá.

Aj táto rozprávka má dobrý koniec

Zničené prvorepublikové sídlo sa našťastie pred pár rokmi dostalo do rúk nového osvieteného majiteľa, ktorý sa rozhodol pre jeho kompletnú rekonštrukciu. Teda vrátane vnútorného vybavenia. Pre príborník, stĺpové hodiny a stôl so šiestimi stoličkami si prišli majstri reštaurátorského remesla z dielne pražského Ateliéru Fiala. Dva a pol roka potom na súbore pracovali, aby mu znovu vdýchli život.

Základnú konštrukciu nábytku tvoria masívne smrekové diely, doplnené orientálnym palisandrom a ebenom. Bohaté geometrické i obrazové intarzie dávny umelec vytvoril z dreva ovocných stromov, predovšetkým z jablone, hrušky a višne, použil ale aj orech, javor a ďalšie dreviny. Autor úplne jedinečného diela ale, bohužiaľ, nie je známy. Reštaurátori po ňom pátrajú, mohlo by sa vraj jednať o maďarského modernistu Lajosa Kuzmu.

Pozrite si originálne spojenie dreva s roztaveným hliníkom a ďalší neobvyklý drevený nábytok vo fotogalérii

Aký strom je ten váš? Nájdite si ho vo Stromokruhu

Magickú silu stromov už stovky rokov pred naším letopočtom poznali aj Kelti, slávny národ obývajúci podstatnú časť dnešného územia strednej Európy. Využívali nielen ich drevo, ale aj živú energiu a pridávali ľuďom ich vlastnosti. Kelti vytvorili aj Stromokruh, v ktorom má každý podľa doby narodenia svoj ​​strom. Ktorý je ten váš? Nájdite si ho a pod obrázkom si o ňom (alebo o sebe) niečo prečítajte.

 • jabloň zjednocuje a spája, žije s chuťou, ale býva náladová
 • smrek sa tvári tajomne, kto si získa jeho dôveru, tomu bude verným priateľom
 • brest je solitér, netúži byť v skupine, má tvorivého ducha a je spoľahlivý
 • cyprus miluje slnko a túži po nových výzvach, je slobodného ducha
 • topoľ rýchlo chápe a ľahko sa učí, drží sa rodnej hliny
 • céder je vyrovnaný vodcovský typ, ktorý má v hlave jasno
 • borovica má vo vienku rozvahu, opatrnosť a múdrosť, žije prakticky
 • vŕba bez problémov komunikuje s kýmkoľvek, je otvorená a chápavá
 • lipa symbolizuje pravdu, trápi ju neutešený stav ľudskej spoločnosti
 • lieska je nedočkavá, dychtivá byť na čele a objavovať nové veci
 • jarabina chce zmeniť svet k lepšiemu, rada pomôže ostatným
 • javor značí nebojácnosť, tvrdohlavosť aj túžbu po sláve a obdive
 • orech je vytrvalý v láske aj v práci, chce dosiahnuť to, po čom túži
 • tis si žije podľa svojho a nestará sa o to, čo si o ňom myslia iní
 • pagaštan robí to, čo hovorí, je poctivec a za pravdu sa neváha vydať do boja
 • jaseň mieri nahor za svojím cieľom a príliš sa pritom neobzerá na ostatných
 • hrab je spravodlivý a zodpovedný, nevyhľadáva žiadne extrémy
 • figovník kvôli svojej citlivosti nad vecami možno až priveľmi hĺba
 • buk stojí pevne na (v) krajine a nenechá sa zmiasť žiadnymi bludmi
 • dub vytrvalo a s pokojom čelí toku času, je silnou osobnosťou
 • breza sa teší pevnému zdraviu k čomu potrebuje veľa svetla, snaží sa byť prospešná
Zodpovedá váš strom vašej povahe a životu? Napíšte nám pod článkom, ako sa Kelti trafili.

Najznámejšie stromy a ich drevo

Prečítajte si niečo zaujímavé o dreve, ktoré vás každodenne obklopuje. Ďalšie užitočné informácie o materiáloch, používaných na výrobu nábytku nájdete v našom Slovníku pojmov. 

 

 

 • BUK
  Mohutná vajcovitá koruna a kôra striebornej farby nenechá nikoho na pochybách, že sa jedná o buk. A kto si nezájde rád na hríbiky do bukového lesa? Jeho drevo už pozná aj skoro každý, pretože je jedným z najpoužívanejších v nábytkárstve. Poznávacím znamením je drobné žilkovanie a ružovkastá farba. Je tvrdé, pevné a trvanlivé.
 • DUB
  Mohutný a majestátny strom s rozvrásnenou kôrou. Jeho plody sú potravou mnohých cicavcov a mladá kôra našla uplatnenie v liečiteľstve. Pomáha pri hnačkách a zápaloch tráviaceho ústrojenstva. A všetci iste poznajú aj porekadlo: Až opadá lístie z duba... Drevo sa vyznačuje nádhernou kresbou a farbou. Je ťažké a patrí k najtvrdšiemu a najkvalitnejšiemu drevu u nás. Nábytok z neho vyrobený vydrží celé stáročia.
 • BREZA
  Brezu s jej čiernobielou kôrou si nikto s iným stromom nepopletie. Poznáme ju z ruských rozprávok a každý zálesák vie, že jej drevo horí aj vlhké. Drevo sa hojne využíva pri výrobe škandinávskeho nábytku, je matne belavé s nevýraznou textúrou, tvrdé a pružné.
 • AKÁT
  Agáty sú nádherné stromy, aj keď sú považované za invazívnu drevinu. Za kvetu nádherne vonia a mnohý z nás si rád pochutí na agátovom mede. Drevo má krásnu štruktúru a ako jediné u nás sa chváli odtienmi zelenej. Je veľmi pevné a trvanlivé, takže sa hodí predovšetkým na záhradný nábytok.
 • JELŠA
  V každom ročnom období ju poznáme podľa malých šištiček. Miluje vodu, a preto ju stretneme na miestach s vlhkou pôdou. Odvar z listov a kôry má protizápalové účinky. Drevo má ružovkastú až oranžovú farbu bez výraznejšej štruktúry. Drevo je mäkké a pevné a po namorení je na nerozoznanie od oveľa drahšieho a kvalitnejšieho mahagónu.
 • ORECH
  Každý si rád zmlsne na müsli, v ktorom nesmú chýbať vlašské orechy. Tie bývajú súčasťou mnohých ďalších maškŕt, ale je práca ich vylúpnuť zo škrupín. Drevo má úžasnú kresbu a nezameniteľnú tmavo hnedú farbu s čiernymi pruhmi. Je veľmi tvrdé a trvanlivé a vyrába sa z neho nádherný nábytok.
 • SMREK
  Na Vianoce je ozdobou mnohých domácností a vonia po celom byte. Z rezonančného smreku sa vyrábajú hudobné strunové nástroje s krásnym zvukom, hlavne husle, violy a gitary. Drevo je smotanovo biele s veľmi výraznými letokruhmi. Je mäkké, pevné, húževnaté a celkom pružné.
 • BOROVICA
  Borovica je krásny a voňavý strom. Z našich ihličnanov má najvyšší obsah živice a jej silice majú liečivé účinky. Vyrábajú sa z nich sirupy aj olejčeky do aromalámp. Drevo je mäkké, pevné a pružné. Letokruhy sú dobre viditeľné a smotanovo biela farba sa strieda s oranžovo hnedou. Borovica sa vyznačuje i veľkými sukmi.
 • SMREKOVEC
  Jediný ihličnan, ktorý na zimu opadá a ukáže sa nám vo svojej nahej kráse. Nesvedčí mu znečistené ovzdušie, a tak sa s ním stretnete prevažne tam, kde je čistý vzduch. Drevo je tvrdšie ako u borovice alebo smreka. Časom tmavne do červenohnedej farby a je ozdobené mnohými malými zarastenými sukmi. V nábytkárstve sa už toľko nepoužíva.

Použité fotografie:

 1. úvodná - p.Gordon CC BY 2.0 
 2. Xuan Che CC BY 2.0
 3. TON a.s.
 4. Ateliér Fiala
 5. MT-nábytok.sk
 6. liz west CC BY 2.0

 

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Vydané: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 25x

Neviete, čo podniknúť na veľkonočné sviatky? Zájdite na trhy, do múzea alebo na hrad. Na mnohých miestach je pripravený bohatý veľkonočný program pre deti i dospelých. Pripomeniete si ľudové tradície i zvyky a vyskúšate remeslá.

Celý článok
Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Vydané: 03.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 37x

Čo všetko ste sa dozvedeli v marcových článkoch na blogu Môj byt? Pripomeňte si inšpiratívne nápady pre DIY tvorenie zo starých vecí, babské rady pre ľahšie upratovanie aj tipy a triky pre vylepšenie a skrášlenie svojho domova.

Celý článok
2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

Vydané: 02.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 34x

2. apríla je Medzinárodný deň detskej knihy. Oslávte ho a usporiadajte so susedmi pre ratolesti burzu detských knižiek. Prečítajte si pár rád, ako na to. Zistíte aj pár tipov, ako deti motivovať k čítaniu a ako ich pri ňom udržať.

Celý článok