0komentárov

Aj ľavorukí majú svoj deň. Aké to je, robiť doma všetko prevažne ľavou rukou? Vyskúšali sme za vás!

Ako prežívajú ľaváci vo svete zariadenom pre pravorukých? Skúsil som jedno dopoludnie používať pri bežných činnostiach ako hlavnú ľavú ruku. A poviem vám jedno. Ľavákom vôbec nezávidím. Pravoruké nástrahy na nich číhajú všade.
Vydané: 14.08.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1017x

Ako žijú ľaváci, keď je úplná väčšina vecí na svete vyrobená pre pravákov? Pri príležitosti včerajšieho Medzinárodného dňa ľavákov (13. augusta) som to vyskúšal. Môžem potvrdiť, že byť ľavák nie je žiadna sranda.

V kúpeľni dobré, v kuchyni horšie

Je sobota ráno a chystám sa na sebe vykonať malý experiment. Dnes budem ľavákom. Takže všetky úkony, ktoré bežne robím pravačkou, obstará moja ľavá ruka. Začínam na WC a v kúpeľni a až do čistenia zubov ide všetko pomerne hladko. S kefkou sa ale v ústach musím dosť orientovať, avšak po niekoľkých neúspešných ťahoch sa ako-tak dostávam do tempa a rannú hygienu chrupu úspešne zvládam.

Autorovi článku krájanie zeleniny ľavou rukou veľmi dobre nešlo. Foto: ©Depositphotos.com/©GrashAlex
Autorovi článku krájanie zeleniny ľavou rukou veľmi dobre nešlo. Foto: ©Depositphotos.com/©GrashAlex

Prichádzam do kuchyne a musím si stále pripomínať, že som ľavák. Takže kanvicu pekne do ľavej ruky, vodu púšťam pravou, hrnček umývam a utieram naopak, kávu naberám lyžičkou z dózy tiež ľavou... jeden by nepovedal, koľko toho pravá ruka obstará. No ale to sú stále ešte tie jednoduchšie činnosti. Pri pokuse ukrojiť pekný plátok tvrdého syra z bločku už sa začínam trošku potiť, preteky v krájaní papriky a uhoriek by som prešiel na celej čiare a o krajcoch chleba, ktoré sa mi podarilo z bochníka oddeliť, radšej ani nehovorím.

Kŕče z nožníc i motyčky

Posilnený raňajkami vyrážam z domu na záhradu. Mám v pláne očistiť zozbieranú cibuľu, pristrihnúť im zaschnutú vňať a zavesiť ich zviazané k stropu kôlne. Už v momente, keď si na ľavačku nasadzujem nožnice s rukoväťami lisovanými pre ruku pravú, je mi jasné, že bude problém. Prsty mám neprirodzene skrútené a po dvoch desiatkach cibulí strihanie vzdávam. Vňať sa rovnako len prežúvala medzi ostrím nožníc a v ruke už mám kŕč. Existujú nožnice pre ľavákov alebo ako oni to robia?

Už v momente, keď si na ľavačku nasadzujem nožnice s rukoväťami lisovanými pre ruku pravú, je mi jasné, že bude problém.

No nič, papriky a uhorky vo fóliáku potrebujú prekypriť stvrdnutú pôdnu kôrku. Odhodlane teda beriem trojzubú motyčku a vyrážam záhradníčiť. Prvých pár rýpnutí je ako do masla, avšak po chvíli sa v ruke začína zase ozývať kŕč. Ako to, motyčka je predsa obojetná, alebo nie?! Statočne pokračujem v okopávaní, za pár minút toho ale musím nechať. Ľavá končatina zrejme nie je zvyknutá na podobné pohyby a odmieta spolupracovať.

Ľavákom sa človek narodí a nenarobí s tým nič. Foto: ©Depositphotos.com/noblige
Ľavákom sa človek narodí a nenarobí s tým nič. Foto: ©Depositphotos.com/noblige

Cez leto si radi varíme vonku na kameni a dnes na ňom máme robiť placky z mletého mäsa. Teda ak sa mi podarí nasekať triesky a rozrobiť pod kameňom oheň. Ako pre dočasného ľaváka to pre mňa znamená ďalšiu výzvu, tak sa do nej pustím. Narobiť z okrúhleho polienka drobné triesky na podpaľovanie mi trvá zhruba dvakrát tak dlho ako inokedy, sekera nezvyčajne oťažela, oheň však nakoniec horí a obed je zachránený.

A čo nábytok?

Používanie väčšiny domáceho nábytku nerobí ľavákom žiadne väčšie ťažkosti. Otvoria si skriňu, vysunú zásuvku z komody alebo rozložia sedačku rovnako ako pravák. V posteli je to potom úplne jedno. Snáď len nočný stolík by mal mať ľavák po pravej strane lôžka, aby mohol na boku prirodzene a bez problémov zaobchádzať s vecami na stolíku.

Ale jeden typ nábytku predsa len musí byť ľavorukým prispôsobený. Písací stôl pre ľavákov s dostatočne veľkou pracovnou plochou a zásuvkami alebo skrinkami zásadne umiestnenými po ľavej strane sediaceho. Opačný variant je pre ľaváka prakticky nepoužiteľný.

Pre ľaváka je dôležité, aby zásuvky a skrinky jeho písacieho stola boli umiestnené po ľavej strane. Foto: MT-nábytok.sk
Pre ľaváka je dôležité, aby zásuvky a skrinky jeho písacieho stola boli umiestnené po ľavej strane. Foto: MT-nábytok.sk

Nožnice existujú, aj veľa ďalších ľavorukých vecí

Dlhujem vám ešte odpoveď na otázku, čím ľaváci strihajú, keď nožnicami pre pravákov to poriadne nejde. Po obede som išiel nahliadnuť do vševedúceho internetu, či sa dajú zohnať nožnice pre ľavákov. Dajú. A k nim aj nože, hudobné nástroje, škrabky na zeleninu, otvárače konzerv, vývrtky, zvinovacie metre, strúhadlá na ceruzky, golfové palice a veľa ďalších užitočných vecí.

Čo tiež môže mať ľavácku úpravu:

  • detské omaľovánky a pastelky
  • písacie alebo rysovacie potreby
  • kadernícke aj krajčírske nožnice
  • kobercový nôž s poistkou
  • pexeso
  • počítačové klávesnice a joysticky
  • lúpač pomarančov
  • knihy o ľavákoch a pre ľavákov

Hľadanie ľaváckych pomôcok bolo zároveň poslednou časťou môjho pokusu stať sa ľavákom. Vzal som počítačovú myš do ľavačky a mal som v klikanie a naháňanie kurzora po monitore taký zmätok, že som všetky ďalšie skúšky vzdal a fungoval zase "normálne". PC myš pre ľavákov sa však dá bez problémov zaobstarať tiež. Ľaváci pritom nemusia nakupovať len na internete, aj u nás už funguje nejeden kamenný obchod pre ľavákov. Podobné, ako sú populárne napríklad v zámorí, veď počet ľavákov v populácii štatisticky tvorí 10 - 13 %.

/limg4/

Ľaváci však v dejinách ľudskej civilizácie nikdy nemali na ružiach ustlané a pratkicky po celom svete naprieč rôznymi kuturami boli považovaní za menejcenných ľudí. Ešte v druhej polovici 20. storočia sa aj vo vtedajšom Československu medicínsky prevychovávali na pravákov, ako sa dozviete v minulom článku ku Dňu ľavákov z nášho blogu. Prečítate si tiež, že ľavorukí sú na niektoré veci oveľa šikovnejší než väčšinová časť populácie, a ktoré významné osobnosti a celebrity mali alebo majú ľavú ruku šikovnejšiu než pravú.

Sviatok má pripomenúť, že tu sú

Dnes sa môžu takzvaní left handers (z angličtiny) okrem nákupu v špecializovaných obchodoch schádzať vo svojich kluboch alebo navštevovať ľavačkou internetové stránky. Bez strachu, že by na nich niekto robil hony ako predtým. U nás síce nijako zvlášť organizovaní nie sú, ale napríklad vo Veľkej Británii je left handed spolkov a združení neúrekom.

Veci, ktorým rozumejú len ľaváci. Pozrite sa na video:

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 18x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 sa na Výstavisku Flora v Olomouci koná stavebný a technický veľtrh STAVOTECH. Čo všetko vás tu čaká? Môžete sa tešiť na takmer 200 vystavovateľov zo všetkých odvetví stavebného odboru i odborné prednášky.

Celý článok
Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Vydané: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 48x

Úspora vody je hlavnou požiadavkou na hospodárenie s touto životodarnou tekutinou. Skontrolujte si doma armatúry a premýšľajte, ako ušetriť za vodu. Prácu vodohospodárov vám predstaví niektorá z akcií k Svetovému dňu vody.

Celý článok
Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPráve sa deje ▪ Prečítané: 39x

Chystáte sa navštíviť výstavu záhradnej architektúry, nábytku, techniky a zelene FOR GARDEN? Máme pre vás vstupenky zadarmo. Nenechajte si ich ujsť, na veľtrhu uvidíte a dozviete sa veľa zaujímavých vecí, užitočných pre záhradu.

Celý článok