PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Zaspomínajte si s rodinou a priateľmi počas Dušičiek na zosnulých. Ako im dať hrob do parády a uctiť pamiatku?

2. novembra je Pamiatka zosnulých, ľudovo Dušičky. Cintoríny sa rozsvietia a zaplnia pozostalými, ktorí prídu navštíviť zosnulých. Čo sa na pamätný deň sluší a patrí? Ako očistiť a ozdobiť hrob a kedy Pamiatka zosnulých vznikla?
Vydané: 02.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2007x

Na 2. november pripadá Sviatok zosnulých, ľudovo Dušičky. Ľudia dnes spomínajú na všetkých, ktorí odišli z tohto sveta, "navštevujú" ich hroby a modlia sa za ich duše. Využite tento čas na stretnutie s rodinou aj priateľmi a na rozjímanie. Na chvíľu sa zastavte, posaďte sa a popremýšľajte nad životom a smrťou.

Oslava dušičiek sa odvíja od Keltského sviatku Samhain, ktorý ľudia slávili v noci z 31. októbra na 1. november. Samhain Kelti vnímali ako dobu, kedy sa stiera hranica medzi svetom živých a mŕtvych, takže sa duše zosnulých môžu vrátiť na zemský povrch a živí môžu navštíviť podsvetie. Živí tiež ukazujú svetlom cestu mŕtvym.

Na Dušičky sa cintoríny rozsvietia a zaplnia pozostalými, ktorí prídu navštíviť zosnulých. Foto: ©Depositphotos.com/imac666
Na Dušičky sa cintoríny rozsvietia a zaplnia pozostalými, ktorí prídu navštíviť zosnulých. Foto: ©Depositphotos.com/imac666

Tradície a zvyky na Sviatok zosnulých

Na Dušičky či počas tohto obdobia je v krajinách s kresťanskou tradíciou zvykom navštíviť cintorín a rodinný hrob, očistiť ho a rozsvietiť na ňom sviečku či položiť veniec alebo kvety. To má symbolizovať vieru vo večný život a demonštrovať presvedčenie, že život smrťou nekončí. Živá kvetina je tiež znamením, že k zomrelému stále chováte nejaký vzťah a úctu. Preto by ste na hrob nemali pokladať umelé ani papierové kvety. Židia majú vo zvyku miesto sviečky pokladať na hrob kamienky.

O hrob by ste sa mali starať celý rok. Ak ste to nestihli, je na čase to napraviť aspoň na Dušičky.

Tradícia zapaľovať v tento deň oheň a sviečky pochádza od Keltov a Slovanov, ktorí verili, že oheň očisťuje a svetlo pomáha chrániť pred zlými a potmehúdskymi duchmi. Samhain je svojou podstatou najviac podobný dnešnej oslave Halloweenu. S nástupom kresťanstva bol Samhain nahradený sviatkom Všetkých svätých a Dušičky v zmysle oslavy, kedy sa spomína na zosnulých. Dušičky oslavujú ľudia od 10. storočia.

Pre kresťana znamená zapálená sviečka pripomenutie si nádeje vo vzkriesenie. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Pre kresťana znamená zapálená sviečka pripomenutie si nádeje vo vzkriesenie. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Ako sa starať o náhrobok

Pred samotným čistením dôkladne omeťte hrob metličkou od lístia, prachu a drobných nečistôt. Vyhnite sa drátenke a kefám s tvrdými štetinami, ktorými by ste mohli povrch náhrobku poškriabať. Náhrobok môžete zbaviť všetkých nečistôt pomocou tlakového čističa. K nemu však potrebujete prístup k vodovodu a elektrine.

Na umelý kameň a mramor používajte len neutrálne čističe a vodu. Vyhnite sa kyslým čističom, ako je ocot. Na odolné škvrny použite napríklad benzín alebo jemný piesok na riad. Povrch by ste nemali poškodiť ani zriedenými prostriedkami na čistenie sanitárnej keramiky či jarovou vodou. Všetky chemikálie dôkladne opláchnite čistou vodou.

Žula je odolnejšia a nevadia jej ani kyslejšie chemikálie. Môžete tak použiť aj octový čistič, ktorý rozpustí minerálne usadeniny. Nepoužívajte oceľovú kefu, ale plastovú, alebo drevenú špachtľu. Pieskovec je mäkký, nasiakavý a ľahko sa drobí, takže ho očistite mäkkou kefkou alebo drevenou špachtľou. Vodou šetrite.

Myslite aj na okolie hrobu

Nápisy a doplnky z farebných kovov vyčistite handričkou namočenou v liehu alebo jarovej vode, vygumujte gumou, vyčistite jemnou zubnou pastou alebo vyleštite semišom. Vyhnite sa čpavku a zásaditým čističom, ktorými by ste mohli nápisy poničiť. Na mosadzných a bronzových doplnkoch by ste nimi urobili neodstrániteľné fľaky.

Ak ste pri čistení náhrobku použili akúkoľvek chemikáliu, tak ho opláchnite čistou vodou. Nakoniec môžete kameň naimpregnovať prostriedkom s nanočasticami, ktoré kameň ochránia pred vodou a nečistotami. Ochrana vydrží niekoľko rokov. 1 kg impregnáciu na mramor a dosky z prírodného i umelého kameňa kúpite za 29 Eur.

Nezabudnite ani na okolie hrobu. Tam, kde sa nemôžete zbaviť trávy a buriny, použite totálny herbicíd. Dávajte ale pozor na to, aby ste pri postreku nezasiahli okrasné kvety. 50 ml totálneho herbicídu zoženiete za cca 2 Eur. Uličku a vnútorné priestory hrobu môžete vysypať mramorovou drťou či keramzitom. 50 litrov keramzitu vás vyjde na 9 Eur. Za rovnaké množstvo mramorovej drviny zaplatíte zhruba 14 Eur.

Z hrobu omeťte napadané lístie, odstráňte burinu a umiestnite naň veniec, sviece a kvety. Foto: ©Depositphotos.com/kytalpa
Z hrobu omeťte napadané lístie, odstráňte burinu a umiestnite naň veniec, sviece a kvety. Foto: ©Depositphotos.com/kytalpa

Aký vybrať veniec

Vence bývajú tradične z jedľovej čečiny alebo vetvičiek strieborného smreka, ktorý neopadáva toľko ako klasický smrek. Ozdobené sú sušenými kvetmi, šiškami, jarabinami či okrasnými trávami. Ľudia majú radi aj ozdobné misy s vresom, drôtovce či chryzantémy, ktoré vydržia až do prvých mrazov. Existujú aj slamené vence, ale tie po zmoknutí nevyzerajú pekne.

Pri výbere venca si prezrite jeho viazanie. Železný drôt môže púšťať hrdzu, ktorá na povrchu hrobu zanechá odolné škvrny. Ak si taký veniec kúpite, dajte pod neho podložku z tuhého igelitu alebo lina. Sviece dávajte do svietnikov či misiek, aby vosk nekvapkal na hrob. Do výzdoby neinvestujte veľmi vysoké sumy, aby príliš nelákala zlodeja.

Dušičkový veniec kúpite za cenu od 6 Eur, môžete si ho však vyrobiť aj sami. Pri výrobe používajte materiály, ktoré vydržia v poveternostných podmienkach, teda konáre vždyzelených a neopadavých stromov a kríkov (mahónia, buxus, tuja, cyprus, strieborný smrek či borovica). Polystyrénový základ je vhodný pri použití veľkého množstva slamienok, ktoré zapichnete do základu a pokryjete nimi celý veniec. Základy z vetvičiek či drôtikov sú vhodné na vence z čečiny a listov.

Veniec ozdobte vetvičkami s plodmi (napríklad šiškami, trnkami, šípkami či trsmi jarabiny), suchými kvetmi či listmi. Voľte pietne farby, ako je fialová, purpurová či biela. Kombinácia zelenej, červenej a zlatej farby je vhodná skôr na vianočné dekorácie. Hotový veniec uložte na vlhké miesto, a čo najrýchlejšie ho doneste na hrob.

Sviečky a kvety

Cintorínske sviece v sklenených zástenách stoja od 35 Eur. Najdrahšie bývajú keramické zdobené svietniky či elektrické sviečky na solárny pohon. Tie stoja okolo 20 Eur. Ak sa bojíte, aby vosk nezničil náhrobok, kúpte diódové svetielka v tvare čajových sviečok. Kvôli stabilite pri nárazoch vetra sú lepšie sklenené lampy s plastovým podstavcom. Sklo navyše neprimrzne k pomníku. Aj viečko lampy by malo byť plastové. Oproti kovovému nehrdzavie a neláka toľko zlodejov.

Olejová náplň horí dlhšie než parafínová, ale vo veľkom mraze nemusí vyhorieť celá. Ku všetkým druhom pietnych skiel dokupujte náhradnú náplň určenú pre daný typ skla. Použitím správnej náhradnej náplne so správnou výškou plastového tubusu zabránite zadymeniu skla a vyhnete sa tak jeho čisteniu.

Najpopulárnejšou kvetinou na hrob sú chryzantémy a mrazu odolnejšie sirôtky. Obľúbená je aj gaultéria poliehavá, ktorá vydrží dlho zelená a má pekné sýto červené bobule, a rôzne typy vresov. Dajte si však pozor na dofarbované rastliny, ktoré majú malú odolnosť voči mrazu. Truhlík osaďte viac kvetinami. Podľa botanikov je ideálna kombinácia niekoľkých nízkych chryzantém, ostrice chochlatej, gaultérie poliehavej a vresovca kapského.

Zapálenú sviečku vložte do lampy. Vietor ju tak nesfúkne a vosk nebude kvapkať na náhrobok. Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj
Zapálenú sviečku vložte do lampy. Vietor ju tak nesfúkne a vosk nebude kvapkať na náhrobok. Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj

Máte tip na výrobu venca na hrob? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Vydané: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 42x

Neviete, čo podniknúť na veľkonočné sviatky? Zájdite na trhy, do múzea alebo na hrad. Na mnohých miestach je pripravený bohatý veľkonočný program pre deti i dospelých. Pripomeniete si ľudové tradície i zvyky a vyskúšate remeslá.

Celý článok
Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Vydané: 03.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 41x

Čo všetko ste sa dozvedeli v marcových článkoch na blogu Môj byt? Pripomeňte si inšpiratívne nápady pre DIY tvorenie zo starých vecí, babské rady pre ľahšie upratovanie aj tipy a triky pre vylepšenie a skrášlenie svojho domova.

Celý článok
2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

Vydané: 02.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 37x

2. apríla je Medzinárodný deň detskej knihy. Oslávte ho a usporiadajte so susedmi pre ratolesti burzu detských knižiek. Prečítajte si pár rád, ako na to. Zistíte aj pár tipov, ako deti motivovať k čítaniu a ako ich pri ňom udržať.

Celý článok