0komentárov

17. november je medzinárodný sviatok študentov. Vo svete ale majú školy rôznu úroveň. Študenti pomáhajú nielen v Afrike

17. november je štátny sviatok, Deň boja za slobodu a demokraciu a medzinárodný deň študentov. Pripomienka toho, že budúcnosť každého národa je vo výchove a kvalite vzdelanosti detí a mladých ľudí. Študenti pomáhajú v 3. svete.
Vydané: 19.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 834x

Dátum 17. novembra znamená v Českej republike aj na Slovensku štátny sviatok, Deň boja za slobodu a demokraciu. Pripomíname si ním dve udalosti, prvú z roku 1939. Vtedy nacisti uzavreli české vysoké školy v reakcii na študentské demonštrácie proti fašizmu a okupáciu v protektoráte Čechy a Morava. V Česku Nemci popravili deväť študentských vodcov a 1 200 ich odviezli do koncentračného tábora.

Medzinárodný sviatok študentov sa po udalostiach v ČSR oslavuje už od roku 1941

Študentská organizácia pracovala s podporou československej exilovej vlády vo Veľkej Británii. Ešte počas vojny sa v roku 1941 v Londýne zišla Medzinárodná študentská rada. Prijala takzvané Vyhlásenie spojeneckých študentov k 17. novembru, ktoré tento deň stanovilo ako Medzinárodný deň študentstva.

Typická rekvizita pre československú nežnú (sametovú) revolúciu v novembri 1989. Foto: ©Depositphotos.com/jirimarek123
Typická rekvizita pre československú nežnú (sametovú) revolúciu v novembri 1989. Foto: ©Depositphotos.com/jirimarek123

Druhou udalosť ste už väčšinou zažili. V roku 1989 v Prahe došlo k udalostiam na Národnej triede, kedy vtedajšia Verejná bezpečnosť násilím rozohnala študentský pochod. Nasledovala vlna protestov po celej, vtedy ešte spoločnej krajine, čo naštartovalo postupnú demontáž komunistického režimu. V Bratislave bola 19. 11. v Umeleckej besede založená Verejnosť proti násiliu. Jej hovorcami boli Milan Kňažko a Ján Budaj. O pár hodín neskôr v pražskom Činohernom klube bolo založené Občianske fórum (OF), s významným vplyvom predstaviteľov Charty 77. Revolúcia prebehla v podstate bez násilia a len na základe dialógov, získala označenie sametová a na Slovensku nazývaná ako nežná revolúcia. Jej najvýraznejšou osobnosťou v Českej republike bol Václav Havel.

V rozvojovej Afrike je základom odstrániť negramotnosť detí a mládeže.

Medzinárodná solidarita študentov s kolegami v iných krajinách trvá aj v novom tisícročí. Kvôli rozdielnej úrovni jednotlivých krajín vo svete je aj rôzna úroveň vzdelávania. Napríklad v Afrike je základom naučiť deti vôbec čítať, písať a počítať. Stredné a vysoké školy sú len pre vyvolených. Vďaka podpore medzinárodných organizácií má ale väčšina detí možnosť navštevovať minimálne školu základnú.

V Afrike deti skôr na školách získavali hlavne praktické znalosti z oblasti poľnohospodárstva, spracovania kovu alebo kameňa. V súčasnosti už sa učia aj cudzie jazyky, hlavne angličtinu alebo francúzštinu. Pre mnoho tamojších škôl je ale charakteristická hlinená a polorozpadnutá budova, v ktorej je zlá akustika, veľa detí a málo svetla. To sa snaží zmeniť napríklad projekt Postavme školu v Afrike.

Človek v tiesni stavia každý rok v Etiópii aspoň jednu školu

Pod patronátom o.p.s. Človek v tiesni dostanú školáci v Etiópii, jednej z najchudobnejších krajín sveta, každý rok aspoň jednu novú školu. Z príspevkov dobrovoľných darcov hradí spoločnosť výstavbu i vybavenie učebnými pomôckami. Napríklad jedna tvárnica stojí 2 eura, vrece cementu cca 8 eur, okno približne 60 eur a knižnica 95 eur. Do zbierky na novú školu v Afrike sa aktívne zapojili aj skauti. Na Slovensku pôsobí pobočka spoločnosti so zhodnými aktivitami.

Výbava školy v krajinách 3. sveta je skromná, pre mnohých je učenie nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy
Výbava školy v krajinách 3. sveta je skromná, pre mnohých je učenie nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy

Rozvoju vzdelanosti detí a mládeže v chudobných oblastiach Indonézie pomáha zase občianske združenie Kintaro. Združenie Kintaro dlhodobo pomáha na indonézskom ostrove Lombok, kde v rámci svojich rozvojových projektov podporuje predovšetkým školy a škôlky, vypomáha s ich výstavbou, zabezpečuje v nich výučbu, základné hygienické návyky a zdravotnú starostlivosť. Organizátorka toho všetkého, Jana Wolfová, po malých krôčikoch dokazuje, že rozvojová pomoc má zmysel a že to ide, keď sa chce. V krajine, kde sú v školách úplne obvyklé fyzické tresty, väčšina dobrovoľníkov zo sveta chodí učiť angličtinu.

V Indonézii sú ešte v školách celkom obvyklé fyzické tresty

V posledných týždňoch majú v Indonézii veľké problémy s lesnými požiarmi. Kvôli dusivému dymu, ktorý zabil najmenej 10 ľudí, úrady rušia niektoré lety a zatvárajú školy. V niektorých provinciách starostovia evakuovali všetky deti. Požiare na ostrove Sumatra a na indonézskej časti ostrova Borneo trápia ich obyvateľov každoročne. Úmyselne ich zakladajú miestni obyvatelia, aby získali novú poľnohospodársku pôdu.

V mnohých ázijských školách sú už zaužívaným zvykom detské uniformy. Foto: ©Depositphotos.com/cascoly
V mnohých ázijských školách sú už zaužívaným zvykom detské uniformy. Foto: ©Depositphotos.com/cascoly

Dobrovoľnícke organizácie sa snažia zabezpečiť nevyhnutné vzdelanie aj pre deti a mladých ľudí z Tibetu. V miestnych školách tú študenti nemajú vôbec ľahký život. Sedí sa na zemi, len s minimom učebných pomôcok, 6 dní v týždni aj 10 hodín denne. Pre predstavu, školné v Slnečnej škole v jednej z dedín Malého Tibetu, sú tri vrecia jačieho trusu. V tibetských domácnostiach sa ním kúri. Škola je unikátna, vďaka Slnku úplne energeticky nezávislá.

Tibetské deti sa učia aj šesť dní v týždni a desať hodín denne.

V oblasti Malého Tibetu v dedine Mulbekh podporujú ďalšiu školu Brontosauri v Himalájach, čo je organizačná jednotka známeho Hnutia Brontosaurus. Chcete sa pripojiť k množstvu dobrovoľníkov, ktorí sa snažia zachovať v oblasti doteraz nepotlačenú tibetskú kultúru a pomôcť k vzdelávaniu obyvateľov? Pripojte sa k dobrovoľnému programu, môžete pomáhať na stavbe alebo aj priamo vyučovať.

Najobyčajnejšie z obyčajných, ale hlavne, že školákom neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za
Najobyčajnejšie z obyčajných, ale hlavne, že školákom neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za

Keď postavíte školu, naplníte biblickú múdrosť o chytaní rýb

Dobrovoľníci sa snažia všetkými aktivitami vylepšiť a zmodernizovať materiálne podmienky indiánov na peruánskom vidieku. Je to dôležité kvôli tomu, aby neodchádzali do miest, kde obvykle živoria. Pre vzdelaných ľudí je tiež prirodzené a ľahšie uchovávať tradičné indiánske duchovnej múdrosti a kultúru. Ako hovorí biblická múdrosť, je lepšie ich naučiť chytať ryby, ako ich kŕmiť.

Prispeli ste tiež na lepšiu vzdelanosť detí v krajinách tretieho sveta? Napíšte do komentára pod článkom, ktorá forma pomoci vás oslovila, a odporučte niektorú ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 19x

Chcete si pozrieť novinky zo sveta stavieb a bývania alebo sa potrebujete poradiť s odborníkmi z odboru? Navštívte výstavu Stavíme Bydlíme, ktorá sa koná 24. a 25. februára 2017 v Uherskom Hradišti. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Celý článok
Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Vydané: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 82x

14. februára má sviatok Valentín a s ním aj všetci zamilovaní. Ako a kde tento sviatok vznikol a kedy ho začali ľudia oslavovať? Ako osláviť Valentína tradične i netradične, ako urobiť radosť nielen svojmu partnerovi či partnerke?

Celý článok
Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Vydané: 12.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 47x

Medzinárodný deň manželstva oslavujú zosobášené páry druhú nedeľu v februári. Skúste tento rok sviatok pojať netradične, ale ani klasické darčeky vynechať nemusíte. Mrknite sa na niekoľko tipov na prekvapenie manželky i manžela.

Celý článok