Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
529.45
0komentárov

17. november je medzinárodný sviatok študentov. Vo svete ale majú školy rôznu úroveň. Študenti pomáhajú nielen v Afrike

17. november je štátny sviatok, Deň boja za slobodu a demokraciu a medzinárodný deň študentov. Pripomienka toho, že budúcnosť každého národa je vo výchove a kvalite vzdelanosti detí a mladých ľudí. Študenti pomáhajú v 3. svete.
Vydané: 19.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 625x

Dátum 17. novembra znamená v Českej republike aj na Slovensku štátny sviatok, Deň boja za slobodu a demokraciu. Pripomíname si ním dve udalosti, prvú z roku 1939. Vtedy nacisti uzavreli české vysoké školy v reakcii na študentské demonštrácie proti fašizmu a okupáciu v protektoráte Čechy a Morava. V Česku Nemci popravili deväť študentských vodcov a 1 200 ich odviezli do koncentračného tábora.

Medzinárodný sviatok študentov sa po udalostiach v ČSR oslavuje už od roku 1941

Študentská organizácia pracovala s podporou československej exilovej vlády vo Veľkej Británii. Ešte počas vojny sa v roku 1941 v Londýne zišla Medzinárodná študentská rada. Prijala takzvané Vyhlásenie spojeneckých študentov k 17. novembru, ktoré tento deň stanovilo ako Medzinárodný deň študentstva.

Typická rekvizita pre československú nežnú (sametovú) revolúciu v novembri 1989. Foto: ©Depositphotos.com/jirimarek123
Typická rekvizita pre československú nežnú (sametovú) revolúciu v novembri 1989. Foto: ©Depositphotos.com/jirimarek123

Druhou udalosť ste už väčšinou zažili. V roku 1989 v Prahe došlo k udalostiam na Národnej triede, kedy vtedajšia Verejná bezpečnosť násilím rozohnala študentský pochod. Nasledovala vlna protestov po celej, vtedy ešte spoločnej krajine, čo naštartovalo postupnú demontáž komunistického režimu. V Bratislave bola 19. 11. v Umeleckej besede založená Verejnosť proti násiliu. Jej hovorcami boli Milan Kňažko a Ján Budaj. O pár hodín neskôr v pražskom Činohernom klube bolo založené Občianske fórum (OF), s významným vplyvom predstaviteľov Charty 77. Revolúcia prebehla v podstate bez násilia a len na základe dialógov, získala označenie sametová a na Slovensku nazývaná ako nežná revolúcia. Jej najvýraznejšou osobnosťou v Českej republike bol Václav Havel.

V rozvojovej Afrike je základom odstrániť negramotnosť detí a mládeže.

Medzinárodná solidarita študentov s kolegami v iných krajinách trvá aj v novom tisícročí. Kvôli rozdielnej úrovni jednotlivých krajín vo svete je aj rôzna úroveň vzdelávania. Napríklad v Afrike je základom naučiť deti vôbec čítať, písať a počítať. Stredné a vysoké školy sú len pre vyvolených. Vďaka podpore medzinárodných organizácií má ale väčšina detí možnosť navštevovať minimálne školu základnú.

V Afrike deti skôr na školách získavali hlavne praktické znalosti z oblasti poľnohospodárstva, spracovania kovu alebo kameňa. V súčasnosti už sa učia aj cudzie jazyky, hlavne angličtinu alebo francúzštinu. Pre mnoho tamojších škôl je ale charakteristická hlinená a polorozpadnutá budova, v ktorej je zlá akustika, veľa detí a málo svetla. To sa snaží zmeniť napríklad projekt Postavme školu v Afrike.

Človek v tiesni stavia každý rok v Etiópii aspoň jednu školu

Pod patronátom o.p.s. Človek v tiesni dostanú školáci v Etiópii, jednej z najchudobnejších krajín sveta, každý rok aspoň jednu novú školu. Z príspevkov dobrovoľných darcov hradí spoločnosť výstavbu i vybavenie učebnými pomôckami. Napríklad jedna tvárnica stojí 2 eura, vrece cementu cca 8 eur, okno približne 60 eur a knižnica 95 eur. Do zbierky na novú školu v Afrike sa aktívne zapojili aj skauti. Na Slovensku pôsobí pobočka spoločnosti so zhodnými aktivitami.

Výbava školy v krajinách 3. sveta je skromná, pre mnohých je učenie nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy
Výbava školy v krajinách 3. sveta je skromná, pre mnohých je učenie nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy

Rozvoju vzdelanosti detí a mládeže v chudobných oblastiach Indonézie pomáha zase občianske združenie Kintaro. Združenie Kintaro dlhodobo pomáha na indonézskom ostrove Lombok, kde v rámci svojich rozvojových projektov podporuje predovšetkým školy a škôlky, vypomáha s ich výstavbou, zabezpečuje v nich výučbu, základné hygienické návyky a zdravotnú starostlivosť. Organizátorka toho všetkého, Jana Wolfová, po malých krôčikoch dokazuje, že rozvojová pomoc má zmysel a že to ide, keď sa chce. V krajine, kde sú v školách úplne obvyklé fyzické tresty, väčšina dobrovoľníkov zo sveta chodí učiť angličtinu.

V Indonézii sú ešte v školách celkom obvyklé fyzické tresty

V posledných týždňoch majú v Indonézii veľké problémy s lesnými požiarmi. Kvôli dusivému dymu, ktorý zabil najmenej 10 ľudí, úrady rušia niektoré lety a zatvárajú školy. V niektorých provinciách starostovia evakuovali všetky deti. Požiare na ostrove Sumatra a na indonézskej časti ostrova Borneo trápia ich obyvateľov každoročne. Úmyselne ich zakladajú miestni obyvatelia, aby získali novú poľnohospodársku pôdu.

V mnohých ázijských školách sú už zaužívaným zvykom detské uniformy. Foto: ©Depositphotos.com/cascoly
V mnohých ázijských školách sú už zaužívaným zvykom detské uniformy. Foto: ©Depositphotos.com/cascoly

Dobrovoľnícke organizácie sa snažia zabezpečiť nevyhnutné vzdelanie aj pre deti a mladých ľudí z Tibetu. V miestnych školách tú študenti nemajú vôbec ľahký život. Sedí sa na zemi, len s minimom učebných pomôcok, 6 dní v týždni aj 10 hodín denne. Pre predstavu, školné v Slnečnej škole v jednej z dedín Malého Tibetu, sú tri vrecia jačieho trusu. V tibetských domácnostiach sa ním kúri. Škola je unikátna, vďaka Slnku úplne energeticky nezávislá.

Tibetské deti sa učia aj šesť dní v týždni a desať hodín denne.

V oblasti Malého Tibetu v dedine Mulbekh podporujú ďalšiu školu Brontosauri v Himalájach, čo je organizačná jednotka známeho Hnutia Brontosaurus. Chcete sa pripojiť k množstvu dobrovoľníkov, ktorí sa snažia zachovať v oblasti doteraz nepotlačenú tibetskú kultúru a pomôcť k vzdelávaniu obyvateľov? Pripojte sa k dobrovoľnému programu, môžete pomáhať na stavbe alebo aj priamo vyučovať.

Najobyčajnejšie z obyčajných, ale hlavne, že školákom neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za
Najobyčajnejšie z obyčajných, ale hlavne, že školákom neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za

Keď postavíte školu, naplníte biblickú múdrosť o chytaní rýb

Dobrovoľníci sa snažia všetkými aktivitami vylepšiť a zmodernizovať materiálne podmienky indiánov na peruánskom vidieku. Je to dôležité kvôli tomu, aby neodchádzali do miest, kde obvykle živoria. Pre vzdelaných ľudí je tiež prirodzené a ľahšie uchovávať tradičné indiánske duchovnej múdrosti a kultúru. Ako hovorí biblická múdrosť, je lepšie ich naučiť chytať ryby, ako ich kŕmiť.

Prispeli ste tiež na lepšiu vzdelanosť detí v krajinách tretieho sveta? Napíšte do komentára pod článkom, ktorá forma pomoci vás oslovila, a odporučte niektorú ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Boli ste dobrí a viete básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domoch Mikuláš, čerti a anjeli

Boli ste dobrí a viete básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domoch Mikuláš, čerti a anjeli

Vydané: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 51x

5. decembra, v podvečer sviatku svätého Mikuláša, navštevujú domácnosti Mikuláš, čerti a anjeli. Novo však vraj nestrašia a obdarúvajú nielen deti, ale aj dospelých. Darček dostáva až polovica z nich, radšej ich kúpte.

Celý článok
Neutiekol vám v novembri nejaký zaujímavý článok? Pozrite sa, o čom všetkom sme písali na blogu Môj byt

Neutiekol vám v novembri nejaký zaujímavý článok? Pozrite sa, o čom všetkom sme písali na blogu Môj byt

Vydané: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 33x

Ako vyrobiť nočný stolík z debničiek, ako zistiť skutočnú cenu domu, ako sa ochrániť pred CO alebo ako fungujú infra panely. To všetko a oveľa viac ste mohli nájsť v novembri na blogu Môj byt. O čom všetkom ste si mohli prečítať?

Celý článok
Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 365x

Večer pred sviatkom svätej Barbory chodievali po dedinách i mestách biele Barborky. Prečo sa večer vyskytovali v uliciach a čím strašili deti? Prečo dievčatá chodili po vetvičky čerešní? Ako tieto tradície vznikli a čo symbolizujú?

Celý článok