0komentárov

Máte radi vôňu dreva? Prejdite sa veľtrhom WOOD-TEC, ktorý je len o dreve. Budete pozerať, čo všetko je dnes možné

Prijmite pozvanie na najväčšiu drevársku akciu široko ďaleko, veľtrh WOOD-TEC 2015. Nemusíte vstávať z obľúbeného kresla alebo sedačky, stačí keď si pozriete fotky, ktoré sme pre vás na veľtrhu zaobstarali. Uvidíte nevídané veci.
Vydané: 01.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 761x

V rámci tohtoročného brnianskeho veľtrhu pre drevospracujúci a nábytkársky priemysel sa predstavilo 297 spoločností z 19 krajín a ich produkciu si prišlo pozrieť podľa predbežných čísel na 12 tisíc návštevníkov. A pretože naším hlavným záujmom je nábytok a bývanie, nemohol na prehliadke, ktorá sa koná len raz za dva roky, chýbať ani blog Môj byt. Ako WOOD-TEC 2015 videl a hodnotí náš redaktor Martin Kulhánek?

Mašinky, čo dokážu skoro zázraky

Bývam na vidieku a k práci s drevom mám vrelý vzťah, takže na túto výstavu som sa obzvlášť tešil. Avšak to, čo som na brnianskom výstavisku videl, prekonalo všetky moje predstavy. Pre zjednodušenie: dnes stačí poslať po páse do útrob stroja kus polena, naprogramovať, čo z neho chcete vyrobiť, a o všetko ostatné už sa vnútri samé postarajú ostré frézky. Za pár chvíľ zo stroja vyjde napríklad úplne presne opracovaná kópia aumobilového disku z ľahkých zliatin. Aj takú frajerinu si prezriete na fotkách z veľtrhu.

Navštívte drevársky a nábytkársky veľtrh WOOD-TEC 2015 v obsiahlej fotogalérii.

Ako zástupca nábytkárov som tiež skoro s otvorenými ústami pozeral na moderné mašiny rezné, a laminujúce nábytkové dosky. Zaujala ma precízne vyrobené dvierka skríň a skriniek vo všetkých farbách i všemožné tvary úchytiek na ne. Tie najluxusnejšie z nich pritom boli osadené drahými kameňmi. Nechýbali ani najnovšie typy pántov, kovania a koľajničiek, bavilo ma skúšať funkčnosť šikovných úložných systémov v skriniach a kuchynských linkách, skrátka na každom kroku nejaká zaujímavosť.

Jedným z hitov WOOD-TECU bolo aj ručné náradie poháňané stlačeným vzduchom.
Jedným z hitov WOOD-TECU bolo aj ručné náradie poháňané stlačeným vzduchom.

Šliapací sústruh alebo bicykel s drevenými ráfikami

Impozantné vonkajšie odkôrňovače a katry, halové CNC obrábacie frézy, robotické ruky na nástrek dielcov a ďalšie priemyselné stroje dopĺňala ponuka ručného náradia pre tesárov, rezbárov, stolára a ďalších remeselníkov. Tak pri týchto stánkoch sa mi tiež veľmi páčilo, pretože pomerne často doma niečo z dreva vyrábam a šikovný vercajk sa vždy hodí. Len tých typov kotúčov na obyčajnú uhlovú brúsku a čo všetko sa s nimi dá tvoriť, no pozeral som.

WOOD-TEC 2015 v číslach:

  • Vystavujúcich firiem: 297
  • Predstavených značiek: 190
  • Zúčastnených krajín: 19
  • Akreditovaných novinárov: 55

Nechýbali samozrejme ani píly všetkých tvarov a druhov použitia, brúsne nástroje pre dokonalé ostrie náradia, lepidlá na spájanie nielen drevených kusov a ďalšie a ďalšie užitočné veci. Veľkú pozornosť všetkých okoloidúcich vrátane mňa zaslúžene pútal historický šliapací sústruh, rovnako ako bicykel, ktorý má, verte alebo nie, drevené ráfiky. A k tomu aj drevené riadidlá a pritom je plne funkčný. Oba tieto exponáty tiež nájdete v našej fotogalérii.

Spokojnosť všetkých zúčastnených

Za seba môžem povedať, že sa mi drevársky veľtrh veľmi pozdával, a podobné pocity zažívajú po jeho skončení aj usporiadatelia. Na výstave sa predstavil rekordný počet drevárskych a nábytkárskych firiem i prezentovaných značiek z odboru od roku 2009. "V tomto roku sa zvýšil aj počet návštevníkov zo Slovenska, čo korešponduje s faktom, že slovenské spoločnosti tento rok prezentovali svoje produkty na trikrát väčšej ploche (viac ako 600m2) než tomu bolo v roku 2013. Veľtrh WOOD-TEC sa stáva česko-slovenským veľtrhom," konštatuje Alena Křečková, česká manažérka PR a reklamy drevárskej prehliadky.

Niektoré exponáty vznikali priamo pred očami návštevníkov.
Niektoré exponáty vznikali priamo pred očami návštevníkov.

Ako píše Alena Křečková v správe z veľtrhu, vystavovatelia si pochvaľujú dvojročný cyklus konania akcie, počas ktorého majú viac času na vývoj a výrobu nových strojov a zdokonaľovanie technológií. "Dá sa povedať, že prakticky všetky firmy prezentovali vo svojich expozíciách novinky. Vystavovatelia hodnotili veľtrh WOOD-TEC ako zásadnú a kľúčovú akciu v rámci Českej republiky a zaznamenali už za prvé tri dni výrazne vyššiu návštevnosť na svojich expozíciách, predovšetkým z radov odborníkov a záujemcov o ich produkty."

Tak zase o dva roky, na 15. WOOD-TECU. Nielen ja sa budem tešiť!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 30x

Chcete si pozrieť novinky zo sveta stavieb a bývania alebo sa potrebujete poradiť s odborníkmi z odboru? Navštívte výstavu Stavíme Bydlíme, ktorá sa koná 24. a 25. februára 2017 v Uherskom Hradišti. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Celý článok
Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Vydané: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 97x

14. februára má sviatok Valentín a s ním aj všetci zamilovaní. Ako a kde tento sviatok vznikol a kedy ho začali ľudia oslavovať? Ako osláviť Valentína tradične i netradične, ako urobiť radosť nielen svojmu partnerovi či partnerke?

Celý článok
Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Vydané: 12.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 55x

Medzinárodný deň manželstva oslavujú zosobášené páry druhú nedeľu v februári. Skúste tento rok sviatok pojať netradične, ale ani klasické darčeky vynechať nemusíte. Mrknite sa na niekoľko tipov na prekvapenie manželky i manžela.

Celý článok