0komentárov

Máte radi vôňu dreva? Prejdite sa veľtrhom WOOD-TEC, ktorý je len o dreve. Budete pozerať, čo všetko je dnes možné

Prijmite pozvanie na najväčšiu drevársku akciu široko ďaleko, veľtrh WOOD-TEC 2015. Nemusíte vstávať z obľúbeného kresla alebo sedačky, stačí keď si pozriete fotky, ktoré sme pre vás na veľtrhu zaobstarali. Uvidíte nevídané veci.
Vydané: 01.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 654x

V rámci tohtoročného brnianskeho veľtrhu pre drevospracujúci a nábytkársky priemysel sa predstavilo 297 spoločností z 19 krajín a ich produkciu si prišlo pozrieť podľa predbežných čísel na 12 tisíc návštevníkov. A pretože naším hlavným záujmom je nábytok a bývanie, nemohol na prehliadke, ktorá sa koná len raz za dva roky, chýbať ani blog Môj byt. Ako WOOD-TEC 2015 videl a hodnotí náš redaktor Martin Kulhánek?

Mašinky, čo dokážu skoro zázraky

Bývam na vidieku a k práci s drevom mám vrelý vzťah, takže na túto výstavu som sa obzvlášť tešil. Avšak to, čo som na brnianskom výstavisku videl, prekonalo všetky moje predstavy. Pre zjednodušenie: dnes stačí poslať po páse do útrob stroja kus polena, naprogramovať, čo z neho chcete vyrobiť, a o všetko ostatné už sa vnútri samé postarajú ostré frézky. Za pár chvíľ zo stroja vyjde napríklad úplne presne opracovaná kópia aumobilového disku z ľahkých zliatin. Aj takú frajerinu si prezriete na fotkách z veľtrhu.

Navštívte drevársky a nábytkársky veľtrh WOOD-TEC 2015 v obsiahlej fotogalérii.

Ako zástupca nábytkárov som tiež skoro s otvorenými ústami pozeral na moderné mašiny rezné, a laminujúce nábytkové dosky. Zaujala ma precízne vyrobené dvierka skríň a skriniek vo všetkých farbách i všemožné tvary úchytiek na ne. Tie najluxusnejšie z nich pritom boli osadené drahými kameňmi. Nechýbali ani najnovšie typy pántov, kovania a koľajničiek, bavilo ma skúšať funkčnosť šikovných úložných systémov v skriniach a kuchynských linkách, skrátka na každom kroku nejaká zaujímavosť.

Jedným z hitov WOOD-TECU bolo aj ručné náradie poháňané stlačeným vzduchom.
Jedným z hitov WOOD-TECU bolo aj ručné náradie poháňané stlačeným vzduchom.

Šliapací sústruh alebo bicykel s drevenými ráfikami

Impozantné vonkajšie odkôrňovače a katry, halové CNC obrábacie frézy, robotické ruky na nástrek dielcov a ďalšie priemyselné stroje dopĺňala ponuka ručného náradia pre tesárov, rezbárov, stolára a ďalších remeselníkov. Tak pri týchto stánkoch sa mi tiež veľmi páčilo, pretože pomerne často doma niečo z dreva vyrábam a šikovný vercajk sa vždy hodí. Len tých typov kotúčov na obyčajnú uhlovú brúsku a čo všetko sa s nimi dá tvoriť, no pozeral som.

WOOD-TEC 2015 v číslach:

  • Vystavujúcich firiem: 297
  • Predstavených značiek: 190
  • Zúčastnených krajín: 19
  • Akreditovaných novinárov: 55

Nechýbali samozrejme ani píly všetkých tvarov a druhov použitia, brúsne nástroje pre dokonalé ostrie náradia, lepidlá na spájanie nielen drevených kusov a ďalšie a ďalšie užitočné veci. Veľkú pozornosť všetkých okoloidúcich vrátane mňa zaslúžene pútal historický šliapací sústruh, rovnako ako bicykel, ktorý má, verte alebo nie, drevené ráfiky. A k tomu aj drevené riadidlá a pritom je plne funkčný. Oba tieto exponáty tiež nájdete v našej fotogalérii.

Spokojnosť všetkých zúčastnených

Za seba môžem povedať, že sa mi drevársky veľtrh veľmi pozdával, a podobné pocity zažívajú po jeho skončení aj usporiadatelia. Na výstave sa predstavil rekordný počet drevárskych a nábytkárskych firiem i prezentovaných značiek z odboru od roku 2009. "V tomto roku sa zvýšil aj počet návštevníkov zo Slovenska, čo korešponduje s faktom, že slovenské spoločnosti tento rok prezentovali svoje produkty na trikrát väčšej ploche (viac ako 600m2) než tomu bolo v roku 2013. Veľtrh WOOD-TEC sa stáva česko-slovenským veľtrhom," konštatuje Alena Křečková, česká manažérka PR a reklamy drevárskej prehliadky.

Niektoré exponáty vznikali priamo pred očami návštevníkov.
Niektoré exponáty vznikali priamo pred očami návštevníkov.

Ako píše Alena Křečková v správe z veľtrhu, vystavovatelia si pochvaľujú dvojročný cyklus konania akcie, počas ktorého majú viac času na vývoj a výrobu nových strojov a zdokonaľovanie technológií. "Dá sa povedať, že prakticky všetky firmy prezentovali vo svojich expozíciách novinky. Vystavovatelia hodnotili veľtrh WOOD-TEC ako zásadnú a kľúčovú akciu v rámci Českej republiky a zaznamenali už za prvé tri dni výrazne vyššiu návštevnosť na svojich expozíciách, predovšetkým z radov odborníkov a záujemcov o ich produkty."

Tak zase o dva roky, na 15. WOOD-TECU. Nielen ja sa budem tešiť!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Obdivujete radi mrazivú krásu ľadu? Prijmite pozvanie na výstavu ľadových sôch či prehliadku ľadového chrámu

Obdivujete radi mrazivú krásu ľadu? Prijmite pozvanie na výstavu ľadových sôch či prehliadku ľadového chrámu

Vydané: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 742x

Aj tento rok môžete vyraziť obdivovať ľadové sochy, či celý ľadový chrám. Kam sa vydať? Vyrazte na ľadový výlet napríklad na Pustevny, do Špindlu, Rožnova alebo do Tatier na Hrebienok a užite si mrazivú krásu i sprievodný program.

Celý článok
Po sviatku Troch kráľov začína obdobie fašiangov, plesov, zábavy a zabíjačiek. Potom nasleduje 40 dní pôstu

Po sviatku Troch kráľov začína obdobie fašiangov, plesov, zábavy a zabíjačiek. Potom nasleduje 40 dní pôstu

Vydané: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 461x

Vianoce končia v nedeľu po sviatku Troch kráľov. Čo podľa tradícií nasleduje ďalej? Začínajú fašiangy, obdobie karnevalov, maskovaných sprievodov, zábavy a plesov. Počnúc Popolcovou stredou potom začína 40-dňové obdobie pôstu.

Celý článok
Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas. Ulicami putujú koledníci a na dvere maľujú nápis K+M+B 2017

Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas. Ulicami putujú koledníci a na dvere maľujú nápis K+M+B 2017

Vydané: 06.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 92x

Traja králi maľujú na dvere príbytkov svätenou kriedou písmená K+M+B a letopočet. Nie sú to iniciály a matematické znamienka. Znamená to požehnanie domu pre príslušný rok. Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas.

Celý článok