Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
171.55
0komentárov

Máte radi vôňu dreva? Prejdite sa veľtrhom WOOD-TEC, ktorý je len o dreve. Budete pozerať, čo všetko je dnes možné

Prijmite pozvanie na najväčšiu drevársku akciu široko ďaleko, veľtrh WOOD-TEC 2015. Nemusíte vstávať z obľúbeného kresla alebo sedačky, stačí keď si pozriete fotky, ktoré sme pre vás na veľtrhu zaobstarali. Uvidíte nevídané veci.
Vydané: 01.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 541x

V rámci tohtoročného brnianskeho veľtrhu pre drevospracujúci a nábytkársky priemysel sa predstavilo 297 spoločností z 19 krajín a ich produkciu si prišlo pozrieť podľa predbežných čísel na 12 tisíc návštevníkov. A pretože naším hlavným záujmom je nábytok a bývanie, nemohol na prehliadke, ktorá sa koná len raz za dva roky, chýbať ani blog Môj byt. Ako WOOD-TEC 2015 videl a hodnotí náš redaktor Martin Kulhánek?

Mašinky, čo dokážu skoro zázraky

Bývam na vidieku a k práci s drevom mám vrelý vzťah, takže na túto výstavu som sa obzvlášť tešil. Avšak to, čo som na brnianskom výstavisku videl, prekonalo všetky moje predstavy. Pre zjednodušenie: dnes stačí poslať po páse do útrob stroja kus polena, naprogramovať, čo z neho chcete vyrobiť, a o všetko ostatné už sa vnútri samé postarajú ostré frézky. Za pár chvíľ zo stroja vyjde napríklad úplne presne opracovaná kópia aumobilového disku z ľahkých zliatin. Aj takú frajerinu si prezriete na fotkách z veľtrhu.

Navštívte drevársky a nábytkársky veľtrh WOOD-TEC 2015 v obsiahlej fotogalérii.

Ako zástupca nábytkárov som tiež skoro s otvorenými ústami pozeral na moderné mašiny rezné, a laminujúce nábytkové dosky. Zaujala ma precízne vyrobené dvierka skríň a skriniek vo všetkých farbách i všemožné tvary úchytiek na ne. Tie najluxusnejšie z nich pritom boli osadené drahými kameňmi. Nechýbali ani najnovšie typy pántov, kovania a koľajničiek, bavilo ma skúšať funkčnosť šikovných úložných systémov v skriniach a kuchynských linkách, skrátka na každom kroku nejaká zaujímavosť.

Jedným z hitov WOOD-TECU bolo aj ručné náradie poháňané stlačeným vzduchom.
Jedným z hitov WOOD-TECU bolo aj ručné náradie poháňané stlačeným vzduchom.

Šliapací sústruh alebo bicykel s drevenými ráfikami

Impozantné vonkajšie odkôrňovače a katry, halové CNC obrábacie frézy, robotické ruky na nástrek dielcov a ďalšie priemyselné stroje dopĺňala ponuka ručného náradia pre tesárov, rezbárov, stolára a ďalších remeselníkov. Tak pri týchto stánkoch sa mi tiež veľmi páčilo, pretože pomerne často doma niečo z dreva vyrábam a šikovný vercajk sa vždy hodí. Len tých typov kotúčov na obyčajnú uhlovú brúsku a čo všetko sa s nimi dá tvoriť, no pozeral som.

WOOD-TEC 2015 v číslach:

  • Vystavujúcich firiem: 297
  • Predstavených značiek: 190
  • Zúčastnených krajín: 19
  • Akreditovaných novinárov: 55

Nechýbali samozrejme ani píly všetkých tvarov a druhov použitia, brúsne nástroje pre dokonalé ostrie náradia, lepidlá na spájanie nielen drevených kusov a ďalšie a ďalšie užitočné veci. Veľkú pozornosť všetkých okoloidúcich vrátane mňa zaslúžene pútal historický šliapací sústruh, rovnako ako bicykel, ktorý má, verte alebo nie, drevené ráfiky. A k tomu aj drevené riadidlá a pritom je plne funkčný. Oba tieto exponáty tiež nájdete v našej fotogalérii.

Spokojnosť všetkých zúčastnených

Za seba môžem povedať, že sa mi drevársky veľtrh veľmi pozdával, a podobné pocity zažívajú po jeho skončení aj usporiadatelia. Na výstave sa predstavil rekordný počet drevárskych a nábytkárskych firiem i prezentovaných značiek z odboru od roku 2009. "V tomto roku sa zvýšil aj počet návštevníkov zo Slovenska, čo korešponduje s faktom, že slovenské spoločnosti tento rok prezentovali svoje produkty na trikrát väčšej ploche (viac ako 600m2) než tomu bolo v roku 2013. Veľtrh WOOD-TEC sa stáva česko-slovenským veľtrhom," konštatuje Alena Křečková, česká manažérka PR a reklamy drevárskej prehliadky.

Niektoré exponáty vznikali priamo pred očami návštevníkov.
Niektoré exponáty vznikali priamo pred očami návštevníkov.

Ako píše Alena Křečková v správe z veľtrhu, vystavovatelia si pochvaľujú dvojročný cyklus konania akcie, počas ktorého majú viac času na vývoj a výrobu nových strojov a zdokonaľovanie technológií. "Dá sa povedať, že prakticky všetky firmy prezentovali vo svojich expozíciách novinky. Vystavovatelia hodnotili veľtrh WOOD-TEC ako zásadnú a kľúčovú akciu v rámci Českej republiky a zaznamenali už za prvé tri dni výrazne vyššiu návštevnosť na svojich expozíciách, predovšetkým z radov odborníkov a záujemcov o ich produkty."

Tak zase o dva roky, na 15. WOOD-TECU. Nielen ja sa budem tešiť!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 11x

Večer pred sviatkom svätej Barbory chodievali po dedinách i mestách biele Barborky. Prečo sa večer vyskytovali v uliciach a čím strašili deti? Prečo dievčatá chodili po vetvičky čerešní? Ako tieto tradície vznikli a čo symbolizujú?

Celý článok
Dizajnéri súťažia v 110 kategóriách o prestížnu cenu Design Award Competition 2017

Dizajnéri súťažia v 110 kategóriách o prestížnu cenu Design Award Competition 2017

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 45x

Zaujímate sa o dizajn nábytku, inovácie a technológie vo svete? Sledujte medzinárodnú súťaž Design Award Competition 2017. Organizátori na ňu pozývajú účastníkov z celého sveta. Víťazi získajú prestížnu odborovú cenu v apríli.

Celý článok
Predvianočné výpredaje sú na obzore. Na 25. november pripadá čierny piatok čiže Black Friday. S ním štartujú riadne zľav

Predvianočné výpredaje sú na obzore. Na 25. november pripadá čierny piatok čiže Black Friday. S ním štartujú riadne zľav

Vydané: 22.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 110x

25. 11. vás čaká príchod poriadnej cenovej znižovačky. Hovorte si tomu čierny piatok alebo Black Friday, ako chcete. Podstatné je, že ceny pôjdu dole a vaše kútiky nahor. Darčeky vo výpredajoch zaobstaráte o poznanie ľahšie.

Celý článok