PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ako by vyzeral váš život bez smartfónov? Vyskúšajte si to 6. 2., koná sa totiž Svetový deň bez mobilu

Smartfón je dobrý sluha, ale zlý pán. Nenechajte sa ním ovládať a vyskúšajte si, ako by sa vám žilo bez neho. Svetový deň bez mobilu je ideálna príležitosť. Aký vplyv má mobil na človeka a ako sa na deň bez telefónu pripraviť?
Vydané: 05.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 839x

Mobily už nie sú len prostriedkom komunikácie, ale nahrádzajú aj noviny, knihy, MP3 prehrávače a fotoaparáty. Výrazne zmenili komunikáciu medzi ľuďmi a ovplyvnili vzťahy v súkromnej i pracovnej zóne. Ľudia sa menej rozprávajú, strácajú osobný kontakt a menej si všímajú okolie.

Doba zašla tak ďaleko, že čím ďalej viac ľudí trpí takzvanou nomofobiou (z anglického no mobile phobia), teda panikou z vybitia či straty telefónu aj zo straty mobilného signálu a vlastnej nedostupnosti a nemožnosti komunikovať s okolím prostredníctvom mobilného telefónu. Ľudia by si mali uvedomiť, ako mobil mení ich život, a práve preto by ste si mali vyskúšať aspoň jeden deň bez neho.

Svetový deň bez mobilu pripadá na 6. februára. Vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý prvýkrát uviedol svoju myšlienku do praxe v roku 2001. Nešlo mu o odstránenie mobilov zo života ľudí, ale chcel vyvolať diskusiu o spoločensky prijateľnom využití mobilov. Ľudia by mali v tento deň vypnúť mobilné telefóny, zamyslieť sa nad zmenami života pod ich vplyvom a uvedomiť si skutočné hodnoty života.

Čím viac ľudia smartfóny používajú, tým viac strácajú kontakt s okolitým svetom. Foto: ©Depositphotos.com/ikostudio
Čím viac ľudia smartfóny používajú, tým viac strácajú kontakt s okolitým svetom. Foto: ©Depositphotos.com/ikostudio

Negatívne následky nadmerného používania smartfónov

Rozšírené používanie smartfónov a koncentrácia ich energetických vĺn má vplyv na ovzdušie i zdravie ľudí. Rakoviny mozgu sa však pravdepodobne báť nemusíte, pretože väčšina štúdií spojitosť zvýšeného výskytu rakoviny mozgu a používania mobilov nepotvrdila. Okrem vplyvu na zdravie má však nadmerné používanie (a tým aj výroba) smartfónov negatívne ekologické dopady.

Problém je predovšetkým v tom, že majitelia menia telefóny nie po ich doslúžení, ale len preto, že chcú lepšie. Hromadí sa tak veľa nevyužívaných mobilov a veľa ich skončí namiesto v zbernom dvore v bežnom odpade. To má následky na stav podzemných vôd, na pôdu i ovzdušie.

Na výrobu smartfónu je totiž potreba 40 ťažkých kovov a škodlivých organických látok. Kvôli zvýšenému dopytu po mobiloch dochádza k prudkému nárastu intenzívnej ťažby, a tým aj k zhoršovaniu životného prostredia a vojnám. Zamestnanci výrobných závodov sú vo výrobnom čase vystavení účinkom škodlivých látok a pri ťažbe sú mnohokrát využívané deti.

Nielen pri šoférovaní je používanie telefónu nebezpečné. Foto: ©Depositphotos.com/s2uphoto
Nielen pri šoférovaní je používanie telefónu nebezpečné. Foto: ©Depositphotos.com/s2uphoto

Tip, čo so starým mobilom

Využite Svetový deň bez mobilu, prejdite si celý byt a zbavte sa všetkých starých mobilných telefónov, ktoré vám zbytočne ležia doma v zásuvke. Nemá cenu ich schovávať ako "núdzovku". Veď v bazáre zoženiete starý mobil za pár eur. Čo ale s nimi? Ak nefungujú, odvezte ich do zberného dvora alebo k odbernému miestu starej elektroniky. Tie funkčné môžete dať na charitu.

Mobilný telefón môžete odovzdať aj v jednom z mnohých odberných miest organizácie ASEKOL, ktorá organizuje projekt Venuj mobil. Jej pracovníci funkčné telefóny skontrolujú a odovzdajú deťom v detských domovoch či organizáciám, ktoré pracujú s handicapovanými ľuďmi, tie nefunkčné dajú zrecyklovať.

Pripravte sa na Svetový deň bez mobilu

1) Ešte než pôjdete spať, vypnite si mobilný telefón a schovajte ho do zásuvky stola alebo skrinky v obývačke, nie do nočného stolíka. Nestane sa vám tak, že by ste po ňom automaticky siahli hneď po prebudení, aby ste zistili, koľko je hodín, alebo či vám náhodou niekto nepísal alebo nevolal.

2) Ak potrebujete vstať v určitú hodinu, nachystajte si dopredu budík. Že doma žiadny nemáte? Potom si ho kúpte. Niekto si možno povie, prečo by mal kupovať budík len kvôli jednému dňu v roku, uvedomte si však, že je zo zdravotného hľadiska lepšie nemať mobil celú noc pri hlave a tak aj v spálni.

3) Plánujete sa v sobotu stretnúť s priateľmi? Potom sa s nimi ešte dnes dohodnite na presnom čase a mieste, aby ste sa zajtra bez problému našli.

4) Ak chcete vyraziť na výlet a viete, že budete potrebovať vedieť čas (napríklad kvôli odchodu autobusu), nachystajte si hodinky a uistite sa, že v nich máte baterku (predovšetkým pokiaľ ležali dlhšiu dobu v zásuvke).

5) Zahŕňa váš výlet cestu MHD či iným dopravným prostriedkom a bojíte sa, že sa cestou budete nudiť? Rozprávajte sa s partnerom. Ak pôjdete sami, vezmite si so sebou knižku, krížovky alebo časopis. Alebo sa pozerajte z okienka. Aspoň zistíte, čo je v meste nové.

6) Vyrazte na prechádzku po meste alebo do lesa, ak ho máte blízko. Ak sa bojíte, že by ste sa bez mobilu stratili, putujte len po známych miestach alebo si vytlačte mapku. A tiež si nezabudnite vziať foťák, keby ste náhodou narazili na nejaký fotogenický objekt.

Skúste sa pre zmenu neorientovať podľa GPS v mobile, ale pomocou papierovej mapy. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Skúste sa pre zmenu neorientovať podľa GPS v mobile, ale pomocou papierovej mapy. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Ste na telefóne závislí? Vyskúšate si aspoň jeden deň bez mobilu? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Vydané: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 53x

Neviete, čo podniknúť na veľkonočné sviatky? Zájdite na trhy, do múzea alebo na hrad. Na mnohých miestach je pripravený bohatý veľkonočný program pre deti i dospelých. Pripomeniete si ľudové tradície i zvyky a vyskúšate remeslá.

Celý článok
Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Vydané: 03.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 49x

Čo všetko ste sa dozvedeli v marcových článkoch na blogu Môj byt? Pripomeňte si inšpiratívne nápady pre DIY tvorenie zo starých vecí, babské rady pre ľahšie upratovanie aj tipy a triky pre vylepšenie a skrášlenie svojho domova.

Celý článok
2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

Vydané: 02.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 41x

2. apríla je Medzinárodný deň detskej knihy. Oslávte ho a usporiadajte so susedmi pre ratolesti burzu detských knižiek. Prečítajte si pár rád, ako na to. Zistíte aj pár tipov, ako deti motivovať k čítaniu a ako ich pri ňom udržať.

Celý článok