0komentárov

Po štyroch rokoch je tu opäť priestupný rok a 29. február. Viete, ktorý významný architekt dnes oslavuje narodeniny?

Dnes je 29. februára. Užite si deň, ktorý je v priestupnom roku navyše. Je významný tým, že sa v tento deň narodil mexický architekt Augustín Hernández Navarro. Kde čerpá inšpiráciu pre tvorbu a čím je známy? Spoznajte jeho dielo.
Vydané: 29.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 712x

29. február. Pre niekoho je to jeden otravný pracovný deň navyše, vďaka ktorému bude viac unavený, pre niekoho je to naopak deň, kedy môže dohnať to, čo ešte nestihol. Pre mnohých je to úplne obyčajný deň, pre iných zase deň výnimočný. Dôvod k poriadnej oslave majú predovšetkým tí, ktorí sa 29. februára narodili, pretože môžu po štyroch rokoch opäť osláviť skutočný deň svojho narodenia.

Prečo je v kalendári jeden deň naviac?

Priestupný rok je dlhší ako bežný a používa sa na vyrovnanie rozdielov medzi dĺžkou kalendárneho a tropického roka. Dĺžka kalendárneho roka je daná počtom dní alebo mesiacov odvodených od doby rotácie Zeme okolo svojej osi, respektíve doby rotácie Mesiaca okolo Zeme. Tropický rok je daný dobou obehu Zeme okolo Slnka.

Kalendárny rok má 365 dní, lenže tropický rok je dlhý 365,24219 dňa. Tak časom dochádza k odchýlke jedného dňa. To nastáva raz za štyri roky, a práve vtedy sa vkladá jeden deň navyše, ktorému sa hovorí priestupný. Tým sa docieli hodnoty 365,25 dňa na rok. Dodatočný deň bol zavedený už v starovekom Egypte v roku 238 př.n.l. Pretože sa však stále nejde o presnú dĺžku tropického roka, tak by za tisíc rokov došlo k posunu o 7,81 dní, ktoré by oproti skutočnosti prebývali.

Preto v gregoriánskom kalendári platia ďalšie pravidlá. Rok je priestupný, ak je bezo zvyšku deliteľný číslom 4 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016) alebo 400 (1600, 2000, 2400). Roky, ktoré sú bezo zvyšku deliteľné číslom 100 (1700, 1800, 1900, 2100), sú neprestupné. Tým sa docieli priemerná hodnota 365,2425 dňa na rok. Odchýlka gregoriánskeho kalendára teda oproti skutočnosti činí 31 dní, ktoré budú prebývať za 100 tisíc rokov.

Augustín Hernández Navarro

29. februára 1924 sa v Mexico City narodil významný mexický architekt Augustín Hernández Navarro. Vyštudoval Mexickú národnú autonómnu univerzity (UNAM), titul získal v roku 1954 a chvíľu tu prednášal. Medzi jeho najvýznamnejšie práce patrí napríklad Folklórna baletná škola, Mexický pavilón na Expo v Osake, Taller de Arquitectura, Vojenská vysoká škola Heroic, Meditačné centrum Cuernavaca alebo Dom vo vzduchu. Jeho architektonické a sochárske práce sú vystavené aj v niekoľkých múzeách.

Navarro používa širokú škálu stavebných materiálov, či už sa jedná o íl, kameň, oceľ, betón alebo hliník.

Navarro využíva prvky z predkolumbovskej Ameriky a aplikuje ich na súčasnú architektúru. Inšpiráciu čerpá z histórie i prehispánské mexickej kultúry a predstavuje domorodé predstavy o vesmíre. Historická koncepcia architektúry je pre neho filozofickým skúmaním priestoru a vesmíru. Hľadá jednotu štruktúry, formy a funkcie. Inšpiráciu potom prenáša do rýdzo moderných stavieb, ktoré pôsobia futuristicky a nadčasovo.

Poznáte nejakú ďalšiu významnú osobnosť, ktorá sa narodila 29. februára? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 18x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 sa na Výstavisku Flora v Olomouci koná stavebný a technický veľtrh STAVOTECH. Čo všetko vás tu čaká? Môžete sa tešiť na takmer 200 vystavovateľov zo všetkých odvetví stavebného odboru i odborné prednášky.

Celý článok
Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Vydané: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 48x

Úspora vody je hlavnou požiadavkou na hospodárenie s touto životodarnou tekutinou. Skontrolujte si doma armatúry a premýšľajte, ako ušetriť za vodu. Prácu vodohospodárov vám predstaví niektorá z akcií k Svetovému dňu vody.

Celý článok
Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPráve sa deje ▪ Prečítané: 38x

Chystáte sa navštíviť výstavu záhradnej architektúry, nábytku, techniky a zelene FOR GARDEN? Máme pre vás vstupenky zadarmo. Nenechajte si ich ujsť, na veľtrhu uvidíte a dozviete sa veľa zaujímavých vecí, užitočných pre záhradu.

Celý článok