Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
419.95
0komentárov

Po štyroch rokoch je tu opäť priestupný rok a 29. február. Viete, ktorý významný architekt dnes oslavuje narodeniny?

Dnes je 29. februára. Užite si deň, ktorý je v priestupnom roku navyše. Je významný tým, že sa v tento deň narodil mexický architekt Augustín Hernández Navarro. Kde čerpá inšpiráciu pre tvorbu a čím je známy? Spoznajte jeho dielo.
Vydané: 29.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 476x

29. február. Pre niekoho je to jeden otravný pracovný deň navyše, vďaka ktorému bude viac unavený, pre niekoho je to naopak deň, kedy môže dohnať to, čo ešte nestihol. Pre mnohých je to úplne obyčajný deň, pre iných zase deň výnimočný. Dôvod k poriadnej oslave majú predovšetkým tí, ktorí sa 29. februára narodili, pretože môžu po štyroch rokoch opäť osláviť skutočný deň svojho narodenia.

Prečo je v kalendári jeden deň naviac?

Priestupný rok je dlhší ako bežný a používa sa na vyrovnanie rozdielov medzi dĺžkou kalendárneho a tropického roka. Dĺžka kalendárneho roka je daná počtom dní alebo mesiacov odvodených od doby rotácie Zeme okolo svojej osi, respektíve doby rotácie Mesiaca okolo Zeme. Tropický rok je daný dobou obehu Zeme okolo Slnka.

Kalendárny rok má 365 dní, lenže tropický rok je dlhý 365,24219 dňa. Tak časom dochádza k odchýlke jedného dňa. To nastáva raz za štyri roky, a práve vtedy sa vkladá jeden deň navyše, ktorému sa hovorí priestupný. Tým sa docieli hodnoty 365,25 dňa na rok. Dodatočný deň bol zavedený už v starovekom Egypte v roku 238 př.n.l. Pretože sa však stále nejde o presnú dĺžku tropického roka, tak by za tisíc rokov došlo k posunu o 7,81 dní, ktoré by oproti skutočnosti prebývali.

Preto v gregoriánskom kalendári platia ďalšie pravidlá. Rok je priestupný, ak je bezo zvyšku deliteľný číslom 4 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016) alebo 400 (1600, 2000, 2400). Roky, ktoré sú bezo zvyšku deliteľné číslom 100 (1700, 1800, 1900, 2100), sú neprestupné. Tým sa docieli priemerná hodnota 365,2425 dňa na rok. Odchýlka gregoriánskeho kalendára teda oproti skutočnosti činí 31 dní, ktoré budú prebývať za 100 tisíc rokov.

Augustín Hernández Navarro

29. februára 1924 sa v Mexico City narodil významný mexický architekt Augustín Hernández Navarro. Vyštudoval Mexickú národnú autonómnu univerzity (UNAM), titul získal v roku 1954 a chvíľu tu prednášal. Medzi jeho najvýznamnejšie práce patrí napríklad Folklórna baletná škola, Mexický pavilón na Expo v Osake, Taller de Arquitectura, Vojenská vysoká škola Heroic, Meditačné centrum Cuernavaca alebo Dom vo vzduchu. Jeho architektonické a sochárske práce sú vystavené aj v niekoľkých múzeách.

Navarro používa širokú škálu stavebných materiálov, či už sa jedná o íl, kameň, oceľ, betón alebo hliník.

Navarro využíva prvky z predkolumbovskej Ameriky a aplikuje ich na súčasnú architektúru. Inšpiráciu čerpá z histórie i prehispánské mexickej kultúry a predstavuje domorodé predstavy o vesmíre. Historická koncepcia architektúry je pre neho filozofickým skúmaním priestoru a vesmíru. Hľadá jednotu štruktúry, formy a funkcie. Inšpiráciu potom prenáša do rýdzo moderných stavieb, ktoré pôsobia futuristicky a nadčasovo.

Poznáte nejakú ďalšiu významnú osobnosť, ktorá sa narodila 29. februára? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Boli ste dobrí a viete básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domoch Mikuláš, čerti a anjeli

Boli ste dobrí a viete básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domoch Mikuláš, čerti a anjeli

Vydané: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 31x

5. decembra, v podvečer sviatku svätého Mikuláša, navštevujú domácnosti Mikuláš, čerti a anjeli. Novo však vraj nestrašia a obdarúvajú nielen deti, ale aj dospelých. Darček dostáva až polovica z nich, radšej ich kúpte.

Celý článok
Neutiekol vám v novembri nejaký zaujímavý článok? Pozrite sa, o čom všetkom sme písali na blogu Môj byt

Neutiekol vám v novembri nejaký zaujímavý článok? Pozrite sa, o čom všetkom sme písali na blogu Môj byt

Vydané: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 17x

Ako vyrobiť nočný stolík z debničiek, ako zistiť skutočnú cenu domu, ako sa ochrániť pred CO alebo ako fungujú infra panely. To všetko a oveľa viac ste mohli nájsť v novembri na blogu Môj byt. O čom všetkom ste si mohli prečítať?

Celý článok
Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 55x

Večer pred sviatkom svätej Barbory chodievali po dedinách i mestách biele Barborky. Prečo sa večer vyskytovali v uliciach a čím strašili deti? Prečo dievčatá chodili po vetvičky čerešní? Ako tieto tradície vznikli a čo symbolizujú?

Celý článok