Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
548.10
0komentárov

Medzinárodný deň žien je sviatkom už 105 rokov. Mrknite na 8 tipov, ako ho dôstojne osláviť. Spolu aj sami

Medzinárodný deň žien vznikol v minulom storočí, pôvodne s cieľom presadiť volebné právo žien. Za socializmu boli oslavy oficiálne, dnes páni ženám len blahoželajú. Tým najbližším dajte kvetinu, ostatným aspon prajte "na diaľku".
Vydané: 08.03.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 667x

Slávite doma alebo na pracovisku vždy na začiatku marca Medzinárodný deň žien (MDŽ)? Pre niektorých mužov je to deň kúpa kvetiny či sladkosti svojej priateľke, manželke či kolegyni. Pre niektorých je to len o želaní. V každom prípade už základná myšlienka tohto sviatku dnes nie je toľko známa. Aj keď MDŽ býva spájaný s komunistickým "umelým sviatkom", siahajú jeho počiatky ďaleko skôr a s režimom jeho vznik nesúvisí.

Medzinárodný deň žien je v rade štátov štátnym sviatkom. V Číne majú voľno len ženy. Foto: ©Depositphotos.com/Zerbor
Medzinárodný deň žien je v rade štátov štátnym sviatkom. V Číne majú voľno len ženy. Foto: ©Depositphotos.com/Zerbor

Medzinárodný deň žien (MDŽ), pripadá každoročne na 8. marca. Stanovila ho OSN k výročiu štrajku newyorských krajčírok v roku 1908. V Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, USA, Švajčiarsku a Dánsku bol prvýkrát oslavovaný od roku 1911. Medzi jeho ciele patrilo volebné právo žien, od roku 1975 potom ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

Sviatok MDŽ sa rýchlo rozšíril, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickú socialistickú obdobu Sviatku matiek.

Ak by dámy mali postupovať rovnako ako v Číne, kde majú ženy sviatok a muži normálne pracujú, je dobré skúsiť slávne motto Miláčik, Dnes Žehlíš. Doprajte si jednoducho oddych od domácich prác a zapriahnite zvyšok rodiny do upratovania obývacej izby, prania, varenia, prípadne aj málo obľúbeného žehlenia (1). Všetci si vás budú o to viac vážiť, až spoznajú váš každodenný režim.

Kvety sú k MDŽ tým najčastejším darčekom a istoiste potešia každú ženu. Foto: ©Depositphotos.com/nilswey
Kvety sú k MDŽ tým najčastejším darčekom a istoiste potešia každú ženu. Foto: ©Depositphotos.com/nilswey

Sviatky bývajú nielen v našich zemepisných šírkach spojené s určitými kulinárskymi orgiami. Už dlho sa chystáte vymeniť prácu vo vašej modernej kuchyni za steak alebo výbornú rybu v niektorej vyhlásenej reštaurácii? Dnešok je ideálny deň, keď presvedčíte svoju druhú polovicu, nech vás vezme niekam na príjemnú večeru pri sviečkach (2). Niektoré podniky ponúkajú aj špeciálne retro menu.

Ženy, dnes máte jednoducho svoj deň. Choďte na prechádzku, pozrite sa na dobrý film, prípadne zájdite s kamarátkou na kávu (3). Skvelý relax je horúca kúpeľ alebo čítanie zaujímavej knihy, ktorú už dlhší čas odkladáte a v knižnici na ňu sadá prach. Načerpajte silu napríklad aj z hudby. Pieseň Run the World (Girls) od Beyoncé vám napovie, ako majú muži uctievať vašu nekonečnú ženskú silu (4).

Páni, vezmite si zásteru a urobte na večeru delikatesu

Páni, nechce sa vám ísť na večeru do reštaurácie, aj keď si to oslávenkyňa žiada? Oblečte si zásteru a prebuďte v sebe niektorého zo slávnych šéfkuchárov. Pripravte vynikajúce jedlo a doplňte ho vhodným vínom, prípadne i vlastnoručne namiešaným kokteilom (5). Môžete tak patrične naplniť význam ďalšej obľúbenej skratky Mám Drásajúci Smäd.

Muži by si mali spomenúť na všetky dôležité ženy vo svojom živote. Mamičku, babičku, sestry, kamarátky alebo i dcéry. Ktorá z nich vás najviac ovplyvnila či pomohla v ťažkých chvíľach? Ak máte to šťastie a vo vašom okolí sa takto vzácna žena vyskytuje, neváhajte jej v tento významný deň poďakovať tak, ako si zaslúži (6).

Prelom jari a zimy je ideálny k spoločnej návšteve termálov. Prečo nie na MDŽ? Foto: ©Depositphotos.com/minervastock
Prelom jari a zimy je ideálny k spoločnej návšteve termálov. Prečo nie na MDŽ? Foto: ©Depositphotos.com/minervastock

Pri slávnostných chvíľach nedá rad ľudí dopustiť na večernú návštevu divadla, prípadne koncertu. Bežte sa pozrieť na obľúbených hercov alebo virtuózov do Filharmónie (7). Ako darček na prelome zimy a jari zaručene nesklame relaxačný zájazd za teplom do termálov (8).

V skorších dobách stanovila všemocná strana ako symbol Medzinárodného dňa žien červený karafiát a tradičnú bonboniéru. Karafiáty síce kúpite aj dnes, ale ženu určite poteší akákoľvek kvetina. Teraz sú údajne v móde jarné cibuľoviny, ako tulipány či narcisy. Naproti tomu v Taliansku sú populárne žlté mimózy, v Rusku červené ruže. Vo Vietname dostávajú ženy kvetiny aj od svojich šéfov v zamestnaní.

MDŽ je na rozdiel od nás v mnohých krajinách štátnym sviatkom, v Pakistane ho oslavujú umením.

V mnohých krajinách je MDŽ štátnym sviatkom, napríklad v Kazachstane, Mongolsku, Arménsku či v Burkine Faso. V Pakistane oslavujú deň žien tradične umením. Množstvom divadelných predstavení, filmových produkcií alebo čítania poézie. Pakistanských mužov spoločnosť obyčajne vyzýva, aby boli premýšľaví a súcitní pri plánovaní manželstva svojich dcér.

V každom prípade si, páni, pamätajte, že tento deň môžete ukázať, ako veľmi máte ženy radi a vážite si ich. Či už je to vaša mamička, partnerka alebo priateľka, obdarujte ich niečím, čo ich poteší. Dámy sa zase môžu riadiť podľa obľúbených skratiek. Môžete byť Dnes tak trochu Živel. Je to váš život, tak ho žite, myslite aj na seba a napríklad sa dobre bavte.

Slávite Medzinárodný deň spoločne, dôsledne samostatne, alebo prípadne vôbec? Napíšte do komentára pod článkom, akú ste si prípadne našli zábavu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Boli ste dobrí a viete básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domoch Mikuláš, čerti a anjeli

Boli ste dobrí a viete básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domoch Mikuláš, čerti a anjeli

Vydané: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 51x

5. decembra, v podvečer sviatku svätého Mikuláša, navštevujú domácnosti Mikuláš, čerti a anjeli. Novo však vraj nestrašia a obdarúvajú nielen deti, ale aj dospelých. Darček dostáva až polovica z nich, radšej ich kúpte.

Celý článok
Neutiekol vám v novembri nejaký zaujímavý článok? Pozrite sa, o čom všetkom sme písali na blogu Môj byt

Neutiekol vám v novembri nejaký zaujímavý článok? Pozrite sa, o čom všetkom sme písali na blogu Môj byt

Vydané: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 34x

Ako vyrobiť nočný stolík z debničiek, ako zistiť skutočnú cenu domu, ako sa ochrániť pred CO alebo ako fungujú infra panely. To všetko a oveľa viac ste mohli nájsť v novembri na blogu Môj byt. O čom všetkom ste si mohli prečítať?

Celý článok
Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Nezabúdajte na ľudové tradície a staré zvyky našich predkov. Ktoré súvisia so sviatkom svätej Barbory?

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 366x

Večer pred sviatkom svätej Barbory chodievali po dedinách i mestách biele Barborky. Prečo sa večer vyskytovali v uliciach a čím strašili deti? Prečo dievčatá chodili po vetvičky čerešní? Ako tieto tradície vznikli a čo symbolizujú?

Celý článok