PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

3. mája sa oslavuje Deň Slnka. Zistite, kde všade sa dá slnečná energia využiť a vyrobte si napríklad solárny gril

3. máj je Deň Slnka. Kedy a za akým účelom tento sviatok vznikol? Snáď každý pozná solárne elektrárne, kolektory aj fotovoltaické panely. Na čo ďalšie možno slnečnú energiu využiť? Trebárs na varenie. Kúpte si solárny gril.
Vydané: 05.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 953x

Na Slnku je závislý všetok život. Energia slnečného žiarenia poháňa takmer všetky procesy prebiehajúce na planéte Zem. Je na nej závislé podnebie aj zmeny počasia a teploty, významne sa podieľa na prílive a odlive, pomáha udržať na zemskom povrchu vodu v kvapalnom skupenstve, je kľúčovým faktorom pre fotosyntézu rastlín a umožňuje živočíchom vidieť. Od zdanlivého pohybu Slnka sa odvodzuje aj pravý slnečný čas.

Slnko má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém, znižuje stres aj hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, ničí baktérie, zvyšuje produkciu protilátok a obmedzuje problémy s nespavosťou. Ak je dlho zamračené a slnko nesvieti, cíti sa človek nesvoj, je podráždený a viac unavený. Nie nadarmo sa hovorí, že slniečko nám dobíja baterky.

Na Slnku je závislý všetok život na planéte Zem. Svoj deň si teda právom zaslúži. Foto: ©Depositphotos.com/Ryhor
Na Slnku je závislý všetok život na planéte Zem. Svoj deň si teda právom zaslúži. Foto: ©Depositphotos.com/Ryhor

Európske dni Slnka

V roku 2002 začala v Rakúsku národná osvetová kampaň Deň Slnka. Tá sa nakoniec rozvinula do celoeurópskej podoby a prebieha každý rok po niekoľko týždňov. Projekt podporuje využitie voľného a neobmedzeného zdroja obnoviteľnej energie zo Slnka. Tú je možné využiť nielen na výrobu elektriny, ale aj na vykurovanie a chladenie.

Potenciál slnečnej energie spolu s vetrom, prúdiacou vodou a biomasou predstavuje jedinú bezpečnú a dostupnú alternatívu, ktorá môže zabrániť ničivým dôsledkom využívania fosílnych palív. Európske dni Slnka sa odohrávajú v stále väčšom počte krajín a zvyšujú povedomie verejnosti o obnoviteľných energiách. Ich usporiadateľmi sú rôzne organizácie od výrobcov solárnych zariadení cez školy až po neziskové organizácie a miestne úrady.

Na slnečný pohon fungujú napríklad solárne sprchy a kolektory, fotovoltaické panely, Stirlingov motor či solárne variče.

V pondelok 9. mája 2016 sa nad našim územím odohrá pomerne vzácny prechod Merkúra pred Slnkom. Takýto úkaz nastáva približne 13× za storočie (naposledy bol tento úkaz v máji 2003). Všetko začne vstupom Merkúru cez ľavý okraj Slnka okolo 13 hodiny a 12 minút LSEČ. Na sledovanie prechodu potrebujete ďalekohľad, pretože bežným okom je to ako by ste pozorovali korunovú mincu na vzdialenosť zhruba 350 metrov.

Úkaz pozorujte s rovnakou obozretnosťou ako zatmenie Slnka, inak si môžete poškodiť zrak, v najhoršom prípade potom o neho úplne prísť. Buďto zamierte na Slnko ďalekohľad vybavený bezpečnostným filtrom, alebo si Slnko premietnite na bielu plochu pomocou šošovkového prístroja postaveného trebárs na stôl na záhrade.

Ako funguje solárny varič?

U nás je solárny varič určený skôr pre fanúšikov solárnej energie, pretože ho využijete iba v lete. V iných zemepisných šírkach ho však ľudia využijú po celý rok. Varičom nahradíte plynový či elektrický sporák, ale aj kachle a variče na tuhé či kvapalné palivá. Ide o parabolu zloženú z pásov s vysokou odrazivosťou, ktoré koncentrujú slnečné žiarenie (teplo) do jedného bodu. Do neho dáte pekáč s pokrmom, parabolu zameriate na slnko a začnete variť. Zameranie na slnko potom upravujte raz za 15 - 30 minút podľa toho, čo varíte.

V solárnom variči sa môžu nádoby či predmety ohriať na viac ako 200 °C, takže v ňom uvaríte ryžu, kávu či čaj. Môžete v ňom aj vyprážať, grilovať, piecť či sterilizovať. Aby ste dosiahli maximálny prenos energie, je potrebné využívať čierny matný riad. Rôzne úchytky a iné časti hrnca, ktoré sa nemajú zahrievať, obaľte napríklad alobalom. Okrem varenia môžete varič využiť aj pri domácich či výrobných prácach, trebárs pre tavenie voskov alebo pri výrobe mydiel.

Vyrobte si vlastný solárny ohrievač

Slnečný varič (koncentrátor) si môžete kúpiť, ale pretože stojí viac ako 300 eur, je lepšie si ho vyrobiť doma. Potrebujete zrkadlo, rezák na sklo a zrkadlá, satelitnú parabolu, silikónové lepidlo a meter. Zrkadlo narežte rezákom na zhruba trojcentimetrové pásky. Tie následne narežte na drobné štvorčeky, ktoré prilepíte silikónovým lepidlom na parabolu tak, aby ste pokryli celú jej plochu. Potom už stačí solárny gril nasmerovať na slniečko a môžete grilovať.

Máte skúsenosti so solárnym varičom? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Vydané: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 39x

Neviete, čo podniknúť na veľkonočné sviatky? Zájdite na trhy, do múzea alebo na hrad. Na mnohých miestach je pripravený bohatý veľkonočný program pre deti i dospelých. Pripomeniete si ľudové tradície i zvyky a vyskúšate remeslá.

Celý článok
Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Vydané: 03.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 41x

Čo všetko ste sa dozvedeli v marcových článkoch na blogu Môj byt? Pripomeňte si inšpiratívne nápady pre DIY tvorenie zo starých vecí, babské rady pre ľahšie upratovanie aj tipy a triky pre vylepšenie a skrášlenie svojho domova.

Celý článok
2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

Vydané: 02.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 36x

2. apríla je Medzinárodný deň detskej knihy. Oslávte ho a usporiadajte so susedmi pre ratolesti burzu detských knižiek. Prečítajte si pár rád, ako na to. Zistíte aj pár tipov, ako deti motivovať k čítaniu a ako ich pri ňom udržať.

Celý článok