0komentárov

Poznáte korytnačí nábytok? Je iba štylizovaný, tieto plazy musíme prísne chrániť. 23. máj je Svetový deň korytnačiek

23. 5. je Svetový deň korytnačiek, vyhlásený American Tortoise Rescue. Tieto starodávne plazy potrebujú intenzívnu ochranu človeka, aby prežili. Poznáte korytnačí nábytok? Nájdete ho v podobe panciera taburety či stolčeky.
Vydané: 24.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1031x

Hovorí vám niečo pojem korytnačí nábytok? Ako materiál sa ponúka pancier veľkých zvierat, ale nebojte sa, tieto druhy sú prísne chránené a prípadný obchod s nimi reguluje dohovor CITES. Ide skôr o symboliku. Tvar a veľkosť pancierov je inšpiráciou najčastejšie pre sedací nábytok, prípadne najrôznejšie stoly, stolčeky a taburety. Štruktúra korytnačieho obydlia je predobrazom napríklad pre luxusné stolíky s mosadze a brúseného kameňa, v cene bežného osobného automobilu.

Korytnačky prežili dinosaurov a teraz potrebujú ochranu, aby nevyhynuli

Prečo ale práve korytnačky? Dnes je totiž ich Svetový deň, kedy si pripomíname význam týchto zvierat a zmysel ich ochrany. Sú krásne a elegantné, prežili dinosaurov a žijú na zemi už 250 miliónov rokov. Za posledných pár desaťročí ale potrebujú pomoc človeka, aby ich v prírode mohli v budúcnosti stretnúť aj naši potomkovia. Podľa odhadu ekológov totiž skončí v mori ako odpad až 20 miliónov ton týchto plazov, ktorí končia v sieťach priemyselného rybolovu ako nechcené úlovky.

Korytnačky slonie sú dlhoveké, zaslúžia si prísnu ochranu pred vyhynutím. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov
Korytnačky slonie sú dlhoveké, zaslúžia si prísnu ochranu pred vyhynutím. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov

Ďalším nebezpečenstvom, ktoré na morské korytnačky číha a ktoré zbytočným odpadom spôsobuje každý z nás, je znečistenie morí. Do nich sa dostávajú igelitové vrecká a korytnačky si ich smrteľne pletú s prirodzenou potravou, medúzami. Pokiaľ chcete k ochrane korytnačiek aspoň niečím prispieť, odolajte na svojich cestách ponuke konzumácii korytnačích vajec alebo mäsa, alebo nákupu výrobkov a suvenírov z korytnačiny. Skúste si niektorý z dostupnejších druhov chovať doma v teráriu.

Štýlový korytnačí nábytok je z dreva, ale na trhu ho nájdete aj z keramiky alebo skla.

Korytnačka je ako prastarý symbol dlhovekosti, vytrvalosti, trpezlivosti a životnej múdrosti, medzi nábytkármi celkom obľúbená. Nájdete ju ako motív pre drevenú stoličku, ktorá má namiesto nôh korytnačí pancier, prípadne štylizované celé zviera. Najrôznejšie korytnačie motívy sú na zakúpenie v keramike, ale aj pri maľbách na drevo, alebo pri sklenených ozdobách.

Skvele vyzerá tiež celokožený veľký taburet v podobe korytnačky. O tom, že tieto luxusné výrobky si obstarávajú skôr majetnejší, vypovedá cena takmer 815 eur. Takmer päťkrát lacnejšie je ale závesné hojdacie kresielko, ktoré si výtvarnú podobu korytnačky a vodné motívy nesie na operadle. Konečne len za 10 eur dostanete mäkučký textilný taburet, ktorý má "akoby" všetky anatomické súčasti živej korytnačky: hlavu, končatiny, pancier aj chvostík.

Výrobky z lipového dreva sú typické prepracovanými detailmi

Tvorcovia nábytku sa môžu ľahko "vyblázniť" pri použití dreva. Chceli by ste domov niečo na sedenie a obyčajná stolička nie je nič pre vás? Urobte radosť svojim deťom a za necelých 340 eur si kúpte originálne vyrezávané sedenie na záhradu v tvare korytnačky. Niektorí tvorcovia využívajú pri svojej práci napríklad aj lipové drevo a sú schopní štylizovane zachytiť napríklad detaily prstov.

Nábytok aj doplnky výrobcovia často zdobia motívmi korytnačky, je to krásna dekorácia. Foto: ©Depositphotos.com/Icswart
Nábytok aj doplnky výrobcovia často zdobia motívmi korytnačky, je to krásna dekorácia. Foto: ©Depositphotos.com/Icswart

Korytnačky patria do rádu Testudines a od ostatných plazov sa odlišujú kosteným pancierom. Vyvinul sa z ich rebier a delí sa na chrbtový karapax a brušný plastron. Dnes ich žije na svete asi 300 druhov. Korytnačky sú studenokrvné živočíchy, teplota ich tela sa teda mení podľa okolitého prostredia. Sú typicky dlhoveké, napríklad korytnačka slonia sa dožila preukázateľne viac ako 180 rokov.

Pozrite sa tiež na štylizovaný korytnačí nábytok v rôznych podobách na sieti Pinterest.

Na ochranu korytnačiek existuje po celom svete mnoho najrôznejších aktivít. Jedným z nich je spoločný projekt Únia českých a slovenských zoo, Zoo Brno, Zoo Praha a indonézska nezisková organizácia Kura Kura Nusa Penida. Centrum Kura Kura (indonézsky Zachráň korytnačku) upozorní na nebezpečenstvo, ktoré hrozí sladkovodným aj morským korytnačkám. Pri centre vznikne aj záchranná stanica pre korytnačky, zhabané nelegálnymi obchodníkmi.

Zaobstarali ste si domov nábytok so štylizovaným korytnačím motívom? Napíšte do komentára pod článkom, či ste sa rozhodli podporiť celosvetovú snahu o záchranu týchto plazov.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 20x

Chcete si pozrieť novinky zo sveta stavieb a bývania alebo sa potrebujete poradiť s odborníkmi z odboru? Navštívte výstavu Stavíme Bydlíme, ktorá sa koná 24. a 25. februára 2017 v Uherskom Hradišti. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Celý článok
Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Vydané: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 84x

14. februára má sviatok Valentín a s ním aj všetci zamilovaní. Ako a kde tento sviatok vznikol a kedy ho začali ľudia oslavovať? Ako osláviť Valentína tradične i netradične, ako urobiť radosť nielen svojmu partnerovi či partnerke?

Celý článok
Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Vydané: 12.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 47x

Medzinárodný deň manželstva oslavujú zosobášené páry druhú nedeľu v februári. Skúste tento rok sviatok pojať netradične, ale ani klasické darčeky vynechať nemusíte. Mrknite sa na niekoľko tipov na prekvapenie manželky i manžela.

Celý článok