0komentárov

Svoj Európsky deň dnes oslavujú národné parky. Poďte s deťmi do niektorého z nich. Čítajte špeciálny 28. diel Babybytu

Sviatok majú národné parky. Vezmite deti a vyrazte do niektorého z nich, buď dnes, alebo napríklad až cez víkend. Naučte svoje deti životu v prírode a budujte ich zodpovedný vzťah k zeleni i svojmu okoliu.
Vydané: 27.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1102x

Chodíte radi von, do prírody a za hranicami miest si "dobíjate batérie"? Máme pre vás jeden tip. Dnes je Európsky deň národných a prírodných parkov, vyhlásený v roku 1999 na počesť ich premiéry pred 90 rokmi vo Švédsku. Vtedy tam štát zriadil hneď 9 národných parkov, najstarších v celej Európe. Vezmite deti od televízie v obývačke a vyjdite s nimi napríklad do niektorého z 9 našich alebo 4 českých. Ich správy pripravujú k výročiu širokú ponuku programov pre verejnosť, exkurzie aj dni otvorených dverí.

Lomnický štít a observatórium na Skalnatom plese lákajú do Tatranského národného parku. Foto: ©Depositphotos.com/phb.cz
Lomnický štít a observatórium na Skalnatom plese lákajú do Tatranského národného parku. Foto: ©Depositphotos.com/phb.cz

Za sto rokov svojej existencie sa veľkoplošné chránené územia stali nielen základom pre ochranu druhov a spoločenstiev, ale aj zázemím pre vzdelávanie a rekreáciu ľudí. Ochrana prírody totiž nie je iba vecou ekológov, zoológov či botanikov. Chránené územia sú tu pre každého a poskytujú nám toho oveľa viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Svetová história veľkoplošných chránených území začala roku 1872, vyhlásením prvého národného parku sveta. Americký Yellowstone mal byť od tej doby zachovaný pre budúce generácie a slúžiť na potešenie všetkého ľudu.

Štátna ochrana prírody SR sa zapojí do osláv prostredníctvom svojich organizačných útvarov. Dňa 9. júna napríklad organizuje Správa Národného parku Slovenský kras v spolupráci s Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského v Rožňave XII. ročník prírodovednej súťaže družstiev „Za krásami Slovenského krasu“. Súťaž bude prebiehať na trase náučného chodníka Domica.

Dňa 29. mája sa uskutoční v Skanzene Pribylina podujatie pre verejnosť Mašinparáda pod Tatrami na Liptove s aktivitami v prírode, premietaním filmov z činnosti Správy TANAP a prehliadkou stálej expozície v informačnom stredisku v Pribyline.

Plavba na pltiach po rieke Dunajec je ťah v Pieninskom národnom parku. Foto: ©Depositphotos.com/Manka
Plavba na pltiach po rieke Dunajec je ťah v Pieninskom národnom parku. Foto: ©Depositphotos.com/Manka

Správa Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity uskutoční od 26. mája do 3. júna pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ Bošáca sériu prednášok na tému Bielokarpatská pestrosť - chránené rastliny a živočíchy CHKO Biele Karpaty. Dňa 11. júna, pri príležitosti Európskeho dňa parkov, uskutoční pre verejnosť a dobrovoľníkov poznávaciu "prírodoobdivnú" exkurziu Kvety, motýle a muchy Bielych Karpát v Červenom Kameni.

Exkurzia s odborným výkladom bude zameraná na lúčne ekosystémy, rastliny a živočíchy lúk, vstavačovité rastliny, starostlivosť o lúky a krajinu, tiež skalné spoločenstvá a ochranu bezstavovcov. Odborný výklad zabezpečia pracovníci Správy CHKO Biele Karpaty a entomológ Marek Semelbauer.

V českom najstaršom, Krkonošskom národnom parku, sa tento rok rozhodli oslavou jedla sláviť aj bohatstvo prírody, prácu ľudí a úlohu chránených území. Ľudská poľnohospodárska činnosť totiž po tisícročia formovala krajinu. Preto je veľmi dôležitá ochrana semien, rastlín, zvierat a potravín kvôli rôznorodosti. Ľudia tu žijú už stáročia, pracovali a hospodárili. Získavali z krajiny také pochúťky, ako napríklad halušky alebo rôzne syry, napríklad oslizlák, ale aj zrejme najznámejšiu lahôdku, tradičné kyselo:

Akcia, organizovaná správou parku, tento rok zahŕňa botanické prechádzky, foto vychádzky do málo známych kútov Krkonôš alebo ochutnávky regionálnych produktov na farmárskych trhoch 27. mája vo Vrchlabí. O deň neskôr môžete zájsť na besedu "Kyselo a kaša, to je strava naša". V Pamätníku zapadnutých vlastencov v Pasekách nad Jizerou ju na tému tradičnej krkonošskej kuchyne povedie etnológ Daniel Dědovský. Dozviete sa, aj ochutnáte, čo sa všetko varievalo a pieklo na Pasecku a Vysocku.

Zájdite sa pozrieť na Kvildu, ako rastie parožie jelenej zveri

V Národnom parku Šumava, vyhlásenom v roku 1991, pripravili na popoludnie zaujímavý program plný hier a úloh v areáli Strediska environmentálnej výchovy v Kašperských Horách. Večer môžete vidieť komentovanú prehliadku sovích voliér v NC Borová Lada. Z piatkových akcií stojí za pozretie napríklad pozorovanie zmeny zimnej na letnú srsť jelenej zveri vo výbehu v NC Kvilda.

Pozorovanie zmien srsti a rastu parožia jelenej zveri zažijete v národnom parku Šumava. Foto: ©Depositphotos.com/Veneratio
Pozorovanie zmien srsti a rastu parožia jelenej zveri zažijete v národnom parku Šumava. Foto: ©Depositphotos.com/Veneratio

Napínavé experimenty v prírodovedeckej dielni pripravili pre deti v Národnom parku Podyjí. Dozvie sa tak napríklad, ako funguje uhorková batéria, alebo ako to urobiť, aby vajce plávalo na vode. Lupy a mikroskopy vám aj deťom umožnia pohľad aj na najmenších obyvateľov národného parku. V okolí administratívnej budovy sa najmenší vyšantia na ihrisku s pavúčou sieťou, líščou norou, či 15 metrovým lanovým tunelom.

V chránených krajinných oblastiach sa môžete tešiť napríklad na Trh regionálnych produktov Blanského lesa, prírodovednú vychádzku v chránenej krajinnej oblasti Blaník, výpravu Českým krasom za Hagenom či exkurziu po hrebeni Českého lesa.

Mumlavský vodopád v Krkonošiach je krásny v ktorúkoľvek ročnú dobu. Foto: ©Depositphotos.com/teo1973
Mumlavský vodopád v Krkonošiach je krásny v ktorúkoľvek ročnú dobu. Foto: ©Depositphotos.com/teo1973

Popri národných parkoch máme u nás i 14 CHKO

Federácia prírodných a národných parkov Európy EUROPARC, zastrešuje viac ako 370 organizácií z 38 krajín Európy, ktoré sa starajú o takmer 400 chránených území. Na Slovensku máme v súčasnosti 9 národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí. Snahou ich správcov je ponúkať v chránených územiach priestor pre poučenie aj oddych, pokiaľ tieto aktivity prebiehajú šetrným spôsobom.

Jaskyňa Domica patrí k jedným z najkrajších v Slovenskom krase. Foto: Foto: ©Depositphotos.com/Marinka
Jaskyňa Domica patrí k jedným z najkrajších v Slovenskom krase. Foto: Foto: ©Depositphotos.com/Marinka

Túlať sa vo voľnej prírode, to je jednoducho dobrodružstvo a isté napätie. Hrať sa, baviť sa, vyvádzať alebo jednoducho nechať všetko plávať a odpočívať. Nech už prídete do ktoréhokoľvek národného parku u nás, budete v pohode vy dospelí i malí objavitelia. Správy parkov majú v ponuke mnoho aktívnych programov pre všetky vekové kategórie a ak budete chcieť, zaručene vás nenechajú nudiť sa.

Ako mienite tráviť trebárs nastávajúci víkend? Ak pre vás výprava do niektorého z národných parkov nie je problém, napíšte svoj tip do komentára pod článkom a poraďte ostatným čitateľom.

Pozrite sa tiež na niektoré ďalšie "cestovné" diely seriálu Babybyt:

1. Moskytiéra nad postieľku i kočík ochráni vaše deti pred bodavým hmyzom

2. Matrac do detskej postieľky je základom kvalitného spánku. Aký vybrať?

3. Cestovná postieľka vám poslúži nielen mimo byt, ale aj doma v kuchyni či pracovni

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 5x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 sa na Výstavisku Flora v Olomouci koná stavebný a technický veľtrh STAVOTECH. Čo všetko vás tu čaká? Môžete sa tešiť na takmer 200 vystavovateľov zo všetkých odvetví stavebného odboru i odborné prednášky.

Celý článok
Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Vydané: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 34x

Úspora vody je hlavnou požiadavkou na hospodárenie s touto životodarnou tekutinou. Skontrolujte si doma armatúry a premýšľajte, ako ušetriť za vodu. Prácu vodohospodárov vám predstaví niektorá z akcií k Svetovému dňu vody.

Celý článok
Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPráve sa deje ▪ Prečítané: 35x

Chystáte sa navštíviť výstavu záhradnej architektúry, nábytku, techniky a zelene FOR GARDEN? Máme pre vás vstupenky zadarmo. Nenechajte si ich ujsť, na veľtrhu uvidíte a dozviete sa veľa zaujímavých vecí, užitočných pre záhradu.

Celý článok