0komentárov

Viete, čo je confidente, kútnica, či šamlík? Ani zaklínadlo, ani vulgarizmus, ale nábytok. Oslávte Európsky deň jazykov

Koncom septembra slávime Európsky deň jazykov. Asi 225 jazykov z tohto svetadielu tvoria 3 % celkového počtu jazykov na svete. Pripomeňte si ich 13 zaujímavými nábytkárskymi termínmi, za ktorými sa skrývajú názvy kúskov nábytku.
Vydané: 27.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1061x

Sadnúť si máte na stoličku, ľahnúť do postele a odpočívať v kresle. Všetko je jasné, všetky tieto kúsky nábytku poznáte vo svojej materinčine a dokonca aj v cudzích jazykoch. Viete ale, ako a prečo vznikli? Rovnako ako rad iných odborov má aj nábytkárstvo veľa pojmov a odborných výrazov, ktorým ale porozumejú len ľudia z odboru. "Confidente" totiž nemusí byť udavač a "kútnica" zatiaľ neznámy druh pavúka. Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov si niektoré zaujímavé slovíčka pripomenieme.

Rozkladacia pohovka Helena je krásnym príkladom sofa-bed z anglicky hovoriacich krajín. Foto: MT-nábytok.sk
Rozkladacia pohovka Helena je krásnym príkladom sofa-bed z anglicky hovoriacich krajín. Foto: MT-nábytok.sk

Európsky deň jazykov sa každoročne slávi 26. septembra, na základe vyhlásenia Rady Európy zo 6. decembra 2001. Sviatok vtedy vznikol koncom Európskeho roka jazykov, ktorý Rada Európy organizovala spoločne s Európskou úniou. Cieľom týchto aktivít je propagácia jazykovej rozmanitosti a najlepšie celoživotného štúdia jazykov v európskych krajinách. Po celom svetadiele nájdu záujemcovia rad akcií, trebárs televízne a rozhlasové programy, hodiny výučby jazykov, či zábavu pre deti a s deťmi.

Lingvistika známa i neznáma, alebo koľko jazykov vieš...

Na svete existuje 6 000 až 7 000 jazykov, ktorými hovorí okolo 7 miliárd ľudí. Väčšina európskych jazykov je indoeurópskeho pôvodu, od konca 18. storočia je tu najrozšírenejším jazykom ruština. Vtedy v tejto úlohe vystriedala francúzštinu. Mnoho jazykov má 50 000 alebo viac slov, ale užívatelia spravidla poznajú a používajú len zlomok. V bežnej konverzácii sa používa len niekoľko stoviek slov. Väčšina európskych jazykov patrí do troch skupín - germánske, románske a slovanské. Do tej poslednej spadá aj slovenčina.

Ak máte nájsť absac, poobzerajte sa po písacom stole so zásuvkami Raven. Foto: MT-nábytok.sk
Ak máte nájsť absac, poobzerajte sa po písacom stole so zásuvkami Raven. Foto: MT-nábytok.sk

Znalosť viacerých jazykov je v dnešnej dobe takmer nutnosťou, nikto by však nemal zabúdať na svoj rodný jazyk. Slovenčina je nádherná a rozmanitá, má okolo 67 000 slovných koreňov a plánovaný rozsah Slovníka súčasného slovenského jazyka, na ktorom pracujú členovia lexikografického oddelenia jazykovedného ústavu SAV je približne 200 000 slov. Konkrétne aj v nábytkárstve nájdete množstvo výrazov, o ktorých si nemusíte byť istí významom. Vyhľadajte si ho v našom Slovníku nábytkárskych pojmov. Nájdete v ňom nielen vysvetlenie konkrétneho pojmu, ale aj informácie o danom materiáli.

Minimálne polovica celosvetovej populácie je bilingválna alebo plurilingválna, ovláda teda dva či viac jazykov. Dvojjazyčnosť uľahčuje učenie ďalších jazykov a zlepšuje myšlienkové procesy. Dieťa má v piatich rokoch slovnú zásobu už niekoľko tisíc slov.

Popri súčasných, viac či menej používaných výrazoch však v odbore môžete naraziť aj na rôzne typy skôr historického nábytku. S ich identifikáciou by mohli mať ťažkosti aj stolári a nábytkoví odborníci. Napríklad bergére je typ kresla, ktoré vzniklo v neskorom baroku. Spoznáte ho podľa odnímateľného vankúša sedadla. Absac je príručný či pracovný stôl so zásuvkami a spomínaná confidente pohovka s pripojenými bočnými kresielkami, typická pre neskororokokové obdobie.

Ak vás niekto pošle do obchodu po fotel, chcite čalúnené kreslo Olori. Foto: MT-nábytok.sk
Ak vás niekto pošle do obchodu po fotel, chcite čalúnené kreslo Olori. Foto: MT-nábytok.sk

Zrejme známejším pojmom je fotel alebo tiež leňoška, ​​inak vlastne kreslo s čalúneným sedadlom i opierkou chrbta, ale s nečalúnenými opierkami. Cassapanca nie je latinskoamerický tanec, ale lavica kombinovaná s truhlou. Konštrukcia sa vyznačuje odklopným sedadlom, prevýšeným zdobeným operadlom a bočnými opierkami. Skvele vymyslená je indiscret, čalúnená pohovka zložená z troch spojených, ale stranovo odvrátených kresielok. Sediace osoby si tak mohli vzájomne nerušene šepkať do nastaveného ucha.

Kútnica nie je pavúk, ale typ skrine v rohu miestnosti

Z úplne iného odboru známy kabinet je v nábytkarčine reprezentatívna skrinka s veľkým množstvom zásuviek, z ktorých niektoré boli tajné. Aj nábytok do kuchýň mal svoje zaujímavé názvy. Súsek bola truhla, ktorá slúžila na uskladnenie múky, misník (kredenc) zase skriňa na hlinený riad. Skladal sa z dvoch skriniek nad sebou, ktoré boli oddelené zásuvkou na príbory. Kútnica (či kasnička) naozaj nebol neznámy druh pavúka, ale skriňa v rohu miestnosti, ktorá slúžila na uloženie rodinných cenností.

Výborným chest of drawers bude u vás doma nejspíš bielizník German 16. Foto: MT-nábytok.sk
Výborným chest of drawers bude u vás doma nejspíš bielizník German 16. Foto: MT-nábytok.sk

Myslíte si, že pri všeobecnom rozšírení angličtiny zvládnete niektoré špeciálnejšie nábytkárske slová? Vedeli ste napríklad, že sofa-bed je rozkladacia pohovka a wall to wall celoplošný koberec? Bielizníku sa v anglicky hovoriacich krajinách hovorí chest of drawers a nočnému stolíku bedside table. V spálni, čiže in bedroom, narazíte často tiež na wardrobe, čiže šatníkovú skriňu, blanket, čiže prikrývku a pillow, teda vankúš. V kuchyniach je teraz už častejšie vidieť príborník, čiže cupboard.

Prvá zmienka o stoličke v slovenčine je pomerne nová, objavuje sa v období renesancie.

Z historických údajov vyplýva, že napríklad najstarším pomenovaním nábytku určeného na sedenie pre jednu osobu je v slovenčine už zastaraná stolica s deminutívom stolička, ktoré sa uchovalo aj v spisovnej slovenčine. Pôvodný význam je stolec pre významného hodnostára. Požitie sedadla pre jednu osobu totiž bolo vyhradené len ľuďom s výlučným postavením. Zmienka o stoličke je v slovenčine pomerne nová, prvýkrát sa objavuje v roku 1484 a jej prevzatie zo starohornonemeckého sidel(e), kam prišlo z latinského sedile 'sedadlo, stolica' .

V spálni narazíte často na wardrobe, v tomto prípade zrkadlovú šatníkov[ skriňu Gerardo. Foto: MT-nábytok.sk
V spálni narazíte často na wardrobe, v tomto prípade zrkadlovú šatníkov[ skriňu Gerardo. Foto: MT-nábytok.sk

Našu jazykovú exkurziu po zaujímavých pojmoch zo sveta nábytku môžeme zakončiť šamlíkom, čo je stolička pod nohy a tabernákulom. Spomenul si naň napríklad Jaroslav Hašek vo svojom nesmrteľnom Švejkovi a jeho príhodách s feldkurátom Katzom. Je to prostý sekretár, druh barokového dreveného nábytku. Väčšinou bol dyhovaný a intarzovaný, v spodnej časti býval bielizník, uprostred sklopná písacie doska a hore dekoratívna skrinka s množstvom priehradiek či zásuviek.

Páčia sa vám netradičné názvy nábytku a dopočuli ste sa o niektorom novom pojme? Napíšte nám ho do komentára pod článkom a podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 31x

Chcete si pozrieť novinky zo sveta stavieb a bývania alebo sa potrebujete poradiť s odborníkmi z odboru? Navštívte výstavu Stavíme Bydlíme, ktorá sa koná 24. a 25. februára 2017 v Uherskom Hradišti. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Celý článok
Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Vydané: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 98x

14. februára má sviatok Valentín a s ním aj všetci zamilovaní. Ako a kde tento sviatok vznikol a kedy ho začali ľudia oslavovať? Ako osláviť Valentína tradične i netradične, ako urobiť radosť nielen svojmu partnerovi či partnerke?

Celý článok
Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Vydané: 12.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 55x

Medzinárodný deň manželstva oslavujú zosobášené páry druhú nedeľu v februári. Skúste tento rok sviatok pojať netradične, ale ani klasické darčeky vynechať nemusíte. Mrknite sa na niekoľko tipov na prekvapenie manželky i manžela.

Celý článok