0komentárov

Viete, čo je confidente, kútnica, či šamlík? Ani zaklínadlo, ani vulgarizmus, ale nábytok. Oslávte Európsky deň jazykov

Koncom septembra slávime Európsky deň jazykov. Asi 225 jazykov z tohto svetadielu tvoria 3 % celkového počtu jazykov na svete. Pripomeňte si ich 13 zaujímavými nábytkárskymi termínmi, za ktorými sa skrývajú názvy kúskov nábytku.
Vydané: 27.09.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1232x

Sadnúť si máte na stoličku, ľahnúť do postele a odpočívať v kresle. Všetko je jasné, všetky tieto kúsky nábytku poznáte vo svojej materinčine a dokonca aj v cudzích jazykoch. Viete ale, ako a prečo vznikli? Rovnako ako rad iných odborov má aj nábytkárstvo veľa pojmov a odborných výrazov, ktorým ale porozumejú len ľudia z odboru. "Confidente" totiž nemusí byť udavač a "kútnica" zatiaľ neznámy druh pavúka. Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov si niektoré zaujímavé slovíčka pripomenieme.

Rozkladacia pohovka Helena je krásnym príkladom sofa-bed z anglicky hovoriacich krajín. Foto: MT-nábytok.sk
Rozkladacia pohovka Helena je krásnym príkladom sofa-bed z anglicky hovoriacich krajín. Foto: MT-nábytok.sk

Európsky deň jazykov sa každoročne slávi 26. septembra, na základe vyhlásenia Rady Európy zo 6. decembra 2001. Sviatok vtedy vznikol koncom Európskeho roka jazykov, ktorý Rada Európy organizovala spoločne s Európskou úniou. Cieľom týchto aktivít je propagácia jazykovej rozmanitosti a najlepšie celoživotného štúdia jazykov v európskych krajinách. Po celom svetadiele nájdu záujemcovia rad akcií, trebárs televízne a rozhlasové programy, hodiny výučby jazykov, či zábavu pre deti a s deťmi.

Lingvistika známa i neznáma, alebo koľko jazykov vieš...

Na svete existuje 6 000 až 7 000 jazykov, ktorými hovorí okolo 7 miliárd ľudí. Väčšina európskych jazykov je indoeurópskeho pôvodu, od konca 18. storočia je tu najrozšírenejším jazykom ruština. Vtedy v tejto úlohe vystriedala francúzštinu. Mnoho jazykov má 50 000 alebo viac slov, ale užívatelia spravidla poznajú a používajú len zlomok. V bežnej konverzácii sa používa len niekoľko stoviek slov. Väčšina európskych jazykov patrí do troch skupín - germánske, románske a slovanské. Do tej poslednej spadá aj slovenčina.

Ak máte nájsť absac, poobzerajte sa po písacom stole so zásuvkami Raven. Foto: MT-nábytok.sk
Ak máte nájsť absac, poobzerajte sa po písacom stole so zásuvkami Raven. Foto: MT-nábytok.sk

Znalosť viacerých jazykov je v dnešnej dobe takmer nutnosťou, nikto by však nemal zabúdať na svoj rodný jazyk. Slovenčina je nádherná a rozmanitá, má okolo 67 000 slovných koreňov a plánovaný rozsah Slovníka súčasného slovenského jazyka, na ktorom pracujú členovia lexikografického oddelenia jazykovedného ústavu SAV je približne 200 000 slov. Konkrétne aj v nábytkárstve nájdete množstvo výrazov, o ktorých si nemusíte byť istí významom. Vyhľadajte si ho v našom Slovníku nábytkárskych pojmov. Nájdete v ňom nielen vysvetlenie konkrétneho pojmu, ale aj informácie o danom materiáli.

Minimálne polovica celosvetovej populácie je bilingválna alebo plurilingválna, ovláda teda dva či viac jazykov. Dvojjazyčnosť uľahčuje učenie ďalších jazykov a zlepšuje myšlienkové procesy. Dieťa má v piatich rokoch slovnú zásobu už niekoľko tisíc slov.

Popri súčasných, viac či menej používaných výrazoch však v odbore môžete naraziť aj na rôzne typy skôr historického nábytku. S ich identifikáciou by mohli mať ťažkosti aj stolári a nábytkoví odborníci. Napríklad bergére je typ kresla, ktoré vzniklo v neskorom baroku. Spoznáte ho podľa odnímateľného vankúša sedadla. Absac je príručný či pracovný stôl so zásuvkami a spomínaná confidente pohovka s pripojenými bočnými kresielkami, typická pre neskororokokové obdobie.

Ak vás niekto pošle do obchodu po fotel, chcite čalúnené kreslo Olori. Foto: MT-nábytok.sk
Ak vás niekto pošle do obchodu po fotel, chcite čalúnené kreslo Olori. Foto: MT-nábytok.sk

Zrejme známejším pojmom je fotel alebo tiež leňoška, ​​inak vlastne kreslo s čalúneným sedadlom i opierkou chrbta, ale s nečalúnenými opierkami. Cassapanca nie je latinskoamerický tanec, ale lavica kombinovaná s truhlou. Konštrukcia sa vyznačuje odklopným sedadlom, prevýšeným zdobeným operadlom a bočnými opierkami. Skvele vymyslená je indiscret, čalúnená pohovka zložená z troch spojených, ale stranovo odvrátených kresielok. Sediace osoby si tak mohli vzájomne nerušene šepkať do nastaveného ucha.

Kútnica nie je pavúk, ale typ skrine v rohu miestnosti

Z úplne iného odboru známy kabinet je v nábytkarčine reprezentatívna skrinka s veľkým množstvom zásuviek, z ktorých niektoré boli tajné. Aj nábytok do kuchýň mal svoje zaujímavé názvy. Súsek bola truhla, ktorá slúžila na uskladnenie múky, misník (kredenc) zase skriňa na hlinený riad. Skladal sa z dvoch skriniek nad sebou, ktoré boli oddelené zásuvkou na príbory. Kútnica (či kasnička) naozaj nebol neznámy druh pavúka, ale skriňa v rohu miestnosti, ktorá slúžila na uloženie rodinných cenností.

Výborným chest of drawers bude u vás doma nejspíš bielizník German 16. Foto: MT-nábytok.sk
Výborným chest of drawers bude u vás doma nejspíš bielizník German 16. Foto: MT-nábytok.sk

Myslíte si, že pri všeobecnom rozšírení angličtiny zvládnete niektoré špeciálnejšie nábytkárske slová? Vedeli ste napríklad, že sofa-bed je rozkladacia pohovka a wall to wall celoplošný koberec? Bielizníku sa v anglicky hovoriacich krajinách hovorí chest of drawers a nočnému stolíku bedside table. V spálni, čiže in bedroom, narazíte často tiež na wardrobe, čiže šatníkovú skriňu, blanket, čiže prikrývku a pillow, teda vankúš. V kuchyniach je teraz už častejšie vidieť príborník, čiže cupboard.

Prvá zmienka o stoličke v slovenčine je pomerne nová, objavuje sa v období renesancie.

Z historických údajov vyplýva, že napríklad najstarším pomenovaním nábytku určeného na sedenie pre jednu osobu je v slovenčine už zastaraná stolica s deminutívom stolička, ktoré sa uchovalo aj v spisovnej slovenčine. Pôvodný význam je stolec pre významného hodnostára. Požitie sedadla pre jednu osobu totiž bolo vyhradené len ľuďom s výlučným postavením. Zmienka o stoličke je v slovenčine pomerne nová, prvýkrát sa objavuje v roku 1484 a jej prevzatie zo starohornonemeckého sidel(e), kam prišlo z latinského sedile 'sedadlo, stolica' .

V spálni narazíte často na wardrobe, v tomto prípade zrkadlovú šatníkov[ skriňu Gerardo. Foto: MT-nábytok.sk
V spálni narazíte často na wardrobe, v tomto prípade zrkadlovú šatníkov[ skriňu Gerardo. Foto: MT-nábytok.sk

Našu jazykovú exkurziu po zaujímavých pojmoch zo sveta nábytku môžeme zakončiť šamlíkom, čo je stolička pod nohy a tabernákulom. Spomenul si naň napríklad Jaroslav Hašek vo svojom nesmrteľnom Švejkovi a jeho príhodách s feldkurátom Katzom. Je to prostý sekretár, druh barokového dreveného nábytku. Väčšinou bol dyhovaný a intarzovaný, v spodnej časti býval bielizník, uprostred sklopná písacie doska a hore dekoratívna skrinka s množstvom priehradiek či zásuviek.

Páčia sa vám netradičné názvy nábytku a dopočuli ste sa o niektorom novom pojme? Napíšte nám ho do komentára pod článkom a podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 18x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 sa na Výstavisku Flora v Olomouci koná stavebný a technický veľtrh STAVOTECH. Čo všetko vás tu čaká? Môžete sa tešiť na takmer 200 vystavovateľov zo všetkých odvetví stavebného odboru i odborné prednášky.

Celý článok
Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Vydané: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 48x

Úspora vody je hlavnou požiadavkou na hospodárenie s touto životodarnou tekutinou. Skontrolujte si doma armatúry a premýšľajte, ako ušetriť za vodu. Prácu vodohospodárov vám predstaví niektorá z akcií k Svetovému dňu vody.

Celý článok
Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPráve sa deje ▪ Prečítané: 39x

Chystáte sa navštíviť výstavu záhradnej architektúry, nábytku, techniky a zelene FOR GARDEN? Máme pre vás vstupenky zadarmo. Nenechajte si ich ujsť, na veľtrhu uvidíte a dozviete sa veľa zaujímavých vecí, užitočných pre záhradu.

Celý článok