PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ako na Dušičky venovať spomienku tým, ktorí už nie sú medzi nami? Inšpirujte sa tradíciami Haloweenu a Sviatku mŕtvych

Na 2. novembra pripadá Sviatok zosnulých čiže Dušičky. Ako zosnulým venovať spomienku, a pritom sa neutopiť v smútku? Vyskúšajte niektoré z tradícií a zvykov, ktoré patria k Haloweenu a Dňu mŕtvych. Z čoho tradície vychádzajú?
Vydané: 02.11.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 816x

Na 2. novembra pripadá Spomienka na všetkých verných zosnulých (Pamiatka všetkých verných zosnulých, Sviatok zosnulých, Pamiatka zosnulých či ľudovo Dušičky). Pre veriacich je to deň liturgického roka, kedy sa modlia za zomrelých. Dušičky sa oslavujú od 10. storočia, ako katolícky sviatok potom od 12. storočia. Na Dušičky či počas tohto obdobia je v krajinách s kresťanskou tradíciou zvykom navštíviť cintorín a rodinný hrob, očistiť ho a rozsvietiť na ňom sviečku alebo položiť na neho veniec alebo kvety. To má symbolizovať vieru vo večný život a demonštrovať presvedčenie, že život smrťou nekončí.

Pamiatka zosnulých a cirkevné tradície

Býva zvykom, že sa na Dušičky konajú na cintorínoch v cintorínskych kaplnkách, kostoloch či len pri hlavnom kríži cintorínu bohoslužby slova alebo svätej omše. Modlitba za zosnulých patrí k najstaršej kresťanskej tradícii, zapálenie sviečky je zase symbolickým aktom vztiahnutým k spomienke a večnému životu. Živý kvet je potom znamením, že k zosnulému stále prejavujete nejaký vzťah a úctu. Preto by ste na hrob nemali pokladať umelé ani papierové kvety. Židia majú vo zvyku miesto sviečky pokladať na hrob kamienky.

Ak už ste sa postarali o upratanie hrobu a jeho výzdobu vrátane zapálenia sviečky, tak si urobte spomienkový večer, vytiahnite staré fotografie a zaspomínajte na svojich blízkych. Ale nesmúťte. Ak viete, že by vás samotných prepadla smutná nálada, tak sa radšej inšpirujte zvykmi a tradíciami Haloweenu a Sviatku mŕtvych, pozvite rodinu či priateľov na oslavu, v dome nachystajte strašidelnú výzdobu a pripravte dobré jedlo a pitie. Ak sa vám nechce veľmi vyvárať, tak sa dohodnite, že každý návštevník donesie niečo dobré pod zub. Na oslave si môžete zatancovať, zahrať spoločenské hry, zaspievať si karaoke a v medzičase spomenúť na tých, ktorí sa už oslavy nemohli zúčastniť.

<p>Na Dušičky je tradíciou navštíviť cintorín a zapáliť pri hrobe sviečku. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders</p>

Na Dušičky je tradíciou navštíviť cintorín a zapáliť pri hrobe sviečku. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders

Odkiaľ pochádza tradícia Haloweenu?

V USA, Kanade, Veľkej Británii, Írsku, Austrálii, Novom Zélande a ďalších krajinách sa oslavuje Haloween, ktorý nevychádza z kresťanských tradícií, ale má pôvod skôr v keltských slávnostiach. Kelti oslavovali v noci z 31. októbra na 1. november sviatok Samhain, pretože verili, že v túto dobu sa stiera hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Tradícia zapaľovať oheň a sviečky pochádza od Keltov a Slovanov, pretože oheň podľa nich očisťoval a svetlo ich chránilo pred zlými a potmehúdskymi duchmi. Ľudia uctievali svojho boha mŕtvych Anwinna a verili, že sa k nim tej noci navracajú duše zomrelých, aby im živí pomohli prekročiť hranicu do Zeme mŕtvych. Preto im vyrábali svetlá z vydlabaných dýň, aby im posvietili na cestu.

Okrem výroby lampášov sa ľudia strojili do starých handier a maľovali si tváre, aby sa chránili pred zlými duchmi. Neskôr sa tieto tradície začali prelínať s rímskymi oslavami žatvy, takže k ohňom a lampám pribudlo aj ovocie a obilie. All Hallows' Evening, teda Večer všetkých blahoslavených, ľudovo Halloween, sa začal sláviť v 16. storočí a je zmesou všetkých týchto zvykov. Ľudia chystajú strašidelnú výzdobu svojich domovov aj rôzne maškrty ako výslužku pre koledníkov a vydlabávajú tekvice. Večer sa deti prezliekajú do strašidelných kostýmov, vyrážajú na koledu a za pesničku či jednoduchý akrobatický trik dostanú sladkosti či peniaze. Do kostýmov sa prezliekajú aj dospelí, ale tí skôr vyrážajú na večierky.

<p>K Haloweenu patria strašidelné kostýmy a vydlabané tekvice. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness</p>

K Haloweenu patria strašidelné kostýmy a vydlabané tekvice. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness

V Mexiku sa oslavuje Deň mŕtvych

V Južnej Amerike (a predovšetkým potom v Mexiku) sa na počesť mŕtvych koná v dňoch 1. a 2. novembra (niekedy už 31. októbra) oslava Día de Muertos, teda Deň mŕtvych. Podľa aztéckej mytológie odchádzajú mŕtvi do iného sveta, ktorý sa volá Mictlán, kde vládnu Pán a Pani smrti. Ľudia však verili, že raz do roka sa mŕtvi vracajú na zem, aby sa trochu porozprávali so svojimi príbuznými a priateľmi, ktorí tak pre nich nemusia toľko smútiť. Symbolom mexického Dňa mŕtvych sa stala smrtka "Catrina", nazvaná podľa kresby La Calavera Catrina (slovensky Elegantná lebka) mexického maliara a karikaturistu José Guadalupe Posadu.

Pozostalí pre zosnulých dopredu pripravujú vo svojich domovoch, na záhrade alebo pri hrobe oltár ozdobený kvetmi, ich fotkou a obľúbeným jedlom aj nápojmi, sviečkami a farebnými vystrihovanými papiermi, predovšetkým oranžovými kvetmi, ktoré zaháňajú zlých duchov. V noci vyrážajú celé rodiny na oslavu na cintorín, kde je pripravená bohatá kvetinová výzdoba a na rohoch hrobov horia obrovské sviece. Pozostalí sa okolo polnoci usadia pri hrobe a hodujú na prinesených nápojoch a jedle. Veselia sa, spomínajú na mŕtveho a spievajú až do rána, pričom veria, že sa počas noci stretnú a porozprávajú sa so zosnulými. Súčasťou pohostenia sú potrebné malé cukrové lebky a sladký chlieb s ruličkami cesta, ktoré pripomínajú kosti.

<p>Na Deň mŕtvych pripravujú pozostalí nazdobené oltáre pre zosnulých. Foto: ©Depositphotos.com/agcuesta1</p>

Na Deň mŕtvych pripravujú pozostalí nazdobené oltáre pre zosnulých. Foto: ©Depositphotos.com/agcuesta1

Aké tradície a zvyky dodržiavate na Dušičky vy? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Neseďte počas veľkonočných sviatkov doma. Prijmite pozvanie na veľkonočné podujatia a trhy a choďte na výlet

Vydané: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 32x

Neviete, čo podniknúť na veľkonočné sviatky? Zájdite na trhy, do múzea alebo na hrad. Na mnohých miestach je pripravený bohatý veľkonočný program pre deti i dospelých. Pripomeniete si ľudové tradície i zvyky a vyskúšate remeslá.

Celý článok
Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Neutieklo vám v marci niečo zaujímavé na blogu Môj byt? Pozrite sa na pravidelný prehľad článkov

Vydané: 03.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 38x

Čo všetko ste sa dozvedeli v marcových článkoch na blogu Môj byt? Pripomeňte si inšpiratívne nápady pre DIY tvorenie zo starých vecí, babské rady pre ľahšie upratovanie aj tipy a triky pre vylepšenie a skrášlenie svojho domova.

Celý článok
2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

2. apríla je na celom svete Medzinárodný deň detskej knihy. Usporiadajte burzu knižiek a motivujte deti k čítaniu

Vydané: 02.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 35x

2. apríla je Medzinárodný deň detskej knihy. Oslávte ho a usporiadajte so susedmi pre ratolesti burzu detských knižiek. Prečítajte si pár rád, ako na to. Zistíte aj pár tipov, ako deti motivovať k čítaniu a ako ich pri ňom udržať.

Celý článok