0komentárov

Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas. Ulicami putujú koledníci a na dvere maľujú nápis K+M+B 2017

Traja králi maľujú na dvere príbytkov svätenou kriedou písmená K+M+B a letopočet. Nie sú to iniciály a matematické znamienka. Znamená to požehnanie domu pre príslušný rok. Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas.
Vydané: 06.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 222x

Slovami "My, traja králi, ideme k vám" začína koleda, s ktorou sa stretol asi každý. Kde sa ale sviatok Troch kráľov v našich končinách vzal? Je to dvanásty a posledný deň Vianoc, potom už začína obdobie fašiangov, plné zábavy a hier. Traja králi tak oficiálne ukončujú vianočný čas.

Sviatok Troch kráľov je zhodný so Zjavením Pána; slávi sa vo všetkých východných aj západných cirkvách 6. januára.

Podľa povestí sa prišli Traja králi pokloniť do Betlehema narodenému Ježišovi a priniesli mu v tej dobe veľmi vzácne dary, predstavujúce vtedy všetky známe skupenstvá hmoty. Zlato, kadidlo a myrhu. Zlato bolo žiadaným a drahým kovom, kadidlom sa vykurovali priestory pri náboženských obradoch a myrha sa v zmesi s vínom používala ako utišujúci prostriedok, alebo na výrobu mastí.

<p>Podľa legiend sa ponáhľali Traja králi za Betlehemskou hviezdou. Foto: ©Depositphotos.com/Kasza</p>

Podľa legiend sa ponáhľali Traja králi za Betlehemskou hviezdou. Foto: ©Depositphotos.com/Kasza

Ku sviatku sa viaže ďalší zvyk, žehnanie príbytkov. Traja králi píšu na dvere do všetkých predsiení domov svätenou kriedou K+M+B+ letopočet. Písmená nie sú počiatočné iniciály Troch kráľov, ale začiatočné písmená latinského textu Christus Mansion Benedicte. V preklade znie: Kristus žehnaj tomuto domu. Krížiky medzi písmenami nepredstavujú matematické plus, ale symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu.

Traja králi dostali svoje mená v siedmom storočí

Pôvodne boli títo traja muži pohanskými mudrcmi či astrológmi z Arábie. V šiestom storočí sa z nich stali králi a o storočie neskôr potom dostali mená. U nás boli poslovenčené do podoby Gašpar, Melichar a Baltazár. Tváre kráľov vyjadrujú podobenstvo o troch obdobiach života. Prvý má tvár mladíka, druhý podobu zrelého muža a tretí kráľ predstavuje starca.

<p>Traja králi priviezli Spasiteľovi trojicu vzácnych darov. Zlato, kadidlo a myrhu. Foto: ©Depositphotos.com/nito103</p>

Traja králi priviezli Spasiteľovi trojicu vzácnych darov. Zlato, kadidlo a myrhu. Foto: ©Depositphotos.com/nito103

Východná cirkev sviatok označuje aj ako Bohozjavenie a je jedným z dvanástich veľkých sviatkov celého liturgického roka. Pred liturgiou je zvykom vykonať takzvané žehnanie vody. V Írsku je tento deň nazývaný niekedy aj "malé Vianoce", v Taliansku sa z názvu sviatku vyvinulo meno stareny, ktorá roznáša deťom vianočné darčeky, Befana.

Traja králi neboli nikdy svätorečení, ale sú patrónmi pútnikov a hriešnikov.

Podľa neskorších legiend boli vraj údajne Traja králi apoštolom Tomášom vysvätení na biskupov a po rokoch misionárskeho pôsobenia mali zomrieť niekoľko dní po sebe. Podľa legendy boli tiež pochovaní v spoločnom hrobe. Relikvie, ktoré im tradícia pripisuje, dnes nájdeme v dóme v Kolíne nad Rýnom. Traja králi neboli nikdy svätorečení, ale sú patrónmi pútnikov a hriešnikov.

Počet putujúcich kráľov podľa legiend kolíše medzi tromi až dvanástimi

Slovo mág čiže mudrc, použité v evanjeliu, pravdepodobne poukazuje na perzsko-médsku kňazskú triedu, ktorá sa zaoberala astronómiou a astrológiou. Inak povedané, ide o tých, ktorí študovali nebeské znamenia. Nikde nie je presne zaznamenaný presný počet týchto putujúcich mágov a preto aj v starokresťanských výkladoch ich počet kolíše od troch až po dvanásť. Nech už je vysvetlenie počtu kráľov akékoľvek, buďme vďační za krásnu tradíciu opradenú tajomstvom až do dnešných dní.

Ako vnímate a prežívate sviatok Troch kráľov u vás doma? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpať inšpiráciu pre stavbu či rekonštrukciu? Príďte sa pozrieť na veľtrh STAVOTECH Olomouc

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 20x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 sa na Výstavisku Flora v Olomouci koná stavebný a technický veľtrh STAVOTECH. Čo všetko vás tu čaká? Môžete sa tešiť na takmer 200 vystavovateľov zo všetkých odvetví stavebného odboru i odborné prednášky.

Celý článok
Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Ako šetriť vodou a ušetriť? Oslávte 22. marca Svetový deň vody aj návštevou u vodohospodárov

Vydané: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 49x

Úspora vody je hlavnou požiadavkou na hospodárenie s touto životodarnou tekutinou. Skontrolujte si doma armatúry a premýšľajte, ako ušetriť za vodu. Prácu vodohospodárov vám predstaví niektorá z akcií k Svetovému dňu vody.

Celý článok
Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Záhradný veľtrh zadarmo! Napíšte si o vstupenku na FOR GARDEN - sú na stiahnutie a len obmedzený počet

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPráve sa deje ▪ Prečítané: 39x

Chystáte sa navštíviť výstavu záhradnej architektúry, nábytku, techniky a zelene FOR GARDEN? Máme pre vás vstupenky zadarmo. Nenechajte si ich ujsť, na veľtrhu uvidíte a dozviete sa veľa zaujímavých vecí, užitočných pre záhradu.

Celý článok