0komentárov

Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas. Ulicami putujú koledníci a na dvere maľujú nápis K+M+B 2017

Traja králi maľujú na dvere príbytkov svätenou kriedou písmená K+M+B a letopočet. Nie sú to iniciály a matematické znamienka. Znamená to požehnanie domu pre príslušný rok. Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas.
Vydané: 06.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 145x

Slovami "My, traja králi, ideme k vám" začína koleda, s ktorou sa stretol asi každý. Kde sa ale sviatok Troch kráľov v našich končinách vzal? Je to dvanásty a posledný deň Vianoc, potom už začína obdobie fašiangov, plné zábavy a hier. Traja králi tak oficiálne ukončujú vianočný čas.

Sviatok Troch kráľov je zhodný so Zjavením Pána; slávi sa vo všetkých východných aj západných cirkvách 6. januára.

Podľa povestí sa prišli Traja králi pokloniť do Betlehema narodenému Ježišovi a priniesli mu v tej dobe veľmi vzácne dary, predstavujúce vtedy všetky známe skupenstvá hmoty. Zlato, kadidlo a myrhu. Zlato bolo žiadaným a drahým kovom, kadidlom sa vykurovali priestory pri náboženských obradoch a myrha sa v zmesi s vínom používala ako utišujúci prostriedok, alebo na výrobu mastí.

<p>Podľa legiend sa ponáhľali Traja králi za Betlehemskou hviezdou. Foto: ©Depositphotos.com/Kasza</p>

Podľa legiend sa ponáhľali Traja králi za Betlehemskou hviezdou. Foto: ©Depositphotos.com/Kasza

Ku sviatku sa viaže ďalší zvyk, žehnanie príbytkov. Traja králi píšu na dvere do všetkých predsiení domov svätenou kriedou K+M+B+ letopočet. Písmená nie sú počiatočné iniciály Troch kráľov, ale začiatočné písmená latinského textu Christus Mansion Benedicte. V preklade znie: Kristus žehnaj tomuto domu. Krížiky medzi písmenami nepredstavujú matematické plus, ale symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu.

Traja králi dostali svoje mená v siedmom storočí

Pôvodne boli títo traja muži pohanskými mudrcmi či astrológmi z Arábie. V šiestom storočí sa z nich stali králi a o storočie neskôr potom dostali mená. U nás boli poslovenčené do podoby Gašpar, Melichar a Baltazár. Tváre kráľov vyjadrujú podobenstvo o troch obdobiach života. Prvý má tvár mladíka, druhý podobu zrelého muža a tretí kráľ predstavuje starca.

<p>Traja králi priviezli Spasiteľovi trojicu vzácnych darov. Zlato, kadidlo a myrhu. Foto: ©Depositphotos.com/nito103</p>

Traja králi priviezli Spasiteľovi trojicu vzácnych darov. Zlato, kadidlo a myrhu. Foto: ©Depositphotos.com/nito103

Východná cirkev sviatok označuje aj ako Bohozjavenie a je jedným z dvanástich veľkých sviatkov celého liturgického roka. Pred liturgiou je zvykom vykonať takzvané žehnanie vody. V Írsku je tento deň nazývaný niekedy aj "malé Vianoce", v Taliansku sa z názvu sviatku vyvinulo meno stareny, ktorá roznáša deťom vianočné darčeky, Befana.

Traja králi neboli nikdy svätorečení, ale sú patrónmi pútnikov a hriešnikov.

Podľa neskorších legiend boli vraj údajne Traja králi apoštolom Tomášom vysvätení na biskupov a po rokoch misionárskeho pôsobenia mali zomrieť niekoľko dní po sebe. Podľa legendy boli tiež pochovaní v spoločnom hrobe. Relikvie, ktoré im tradícia pripisuje, dnes nájdeme v dóme v Kolíne nad Rýnom. Traja králi neboli nikdy svätorečení, ale sú patrónmi pútnikov a hriešnikov.

Počet putujúcich kráľov podľa legiend kolíše medzi tromi až dvanástimi

Slovo mág čiže mudrc, použité v evanjeliu, pravdepodobne poukazuje na perzsko-médsku kňazskú triedu, ktorá sa zaoberala astronómiou a astrológiou. Inak povedané, ide o tých, ktorí študovali nebeské znamenia. Nikde nie je presne zaznamenaný presný počet týchto putujúcich mágov a preto aj v starokresťanských výkladoch ich počet kolíše od troch až po dvanásť. Nech už je vysvetlenie počtu kráľov akékoľvek, buďme vďační za krásnu tradíciu opradenú tajomstvom až do dnešných dní.

Ako vnímate a prežívate sviatok Troch kráľov u vás doma? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Zaujímate sa o stavebný odbor a tému bývania? Prijmite pozvanie na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherskom Hradišti

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 14x

Chcete si pozrieť novinky zo sveta stavieb a bývania alebo sa potrebujete poradiť s odborníkmi z odboru? Navštívte výstavu Stavíme Bydlíme, ktorá sa koná 24. a 25. februára 2017 v Uherskom Hradišti. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Celý článok
Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Blíži sa sviatok zamilovaných. Myslite nielen na svojho partnera či partnerku, ale aj na ostatných ľudí a zvieratá

Vydané: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 68x

14. februára má sviatok Valentín a s ním aj všetci zamilovaní. Ako a kde tento sviatok vznikol a kedy ho začali ľudia oslavovať? Ako osláviť Valentína tradične i netradične, ako urobiť radosť nielen svojmu partnerovi či partnerke?

Celý článok
Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Druhú nedeľu vo februári je Svetový deň manželstva. Prekvapte svojho partnera netradičnou pozornosťou

Vydané: 12.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 41x

Medzinárodný deň manželstva oslavujú zosobášené páry druhú nedeľu v februári. Skúste tento rok sviatok pojať netradične, ale ani klasické darčeky vynechať nemusíte. Mrknite sa na niekoľko tipov na prekvapenie manželky i manžela.

Celý článok