0komentárov

Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas. Ulicami putujú koledníci a na dvere maľujú nápis K+M+B 2017

Traja králi maľujú na dvere príbytkov svätenou kriedou písmená K+M+B a letopočet. Nie sú to iniciály a matematické znamienka. Znamená to požehnanie domu pre príslušný rok. Sviatkom Troch kráľov končí oficiálne vianočný čas.
Vydané: 06.01.2017 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 82x

Slovami "My, traja králi, ideme k vám" začína koleda, s ktorou sa stretol asi každý. Kde sa ale sviatok Troch kráľov v našich končinách vzal? Je to dvanásty a posledný deň Vianoc, potom už začína obdobie fašiangov, plné zábavy a hier. Traja králi tak oficiálne ukončujú vianočný čas.

Sviatok Troch kráľov je zhodný so Zjavením Pána; slávi sa vo všetkých východných aj západných cirkvách 6. januára.

Podľa povestí sa prišli Traja králi pokloniť do Betlehema narodenému Ježišovi a priniesli mu v tej dobe veľmi vzácne dary, predstavujúce vtedy všetky známe skupenstvá hmoty. Zlato, kadidlo a myrhu. Zlato bolo žiadaným a drahým kovom, kadidlom sa vykurovali priestory pri náboženských obradoch a myrha sa v zmesi s vínom používala ako utišujúci prostriedok, alebo na výrobu mastí.

<p>Podľa legiend sa ponáhľali Traja králi za Betlehemskou hviezdou. Foto: ©Depositphotos.com/Kasza</p>

Podľa legiend sa ponáhľali Traja králi za Betlehemskou hviezdou. Foto: ©Depositphotos.com/Kasza

Ku sviatku sa viaže ďalší zvyk, žehnanie príbytkov. Traja králi píšu na dvere do všetkých predsiení domov svätenou kriedou K+M+B+ letopočet. Písmená nie sú počiatočné iniciály Troch kráľov, ale začiatočné písmená latinského textu Christus Mansion Benedicte. V preklade znie: Kristus žehnaj tomuto domu. Krížiky medzi písmenami nepredstavujú matematické plus, ale symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu.

Traja králi dostali svoje mená v siedmom storočí

Pôvodne boli títo traja muži pohanskými mudrcmi či astrológmi z Arábie. V šiestom storočí sa z nich stali králi a o storočie neskôr potom dostali mená. U nás boli poslovenčené do podoby Gašpar, Melichar a Baltazár. Tváre kráľov vyjadrujú podobenstvo o troch obdobiach života. Prvý má tvár mladíka, druhý podobu zrelého muža a tretí kráľ predstavuje starca.

<p>Traja králi priviezli Spasiteľovi trojicu vzácnych darov. Zlato, kadidlo a myrhu. Foto: ©Depositphotos.com/nito103</p>

Traja králi priviezli Spasiteľovi trojicu vzácnych darov. Zlato, kadidlo a myrhu. Foto: ©Depositphotos.com/nito103

Východná cirkev sviatok označuje aj ako Bohozjavenie a je jedným z dvanástich veľkých sviatkov celého liturgického roka. Pred liturgiou je zvykom vykonať takzvané žehnanie vody. V Írsku je tento deň nazývaný niekedy aj "malé Vianoce", v Taliansku sa z názvu sviatku vyvinulo meno stareny, ktorá roznáša deťom vianočné darčeky, Befana.

Traja králi neboli nikdy svätorečení, ale sú patrónmi pútnikov a hriešnikov.

Podľa neskorších legiend boli vraj údajne Traja králi apoštolom Tomášom vysvätení na biskupov a po rokoch misionárskeho pôsobenia mali zomrieť niekoľko dní po sebe. Podľa legendy boli tiež pochovaní v spoločnom hrobe. Relikvie, ktoré im tradícia pripisuje, dnes nájdeme v dóme v Kolíne nad Rýnom. Traja králi neboli nikdy svätorečení, ale sú patrónmi pútnikov a hriešnikov.

Počet putujúcich kráľov podľa legiend kolíše medzi tromi až dvanástimi

Slovo mág čiže mudrc, použité v evanjeliu, pravdepodobne poukazuje na perzsko-médsku kňazskú triedu, ktorá sa zaoberala astronómiou a astrológiou. Inak povedané, ide o tých, ktorí študovali nebeské znamenia. Nikde nie je presne zaznamenaný presný počet týchto putujúcich mágov a preto aj v starokresťanských výkladoch ich počet kolíše od troch až po dvanásť. Nech už je vysvetlenie počtu kráľov akékoľvek, buďme vďační za krásnu tradíciu opradenú tajomstvom až do dnešných dní.

Ako vnímate a prežívate sviatok Troch kráľov u vás doma? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Obdivujete radi mrazivú krásu ľadu? Prijmite pozvanie na výstavu ľadových sôch či prehliadku ľadového chrámu

Obdivujete radi mrazivú krásu ľadu? Prijmite pozvanie na výstavu ľadových sôch či prehliadku ľadového chrámu

Vydané: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 727x

Aj tento rok môžete vyraziť obdivovať ľadové sochy, či celý ľadový chrám. Kam sa vydať? Vyrazte na ľadový výlet napríklad na Pustevny, do Špindlu, Rožnova alebo do Tatier na Hrebienok a užite si mrazivú krásu i sprievodný program.

Celý článok
Po sviatku Troch kráľov začína obdobie fašiangov, plesov, zábavy a zabíjačiek. Potom nasleduje 40 dní pôstu

Po sviatku Troch kráľov začína obdobie fašiangov, plesov, zábavy a zabíjačiek. Potom nasleduje 40 dní pôstu

Vydané: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPráve sa deje ▪ Prečítané: 453x

Vianoce končia v nedeľu po sviatku Troch kráľov. Čo podľa tradícií nasleduje ďalej? Začínajú fašiangy, obdobie karnevalov, maskovaných sprievodov, zábavy a plesov. Počnúc Popolcovou stredou potom začína 40-dňové obdobie pôstu.

Celý článok
Pozvánka na januárové akcie a výstavy o bývaní: Zájdite sa pozrieť do Drážďan, Prahy či Ostravy

Pozvánka na januárové akcie a výstavy o bývaní: Zájdite sa pozrieť do Drážďan, Prahy či Ostravy

Vydané: 03.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPráve sa deje ▪ Prečítané: 101x

Zaujímate sa o trendy v bývaní, moderný životný štýl či úsporu energií a zmysluplné využívanie obnoviteľných zdrojov? Pozrite sa na tri januárové veľtrhy a výstavy, ktoré sa týmto témam venujú. Aký program vás na nich čaká?

Celý článok