PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.

Vlastnosti a význam borovice v nábytkárstve

Borovica sa všeobecne radí medzi ekonomicky najdôležitejšie ihličnaté stromy. Medzi ihličnanmi má najtvrdšie drevo, oproti smrekovému masívu je však krehkejšie. Nátery a moridlá prijíma horšie ako smrek a kvôli vyššiemu obsahu živice sa horšie lepí. Sukovité drevo má výrazné letokruhy, pričom jadrové drevo má svetločervenohnedú farbu a belavé drevo je svetlé a krémovobiele až žlté. Pri zlom uskladnení drevo zamodrává.

Borovicové drevo je kvalitné a pomerne lacné. Má strednú tvarovú stálosť, stredná pevnosť v ohybe a tlaku a ľahko sa opracováva. K jeho prednostiam sa okrem tvrdosti radí aj odolnosť voči vlhku. Preto je možné z neho stavať aj domy na pobreží. Kôra borovice obsahuje antioxidačné látky a ihličie niektorých typov borovíc obsahuje viac vitamínov C ako citrón. Vývar z ihličia v Rusku používali na liečbu skorbutu.

<p><span>Textúra borovicového dreva. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto</span></p>

Textúra borovicového dreva. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

Využitie

V nábytkárstve má borovicové drevo široké uplatnenie. Využíva sa pri výrobe záhradného nábytku aj nábytku do interiéru. Tiež sa často používa pri výrobe okien a dverí, trámov a podvalov. Vysoký význam má aj v záhradnej architektúre. Drevo nižšej kvality sa používa na hrubé stavby. Impregnované borovicové drevo je vhodné na výrobu železničných podvalov, podpier a banských stojen. Z lúpaných borovicových dýh sa vyrábajú preglejky a kmene sa využívajú aj v chemickom spracovaní drevnej buničiny.

Popis borovice a miesto výskytu

Borovica dosahuje výšku až 45 metrov. Priemer kmeňa je okolo jedného metra. Koruna je v mladosti pravidelná kužeľovitá, ale v starobe je kupolovito rozprestretá. Ihlice má dlhé štyri až osem centimetrov, tmavé, tuhé vo zväzkoch po dvoch. Korene majú hlavný kolový koreň, ktorý sa vetví na postranné korene.

Borovica je veľmi svetlomilná drevina, schopná prispôsobiť sa rôznym pôdnym podmienkam. Korene dokážu preniknúť hlboko do zeme, preto je možné nájsť ju na podmáčaných alebo naopak na suchých stanovištiach. Vek borovíc je rozdielny. Najväčšie rozšírenie týchto stromov nastalo v treťohorách, teraz sa najčastejšie vyskytujú na severe pologule, z veľkej časti v Amerike. Rastú v nadmorskej výške do 4 000 m n. m., pôvodne sa stromy vyskytovali na skalnatých stanovištiach alebo v piesočnatej pôde. V dnešnej dobe sa vplyvom lesníckej činnosti rozšírila aj mimo svojho prirodzeného miesta.

6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.