Vlastnosti a význam borovice v nábytkárstve

Borovicové drevo je najtvrdší ihličnatý strom, oproti smrekovému drevu je krehkejšie. Drevo je v odtieni od smotanovobielej, k oranžovohnedej až po hrdzavú, letokruhy má výrazné. Ako chybu na kráse možno považovať beľové drevo, zamodralé do sivej farby. Nátery a moridlá prijíma horšie ako smrek, tiež sa horšie lepí.

Borovica sa všeobecne radí medzi ekonomicky najdôležitejšie ihličnaté stromy. Je známa svojimi lacnými obstarávacími nákladmi. Poskytuje veľmi kvalitné drevo, vysoký význam má aj v záhradnej architektúre. K prednostiam sa radí odolnosť voči vlhku, takže je možné z neho stavať aj domy na pobreží. Kôra borovice obsahuje antioxidačné látky. Ihličie niektorých typov borovíc obsahuje viac vitamínov C ako citrón. Vývar z ihličia v Rusku používali na liečbu skorbutu.

V nábytkárstve má borovica široké uplatnenie, môžeme sa s ňou stretnúť pri výrobe postelí, konferenčných stolíkov, stolov a stoličiek či pri záhradnom nábytku. Drevo má často využitie pri výrobe okien a dverí, vrátane rámov. Uplatnenie nájde aj na trámy, podvaly a pod podlahy.

Popis borovice a miesto výskytu

Borovica dosahuje výšku až 45 metrov. Priemer kmeňa je okolo jedného metra. Koruna je v mladosti pravidelná kužeľovitá, ale v starobe je kupolovito rozprestretá. Ihlice má dlhé štyri až osem centimetrov, tmavé, tuhé vo zväzkoch po dvoch. Korene majú hlavný kolový koreň, ktorý sa vetví na postranné korene. Je veľmi svetlomilná drevina, schopná prispôsobiť sa rôznym pôdnym podmienkam. Korene dokážu preniknúť hlboko do zeme, preto je možné nájsť ju na podmáčaných alebo naopak na suchých stanovištiach. Vek borovíc je rozdielny. Najväčšie rozšírenie týchto stromov nastalo v treťohorách, teraz sa najčastejšie vyskytujú na severe pologule, z veľkej časti v Amerike. Rastú v nadmorskej výške do 4 000 m n. m., pôvodne sa stromy vyskytovali na skalnatých stanovištiach alebo v piesočnatej pôde. V dnešnej dobe sa vplyvom lesníckej činnosti rozšírila aj mimo svojho prirodzeného miesta.

24 088
Vy + 24 088 dnešných zákazníkov mierite k lepšiemu bývaniu.
6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.