PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.

Čo sú MDF dosky?

Skratka MDF pochádza z počiatočných písmen anglického Medium Density Fibreboard, v preklade stredne husté drevovláknité dosky. Ide o aglomerovaný plošný materiál vyrábaný z drevných vlákien, ktorý má hustotu od 400 - 900 kg/m3. Ako spojivo pri výrobe týchto drevovláknitých dosiek sa používa močovinoformaldehydové lepidlo (na použitie v interiéri) alebo fenolformaldehydové a melamínformaldehydové lepidlo (na použitie v exteriéri). Výhodou stredne hustých drevovláknitých dosiek je ich homogenita, teda rovnaké vlastnosti vo všetkých smeroch.

<p>Drevovláknité dosky MDF. Foto: ©Depositphotos.com/kovtunenko83</p>

Drevovláknité dosky MDF. Foto: ©Depositphotos.com/kovtunenko83

Použitie

MDF dosky sa vyrábajú rozdrvením drevných triesok a štiepky na vlákna, ktoré sa následne opätovne spájajú - lisujú sa za použitia tlaku a zvýšenej teploty. Ako spojivo je využitý lignín, ktorý je obsiahnutý v dreve a syntetické spojivá. Najčastejšie sa používa močovinoformaldehydové lepidlo.

Najdôležitejšou vlastnosťou je homogenita dosiek v celom priereze, ktorá umožňuje čisté a kvalitné opracovanie frézovaním reliéfov do plochých dosiek a profilovanie ich bokov. Pri tomto type materiálu je tiež pozitívne hodnotená pomerne vysoká hodnota pevnosti v ťahu kolmo na plochu čiže rozlupčivosť.

MDF dosky sa používajú tam, kde nevyhovujú bežné typy drevotrieskových dosiek, ktoré majú nehomogénnu štruktúru. Najčastejšie použitie tohto materiálu je vo výrobe nábytku, kde bývajú používané dosky s hustotou okolo 650 kg/m3. Používajú sa na dielce s tvarovo profilovanými bokmi alebo na dielce s reliéfovanými plochami. Tvarovo profilované boky dosiek obvykle bývajú ošetrené lakom. Veľmi časté použitie je tiež na kuchynské dvierka a čelá zásuviek. V laminovanom alebo dyhovanom prevedení môžu byť využívané na výrobu stolových dosiek.

Farbené MDF, na ktorých povrchovú úpravu je použitá vrstva s odlišným zafarbením, tvoria pôsobivé vzory pri frézovaní do plochy alebo pri zaoblení hrán. Dosky so zvýšenou vlhkuvzdornosťou môžu byť využité aj pri výrobe vstupných dverí. 

Silné stránky

 • Homogenita
 • Veľkoplošný materiál
 • Ľahké opracovanie
 • Možnosť lakovania, dyhovania a laminovania
 • Široká škála použitia v interiéri aj exteriéri
 • Pri výrobe MDF sa využíva drevný odpad a štiepka, ktorá sa následne rozvlákňuje
 • Odolnosť voči biotickým škodcom
 • Dobrá rozmerová stálosť 
 • Dobrá pevnosť

Slabé stránky

 • Náročnejšia výroba
 • V porovnaní s drevotrieskovou doskou sú drahšie
 • Zle sa ohýba
 • Pri výrobe sa používajú lepidlá obsahujúce formaldehyd

Údržba

Bežná údržba MDF sa odvíja od povrchovej úpravy dosiek a použitých lepidiel. Zvyčajne sa však dosky z drevných vlákien s povrchovou úpravou dyhovaním alebo laminovaním čistia suchou alebo vlhkou handrou alebo priemyselnými čističmi určenými na drevo a materiály na báze dreva.

Video

Video popisujúce výrobu nábytku z drevovláknitých dosiek od ťažby stromov až po umiestnenie nábytku do spálne.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Polotvrd%C3%A1_d%C5%99evovl%C3%A1knit%C3%A1_deska
http://www.ddl.cz/produkty-a-sluzby/drevovlaknite-desky-mdf-luhopol.html
http://www.demos.cz/plosny-material/mdf-desky.html

6 821
Čaká na vás 6 821 modelov nábytku.
1
Za posledný mesiac sme zaradili 1 noviniek.
959 187
Máme pre vás nábytok v 959 187 variantoch rozmerov, materiálov a farieb.