0komentárov

Urobte si pohodu, nechajte domovom voňať prírodné éterické oleje!

O tom, že domov má byť predovšetkým miestom odpočinku a harmónie, niet pochýb. Pohodovú atmosféru môžeme skúsiť navodiť niekoľkými spôsobmi a jedným z nich je aj príjemná vôňa. Vyskúšajte aj vy blahodarné účinky vonných olejov!
Vydané: 17.12.2013 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1440x

Za všetkým hľadaj arómu

Je dokázané, že vôňa a pachy rôznych rastlín majú schopnosť ovplyvňovať našu náladu, ba čo viac, dokonca aj zdravotný stav. Môžu za to drobné čiastočky zvané silice, ktoré vedia preniknúť cez krv až do mozgu, a tam riadiť biologické pochody, pôsobiace na orgány v tele. Spoločný vnem, ktorý cez nervové vlákna posielajú vzájomne prepojené receptory chuti a čuchu, sa nazýva aróma, a jeho vplyv na náš organizmus môže byť ako prospešný, tak aj škodlivý.

Esenciálne oleje pôsobia až na mozgové centrá. Foto: hieulavoce
Esenciálne oleje pôsobia až na mozgové centrá. Foto: hieulavoce
Silice sú silné koncentráty niekoľkých zložiek, získavané z rastlín pomalou destiláciou za pomoci vodnej pary, lúhovaním v organických rozpúšťadlách alebo studeným lisovaním. Ide o veľmi prchavé látky, známe tiež ako esenciálne alebo éterické oleje, tvoriace základ prípravkov využívaných v medicíne, ľudovom liečiteľstve a pri metóde zvanej aromaterapia. Ako jej názov napovedá, ide o liečbu prostredníctvom arómy, teda vnímania vôní. Jej prednosti poznajú maséri, prevádzkovatelia kúpeľov a wellness centier i športoví tréneri.

Na aromaterapiu netreba mať diplom

Blahodarné účinky éterických olejov si však môže na sebe vyskúšať každý z nás, pekne v pohodlí svojho domova, a tiež s podstatne inými nákladmi než pri návšteve relaxačného salóna. Základom domácej aromaterapie sú v úplnej väčšine prípadov takzvané aromalampy, teda misky s objemom zhruba jeden deciliter, do ktorých sa naleje voda, a do nej kvapne niekoľko kvapiek éterického oleja. Pod miskou je sviečka, ktorá plameňom vodu ohrieva a olejové silice sa vďaka teplu uvoľňujú do okolitého vzduchu, ktorý vdychujeme. Ešte lepší efekt potom má pridanie olejčeka do horúceho kúpeľa alebo pri saunovaní.

Niektoré esenciálne oleje a ich účinky
Bazalka - pomáha pri zápaloch, kŕčoch  bolestiach hlavy alebo únave
Harmanček
- stará sa o pokožku, pomáha pri nespavosti a migrénach
Klinček
- silný antioxidant, uľavuje od bolesti, je účinný proti plesniam, baktériám a zápalom
Eukalyptus
- dobrý na prechladnutie, nádchu a chrípku, lieči afty
Grapefruit
- na depresie a Alzheimerovu chorobu, blahodarný pre obličky a lymfatický obeh
Jazmín
- pri kožných problémoch i problémoch s menštruáciou, uvoľňuje nervovú únavu
Levanduľa
- na alergie, popáleniny, nespavosť i vysoký krvný tlak
Citrónová tráva
- zápaly dýchacích ciest, trávenie, kŕčové žily
Medovka
- na opary, nespavosť a úzkosti


Na trhu nájdeme nespočetné množstvo aromalámp najrôznejších tvarov a veľkostí, môžu byť keramické, sklenené, porcelánové, kovové, rovnako ako kamenné. Niektoré sú obyčajné, a iné, naopak, hotovým umeleckým dielom, ale princíp je vždy rovnaký. Dôležité je, aby sviečka nebola pod miskou veľmi blízko a nedochádzalo tak k nežiaducemu, príliš skorému, odparovaniu vody, ideálna vzdialenosť je asi 7 centimetrov. Veľkú úlohu zohráva aj materiál sviečky, najlepšia je parafínová, menej kvalitné voskové sviece nám môžu nielen začmudiť a znehodnotiť lampu, ale vlastným dymom aj pokaziť celý zážitok. Počas zimných mesiacov môžeme tiež samotnú misku postaviť len na horúce kúrenie v obývacej izbe a očakávaný efekt sa dostaví tiež.

Olejček nám musí voňať

Tradičná keramická aromalampa. Foto: CINNAMON VOGUE
Tradičná keramická aromalampa. Foto: CINNAMON VOGUE
Pri výbere oleja, ktorý hodláme inhalovať, musíme predovšetkým siahnuť iba po 100 % prírodnej silici. Existujú totiž aj ich rôzne syntetické náhrady, ktoré sú síce pre laika na pohľad nerozoznateľné, ale zďaleka nemajú na telo taký účinok ako tie pravé a ich aplikácia môže byť aj nebezpečná. Následne je potrebné si uvedomiť, čo presne od vône očakávame a podľa toho postupovať. Niektoré éterické oleje dokážu upokojiť myseľ, iné zasa povzbudiť a zlepšiť koncentráciu, ďalšie môžu pomôcť pri liečbe prechladnutia, bolestí i nevoľností a ešte iné zase majú schopnosť priaznivo ovplyvňovať činnosť mozgových centier, zodpovedných za našu náladu a psychické rozpoloženie.

Ak nenájdeme potrebné informácie na obale prípravku, obrátime sa na predajcu, ktorý by mal byť schopný poskytnúť nám odbornú radu. Vybraná esencia nám každopádne má príjemne voňať, ak nos posiela do mozgu odmietavé signály, radšej ju odložíme a zvolíme inú. Pri používaní silíc potom treba dávať pozor na správne dávkovanie, príliš silné koncentrácie môžu zle poškodiť sliznice!

Čisté rastlinné silice z aromalampy môžeme bez obáv nechať vdychovať aj naše deti. Vôňa má schopnosť podporiť ich imunitný systém (klinček, tea-tree, eukalyptus), ukolísať ich, keď majú ísť do postele (medovka, jazmín, levanduľa) alebo im pomôcť sústrediť sa na učenie (pomaranč, majorán, rozmarín). Príjemne prevoňaná domácnosť zase bezpochyby bude mať vplyv na celkovú rodinnú pohodu, a tým aj na často nie práve jednoduchú komunikáciu medzi rodičmi a mládežou. Pamätajme ale, že horiacu lampu nikdy nesmieme nechávať hlavne v blízkosti menších detí bez dozoru!

Esenciálne oleje liečili už v staroveku

<p>Aromaterapeutickú masáž poznali už ľudia v staroveku.,  Foto: Tara Angkor Hotel</p>

Aromaterapeutickú masáž poznali už ľudia v staroveku.
Foto: Tara Angkor Hotel

Aromaterapia sama o sebe nie je pre ľudstvo nič nové, silu rastlín a ich vôňu dokázali využívať už staroveké vzdelané národy v Egypte, Grécku, Ríme aj v Číne. Používali sa oleje, aromatické drevo aj vonné tyčinky, a to ako v pohrebníctve, tak aj v lekárstve či kozmetike. Už samotný praotec moderných lekárskych metód Hippokrates, ktorý žil od roku 460 do roku 377 pred naším letopočtom, bol propagátorom voňavých kúpeľov a masáží s použitím olejčekov pre ich blahodarný vplyv na zdravie. So serióznym výskumom účinkov rastlinných silíc začal na začiatku 20. storočia Francúz Gattefossé a v roku 1937 svoje objavy opísal v knihe, kde vôbec prvýkrát použil termín aromaterapia. Počas druhej polovice 20. storočia sa potom metóda rozšírila po celom svete a stala sa jedným z pilierov alternatívnej liečby.

Použité fotografie:
1. hieulavoce CC BY 2.0
2. CINNAMON VOGUE CC BY-SA 2.0
3. Tara Angkork Hotel CC BY 2.0

Veríte v silu vôní a účinky aromaterapie? Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti v diskusii!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 7x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok