0komentárov

Štedrovečerná rodinná hostina si žiada krásnu slávnostnú tabuľu!

Prípravy na najkrajšie sviatky v roku vrcholia a je najvyšší čas začať premýšľať, ako bude tento rok vyzerať náš štedrovečerný stôl. Nechajte sa inšpirovať súčasnými svetovými trendmi alebo rokmi preverenými domácimi tradíciami!
Vydané: 20.12.2013 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4217x

Dym purpury sa mieša s vôňami, prichádzajúcich z kuchyne, a my sa schádzame, aby sme si sadli k štedrovečernému hodovaniu. Kúzlo chvíle umocňuje sviatočne ozdobený stôl, ktorý sme pre tento okamih starostlivo pripravili. Čo by na vianočnej tabuli nemalo chýbať a čo naopak prebývať?

Každý podľa vlastných predstáv a fantázie

Predovšetkým treba povedať, že záleží na každom hostiteľovi, akú zvolí podobu výzdoby. Niekto sa bude držať tradičnej červenej farby, niekto skúsi zelenú, iný má radšej studenšie tóny a ďalší si všetko aj príbory vyladia treba do zlatej. Každopádne nie je dobré spojiť príliš veľa farieb dohromady, pretože aj keď si prajeme Vianoce hlavne veselé a šťastné, nie sme predsa len v cirkuse a i v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Vždy sa nám ale hodí radšej väčší stôl či jedálenský set, ako ten menší, hostina je predsa len hostina.

Jeden z tohtoročných vianočných trendov velí použiť farby, navodzujúce pocit hrejivého tepla. Foto: christmasworld.messefrankfurt.com
Jeden z tohtoročných vianočných trendov velí použiť farby, navodzujúce pocit hrejivého tepla. Foto: christmasworld.messefrankfurt.com


Každoročné trendy pre vianočné sviatky určuje už začiatkom roka veľtrh Christmasworld, konaný na výstavisku vo Frankfurte nad Mohanom. Tento rok v januári na ňom dizajnéri predstavili päť rôznych ucelených štýlov výzdoby a dekorácií pre tieto dni.

Prvý je inšpirovaný horským vidiekom a dominuje mu hnedá a krémová farba v kombinácii s modrou.
Druhý, o poznanie chladnejší, pripomína prechádzku zimnou krajinou. Dominujú mu priehľadné aj kovové ozdoby, biela, svetlé odtiene šedej a modrej a celý sa blyští. Úplne odlišne potom vyzerá tretí z tohtoročných trendov, vedený vo farbách pomarančov a korenia. Oranžová, červená, svetlo hnedá a medená farba majú navodzovať hrejivé teplo rodinného krbu, rovnako ako prírodné drevené alebo prútené dekorácie .
Ďalší zo štýlov je určený predovšetkým deťom, ktorým má pripomínať domov Santa Clausa. Najlepšie ručne vyrábané červeno-modré ozdoby väčšinou z papiera vychádzajú z tradícií Spojených štátov amerických a symbolizujú pohodu domova.
Posledný trend, určujúcich podobu Vianoc v tomto roku, vychádza z rozprávkového lesa. Je pestrý, navrhnutý v žltej, oranžovej a zelenej farbe s nápadnými vzormi a okrasami z prútia alebo malých vetvičiek.

Parádu urobíte aj z obyčajného obrúska.Foto: dps
Parádu urobíte aj z obyčajného obrúska.Foto: dps
Či už zvolíme akýkoľvek dizajn, základ pre farebné poňatie našej štedrovečernej tabule bude tvoriť obrus, od ktorého sa všetko ďalej odvíja. Ak použijeme čisto biely, môžeme ďalej experimentovať s farebnými pruhmi látky, takzvanými štôlňami, aranžovanými uprostred tabule, a doplniť ich obrúsky v rovnakom tóne. Podobné možnosti máme tiež v prípade, že si necháme prírodnú drevenú stolovú dosku a obrus na ňu nenatiahne vôbec. Pod taniere potom spravidla položíme sviatočné prestieranie, ktoré opäť doladíme za pomoci obrúskov, či už textilných alebo papierových. Môžeme ich skladať do najrôznejších tvarov, postaviť do taniera alebo do nich šikovne umiestniť príbory prípadne menovku hosťa.

Všetko má na stole svoje miesto

Čím sa dostávame k dôležitej veci, a tou je zakladanie riadu a príborov na slávnostnú tabuľu. Aj keď opomenieme také detaily, akými sú presné vzdialenosti jednotlivých kúskov, predpísané odborníkmi na stolovanie, musíme sa istých pravidiel držať. Predovšetkým sa usporiadanie riadi tým, koľko a aké pokrmy budeme podávať. Pred sediacim je vo väčšine prípadov položený masový tanier, buď prázdny alebo spoločne s tanierom na polievku. Vtedy je vhodné dať medzi taniere obrúsok, aby nám ten s polievkou pri servírovaní aj samotnom jedle "neutekal".

Príbory vedľa taniera radíme od posledného chodu k prvému, najskôr teda rybí prípadne masový nôž a vidličku, potom vpravo vedľa noža polievkovú lyžicu a nakoniec nôž na predjedlo. Predkrmovú vidličku položíme naľavo za masovú, a keď bude po jedle ešte múčnik, napríklad tradičná štrúdľa, doplníme hore nad tanier i múčnikovú lyžičku. Poháre na nápoj k jedlu stoja nad špičkou masového noža a tá na aperitív smerom doprava nad ňou.

Všetky veci majú na tabuli svoje miesto. Foto: Carodean Road Desings
Všetky veci majú na tabuli svoje miesto. Foto: Carodean Road Desings
Ak nám to dostatok miesta dovolí môžeme celkovú vizáž dotvoriť ešte ďalšími dekoráciami, farebne zladenými s celkovou kompozíciou tabule. Fantázii sa medze nekladú, obľúbené sú potrebné zaujímavo tvarované poháre, oviazané stuhami alebo naplnené drobnými bankami, môžu to byť aj sošky a ikebany prípadne živé vianočné ruže. Pri zdobení musíme myslieť na to, že na dosku sa má ešte zmestiť misa s ovocím, tácku s cukrovinkami aj ďalšie nádoby a v každom prípade by na nej nemal chýbať svietnik, zaisťujúci u sviatočnej večere symbolický oheň. Svietnik máva tiež rôznu podobu, aj on by mal ale ladiť s ostatnými dekoráciami.

Večnou klasikou potom navždy zostanú sviatočné väzby zo zeleného ihličia, imelo, brečtanu, sušených plodov a iných prírodných materiálov. Po vzore našich predkov si ich majitelia šikovných rúk dokážu vyrobiť aj sami doma, čím nielen ušetria nejakú tú korunu, ale navyše majú aj dobrý pocit z vlastnej originálnej dekorácie. No a nakoniec už zostáva len zapáliť sviečku a zaželať si dobrú chuť!

Použité fotografie:
1. (úvodná) christmasworld.messefrankfurt.com
2. christmasworld.messefrankfurt.com
3. dps CC BY 2.0
4. Carodean Road Desings CC BY 2.0

Ako bude vyzerať vaš štedrovečerný stôl? Prezraďte nám to v diskusií pod článkom!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 63x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 45x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok