PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Nenechajte sa okradnúť! Internetoví podvodníci číhajú na vašu chybu!

Zoznámte sa s príbehom čitateľky z Moravy, ktorá pred Vianocami naletela internetovým podvodníkom! Ako postupovať, a čo si postrážiť, aby vám po nákupe v e-shope nezostali namiesto tovaru a zaplatených peňazí len oči pre plač?
Vydané: 22.01.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1007x

S neustále sa rozvíjajúcou a rastúcou internetovou sieťou sa tiež priamo úmerne zvyšuje počet najrôznejších podvodníkov, ktorí sa snažia iných užívateľov internetu pripraviť o ich mnohokrát ťažko zarobené peniaze. Nebuďte ďalšími, kto sa kvôli vlastnému pochybeniu postaví do dlhého radu tých, čo už zločincom naleteli!

Využili predvianočného času a okradli stovky ľudí

Pri nákupoch na internete sa oplatí byť obozretný. Foto: Uitgebeeld.nl
Pri nákupoch na internete sa oplatí byť obozretný. Foto: Uitgebeeld.nl
So smutnou skúsenosťou, ktorá bola základom pre napísanie tohto článku, sa redakcii blogu "Môj byt" pred pár dňami zverila naša čitateľka Mária z Moravy. Ako píše, dostalo sa jej veľkého poučenia, aj keď pomerne drahého. "Chceli sme si pod stromček zaobstarať laserovú tlačiareň, takže som pátrala v porovnávači cien na portáli Heuréka.cz, kde sa mi ako najvýhodnejší javil jeden typ značky HP, ponúkaný v e-shope q-elektro.cz za cenu o tretinu nižšiu, než uvádzali inde. Obchod síce nemal žiadne zákaznícke hodnotenie, ale vzhľadom k tomu, že bol do zoznamu Heuréka zaradený, predpokladala som, že je nejakým spôsobom preverený," píše pani Mária. Pod vidinou ušetrených peňazí neváhala, pridala k tlačiarni do virtuálneho košíka aj mlynček na kávu, ktorý sa tiež pýšil skvelou cenou, a pretože do Vianoc už nebolo ďaleko a chcela mať nákup čo najskôr doma, zaplatila požadovanú sumu vo výške necelých dvoch tisíc korún dopredu z bankového účtu.

Obratom jej prišlo e-mailom potvrdenie objednávky a za niekoľko dní tiež správa, že tovar bol odovzdaný dopravcovi a počas dvoch dní ho bude mať doma. "To bolo v pondelok, potom sa, ale nič nedialo a nikto nešiel, tak som vo štvrtok vytočila telefónne číslo uvedené v maile z eshopu, že si objednávku overím. Telefón nikto nebral, chcela som sa teda pozrieť na ich webové stránky, či tam nemajú nejaký iný kontakt, avšak k môjmu prekvapeniu vyskočila na monitore po zadaní adresy hláška, že stránky e-shopu q-elektro sú nefunkčné a obchod bol zrušený. Napísala som teda do vyhľadávača len názov bez www a okamžite mi bolo jasné, ktorá bije," pokračuje čitateľka v rozprávaní.

Hneď v prvom odkaze, ktorý vyhľadávač zobrazil, totiž veľkými písmenami stálo: POZOR PODVOD! a pod týmto upozornením už sa nachádzali komentáre desiatok okradnutých, ktorí naleteli na nízke ceny podobne ako pani Mária. "Jediné, čo momentálne môžeme robiť, je pripojiť sa k hromadnej žalobe, čo sme aj urobili, a čakať na výsledok policajného vyšetrovania. S peniazmi som sa rozlúčila, našťastie sme neprišli zase až o toľko, ale sú aj ľudia, ktorí im poslali treba tridsať tisíc. Som poučená a nabudúce si všetko päťkrát overím, než niekam pošlem hoci len dvadsaťkorunáčku, " dodáva trpko obyvateľka jednej z moravských dedín.

Dôverujte, ale predovšetkým dôkladne preverujte

Ako z príbehu vyplýva, pri nakupovaní na internete musíme byť maximálne obozretní, aby sme nedopadli podobne alebo ešte horšie, než naša čitateľka. Prvým a základným pravidlom je zistiť si o e-shope, v ktorom chceme minúť svoje peniaze, čo najviac dostupných informácií, a to vrátane recenzií overených zákazníkov. Vzhľadom k tomu, že ich skúsenosti môžeme vo väčšine prípadov považovať za reálne a neskreslené, dá sa už v tejto prvej fáze nákupu urobiť o obchodníkovi vcelku zodpovedajúci obrázok. Napovedať nám môže tiež členstvo e-shopu v Asociácii pre elektronickú komerciu (APEK-náš profil nájdete tu), prípadne v niektorom z katalógov certifikovaných obchodov.

Až vo chvíli, keď máte internetového predajcu poriadne "preklepnutého" a ste presvedčení o jeho spoľahlivosti, pristúpte k samotnej objednávke a prípadne bezhotovostnej platbe pomocou bankového prevodu, elektronickej karty, platobnej brány alebo SMS. Odborníci však odporúčajú, ak nakupujete na internete prvýkrát, je lepšie si nechať tovar poslať na dobierku a platiť ho až dopravcovi. "V prípade, že si zákazník nie je istý dôveryhodnosťou vybraného obchodu, môže sa so žiadosťou o radu obrátiť na e-mailovú adresu info@apek.cz alebo na telefón 272 111 729, kde sa mu pokúsime pomôcť," hovorí Jan Vetyška, výkonný riaditeľ asociácie pre elektronickú komerciu.

Pozor na podozrivo nízke ceny

Prvým signálom, že s internetovým obchodom nie je niečo v poriadku, môžu byť pre užívateľov internetu okato nižšie ceny ako u rovnakého tovaru ponúkaného v iných e-shopoch. Podvodníci spoliehajú na to, že ľudia stále ešte berú cenu ako najdôležitejšie kritérium nákupu, čo sa však môže, ako sme si prečítali vyššie, zle nevyplatiť. Ďalšou podozrivou a varovnou vecou je, keď nemôžete na stránkach vybraného e-shope nájsť úplnú adresu, telefón, IČO a ďalšie identifikačné údaje prevádzkovateľa, rovnako ako obchodné podmienky a reklamačný poriadok. Tým je napokon potrebné venovať dostatočnú pozornosť zakaždým, môžu sa v nich totiž ukrývať rôzne kľučky, umožňujúce nepoctivému obchodníkovi, aby vás "natiahol".

Po nákupe sa s ostatnými podeľte o svoje skúsenosti., Foto: r0sss
Po nákupe sa s ostatnými podeľte o svoje skúsenosti.
Foto: r0sss

Nie je tiež na škodu, vytlačiť si na papier e-mailovú komunikáciu s predajcom, predovšetkým potvrdenie objednávky a platby, ak prebehla elektronicky. Každopádne je výhodnejšie, aj keď niekedy o pár korún drahšie, nakúpiť vo veľkom, zavedenom e-shope, ako u niekoho, kto sedí pri počítači v garáži a len niekam preposiela objednávky. Môže sa totiž ľahko stať, že takýto obchodník onedlho skrachuje a zmizne zo scény, a hoci vám objednaný tovar v poriadku dodal, nedovoláte sa za pár mesiacov v prípade problémov žiadnej reklamácie.

Ak nákup prebehol bezproblémovo a ste s ním spokojní, neváhajte sa na rovnakého predajcu obrátiť aj nabudúce. A podeľte sa so svojimi pozitívnymi aj negatívnymi skúsenosťami s ostatnými. Aj váš komentár alebo recenzia môže niekoho zachrániť pred veľkým sklamaním alebo mu naopak pomôcť k veci, po ktorej túži.

Použité fotografie:
1 (úvodná) - manoftaste.de CC BY 2.0
2 - Uitgebeeld.nl CC BY 2.0
3 - r0sss CC BY - ND 2.0

Aké sú vaše skúsenosti s nákupmi na internete? Napíšte nám do diskusie!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 54x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 116x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 111x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok