0komentárov

Základom pre prípravu školáka musí byť poriadna stolička a stôl!

Nekazte vedome chrbát svojho potomka, kúpte mu poriadnu pracovnú stoličku a stôl! Ako vybrať nábytok do detskej izby tak, aby sa žiak mohol v pokoji pripraviť do školy a pritom si neničil zdravie, sa dozviete v nasledujúcom texte.
Vydané: 10.03.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2368x

Plyšové hračky striedajú pravítka a pastelky

Prevrat v živote celej rodiny nastáva v čase, keď sa na našu doposiaľ bezstarostnú šesťročnú ratolesť začínajú valiť ešte nepoznané povinnosti v podobe školskej dochádzky. Stredobodom úspešného rozvoja dieťaťa sa tak odteraz namiesto pieskoviska pred domom stáva pracovný kút v izbičke a na nás zostáva, aby sme ho školákovi zariadili čo možno najlepšie.

Od šiestich rokov je kráľovstvom každého dieťaťa ,   jeho pracovný kút. Foto: MT-nabytok.sk
Od šiestich rokov je kráľovstvom každého dieťaťa
jeho pracovný kút. Foto: MT-nabytok.sk
Prevažná väčšina detí sa na svoj prvý veľký deň veľmi teší a aktovku neskladajú z chrbta už od minuloročných Vianoc. Trošku horšie to majú rodičia, ktorým nezostáva než zabezpečiť všetko nevyhnutné, aby sa ich budúci inžinier či lekárka mohli nerušene vzdelávať. Podľa odborníkov je najdôležitejším prvkom v detskej izbe miesto, kde bude školák písať úlohy, maľovať a tvoriť. A to pozostáva predovšetkým z kvalitnej stoličky, ktorá mu za pár mesiacov nezničí chrbát, a vhodného písacieho stola.

Čarovné slovíčko: ergonómia

Stoličky pre deti ,  Foto: MT-nabytok.sk
Stoličky pre deti
Foto: MT-nabytok.sk
Kvalitná stolička je stolička ergonomická, čiže taká, ktorá sa prispôsobí telu, poskytne dieťaťu potrebný komfort a tiež možnosť takzvaného aktívneho sedenia, to znamená občasné vykonanie pohybu trupom, hlavou alebo rukami. Aktívne sedenie blahodarne pôsobí na zníženie záťaže chrbtových svalov, zlepšenie krvného obehu a tým pádom aj zmenšenie únavy. Najlepšie samozrejme je po nejakej dobe od stola vstať, pretiahnuť sa a prejsť, prípadne urobiť niekoľko jednoduchých cvikov pre aktivizáciu svalstva.

Nemenej dôležitú úlohu ako dobrá stolička hrá v detskom pracovnom kúte aj písací stôl. Ten by nemal byť ani príliš nízky ani príliš vysoký, dôležitá je dostatočne veľká pracovná doska (v ideálnom prípade polohovateľná), niekoľko zásuviek a nad hlavou množstvo priehradiek, ktorých nie je u malého školáka nikdy dosť. Priehradky majú byť pekne po ruke, ako dlho si v nich dieťa udrží poriadok, to už je zasa vec iná.

ERGONÓMIA: Veda, snažiaca sa optimalizovať ľudskú činnosť vo vzťahu k náčiniu, prístrojom i nábytku, ktoré človek používa. Ideálom je navrhnúť ich tvary tak, aby bola práca s nimi čo najefektívnejšia a pritom šetrná k nášmu telu.

Nábytok môže vyrastať zároveň s dieťaťom

Pracovný stôl môže rásť spoločne s dieťaťom.,  Foto: MT-nabytok.sk
Pracovný stôl môže rásť spoločne s dieťaťom.
Foto: MT-nabytok.sk
Zaujímavou novinkou na trhu je takzvaný rastúci nábytok. Ten je navrhnutý a vyrobený tak, aby sa behom času mohol prispôsobovať meniacim sa detským potrebám. Stolička sa môže meniť v závislosti na výške potomka, dá sa u nej meniť výška a hĺbka sedadla i operadla, prípadne tuhosť sedadla a nastavenie opierok hlavy, predlaktia i chrbta.

U rastúceho stola je možné podľa potreby zvyšovať a znižovať výšku dosky a jej polohu. Vybrať si môžeme aj ergonomicky tvarované pracovné dosky, umožňujúce pohodlnejšie opretie rúk pri práci s PC. Zabúdať by sme nemali ani na praktické vychytávky ako sú háčiky na školskú tašku, vysúvacie zásuvky na písacie potreby alebo pravítko, zabudované priamo v stole. Majte na pamäti, že pri svojom stole bude tráviť vaše dieťa veľa času, preto mu vytvorte také podmienky, aby ho po práci netrápili bolesti hlavy, chrbtice alebo nôh!

Ako správne a pohodlne sedieť?

  • chodidlá musia celou plochou voľne spočívať na podlahe
  • lýtka a stehná musia zvierať uhol približne 90°
  • rovnako tak paže k rukám, voľne ležiacim na stole, majú byť v lakti v 90° uhle
  • chrbát je neustále podopretý
  • občasný pohyb na stoličke prospieva sediacemu telu
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Vydané: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 46x

Máte doma veľa elektrospotrebičov a nemôžete sa kvôli tomu pre samý kábel v obývačke pohnúť? Ukryte ich pred zrakmi návštev do husích krkov, špeciálnych líšt či za drevený plôtik. Môžete ich aj priznať a urobiť z nich dekoráciu.

Celý článok
Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Vydané: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 108x

Kuchynské linky tvarované do oblúka vyzerajú luxusne a moderne. Kam sa hodia, kam nie a ako ich zariadiť? V čom spočíva výhoda oblúkových kuchýň a kde naplno využijete šikovne zariadené kruhové minikuchyne, ktoré sú teraz v móde?

Celý článok
Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Vydané: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 538x

Debničky od ovocia sú nielen na podpaľovanie, ale aj skvelá surovina na drevený nábytok. Chceli by ste dekoráciu z debničiek alebo originálny stôl, ktorý inde nenájdete? Pozrite si prehľad dielov vrcholiaceho debničkového seriálu.

Celý článok