0komentárov

Základom pre prípravu školáka musí byť poriadna stolička a stôl!

Nekazte vedome chrbát svojho potomka, kúpte mu poriadnu pracovnú stoličku a stôl! Ako vybrať nábytok do detskej izby tak, aby sa žiak mohol v pokoji pripraviť do školy a pritom si neničil zdravie, sa dozviete v nasledujúcom texte.
Vydané: 10.03.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2213x

Plyšové hračky striedajú pravítka a pastelky

Prevrat v živote celej rodiny nastáva v čase, keď sa na našu doposiaľ bezstarostnú šesťročnú ratolesť začínajú valiť ešte nepoznané povinnosti v podobe školskej dochádzky. Stredobodom úspešného rozvoja dieťaťa sa tak odteraz namiesto pieskoviska pred domom stáva pracovný kút v izbičke a na nás zostáva, aby sme ho školákovi zariadili čo možno najlepšie.

Od šiestich rokov je kráľovstvom každého dieťaťa ,   jeho pracovný kút. Foto: MT-nabytok.sk
Od šiestich rokov je kráľovstvom každého dieťaťa
jeho pracovný kút. Foto: MT-nabytok.sk
Prevažná väčšina detí sa na svoj prvý veľký deň veľmi teší a aktovku neskladajú z chrbta už od minuloročných Vianoc. Trošku horšie to majú rodičia, ktorým nezostáva než zabezpečiť všetko nevyhnutné, aby sa ich budúci inžinier či lekárka mohli nerušene vzdelávať. Podľa odborníkov je najdôležitejším prvkom v detskej izbe miesto, kde bude školák písať úlohy, maľovať a tvoriť. A to pozostáva predovšetkým z kvalitnej stoličky, ktorá mu za pár mesiacov nezničí chrbát, a vhodného písacieho stola.

Čarovné slovíčko: ergonómia

Stoličky pre deti ,  Foto: MT-nabytok.sk
Stoličky pre deti
Foto: MT-nabytok.sk
Kvalitná stolička je stolička ergonomická, čiže taká, ktorá sa prispôsobí telu, poskytne dieťaťu potrebný komfort a tiež možnosť takzvaného aktívneho sedenia, to znamená občasné vykonanie pohybu trupom, hlavou alebo rukami. Aktívne sedenie blahodarne pôsobí na zníženie záťaže chrbtových svalov, zlepšenie krvného obehu a tým pádom aj zmenšenie únavy. Najlepšie samozrejme je po nejakej dobe od stola vstať, pretiahnuť sa a prejsť, prípadne urobiť niekoľko jednoduchých cvikov pre aktivizáciu svalstva.

Nemenej dôležitú úlohu ako dobrá stolička hrá v detskom pracovnom kúte aj písací stôl. Ten by nemal byť ani príliš nízky ani príliš vysoký, dôležitá je dostatočne veľká pracovná doska (v ideálnom prípade polohovateľná), niekoľko zásuviek a nad hlavou množstvo priehradiek, ktorých nie je u malého školáka nikdy dosť. Priehradky majú byť pekne po ruke, ako dlho si v nich dieťa udrží poriadok, to už je zasa vec iná.

ERGONÓMIA: Veda, snažiaca sa optimalizovať ľudskú činnosť vo vzťahu k náčiniu, prístrojom i nábytku, ktoré človek používa. Ideálom je navrhnúť ich tvary tak, aby bola práca s nimi čo najefektívnejšia a pritom šetrná k nášmu telu.

Nábytok môže vyrastať zároveň s dieťaťom

Pracovný stôl môže rásť spoločne s dieťaťom.,  Foto: MT-nabytok.sk
Pracovný stôl môže rásť spoločne s dieťaťom.
Foto: MT-nabytok.sk
Zaujímavou novinkou na trhu je takzvaný rastúci nábytok. Ten je navrhnutý a vyrobený tak, aby sa behom času mohol prispôsobovať meniacim sa detským potrebám. Stolička sa môže meniť v závislosti na výške potomka, dá sa u nej meniť výška a hĺbka sedadla i operadla, prípadne tuhosť sedadla a nastavenie opierok hlavy, predlaktia i chrbta.

U rastúceho stola je možné podľa potreby zvyšovať a znižovať výšku dosky a jej polohu. Vybrať si môžeme aj ergonomicky tvarované pracovné dosky, umožňujúce pohodlnejšie opretie rúk pri práci s PC. Zabúdať by sme nemali ani na praktické vychytávky ako sú háčiky na školskú tašku, vysúvacie zásuvky na písacie potreby alebo pravítko, zabudované priamo v stole. Majte na pamäti, že pri svojom stole bude tráviť vaše dieťa veľa času, preto mu vytvorte také podmienky, aby ho po práci netrápili bolesti hlavy, chrbtice alebo nôh!

Ako správne a pohodlne sedieť?

  • chodidlá musia celou plochou voľne spočívať na podlahe
  • lýtka a stehná musia zvierať uhol približne 90°
  • rovnako tak paže k rukám, voľne ležiacim na stole, majú byť v lakti v 90° uhle
  • chrbát je neustále podopretý
  • občasný pohyb na stoličke prospieva sediacemu telu
Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

MT-nábytok.sk

MT-nábytok.sk na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok
Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Vydané: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Hlasom môžete ovládať mobil, ale aj prvky chytrej domácnosti - svetlá, kúrenie či rolety. Stačí si zaobstarať virtuálnu asistentku alebo domáceho robota s umelou inteligenciou. Čo všetko dokážu, kde ich zoženiete a koľko stoja?

Celý článok
Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Vydané: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 70x

Niekto sa v sude kúpe, iný saunuje, ďalší v ňom aj býva. Našli ste doma len menšie sudy na pivo či víno a páči sa vám ich patina? Vyrobte z nich nábytok a doplnky do bytu. Kde staré drevené sudy zohnať a koľko stoja?

Celý článok