Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
172.60
0komentárov

Inšpirácia pre perfektnú kuchyňu - varte podľa umenia Feng Šuej

Kuchyňa je hlavnou miestnosťou každej domácnosti. Stretávajú sa v nej spravidla všetci členovia rodiny a je teda dôležité, aby tu prúdila pozitívna energia vo veľkom. Prečítajte si, ako jej môžete pomôcť využitím umenia Feng Šuej.
Vydané: 15.04.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3193x

Kuchyňa je podľa východného učenia Feng Šuej jednou z najdôležitejších miestností, často býva nazývaná srdcom domova. Aj keď dnes už nemá tak výsadné postavenie ako predtým, pretože v súčasnosti ľudia často jedia mimo domu alebo domov nakupujú už hotové alebo predpripravené pokrmy, stále zostáva centrom a spájajúcim priestorom celej domácnosti. Ak v nej vďaka vhodnému rozostaveniu kuchynských spotrebičov a nábytku prúdi energia správnym spôsobom, ovplyvňuje pozitívnu prosperitu a zdravie obyvateľov domu či bytu.

Na Slovensku sa originálny názov Feng Shuei udomácnil vo fonetickej podobe Feng Šuej, ktorú sme sa rozhodli používať aj my.

Dynamická energia

Kuchyňa je miestnosťou, v ktorej považujeme dynamické prúdenie energie za veľmi žiaduce. Preto sa tu nemusíme báť použitia výrazných farieb, napríklad na dvierkach kuchynskej linky. Za menej vhodné je naopak považované použitie lesklej bielej farby, ktorá môže pôsobiť sterilným dojmom. Praktickým spôsobom sa Feng Šuej stavia aj k podlahovým krytinám, vhodné sú hladké a dobre umývateľné povrchy ako dlažba alebo drevo, koberce sa do kuchyne nehodia nielen pre ich ťažšiu údržbu, ale aj preto, že spomaľujú prúdenie pozitívnej energie. V kuchyni je treba viac ako inde dbať na dokonalú čistotu a poriadok. Špinavá a preplnená kuchyňa nielen spomaľuje prúdenie energie, ale tiež negatívne ovplyvňuje kvalitu jedál v nej pripravených.

Oheň a voda

Najdôležitejšou otázkou pri zariaďovaní kuchyne je nepochybne rozmiestnenie sporáku či varnej dosky a kuchynského drezu, prípadne aj umývačky riadu. Energia ohňa, reprezentovaná sporákom a rúrou, ovplyvňuje finančnú situáciu rodiny. Ak je sporák nefunkčný alebo pokrytý dlhodobo špinou, naznačuje problémy v oblasti peňazí. Ak je spoločne s rúrou nedostatočne využívaný a varí sa na ňom len príležitostne, poukazuje tak na prehliadané príležitosti či nevyužité možnosti.

Voda a oheň spolu navzájom bojujú, a každý z nich tlmí energiu toho druhého. Aby sa protichodné vplyvy oboch energiií vzájomne nerušili, treba ich od seba oddeliť. Medzi zdrojmi tepla a vody by tak mala byť minimálna medzera 50 cm, odporúča sa postaviť medzi ne nejaký kus kuchynského vybavenia, ktorý by ideálne mal obsahovať prvky z kovu (vhodná je tak napríklad spodná skrinka určená pre ukladanie hrncov a panvíc). Rovnaké pravidlá platia v kuchyni aj pre chladničku, ktorá by nikdy nemala stáť vedľa zdroja tepla, nielen kvôli energetickej disbalancii z hľadiska východného pohľadu, ale aj preto, že sa tak zvyšuje spotreba elektrickej energie potrebnej k intenzívnejšiemu chladeniu.

Spoločné stolovanie

Priamo v kuchyni alebo v jej tesnej blízkosti by sa mala nachádzať oblasť vyhradená stolovaniu - jedáleň či jedálenský kút. Spoločné jedlo podporuje príjemnú domácu atmosféru a upevňuje vzťahy v rodine. Pre vychutnanie pripravených pokrmov a vytvorenie harmonickej atmosféry lákajúcej k spoločnému tráveniu času je vhodné, aby energia v tejto oblasti prúdila o niečo pomalšie, ako v kuchyni. Nemusíme sa teda báť obstarania pohodlnejších stoličiek alebo kobercov, ktoré energiu miestnosti zmäkčia a spomalia, alebo oživenie stola niekoľkými horiacimi sviečkami. Samotný stôl by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa k nemu vošla celá rodina a čas jedla sa pre ňu stal nielen nutnosťou k naplneniu žalúdkov, ale aj spoločenskou záležitosťou.

Vybrané produkty z ponuky:

V kuchyni sa nemusíme obávať výrazných a sýtych farieb, ich použitie napomôže rýchlejšiemu prúdeniu pozitívnej energie, ktorá sa následne prejaví aj v pokrmoch tu pripravovaných. Ak sú sporák a drez v kuchynskej linke umiestnené v jednej línii, je dobré ich oddeliť nielen spodnou skrinkou, ale aj harmonizujúcim prvkom s energiou dreva, napríklad drevenými doskami alebo živou rastlinou
http://www.mt-nabytok.sk/kuchynska-linka-cierno-cerveny-lesk-alabaster/

Priestor kuchyne by mal byť vždy starostlivo uprataný a čistý. Kuchynská linka by preto mala poskytovať dostatok úložných priestorov, umožňujúcich upratanie všetkých kuchynských potrieb za dvierka skriniek. Pracovná plocha by mala zostať voľná, aby predmety na nej položené neprekážali pri príprave pokrmov a zároveň nebrzdili tok pozitívnej energie.
http://www.mt-nabytok.sk/kuchyna-miranda/

Najvhodnejším materiálom pre vybavenie jedálne je drevo. Stôl by mal byť pevný a bez škrabancov či štrbín, rozkladacie stoly je preto vhodné prekryť obrusom. Stoličky by mali umožňovať vzpriamené sedenie, ktoré podporuje dobré trávenie a zároveň by mali byť dostatočne pohodlné na to, aby stolujúci mali chuť tráviť viac času so svojou rodinou, nielen jedlom, ale napríklad aj príjemným rozhovorom.
http://www.mt-nabytok.sk/jedalensky-set-z-masivu-gerda/

Zaujíma vás problematika bývania podľa Feng Šuej? Opýtajte se v komentároch autorky na čo chcete!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Lucie Haberlová

Lucie Haberlová na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 130x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 515x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok