0komentárov

Vymaľujte si obývaciu izbu sami! Ide to ľahko, rýchlo a čisto

Rozhodli ste sa tento rok vymaľovať obývačku sami? Je to veľká výzva, ale nemusíte sa ničoho báť. S našimi radami zvládnete všetko v postupných krokoch a odmenou vám bude skvelý pobyt v miestnosti, pekne upravenej vlastnou silou.
Vydané: 30.07.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7196x

Rad obyvateľov rodinných domov a bytov sa v lete rozhodne vymaľovať svoj ​​príbytok. Radšej oželíte služby profesionálov a pustíte sa do práce sami? Horúčavy sú pre maľovanie ideálne obdobie, pretože natreté steny a stropy rýchlo schnú a navyše uvidíte v dobrom svetle, ako výsledok dopadol.

Pred maľovaním izby sa poriadne zamyslite nad farbami

Pamätajte na to, že v obývačke sa najčastejšie stretávate s rodinou a priateľmi, mali by tomu preto zodpovedať zvolené farby. Zároveň bude dobré rešpektovať farebné prevedenie vášho nábytku a textilných doplnkov, aby ste nemali izbu v štýle "každý pes iná ves". Ako teda na to? Všeobecne platí, že do malých miestností v panelových domoch patria skôr svetlejšie odtiene farieb, veľké obývačky v rodinných domoch alebo haly sa dajú zútulniť tmavšími a výraznejšími odtieňmi.

Za úplnú tuzemskú klasiku ide považovať zmes tepla a svetla, teda oranžovú. Niektorí tvrdia, že už je príliš obohraná a tým pádom aj nudná. Máte obývaciu izbu smerom na juh a praží vám do nej celý deň slnko? Skúste vybrať potrebnú sviežu zelenú! Bude vám výborne ladiť s nábytkom zo svetlého i tmavého dreva. Žltá a jej varianty sa hodia skôr do chladnejších miestností, ale pamätajte veľmi na jej intenzitu.

Čierna a biela patria medzi špecifické kategórie a zvlášť použitie čiernej dobre zvážte. Naproti tomu štyri biele steny sú naozaj univerzálne, ale tvrdí sa, že už príliš fádne. Môžete ale skúsiť napríklad aj levanduľovú. Avšak v jednoduchosti je sila a trendom je použitie viacerých odtieňov tej istej farby.

Trúfnete si jednotlivé farby kombinovať? Nezabudnite na to, že v jednej miestnosti by ste mali použiť maximálne tri a jedna z nich by mala zostať dominantná. Zaujímavou pomôckou pre vyladenie farieb je bezplatný internetový nástroj Paletton. Nájdete ho tu.

Farebný odtieň vám v obchode namiešajú podľa výberu

Ak máte zhruba predstavu, kde chcete jednotlivé farby vidieť, môžete vyraziť na nákup potrebného materiálu a pomôcok. Spočítajte si plochu maľovaných stien a stropov a v špecializovanom obchode zistíte potrebné množstvo penetračného náteru aj farby. V prípade záujmu vám ju podľa vzorkovníka strojne namiešajú presne do takého odtieňa, aký chcete.

Budete tiež potrebovať náradie na maľovanie, dnes najčastejšie veľmi šikovný valček so stieracou mriežkou a teleskopickou tyčou. Na trhu sú aj špeciálne vankúšiky v plastových držiakoch, s ktorými sa vraj narobí najmenej neporiadku. Nákup ešte doplňte o menšie štetce na vymaľovanie horšie prístupných miest, takzvané "zároháky", vedro na farbu, zakrývacie fólie, špeciálnu lepiacu pásku a môžete si vyhrnúť rukávy!

Aby ste si ušetrili nepríjemnú prácu pri záverečnom upratovaní, snažte sa pokiaľ možno čo najviac nábytku preniesť do inej miestnosti. Zvyšné kusy naskladajte doprostred miestnosti a zakryte je najlepšie ľahkou fóliou, špeciálne vyrábanou pre maľovanie. Ak máte dostatok starého papiera vo väčšom formáte, ušetríte. Nezabudnite ani na lustre a prekryte aj parapety a rámy okien.

Rozhodne nepodceňujte prípravu stien pred maľovaním. Mali by byť čisté, suché a bez prachu a pavučín. Zostali vám po odnesení obrazov a vyťahaniu skôb a klincov diery alebo sú na stenách viditeľné nerovnosti? Špeciálnym šľahaným tmelom na murivo ich s pomocou špachtle prekryte, schne veľmi rýchlo a od maľovania vás nijako výrazne nezdrží.

Nepreháňajte množstvo farby na valčeku a postupne vrstvite

Jedna vrstva penetračného náteru umožní, aby farba na stenu dobre priľnula. Maľovanie obývačky začnite vždy od stropu, postupujte od okna k dverám a na horšie prístupné miesta vezmite menšie štetce. Maliarsku farbu prinesenú z obchodu si ešte nariedite vodou a počítajte s tým, že prvá vrstva náteru bude redšia. Nechajte ju uschnúť a potom pridajte vrstvu alebo vrstvy ďalšie.

Dôležité je nič nepreháňať, valček saje farbu dostatočne a nie je potrebné ho farbou presýtiť. Každé namočenie do farby doplňte pretretím o stieraciu mriežku a snažte sa potom nemať farbu všade okolo. Patríte medzi odvážnych a nebojíte sa výziev? Kúpte si špeciálny kompresor a striekaciu pištoľ, práca s ňou vám pôjde určite rýchlejšie a určite si užijete aj trochu zábavy.

Práca skončila, utreli ste si z čela pot a uložili všetky pomôcky odmočiť do vody? Ešte než sa v pokoji začnete kochať výsledkom svojej práce, musíte absolvovať menej príjemnú časť, teda upratovanie.

Ak ste starostlivo zakryli všetko, čo mohlo prísť do kontaktu s farbou, máte z polovice vyhrané. Po nasťahovaní nábytku späť vás na konci čaká čistá a krásna miestnosť, kde bude radosť bývať.

Použité fotografie:
1 – V Smoothe CC BY 2.0
2 – MT-nábytok.sk
3 -  mazaletel CC BY 2.0
4 – Shardayy CC BY 2.0
5 – Bryn Pinzgauer CC BY 2.0

Obývačka slúži pre vzájomné stretávanie a ako miesto, kde trávime volný čas. Napíšte nám, či sa vám tú vašu podarilo vymaľovať podľa predstáv!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok