PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Bývate v paneláku? Vypestujte si kvety a zeleninu na balkóne

Obdivujete vodopády farebných kvetov z terás a balkónov? S trochou trpezlivosti ich môžete mať tiež, aj keď žijete v paneláku. Inšpirujte sa, ako urobiť z balkóna krásnu záhradku, kde vypestujete aj vlastné bylinky a zeleninu.
Vydané: 06.08.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5994x

Balkóny a terasy v mestských i rodinných domoch majú väčšinou niekoľko funkcií. Častou je bohužiaľ skladisko nepotrebných vecí, športových potrieb alebo sušenie bielizne. Prečo si ale nespríjemniť pobyt vonku (a vlastne doma) okrasnými kvetmi alebo si vypestovať zeleninu či bylinky do kuchyne?

Naplánujte si, čo budete pestovať a vyrazte na nákup

Skrášlenie balkóna alebo terasy kvetinami nie je nijako zložité, len je potrebné si uvedomiť niekoľko základných vecí. Veľmi dôležitá je orientácia na svetové strany a tým tiež osvetlenie celého priestoru.

Podstatný je výber jednotlivých rastlinných druhov, s čím súvisia aj ich požiadavky na zálievku. Musíte sa tiež rozhodnúť, či máte záujem iba o letničky alebo rastliny vytrvalé.

Najviac pozornosti aj obdivu pozorovateľov a okoloidúcich sa pravidelne dostáva úžasným farebným kombináciám z muškátov, pelargónií, petúnií, begónií či fuksií.

Trvalejšiu výzdobu skôr modernejšieho strihu si pre zmenu zaistíte popínavými kvetinami, ihličnanmi alebo krušpánmi, zosadenými do vzájomných kombinácií. Zalievajte podľa potreby, vždy ale dávajte pozor, aby hlina príliš nevysychala, ale tiež nebola preliata!

Pre bujný rast vašich živých zverencov musíte mať dostatok vhodného hnojenia. Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Na trhu je dostatok druhov tekutých hnojív do zálievky, ktoré zaistia najjednoduchší prísun potrebných živín. K dispozícii sú aj prírodné organické hnojivá alebo tyčinky a tablety pre zásobné hnojenie na nejaký čas dopredu.

Balkónové rastliny rastú na všetkých svetových stranách

Balkón na sever má priameho slnečného svetla najmenej, ale napríklad fuksie v rôznej farebnej škále sa vám odvďačia svojou nespornou atraktivitou. Dobre rásť by tu mali tiež begónie alebo netýkavky a na steny alebo k splývavému dozdobeniu črepníkov využite brečtan. Severovýchodná strana svedčí aj bylinkám do kuchyne, konkrétne petržlene, pažítke alebo mäte.

 

Na východne orientovanom balkóne uspejete s muškátmi, ktoré ale musíte na zimu chrániť pred mrazom. Krásne kvetinové previsy dokážete vykúzliť z jednoročných petúnií, rovnako ako z lobélií. Obe majú množstvo farieb a ich kombinácií. Chcete rýchlo zakryť na terase alebo na balkóne stenu alebo zábradlie? Použite popínavé prísavníky, clematisy alebo hrachory.

Južná strana musí znášať celodenný priamy slnečný úpal, preto počítajte s tým, že rastliny budú žízniť. Môžete ich čiastočne zatieniť bambusovými rohožami alebo zelenou stenou z popínavých rastlín, ale skôr dobre zalievajte! Juh milujú opäť muškáty, ale aj petúnie a lobelky. Teplo svedčí bylinkám, takže by tu nemali chýbať bazalka, tymian, oregano, rozmarín, levanduľa, majorán alebo šalvia. Dariť sa bude určite aj nenáročným sukulentom.

Terasu alebo balkón obrátené na západ ozdobia kvitnúce begónie alebo hortenzie. Celoročne tu môžete pestovať dekoratívne dráč alebo stále zelený buxus. Pri správnom pestovaní vás milo prekvapia bujne kvitnúce vresy a vresovce a z byliniek vám odtiaľ kuchyňu doplnia najlepšie ligurček, kôpor alebo estragón.

Výber vhodnej nádoby a substrátu je podmienkou úspechu

Veľkou výhodou balkónových výsadieb je možnosť výberu tej najvhodnejšej zeminy, ktorá zodpovedá požiadavkám konkrétnych rastlín. Rastliny navyše môžete podľa vašej chuti premiestniť a odpadá vám pletie a okopávanie.

V záhradníctvach a hobby predajniach nájdete viac ako mnoho typov všetkých substrátov, rovnako ako kvetináčov a vhodných nádob pre výsadbu. Tu je dobré si uvedomiť, či a ktoré rastliny bude po bujnom vzraste treba presádzať a vybrať vhodnú veľkosť.

V porovnaní s voľnou výsadbou vonku ale musíte zaistiť rastlinám primeranú závlahu a tiež dostatok živín. Častým dôvodom úhynu rastliniek je preliatie, takže pre príliš starostlivých pestovateľov sú dobrodením samo zavlažovacie črepníky. U "obyčajných" kvetináčov nesmie chýbať drenážna vrstva z keramzitu, štrku, kamienkov alebo polystyrénových guľôčok a odtokový otvor na prebytočnú vodu.

Zalievajte podľa potreby, vždy ale dávajte pozor, aby hlina príliš nevysychala, ale tiež nebola preliata!

Máte fantáziu a chuť vytvoriť si na balkóne alebo terase originálne prostredie? Využite najrôznejšie dekorácie, závesy, košíky alebo netradičné nádoby. Uplatnenie nájdete nielen pre farebné kýbliky na piesok, ale aj výlevky, staré vedrá kameninové žľaby či natreté plechovky. Skvele na nich vyzerá aj nalepený starý farebný textil alebo mozaika.

Vytvorte si "jedlý balkón" a doplňte vitamíny do kuchyne

Šlágrom poslednej doby je zelenina, ktorú môžete pestovať na balkóne všetku, snáď okrem zemiakov a kukurice. K najobľúbenejším druhom patria paradajky, papriky či reďkovky, všetka listová zelenina, ale aj populárne cukety alebo tiež bylinky.

Balkón je ako stvorený tiež pre odrody jahôd, ktoré rastú zavesené zhora. Pri správnej starostlivosti majú bohatú úrodu krásnych veľkých plodov a navyše môžu tvoriť aj peknú dekoráciu.

Na slnečnom mieste sa bude veľmi dobre dariť špeciálne vyšľachteným cherry rajčinám. Majú skvelú chuť a rastliny aj plody sú samy o sebe dekoratívne. Nemusíte ich navyše vyväzovať ani zaštepovať. Krásne vyzerajú aj malé kríčkové papriky a pre milovníkov ostrých chutí bude výzvou vypestovať si vlastné chilli papričky. V balkónovej mini farme sa môžete pokúsiť aj o reďkovky, pór či špenát, ale aj o vertikálne pestovanie uhoriek.

Prostredie na balkóne osviežia aj skrášlia ďalšie doplnky

V letných horúčavách vám určite príde vhod napríklad fontánka, ktorú môžete doplniť vlhkomilnými rastlinami. Osvieži vás už len pohľad na tečúcu vodu a napríklad papradinám to s vodou veľmi pristane! Vyloženým milovníkom vody je šachor, ktorému rozhodne preliatie vadiť nebude a naopak vyžaduje "nohy vo vode".

Hojdáte sa alebo ležíte radi pri čítaní? Ak máte na balkóne dosť miesta, skúste závesné kresielko alebo leňošku. Dobrodružnejšie povahy si môžu zaobstarať rovno hojdaciu sieť a dobre ju pripevniť. Ak chcete mať viac pokoja, doplňte svoje odpočinkové kráľovstvo závesom. Steny balkóna oživíte aj poličkami na kvetináče alebo drevenými latkami, na ktoré rastliny zavesíte.

Veľmi pekným a navyše užitočným doplnkom môže byť aj vtáčia búdka z prírodného materiálu. Môžete zájsť do obchodu, ale zručný kutil si ju dokáže urobiť aj sám. Odmenou vám bude pohľad na drobných spevákov, ktorí si navyknú prilietať si pravidelne pre niečo na prilepšenie.

Príjemná atmosféra sa dá na balkóne vykúzliť tiež čajovými sviečkami v najrôznejších svietnikoch, ale aj sklenených nádobkách. Ako netradičnú dekoráciu môžete využiť aj zaváracie poháre s vlastným dekórom.

Použité fotografie:

1 - Doug Beckers CC BY-SA 2.0
2 - MT-nabytok.sk
3 - Paul Barker Henings CC BY-SA 2.0
4 - Timo Newton Sims CC BY-SA 2.0
5 - Gail Frederick CC BY 2.0

Užívate si leto s novo osadeným okrasným balkónom alebo ste sa rozhodli doplniť si špajzu vlastnou zeleninou? Napíšte nám o svojich skúsenostiach!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 122x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 117x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok