0komentárov

Bývajte obklopení vôňou dreva. Vybavte byt rustikálne

Užite si v byte teplo a útulnosť dreveného domova. Zariaďte si ho v rustikálnom štýle, ktorý pripomína staré časy a jeho doménou je masívne voňavé drevo. Vytvoríte si hrejivú atmosféru, typickú pre generácie vašich predkov.
Vydané: 14.08.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5268x

Máte radi útulný a tradičný spôsob zariadení vidieckeho interiéru? Potom sa vašou srdcovou záležitosťou stal rustikálny štýl bývania. Jeho doménou je všadeprítomné drevo, prírodné materiály a zemité farby. Nájdete ich nielen na vidieckych chalupách a chatách, ale vďaka pohode, ktorá z neho priamo dýcha, aj v mestských izbách, spálňach či kúpeľniach.

Starý nábytok z masívu prežije generácie

Rustikálny štýl pochádza najmä z anglického a francúzskeho vidieka. Typické je použitie nábytku z masívneho dreva, ktoré je schopné prežiť niekoľko generácií. Ak máte tú možnosť, pozrite sa aj po starých pôdach alebo u starých rodičov. Nájdete tu napríklad úžasné ručne spracované kúsky a s patričnou údržbou a renováciou získate do svojho bytu originálny kúsok.

Svoje miesto tak v byte nájdu mohutné ťažké staré stoly, kredence, príborníky alebo prútené koše. Aj tu ale platí, že menej znamená viac a dbajte na to, aby výsledok pôsobil elegantne a súčasne tiež útulne. Aj umelo vyrábaný prvok v interiéri by mal aspoň imitovať prírodný pôvod.

Inšpirujte sa v galérii rustikálnych interiérov a doplnkov na Pintereste.

Rustikálny nábytok umiestnite takmer kamkoľvek. Nábytkársky trh pritom ponúka širokú paletu od sedacieho nábytku cez podlahy a kuchyne až po lustre a skrine. Neváhajte si vybrať aj originálny solitér, ktorý ale vhodne skombinujte. K sebe tak nedávajte napríklad staré patinované drevo a moderné kovové doplnky.

Centrom obývačky je rustikálna sedacia súprava

Rustikálna obývacia izba má ideálne drevené nahrubo opracované podlahy a vysoké stropy. Máte šťastie na staré stropné trámy? Nebojte sa a určite ich odkryte užasnutým pohľadom návštev. Tú pravú vidiecku atmosféru každej miestnosti dodá aj štýlový kamenný krb so zásobou dreva v prútenom koši, nie všade je to ale samozrejme možné.


Rustikálne drevo výborne dopĺňa koža, kovové dekorácie a svietniky

Obývačke veľmi pristane rustikálna sedacia súprava. Pohodlné posedenie vám aj vašim priateľom zaistí sedačka aj kreslá z masívu, napríklad v kombinácii s kožou. Aj keď nebude z najlacnejších, vytvoríte s jej pomocou centrum a dominantu každej izby. Do interiéru najlepšie sadne čierne, hnedé, ale aj tmavočervené prevedenie, doplnené o dekorácie a vankúšiky z modrotlače.

Koberce z prírodných materiálov doplnia výraz izieb aj spální

Koberce v rustikálnej obývacej izbe by mali farbou i štruktúrou pripomínať prírodné materiály. Skvele vyzerajú jutové, tkané textilné alebo sisalové. Dobrým materiálom na spestrenie interiéru sú pletené prikrývky, textílie z vlny alebo kožušiny. Dominantné drevo výborne doplní aj koža alebo kovové dekorácie či svietniky.

Nájdite si svoj kúsok v prehľadnej ponuke rustikálneho nábytku.

Vidiecky štýl sa veľmi dobre hodí aj do spální. Zariadenie voľte tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a dokázali tú každý deň načerpať nové sily. Pevnú posteľ z masívu, šatníkové skrine alebo nočné stolíky doplňte pruhovanými či kockovaným obliečkami alebo závesmi z neutrálnych prírodných odtieňov. Ak sa vám podarí získať vyrezávaný alebo ručne maľovaný nábytok, bude výsledok ohromujúci.

Bosé nohy na koberci s vysokým chlpom? To je ono

Rustikálny interiér je jednoduchý, preto by ste mu mali prispôsobiť aj dekorácie. Na drevenú podlahu kúpte najlepšie kusové koberce s vysokým chlpom, príjemné na došliapnutie bosými nohami. Na posteľ patrí jednoduchý pletený prehoz a nezabudnite ani na živé alebo sušené kvety. Atmosféru domácej pohody potom výborne doplní napríklad osvetlenie sviecami zo včelieho vosku.

Úzke spojenie s prírodou dokladajú aj použité materiály v rustikálnych kúpeľniach. Drevený nábytok a kamenné obloženie steny zostávajú hlavnými prvkami aj v týchto miestach, kde budete relaxovať najlepšie vo vani plnej peny. Štýl dotvoria najrôznejšie ručne vyrábané doplnky z prírodných materiálov. Máte v kúpeľni denné svetlo? Potom tu nezabudnite na živé kvety najlepšie v ošumtelých kvetináčoch.

Kúpeľni pristane kombinácia dreva a kameňa

Kúpeľňové obklady vo zvolenom štýle môžete použiť aj vo forme imitácie dreva. Pútavo pôsobí aj nerovná dlažba alebo kameninové umývadlo. Romantickú kúpeľňu doplňte ešte o keramiku napríklad s kvetinovým vzorom alebo prútené ošatky na kozmetické a hygienické potreby. V predsieni nájde svoje miesto aj prastará truhla, kam uložíte najrôznejšie potrebné veci, ktoré sa inak povaľujú.

Vybavujete spálňu? Pomôže vám ponuka spálňového nábytku v rustikálnom štýle.

Skvele a pohodovo sa vám bude variť aj v rustikálnej kuchyni. V kuchynskej linke vám výrobcovia pekne schovajú všetky spotrebiče a potrebné veci uložíte v kredenci alebo príborníku. Stolovanie na veľkom stole z masívu s ľanovým prestieraním sa premení v gurmánsky pôžitok. Zelené bylinky zasaďte do kameninových kvetináčov alebo malých vedier a jedlo servírujte najlepšie v keramike.

Prirodzená farba dreva, ale aj vzory zo stromov či kvetín

Predovšetkým na kuchynskom sedliackom nábytku úžasne vynikne farebná maľba ľudových motívov. Veľmi pekne vyzerajú v jeho spoločnosti tiež staré mlynčeky a mažiare, drevený riad alebo rôzne košíky. Nezabudnite ani na osvetlenie, najlepšie žiarovkami, ladenými do teplých farieb. Tým zdôrazníte príjemnú domácu atmosféru, z ktorej dýchne pokoj.

Majitelia rustikálneho nábytku dávajú väčšinou prednosť prirodzenej farbe dreva. Inšpiráciu ale nájdete napríklad na kvitnúcej lúke. Medzi farby vidieka totiž patria takmer všetky prírodné, neutrálne a pastelové farby, ktoré vás napadnú. Stromy alebo kvety tak nájdete v podobe vzorov na nábytku, stenách či riade.

Návrat do starých čias osvieži na duši

Správne použitý rustikálny štýl vyvolá nielen vo vás náladu starých časov a pocit návratu k rodine a ku koreňom. Pôvodne symbol prostého spôsobu života je v dnešnej dobe dekoratívnym a žiadaným dizajnom, pretože je naozajstný a poctivý. Bude na vás pôsobiť dojmom spriaznenosti s prírodou, typickou pre skoršie generácie, a hrejivou atmosférou pokojného domova.

Máte zariadený byt alebo aspoň jednu miestnosť v rustikálnom štýle? Podeľte sa v komentári pod článkom s ostatnými čitateľmi, aké pekné kúsky nábytku ste získali.

Použité fotografie:

1 - Agriturismo Montalbino CC BY 2.0
2 - Maegan Tintari CC BY 2.0
3 - tinyfroglet CC BY 2.0
4 - Wicker Paradise CC BY 2.0

 

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok