PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Naučte svoje dieťa návyky zdravého sedenia zavčasu. Zistite, ako na to

Návyky zdravého sedenia si dieťa môže osvojiť len na kvalitnej stoličke. Spoznať ju nie je tak zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí poznať pár trikov a ide to ľahko. Nebudete predsa robiť dieťaťu problémy už v ranom veku.
Vydané: 03.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3033x

Veľa rodičov si láme hlavu nad tým, akú stoličku a stôl zaobstarať svojmu dieťaťu, ktoré je školou povinné. Nad výberom písacieho stola sme už spolu sedeli, tak sa teraz pozrime na zúbok stoličke.

Koľko času strávi dieťa sedením pri stole?

Zastávam názor, že kvalitné stoličky by mali mať deti hlavne v škole. Veď práve tam presedia väčšinu dňa. A čo si budeme hovoriť, v školách veľmi kvalitné stoličky nie sú. Je potom otázkou, či hodina sedenia nad domácimi úlohami napraví šesťhodinové sedenie na nekvalitnej stoličke v škole.

Dieťa by nemalo pri písacom stole presedieť večnosť. Snažte sa, aby viac času trávilo na čerstvom vzduchu, s knižkou v kresle, alebo v podomácky vyrobenej skrýši s hračkami. Určite to bude prínosnejšie, než keď presedia polku dňa pri počítači. Rozmyslite si, či ste kvôli hodine denne strávenej nad domácimi úlohami ochotní investovať veľa peňazí do drahej stoličky.

Ak máte umelecky nadaného potomka, ktorý rád maľuje, strihá, lepí a všemožne tvorí, určite bude tráviť pri stole oveľa viac času, a potom sa investícia do poriadnej stoličky iste vyplatí.

Školské stoličky väčšinou za veľa nestoja, o nejakých ergonomických úpravách sa tu hovoriť nedá.
Školské stoličky väčšinou za veľa nestoja, o nejakých ergonomických úpravách sa tu hovoriť nedá.

Dbajte na rozmery stoličky a kvalitu sedenia

Kvalitná stolička musí mať dostatočný rozsah pre nastavenie výšky sedenia, a mala by umožniť aj nastavenie hĺbky sedáka. Nohy dieťaťa musia byť pri sedení celou plochou chodidiel na zemi. Nohy by potom mali v kolenách zvierať uhol približne 90 stupňov.

Dieťa sa má opierať pohodlne o chrbtovú opierku, a to hlavne v oblasti bedrovej chrbtice. Zároveň musia byť podopreté asi dve tretiny stehien. Tak sa môžu nohy dostatočne prekrviť.

Kvalitná detská stolička musí mať dostatočný rozsah pre nastavenie výšky sedenia.

Hĺbka sedenia je dôležitá preto, aby sedadlo netlačilo v oblasti podkolenných jamiek. V opačnom prípade by sa vaše dieťa nemohlo ani pohodlne oprieť.

Keďže každé dieťa je originál, nemá podľa mňa význam uvádzať nejaké konkrétne čísla. Pri nákupe ho vezmite so sebou do obchodu, posaďte ho na niekoľko stoličiek, skontrolujte kvalitu sedenia aj prevedenie a zistite, ako sa mu sedí. Len tak nájdete tú pravú.

  • Nohy sa musia dotýkať zeme celou plochou chodidiel
  • V kolenách musia nohy zvierať uhol približne 90 °
  • Majú byť podopreté aspoň dve tretiny stehien
  • Medzi sedadlom a podkolennými jamkami má zostať dostatočná medzera

Tak takto nie. Detské nohy musia byť pri sedení na podlahe, a nie podložené knihami.
Tak takto nie. Detské nohy musia byť pri sedení na podlahe, a nie podložené knihami.

Je vaše dieťa živšie?

Výber stoličky ovplyvní aj to, ako pokojný váš potomok je. Mne sa skôr páči variant stoličky na kolieskach, ale pre menšie deti vraj nie je najvhodnejší. Rozptyľuje od úloh a dieťa sa viac hrá a točí sa, než aby písalo úlohy.

Ak viete, že je vaše dieťa pokojné, otočnej stoličky na kolieskach by som sa nebál. Ak je však živšie, kúpte mu radšej normálnu stoličku. Nebude ho rozptyľovať a viac sa sústredí na písanie úloh.

Oplatí sa detská rastúca stolička?

Ak ju kupujete dieťaťu, ktoré sa ešte len chystá do školy, potom zrejme áno. Bežná kancelárska stolička totiž väčšinou neumožňuje nastavenie výšky, ktorú potrebuje malé dieťa. To by tak pri sedení hojdalo nohami vo vzduchu, čo nie je dobré.

Tiež nie je najlepším riešením kupovať detskú stoličku, ktorú za dva tri roky vyhodíte, pretože z nej vaše dieťa vyrástlo.

Výhodou rastúcej stoličky je veľká variabilita v nastavení výšky sedenia. Väčšina stoličiek potom umožňuje tiež nastavenie hĺbky sedenia. Ak kúpite kvalitnú stoličku s veľkou nosnosťou, môže vydržať vášmu dieťaťu až do študentských rokov.

V závislosti na cene je nastavovanie rozmerov riešené buďto stlačením niekoľkých tlačidiel, u lacnejších modelov potom povolením niekoľkých skrutiek. Keďže ale nenastavujete stoličku každý deň, komfort užívania to neznižuje.

Čím viac sa toho dá na stoličke nastaviť, tým lepšie.
Čím viac sa toho dá na stoličke nastaviť, tým lepšie.

Aký materiál vybrať

Stoličky z masívu majú dostatočnú pevnosť a trvanlivosť. Treba však dávať pozor na to, aby všetky hrany boli dostatočne zaoblené. Drevo má byť nalakované vodouriediteľným lakom. Otočné stoličky potom bývajú vyrobené z kombinácie kovu a plastu. Aj tieto materiály sú dostatočne odolné a vydržia dlho.

Ja by som vyberal stoličku s kvalitným čalúnením, aby si dieťatko nepripadalo ako na lavici v kostole. Na pohodlnej stoličke sa mu bude určite pracovať lepšie. Prácu s čistením prípadných škvŕn si uľahčíte výberom poťahu ušitého z látky s nešpinivou úpravou.

Na čo sa teda pri výbere stoličky pre školáka najviac zamerať?

  • Kvalita sedenia a dodržanie správnych rozmerov
  • Kvalita prevedenia konštrukcie stoličky
  • Nosnosť stoličky
  • Ľahko čistiteľný a vymeniteľný poťah čalúnenia

Hodiť sa bude aj snímateľný poťah, pretože ľahko vymeníte obrázok Krtka za iný, až sa vášmu dieťaťu opozerá, alebo až sa bude cítiť na Krtka príliš veľké.

Použité fotografie:

1+ úvodná - MT-nabytok.sk
2 - Pete CC BY 2.0
3 - Evil Erin CC BY 2.0
4 - MT-nábytok

A akú stoličku by ste vybrali pre svojho školáka vy? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o svoj názor!

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 31x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok