0komentárov

Nemáte doma práve čistý vzduch? Poradíme vám, ako ho prevoňať

Obťažujúce domáce pachy vo vás môžu vyvolávať zlú náladu a nepríjemné pocity. Na opačnom póle sú vône, spojené so spokojnosťou, sviežosťou a pohodou. Postarajte sa v domácnosti o príjemnú vôňu, aby ste sa v nej cítili doma.
Vydané: 04.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 6209x

Málo žiadaná situácia pre každú gazdinku. Za sebou máte takmer generálne upratovanie a domácnosti stále niečo chýba. Poznáte tiež podobný pocit? Možno bude problém v ťažko definovateľnom pachu, ktorý sa nepríjemne rozlieza vo vašom vymydlenom byte. Čuch má vplyv na vaše emócie, nezabudnite preto zabezpečiť doma pre pocit spokojnosti príjemnú vôňu.

Domácnosť je veľkým lapačom pachov, vezmite si na pomoc chémiu

Najrôznejšie pachy v domácnosti vznikajú takmer zo všetkého. Ako prvý vám určite napadne odpadkový kôš, ktorý samozrejme pravidelne vynášajte. Z času na čas vymyte vnútro nádoby horúcou vodou s malým prídavkom Sava na domácu dezinfekciu. Prípravok má síce špecifický pach, ale máloktorý je taký účinný proti choroboplodným zárodkom.

Osviežovače vzduchu sa vyrábajú v mnohých rôznych vôňach.
Osviežovače vzduchu sa vyrábajú v mnohých rôznych vôňach.

Chémiu podobného typu uplatníte aj pri ďalších zdrojoch potenciálneho zápachu, teda na toalete alebo v kúpeľni. Populárne sú v týchto prípadoch najrôznejšie vonné gély, osviežovače vzduchu alebo dezodoranty do splachovanej vody. Príčinu tým ale nezlikvidujete, len zakryjete, a vytvoríte si tým časovanú bombu, schopnú výbuchu v najnevhodnejšiu dobu.

Vetrať, vetrať a zase vetrať. Odstráňte hlavne príčiny nepríjemných vôní

Pri začiatku vášho ťaženia proti domácim pachom začnite ideálne s niekoľkými krokmi súčasne. Dobre a výdatne vetrajte, súčasne vyperte doma všetky záclony, poťahy i závesy. Máte doma špeciálny vysávač na mokré vysávanie? Pustite sa do kobercov alebo sedačiek, prípadne si objednajte upratovaciu firmu s profesionálnou technikou.

Nezabudnite pravidelne čistiť bývanie vašich štvornohých maznáčikov.

Ťažko sa vám bude pach likvidovať vo fajčiarskej domácnosti. K miernemu okamžitému zlepšeniu pomôže zapálená vonná sviečka alebo osviežovač vzduchu do zásuvky. Inak zostáva len často a opakovane prať všetok textil. Chováte doma štvornohých miláčikov? Pravidelné upratovanie, pranie pelechov, výmena náplní v mačacích záchodoch a časté vetranie je tiež v tomto prípade nevyhnutné.

Prichádza Likvidátor... Likvidátor pachu

Komplexné riešenie v boji s nepríjemnými vôňami ponúka ostravská spoločnosť ALP ecology. Pod príznačným názvom Likvidátor pachu dodáva na trh súbor ekologických prostriedkov na vyčistenie vzduchu so širokým záberom použitia. V domácnosti ich silu oceníte na toaletách, pri varení, starostlivosti o obuv aj odevy a pri mnohých ďalších každodenných príležitostiach.

Jedinečné prírodné pohlcovače pachu však nájdu uplatnenie aj v zdravotníctve, gastronómii, priemyselnej výrobe alebo v kultúrnych a športových zariadeniach. Takže prakticky všade. Spoľahlivo odstraňujú z priestoru stopy po fajčení, puchy z odpadov i výparov chemických zlúčenín.

<p>Línia produktov Likvidátor pachu.</p>

Línia produktov Likvidátor pachu.

"Neutralizácia zápachu prebieha rozkladom pachových zložiek. Na rozdiel od bežných prostriedkov proti zápachu neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé chemické látky. Ich použitie je úplne bezpečné ako pre ľudí, tak pre zvieratá," predstavuje výhody Likvidátora pachu Jiří Pail zo spoločnosti ALP ecology. Ako doplnil, prípravky sú testované a schválené Štátnym zdravotným ústavom.

V súčasnej dobe je v predaji 6 druhov Likvidátora pachu, vyladených podľa najtypickejšieho zloženia pachových látok v miestach ich použitia. Môžu obsahovať jednu zo 7 doplnkových vôní: citrón, austrálska borovica, vanilka, ľan, talc, kvety alebo levanduľa.

Skvelým pomocníkom proti usadeným nečistotám je vodná para

Výdatným zdrojom rôznych nepríjemných aróm sú špina a mastnoty, usadené v digestore alebo na iných kuchynských spotrebičoch. Ovzdušie v byte nijako nevylepšia ani usadené plesne v kúpeľni. Výborným pomocníkom na odstránenie "zažratej" špiny je vodná para, ktorá prenikne aj do tých najmenej prístupných miest a výborne dezinfikuje.

Proti zápachom z dlhoročnej špiny v textíliách vám pomôže takzvaný extraktor. Je to vodný vysávač, ktorý najskôr ženie vodu s čistiacim prípravkom von. Voda pôsobí hlboko vo vláknach, a potom ju so všetkými nečistotami nasajete späť. Čistiaci prostriedok navyše koberce aj čalúnenia príjemne prevonia.

Na odstránenie pachov sú majstrami ocot, klinček, káva alebo citrón.

Tam, kde je upratané, nemá zápach šancu.
Tam, kde je upratané, nemá zápach šancu.

Aj na pachy v domácnosti fungujú recepty z kuchyne našich babičiek

Jednoduchým receptom na zlepšenie domáceho ovzdušia v zime je pomarančová alebo citrónová kôra na kúrení. Podobne poslúži klinček, zapichnutý do rozkrojeného citróna alebo povarená voda s citrónovou šťavou. Máte pocit, že sa vám z kuchynského odpadu šíri niečo nepekné? Stačí pár lyžíc sódy, ktoré nasypete do odpadu, zalejete octom a po chvíli spláchnete horúcou vodou.

Jedlá sóda v kombinácii s octom tiež výborne vydrhne zapáchajúce usadeniny v kuchynskej rúre. Voľne nasypaná sóda je vyslovene lapač pachov, napríklad v chladničke alebo umývačke a pomôže vám aj so zapáchajúcou doskou na krájanie. Ocot v miske vás tiež zbaví pachov z chladničiek, ale dokáže tiež absorbovať zápach z cigaretových večierkov.

Káva, citrón alebo prášok do pečiva

Káva nielen vzpruží, ale je aj výborným absorbentom pachov. Napokon, preto sa má skladovať v dobre uzavretých nádobách. Nasypaná na miske dokáže pohltiť nežiaduci pach z chladničky a v popolníku aj cigaretový dym. Rovnako funguje aj kávová usadenina, ktorú nasypete cez noc do nevoňajúcich plastových dóz a misiek.

Prírodné osviežovače vzduchu fungujú spoľahlivo a vždy.
Prírodné osviežovače vzduchu fungujú spoľahlivo a vždy.

Obyčajný citrón je majster na odstránenie zápachu rybiny. Všetky kuchynské náčinia aj lopáriky potrite šťavou, nechajte chvíľu pôsobiť a po nepríjemnom pachu nebude ani pamiatky. Kypriaci prášok do pečiva uplatníte nielen v domácom múčniku, ale nasypaný na miske dokáže odstrániť inak veľmi vytrvalý pach v chladničke.

Myslite na to, že ak budú váš domov trápiť najrôznejšie pachy, nebudete sa v ňom cítiť nijako príjemne. Premyslite si všetky možné zdroje ťažkostí a jeden po druhom ich zlikvidujte. Odmení vás nielen sviežosť a vôňa, ale rovnako tak aj pocit spokojnosti.

Protipachová bielizeň zaujala aj Jana Krausa

Na českom trhu sa pred pár dňami dokonca objavila aj spodná bielizeň, ktorá dokáže filtrovať telesné pachy. Senzačnou novinkou sa vo svojej augustovej talkshow zaoberal aj herec a moderátor Jan Kraus a celkom ho pobavila. Ako uvádza dovozca takzvanej dezodoračnej bielizne, vďaka aktívnemu uhliu v látke dokážu dámske nohavičky a pánske boxerky prefiltrovať zápach z nadúvania, inkontinencie alebo potu na čistý vzduch.

Bielizeň má vydržať funkčná až 200 vypraní a zatiaľ je k dispozícii len v čiernej farbe. Pokiaľ o ne bude medzi Čechmi záujem, ponuka farieb sa rozšíri. Takže každý môže bez problémov vyraziť do spoločnosti, aj keď napríklad trpí plynatosťou. A nikto nič nespozná. Avšak ako obľúbený komik vo svojom programe trefne poznamenal: "A čo tie zvuky?"

Použité fotografie:

1 + úvodná - Kai Hendry CC BY 2.0
2 - A.L.P. ecology
3 - Geoff Peters CC BY 2.0
4 - trophygeek CC BY 2.0

Stretávate sa u vás doma tiež s najrôznejšími pachmi a nepoznáte príčinu? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi, aký máte úspech v boji za sviežejšiu domácnosť.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok