0komentárov

Sedíte doma pohodlne? Moderné kreslo môžete zavesiť aj k stropu

Neseďte doma ako na ihlách a zaobstarajte si dobré kreslo. Oddychovať, čítať alebo driemať môžete pohodlne.
Vydané: 11.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3409x

Príjemné uvoľnenie a vychutnanie pocitu relaxácie. To sú určite hlavné požiadavky na sedenie v pohodlnom kresle vo vašej obývacej izbe. Lepšie zázemie pre sledovanie televízie, čítanie alebo len leňošenie si ťažko môžete priať. Vyberte si ale také kreslá, ktoré vám nebudú deformovať chrbticu, a po dlhšom sedení nebudete musieť akútne brať tabletky proti bolestiam chrbtice.

Pri posedení v kresle je pohodlie nadovšetko a s opierkami nebudete mať ani otlačené ruky
Pri posedení v kresle je pohodlie nadovšetko a s opierkami nebudete mať ani otlačené ruky

Kreslá sú interiérovým solitérom, na ktorom sa dizajnéri nábytku doslova vybláznili. Môžete si ich vybrať ako s kovovou, tak aj s drevenou konštrukciou, s látkovým alebo koženým poťahom. Vyberte si kreslo nielen moderné, ale snažte sa ho zladiť aj s ostatným nábytkom a interiérom. Umiestnite ich do pokojnejšej časti bytu, nezabudnite na dobré osvetlenie a odkladací stolík trebárs na kávu.

Máte veľkú knižnicu? Využijete polohovacie čitateľské kreslo

Máte doma obsiahlu knižnicu a aspoň bez chvíľky čítania si neviete predstaviť svoj deň? Potom si kúpte pohodlné čitateľské kreslo s možnosťou nastavenia polohy. Malo by mať dostatočne vysoké operadlo a opierku hlavy i rúk. Hodiť sa vám bude aj podnožka na nohy. Balzamom po celodennej práci bude pre vás posedenie v rozkladacom kresle s polohovacím zariadením.

Základné typy kresiel:

  • Kreslá na čítanie
  • Klubové kreslá, bežne dopĺňajú sedačku
  • Polokresielka, vlastne stolička s podrúčkami
  • Relaxačné kreslá, s podnožkou, polohovacie
  • Masážne kreslá

Rovnako ako posteľ alebo sedačku vyberajte kreslo tak, aby ste si vyskúšali pohodlné sedenie. Hitom sú totiž aj dizajnové kreslá, kde je na prvom mieste tvar, dizajn, farba a materiál. Majú tak skôr dekoračné určenie a veľa pohodlia si v nich neužijete. To vám naopak zaistí kreslo masážne, aj keď tu budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky.

Chcete pokojne snívať v hojdacom kresle? Jedinečné, ale dávajte pozor na poškriabanie podlahy
Chcete pokojne snívať v hojdacom kresle? Jedinečné, ale dávajte pozor na poškriabanie podlahy

Synonymom pohodlia je kreslo hojdacie, na ktoré si určite spomínate z domácností svojich babičiek. V modernom prevedení ho zoženiete v rôznych materiáloch, najobľúbenejším zostáva drevo a ratan. Základným prvkom je dobre ohýbateľné drevo a ratanový alebo trstinový výplet. Interiérové modely sú zase čalúnené kožou a pevnými textíliami.

Hojdacie kreslo je skvelé, ale nesmie vám škriabať podlahu

Hojdacie kreslá dostanete aj zo sklolaminátu alebo z PVC, vždy sa ale presvedčte, či vám nebudú pri hojdaní poškodzovať podlahu. Nie ste si istí? Môžete vyskúšať aj zavesené kreslá, hojdačky alebo siete. V závese od stropu vyzerajú skvele aj plastové "vajíčka". Určite neoľutujete, keď si najprv skontrolujete nosnosť a materiál stropu.


     Inšpiráciu hľadajte aj vobsiahlom albume najrôznejších typov kresiel na sieti Pintereste.

Stále obľúbenejšie sú "polohojdacie" kreslá s konštrukciou z ohýbaného dreva. Aj tu sa môžete pri odpočinku pohupovať a nemusíte mať obavu zo straty rovnováhy, aj keď kreslo nemá zadné nohy. Pre milovníkov povaľovania je skvelé guľaté ratanové kreslo s vankúšom, známe pod názvom Papasan. Pohodlne sa zaboríte a už sa vám určite nebude chcieť vyliezať.

Látkový sedák alebo mäkké čalúnenie, jedna z rozhodujúcich volieb pred nákupom
Látkový sedák alebo mäkké čalúnenie, jedna z rozhodujúcich volieb pred nákupom

Výber kresla rozhodne nie je jednoduchý aj s ohľadom na celkové ladenie interiéru. Istotu vám dá kompletná izbová zostava s pohovkou. Navyše nebudete mať problémy s rozdielnou výškou sedacích plôch pri obstaraní konferenčného stolíka. Do menších miestností, kde sa viac samostatných kresiel nevojde, sa vám budú hodiť podnožky k sedacím miestam na pohovke.

Klasický ušiak je symbolom domácej idyly a pohody

Symbolom domácej idyly a pohody je aj klasický ušiak. Vďaka bočným opierkam hlavy a podpore bedrovej aj krčnej chrbtice je ideálny pre relaxáciu. Operadlo so sedákom je vo väčšom uhle ako 90 stupňov a v spojení s podnožkou v kresle aj krásne zaspíte. Nohám po celodennom náročnom dni tiež najviac uľavíte ich umiestnením do vyššej polohy.

Kreslo si pred nákupom vyskúšajte, nebudete potom sklamaní

Kreslo by malo ladiť s pohovkou aj dizajnom celej obývacej izby. Najideálnejšou voľbou je preto zaobstarať si kreslá, ktoré sú súčasťou rovnakej sady, ako je vaša pohovka. Vďaka tomu budú nielen svojím vzhľadom zodpovedať celkovému farebnému ladeniu sedacej zostavy, ale ich výška bude tiež zodpovedať výške a veľkosti zhotovovaného konferenčného stolíka.

V modernom kresle s podnožkou si ideálne oddýchnete po náročnom celodennom zhone
V modernom kresle s podnožkou si ideálne oddýchnete po náročnom celodennom zhone

Pri výbere kresla sa rozhodujte podľa pohodlia, vzhľadu a ceny. Určite si ich nezabudnite vyskúšať, inak budete po nákupe rozčarovaní. Výber môžete pokojne odložiť aj na neskôr a neukvapiť sa. To platí v novo zariaďovaných miestnostiach, kde sa rozhodnete až po rozmiestnení nábytku a budete mať aj lepšiu predstavu o priestorových možnostiach.

Vybrali ste si domov kreslá, ktoré zdobia vašu izbu? Napíšte nám do komentára pod článkom, akú máte doma pri sedení pohodu a čo by ste odporučili ostatným čitateľom.

Použité fotografie:

1 - Daniel Hartwig CC BY 2.0
2 - Beau B CC BY 2.0
3 - Ran Yaniv Hartstein CC BY 2.0
4 - Nina Hale CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok