PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Domácej pracovni dajte veľa úložného priestoru. Police aj regály

Pracujete z domu alebo tu máte priamo pôsobisko? Zariaďte si pohodlné a účelné pracovné miesto, kde ľahko udržíte poriadok. Na policiach, v kontajneroch i regáloch uložíte všetky potrebné šanóny, dokumenty i kancelárske potreby.
Vydané: 18.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1848x

Domáca pracovňa so všetkým komfortom nie je v dnešnej internetovej dobe nič výnimočné. Patríte tiež medzi tývch, ktorým zamestnávateľ umožnil prácu z domu, alebo máte priamo v byte pôsobisko? Pohodlie je nadovšetko, a ak si zvolíte ten pravý nábytok, bude pre vás práca v home-office jednak príjemná a jednak budete mať všetko potrebné hneď pri ruke.

Spočítajte si, koľko času v domácej pracovni strávite

Centrálnym bodom domácej kancelárie a základnou plochou je pracovný stôl. Jeho výberu sa spoločne s kancelárskym kreslom budeme venovať v niektorom z budúcich článkov. V každom prípade musíte počítať s minimálnou stolnou plochou 140 × 70 centimetrov. Pred výberom nábytku si dobre spočítajte, koľko času v domácej kancelárii strávite a aká práca vás bude väčšinu dňa čakať.

Zaujímavé tipy na vybavenie domácich pracovní nájdete na sieti Pinterest.

Malú pracovňu len pre vás vytvoríte aj v komore, kam sa vedľa stola, počítače a sedenie zmestia najčastejšie už len police na dokumenty. Môžu byť z dreva alebo obľúbeného lamina a kúpite ich v najrôznejších veľkostiach podľa vašej potreby. Pri bezpečnom zavesenie na stenu vám poskytnú dosť úložného priestoru na potrebné dokumenty alebo kancelárske potreby.

Ideálne pre váš zrak je prirodzené svetlo, ktoré dopadá priamo na pracovnú plochu
Ideálne pre váš zrak je prirodzené svetlo, ktoré dopadá priamo na pracovnú plochu

Pre malú pracovňu využijete skvele aj najrôznejšie výklenky v spálni alebo predsieni. Stačiť vám k tomu bude minimálne polmetrová hĺbka, kam umiestnite stôl a nad neho policové dosky. Máte viac miesta? Skúste policový regál a do neho vedľa dokumentov a kancelárskych drobností pridajte dekorácie alebo aj kvetiny. Celé pracovné miesto oddelíte závesom alebo paravánom.

Posuvné steny pomôžu urobiť pracovňu vo väčšej miestnosti

Môžete si pri tvorbe domácej kancelárie viac dovoliť? Rozdeľte niektorú z veľkých miestností na časť pracovnú a odpočinkovú. Riešením je nová priečka alebo aspoň jej časť. Ideálne, aj keď práve nie najlacnejšie, sú posuvné steny. Pre ukladanie písomností zvoľte rôzne prídavné kontajnery alebo ich uschovajte v zložkách a šanónoch za dverami skrine.

Nechávate si odkazy a dokumenty na nástenke? Na výber sú korkové, ale aj textilné

Väčšia pracovňa vyžaduje aj viac miesta na uloženie kancelárskych materiálov. Kúpte si policové regály a pri ich výbere nezabudnite na priestor. Šanón formátu A4 pre najbežnejšie dokumenty má hĺbku 28 centimetrov. Kto si potrpí na nástenku a prepichnuté odkazy alebo voľné dokumenty, má k dispozícii široký výber korkových alebo polystyrénových povrchov. Elegantný je aj textil.

Dostatok úložných plôch všetkého druhu je skvelou prevenciou proti neporiadku
Dostatok úložných plôch všetkého druhu je skvelou prevenciou proti neporiadku

V rodinnom dome sa s pracovňou vojdete napríklad do vstupnej haly alebo priestorov pod schodmi. Pri uskladnení odevov na inom mieste môžete využiť aj väčšiu šatňu. Nezabudnite na maximálny prístup denného svetla. Ak to nie je kvôli miestu možné, kúpte osvetlenie s bielym svetlom a polohovaciu lampičku. Aj tu v najväčšej miere využite úložné kontajnery alebo policové regály.

Domácu pracovňu v skrini upracete veľmi jednoducho

Výborným pomocníkom pre domácu pracovňu sú kancelárske vstavané skrine. Ak vám nechýba miesto, dokážete do nich skryť úplne všetko, čo je potreba. Pred začatím práce len stačí otvoriť posuvné dvere, vysunúť pracovnú dosku stola a môžete začať.

Výborným pomocníkom sú kancelárske vstavané skrine

Dokumentom a ďalším potrebným veciam nájdete v skriniach úložného miesto na ďalších výsuvných policiach. Ušetríte veľa miesta a navyše môžete použiť lacnejšie materiály. Police totiž väčšinu času nie sú vidieť. Domácu pracovňu upracete jednoducho tým, že posuvné dvere zatvoríte.

Pred nákupom regálu na šanóny s dokumentmi si najskôr spočítajte potrebné rozmery
Pred nákupom regálu na šanóny s dokumentmi si najskôr spočítajte potrebné rozmery

Ste pri svojej práci fyzicky sami alebo prijímate klientov? V druhom prípade je ideálny vlastný vstup. Priechodu cez iné obytné miestnosti sa určite vyhnite a samozrejmosťou je aj blízkosť WC. Pracovné miesto má mať dobré prirodzené osvetlenie a zaistite si aj dostatočné vetranie. Pre vaše návštevy a pre pracovné rokovania počítajte i s ďalšími miestami na sedenie.

Pri zariaďovaní pracovne nezabudnite:

  • Vyhnite sa pokiaľ možno priechodu cez iné obytné miestnosti
  • Zaistite dobré prirodzené osvetlenie
  • Dostatočné vetranie vám pri práci výrazne pomôže

Pracovné prostredie sa snažte vytvoriť pokojné a pokiaľ možno bez rušivých vplyvov. Ostré a sýte farby vás budú rušiť a spoľahlivo odvedú pozornosť. Skúste kombinovať drevené povrchy s tlmenými odtieňmi niekoľkých farieb. Skvele antistresovo pôsobí napríklad kombinácia krémovej a čokoládovej farby a všeobecne nijako neuškodíte s farbami prírody.

Rozmiestnite si v pracovni nábytok podľa učenia feng-šuej

Správnym vybavením a vhodným rozostavením nábytku podľa východného učenia feng-šuej môžete v domácej pracovni podporiť správny tok pozitívnej energie. Mali by ste v prvom rade sedieť chrbtom k plnej stene, s výhľadom do miestnosti a na dvere. Elektrické prístroje potom umiestnite dostatočne ďaleko od pracovného stola, najlepšie na samostatné stolíky či skrinky.

Aj v domácej kancelárii bez prirodzeného osvetlenia by ste mali na prácu predovšetkým dobre vidieť
Aj v domácej kancelárii bez prirodzeného osvetlenia by ste mali na prácu predovšetkým dobre vidieť

Vyžarovanie negatívnej energie výrazne zmiernite rastlinami s okrasnými listami. Stačí ich postaviť medzi používané prístroje a písací stôl. Obľúbenou rastlinou do pracovní je aj bambus umiestnený do vázy s čerstvou vodou. Aj v menšom pracovnom kútiku možno pravidlá feng-šuej použiť. Uzavreté skrine a dostatočne veľký stôl napríklad zrýchli prúdenie pozitívnej energie vo vymedzenom priestore.

Obľúbenou rastlinou v pracovni je bambus vo váze s čerstvou vodou

Ak je to možné, využite k práci prirodzené slnečné svetlo. Zariaďte si tiež dostatok úložných priestorov a udržíte si tak v miestnosti žiaduci poriadok a dynamickú atmosféru. Aktívnejšie prostredie pre prácu vám pomôžu zaistiť aj zrkadlá a kvety s ostrými listami.


Akým nábytkom ste si zariadili domácu pracovňu? Odporučte pre ostatných čitateľov tie najlepšie kúsky v komentári pod článkom.

Použité fotografie:
1 - Mike                     CC BY 2.0
2 - Jeremy Levine       CC BY 2.0
3 - John Lester           CC BY 2.0
4 - Yasuhiko Ito          CC BY 2.0

 

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 92x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 88x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok