PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Chcete ušetriť za elektrinu? LED osvetlenie vám ušetrí až 80%

Dávate prednosť modernému dizajnu a zároveň chcete ušetriť za elektrinu? Investujte do nákupu osvetlenia LED s nízkou spotrebou a dlhodobou životnosťou. Čím častejšie a dlhšie budete s LED svietiť, tým skôr sa vám to vyplatí.
Vydané: 18.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2173x

Zariadenie domácností, kancelárií i verejných priestorov v našej zemepisnej šírke je nemysliteľné bez dobrého osvetlenia. Iné samozrejme zaobstaráte do pracovne, iné do spálne alebo kúpeľne. Premýšľate nad kúpou svietidiel do bytu? Z obrovskej ponuky na trhu si vyberte svetlá s LED, ktoré majú nízku spotrebu energie a dlhú životnosť. Výhodou je aj okamžitý nábeh a plná svietivosť hneď po zapnutí.

Čím častejšie nasvecujete, tým viac ušetríte

V porovnaní s klasickou žiarovkou vydávajú LED oveľa menej tepla a nevadí im ani časté zapínanie a vypínanie. Možno vás zarazia vyššie obstarávacie ceny, ale môžete počítať s pomerne rýchlou návratnosťou svojej investície práve vďaka nízkej spotrebe a dlhej životnosti. Výrobcovia ju udávajú až 30-krát vyššiu ako u klasickej žiarovky.

LED svetlo - šetrné k prírode aj peňaženke
LED svetlo - šetrné k prírode aj peňaženke

LED (z anglického light-emitting diode - dióda vyžarujúca svetlo) osvetlenie sa vám neoplatí napríklad do komôr alebo pivníc, kde rozsvecujete len občas. Hodí sa naopak do obývacích izieb alebo kuchýň, prípadne do často používaných chodieb a pracovných miestností. Ak vytipované svetlá v domácnosti kompletne "preklopíte" na LED žiarovky, počítajte s jednorazovou investíciou zhruba 150 až 200 eur.

České lampy z Jičína ušetria až 80% elektrickej energie

Špecialistom na LED osvetlenie na českom trhu je jičínska spoločnosť Cora. Jej odborníci zaistia kompletnú realizáciu osvetlenia interiérov aj vonkajších priestorov modernou technológiou. Od návrhu, cez výrobu až po montáž svietidiel.

V ponuke firmy nájdete na 30 tisíc výrobkov a ich variantov. Bodové, stolné, nástenné, vonkajšie a akékoľvek iné LED svietidlá. A tiež funkčné a pekné stolové lampy. Dokonale si s nimi posvietite na každom pracovnom stole a tie najmodernejšie majú pre väčšiu pohodu očí zabudovaný aj stmievač. Silu osvetlenia si tak nastavíte presne podľa svojej potreby. Tieto lampy novej generácie vedia ušetriť až 80% bežne spotrebovanej elektrickej energie.

Cora Jičín ponúka tisíce kusov moderných svietidiel
Cora Jičín ponúka tisíce kusov moderných svietidiel

"Počiatočná investícia do obstarania úsporných svetelných zdrojov LED sa vám vráti približne do jedného roka. Pri dlhodobom znižovaní nákladov je ďalším dôležitým meradlom aj životnosť LED osvetlenia," upozorňuje Eva Rychnová z Cory. Vďaka dlhodobej výdrži nedochádza k tak častej obmene, ako u bežných žiaroviek a žiariviek. "Príroda je menej zaťažovaná odpadom a vaša peňaženka nečakanými výdavkami," dopĺňa manažérka firemného e-shopu nemenej dôležité informácie.

Počiatočná investícia do obstarania úsporných svetelných zdrojov LED sa vám vráti približne do jedného roka

Jičínský výrobca dáva svojim produktom poväčšinou minimalistický dizajn, zodpovedajúci súdobým trendom. Pohľadné svetlá vynikajú v súkromnom i verejnom priestore a slušivo doplnia aj kancelárske či úradné miestnosti. Jednoduché geometrické tvary dodávajú osobitý štýl každému prostrediu a sú jedným z prvých a najsilnejších vnemov, ktoré po prvom príchode zachytíte.

Za život jednej LED žiarovky kúpite klasickú najmenej 30-krát

Obstarávacie náklady na LED svietenie vás môžu zabolieť, ale rovnako ako u všetkého, nešetrite na zlom mieste. Najlacnejšie totiž nemusí znamenať najkvalitnejšie. Určite sa vyhnite neznačkovým výrobkom s udávanou životnosťou vyše 100 000 hodín. LED s nízkym príkonom pod dva watty vám doma tiež veľmi neposvietia, sú dobré len k dekoračným účelom.

Pri nákupe LED žiaroviek vás musí zaujímať farba alebo niekedy aj teplota svetla, akú vydávajú. Jej hodnotu uvádzajú výrobcovia v Kelvinoch (K) a platí, že čím vyššia teplota, tým studenšie svetlo vnímate. Pre prácu sa hodí skôr studenšia farba, pre relaxáciu naopak teplejšia. V jednej miestnosti nemiešajte radšej LED s viacerými teplotnými škálami, výsledok by mohol pôsobiť dosť rušivo.

Spálňa osvetlená LED zdrojmi
Spálňa osvetlená LED zdrojmi

Teplá biela 2700 až 3000 K zodpovedá zhruba klasickej žiarovke a uplatníte ju najlepšie v spálňach a obývacích izbách. Vytvoríte tú pocit pohodlia a tepla. Predsiene, haly, kúpeľne a kuchyne osvieťte studenou bielou 5000 až 6500 K, rovnako tak ako pracovne. V moderných bytoch môžete použiť bielu studenú vo všetkých miestnostiach, pretože pôsobí luxusne a čisto.

Ďalším vodítkom pre výber LED žiarovky je svetelný výkon, udávaný v lumenoch (lm). Čím je toto číslo vyššie, tým tiež stúpa intenzita osvetlenia a svetlo je modrejšie. Aj keď existuje odporúčacia norma, záleží na vás a vašich pocitoch. Kým životnosť bežnej žiarovky sa udáva okolo 1 000 hodín svietenia, u LED je to až 30 000 hodín a najnovšie vydrží aj 50 000 hodín svietenia.

Farebný odtieň LED svetla:

  • 2700-2800 K - klasická žiarovka, teplé, žlté svetlo
  • 3000-3500 K časté neutrálne osvetlenie
  • 5000-6000 K zodpovedá dennému, jasne bielemu svetlu
  • 7000-8000 K studené, do modra zafarbené svetlo

Kritérií, podľa ktorých zvoliť správne LED, je mnoho. Pri nákupe však buďte obozretní. Predajcovia vám totiž budú chybne radiť, nech si vyberiete len podľa prepočtu príkonu zdroja vo wattoch. To je však veľmi zavádzajúce. Už čoskoro preto prinesieme druhý diel článku o LED, v ktorom vám predstavíme, ako pri výbere presne postupovať.

Prisvieťte si pri varení ohybnou LED páskou

Veľmi populárne sú ohybné plastové LED pásky, ktoré odolajú vlhkosti a môžete ich bez problémov použiť aj vonku. Výborne sa hodia k prisvieteniu pracovnej plochy na kuchynskej linke, nalepené na spodnej strane skriniek. Predávajú sa v setoch vrátane trafa aj prívodného kábla a prilepiť ich zvládne každý.

Pôsobivé svetlo s minimálnou spotrebou prúdu
Pôsobivé svetlo s minimálnou spotrebou prúdu

LED pásiky môžete mať nielen s bielym, ale aj červeným, modrým alebo žltým svetlom. Nezabudnite, že diódy svietia jedným smerom pod uhlom asi 120 ° a montujte ich tak, aby nesvietili do očí.

LED pásiky v kuchyni nainštalujte tak, aby vám pri práci nesvietili do očí

Aj keď je jednou z predností LED dlhá životnosť, jedného dňa samozrejme skončia. Nefunkčné žiarovky potom v žiadnom prípade nevyhadzujte do bežnej popolnice na komunálny odpad. Môžete ich vracať v elektropredajniach, obecných zberných dvoroch alebo hádzať priamo do nádob určených na separovaný elektro odpad.

Prekopali ste svoju domácnosť na LED osvetlenie? Napíšte nám, ako ste s ním spokojní a koľko ste ušetrili za elektrinu.

Použité fotografie:

Úvodná - PSNH CC BY-ND 2.0
1 - Anton Fomkin CC BY 2.0
2 - Cora Jičín
3 - Ken Doerr CC BY 2.0
4 - Michael Gil CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 96x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 89x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok