0komentárov

Chcete ušetriť za elektrinu? LED osvetlenie vám ušetrí až 80%

Dávate prednosť modernému dizajnu a zároveň chcete ušetriť za elektrinu? Investujte do nákupu osvetlenia LED s nízkou spotrebou a dlhodobou životnosťou. Čím častejšie a dlhšie budete s LED svietiť, tým skôr sa vám to vyplatí.
Vydané: 18.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2082x

Zariadenie domácností, kancelárií i verejných priestorov v našej zemepisnej šírke je nemysliteľné bez dobrého osvetlenia. Iné samozrejme zaobstaráte do pracovne, iné do spálne alebo kúpeľne. Premýšľate nad kúpou svietidiel do bytu? Z obrovskej ponuky na trhu si vyberte svetlá s LED, ktoré majú nízku spotrebu energie a dlhú životnosť. Výhodou je aj okamžitý nábeh a plná svietivosť hneď po zapnutí.

Čím častejšie nasvecujete, tým viac ušetríte

V porovnaní s klasickou žiarovkou vydávajú LED oveľa menej tepla a nevadí im ani časté zapínanie a vypínanie. Možno vás zarazia vyššie obstarávacie ceny, ale môžete počítať s pomerne rýchlou návratnosťou svojej investície práve vďaka nízkej spotrebe a dlhej životnosti. Výrobcovia ju udávajú až 30-krát vyššiu ako u klasickej žiarovky.

LED svetlo - šetrné k prírode aj peňaženke
LED svetlo - šetrné k prírode aj peňaženke

LED (z anglického light-emitting diode - dióda vyžarujúca svetlo) osvetlenie sa vám neoplatí napríklad do komôr alebo pivníc, kde rozsvecujete len občas. Hodí sa naopak do obývacích izieb alebo kuchýň, prípadne do často používaných chodieb a pracovných miestností. Ak vytipované svetlá v domácnosti kompletne "preklopíte" na LED žiarovky, počítajte s jednorazovou investíciou zhruba 150 až 200 eur.

České lampy z Jičína ušetria až 80% elektrickej energie

Špecialistom na LED osvetlenie na českom trhu je jičínska spoločnosť Cora. Jej odborníci zaistia kompletnú realizáciu osvetlenia interiérov aj vonkajších priestorov modernou technológiou. Od návrhu, cez výrobu až po montáž svietidiel.

V ponuke firmy nájdete na 30 tisíc výrobkov a ich variantov. Bodové, stolné, nástenné, vonkajšie a akékoľvek iné LED svietidlá. A tiež funkčné a pekné stolové lampy. Dokonale si s nimi posvietite na každom pracovnom stole a tie najmodernejšie majú pre väčšiu pohodu očí zabudovaný aj stmievač. Silu osvetlenia si tak nastavíte presne podľa svojej potreby. Tieto lampy novej generácie vedia ušetriť až 80% bežne spotrebovanej elektrickej energie.

Cora Jičín ponúka tisíce kusov moderných svietidiel
Cora Jičín ponúka tisíce kusov moderných svietidiel

"Počiatočná investícia do obstarania úsporných svetelných zdrojov LED sa vám vráti približne do jedného roka. Pri dlhodobom znižovaní nákladov je ďalším dôležitým meradlom aj životnosť LED osvetlenia," upozorňuje Eva Rychnová z Cory. Vďaka dlhodobej výdrži nedochádza k tak častej obmene, ako u bežných žiaroviek a žiariviek. "Príroda je menej zaťažovaná odpadom a vaša peňaženka nečakanými výdavkami," dopĺňa manažérka firemného e-shopu nemenej dôležité informácie.

Počiatočná investícia do obstarania úsporných svetelných zdrojov LED sa vám vráti približne do jedného roka

Jičínský výrobca dáva svojim produktom poväčšinou minimalistický dizajn, zodpovedajúci súdobým trendom. Pohľadné svetlá vynikajú v súkromnom i verejnom priestore a slušivo doplnia aj kancelárske či úradné miestnosti. Jednoduché geometrické tvary dodávajú osobitý štýl každému prostrediu a sú jedným z prvých a najsilnejších vnemov, ktoré po prvom príchode zachytíte.

Za život jednej LED žiarovky kúpite klasickú najmenej 30-krát

Obstarávacie náklady na LED svietenie vás môžu zabolieť, ale rovnako ako u všetkého, nešetrite na zlom mieste. Najlacnejšie totiž nemusí znamenať najkvalitnejšie. Určite sa vyhnite neznačkovým výrobkom s udávanou životnosťou vyše 100 000 hodín. LED s nízkym príkonom pod dva watty vám doma tiež veľmi neposvietia, sú dobré len k dekoračným účelom.

Pri nákupe LED žiaroviek vás musí zaujímať farba alebo niekedy aj teplota svetla, akú vydávajú. Jej hodnotu uvádzajú výrobcovia v Kelvinoch (K) a platí, že čím vyššia teplota, tým studenšie svetlo vnímate. Pre prácu sa hodí skôr studenšia farba, pre relaxáciu naopak teplejšia. V jednej miestnosti nemiešajte radšej LED s viacerými teplotnými škálami, výsledok by mohol pôsobiť dosť rušivo.

Spálňa osvetlená LED zdrojmi
Spálňa osvetlená LED zdrojmi

Teplá biela 2700 až 3000 K zodpovedá zhruba klasickej žiarovke a uplatníte ju najlepšie v spálňach a obývacích izbách. Vytvoríte tú pocit pohodlia a tepla. Predsiene, haly, kúpeľne a kuchyne osvieťte studenou bielou 5000 až 6500 K, rovnako tak ako pracovne. V moderných bytoch môžete použiť bielu studenú vo všetkých miestnostiach, pretože pôsobí luxusne a čisto.

Ďalším vodítkom pre výber LED žiarovky je svetelný výkon, udávaný v lumenoch (lm). Čím je toto číslo vyššie, tým tiež stúpa intenzita osvetlenia a svetlo je modrejšie. Aj keď existuje odporúčacia norma, záleží na vás a vašich pocitoch. Kým životnosť bežnej žiarovky sa udáva okolo 1 000 hodín svietenia, u LED je to až 30 000 hodín a najnovšie vydrží aj 50 000 hodín svietenia.

Farebný odtieň LED svetla:

  • 2700-2800 K - klasická žiarovka, teplé, žlté svetlo
  • 3000-3500 K časté neutrálne osvetlenie
  • 5000-6000 K zodpovedá dennému, jasne bielemu svetlu
  • 7000-8000 K studené, do modra zafarbené svetlo

Kritérií, podľa ktorých zvoliť správne LED, je mnoho. Pri nákupe však buďte obozretní. Predajcovia vám totiž budú chybne radiť, nech si vyberiete len podľa prepočtu príkonu zdroja vo wattoch. To je však veľmi zavádzajúce. Už čoskoro preto prinesieme druhý diel článku o LED, v ktorom vám predstavíme, ako pri výbere presne postupovať.

Prisvieťte si pri varení ohybnou LED páskou

Veľmi populárne sú ohybné plastové LED pásky, ktoré odolajú vlhkosti a môžete ich bez problémov použiť aj vonku. Výborne sa hodia k prisvieteniu pracovnej plochy na kuchynskej linke, nalepené na spodnej strane skriniek. Predávajú sa v setoch vrátane trafa aj prívodného kábla a prilepiť ich zvládne každý.

Pôsobivé svetlo s minimálnou spotrebou prúdu
Pôsobivé svetlo s minimálnou spotrebou prúdu

LED pásiky môžete mať nielen s bielym, ale aj červeným, modrým alebo žltým svetlom. Nezabudnite, že diódy svietia jedným smerom pod uhlom asi 120 ° a montujte ich tak, aby nesvietili do očí.

LED pásiky v kuchyni nainštalujte tak, aby vám pri práci nesvietili do očí

Aj keď je jednou z predností LED dlhá životnosť, jedného dňa samozrejme skončia. Nefunkčné žiarovky potom v žiadnom prípade nevyhadzujte do bežnej popolnice na komunálny odpad. Môžete ich vracať v elektropredajniach, obecných zberných dvoroch alebo hádzať priamo do nádob určených na separovaný elektro odpad.

Prekopali ste svoju domácnosť na LED osvetlenie? Napíšte nám, ako ste s ním spokojní a koľko ste ušetrili za elektrinu.

Použité fotografie:

Úvodná - PSNH CC BY-ND 2.0
1 - Anton Fomkin CC BY 2.0
2 - Cora Jičín
3 - Ken Doerr CC BY 2.0
4 - Michael Gil CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Ako zariadiť kuchyňu v podkroví tak, aby sa vám v nej dobre varilo a nehrozil vám úraz hlavy?

Ako zariadiť kuchyňu v podkroví tak, aby sa vám v nej dobre varilo a nehrozil vám úraz hlavy?

Vydané: 01.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 12x

Kuchyňa v podkroví vyzerá skvele, ale nie vždy je úplne praktická. Ako vyriešiť problém so šikmými stropmi a kam umiestniť kuchynskú linku, aby ste pri varení nebúchali hlavou o strop? A ako si zaistiť dostatok úložných priestorov?

Celý článok
Nenechajte váľať zvršky a kabáty len tak v predsieni. Stojanový vešiak je prima pomocník

Nenechajte váľať zvršky a kabáty len tak v predsieni. Stojanový vešiak je prima pomocník

Vydané: 28.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 9x

Premýšľate, kam zavesiť návštevám bundy a zvršky, ale nechcete montovať háčiky či vešiak na stenu? Kúpte si stojanový vešiak, ktorý ľahko môžete kedykoľvek a kamkoľvek premiestniť. Kovový aj drevený je aj pekným doplnkom predsiene.

Celý článok
Záhrada vo februári je v znamení príprav na jar. Pestovateľské rady skompletizuje nový seriál Zahradníček

Záhrada vo februári je v znamení príprav na jar. Pestovateľské rady skompletizuje nový seriál Zahradníček

Vydané: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 35x

Záhradka vo februári spí iba zdanlivo. Nenechajte sa prekvapiť prudkým nástupom jari a vysievajte do kvetináčov. Seriál Zahradníček vám prinesie rady a tipy pre malé záhradky, balkónové pestovanie, či mini skleníčky na terase.

Celý článok