PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Túžite po parádnom nábytku za málo peňazí? Vyrobte si ho z palety

Chcete byť originálni a mať doma to, čo nemá nikto iný? Kúpte si nábytok z paliet. Poradíme vám, kde ho zohnať aj ako si vyrobiť svoj ​​vlastný. Získate tak jedinečné bývanie a navyše hrejivý pocit, že ste zachránili kus prírody.
Vydané: 22.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 8963x

Postele, kresielka, záhradné sedačky, konferenčné stolíky a ďalší nábytok vyrobený z použitých prepravných paliet je medzi ľuďmi čoraz obľúbenejší. Každý kus je absolútny originál, dá sa pri troche šikovnosti urobiť doma "na kolene" a materiál je cenovo dostupný pre všetkých záujemcov. Aj paletový nábytok však má svoje "ale".

Nábytok z paliet je ideálny pre vonkajšie posedenie.
Nábytok z paliet je ideálny pre vonkajšie posedenie.

Aby ste včas odhalili všetky úskalia pri nákupe alebo vlastnej výrobe nábytku z paliet, pozvali sme na pomoc šikovných remeselníkov z pražského Studia Paletky. V ňom zo zdanlivo bezcenných prepravných podkladov vznikajú naozaj úžasné kúsky.

Nie je paleta, ako paleta

Ak sa cítite dosť šikovní na to, že zvládnete vytvoriť lavičku, stolík alebo čokoľvek iné z použitej palety sami doma, smelo do toho. Len pozor na niektoré pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Prvým a najdôležitejším je výber palety.

"Rozhodne sa vyhnite sa tým, ktoré boli ošetrené metylbromidom," radí Hana Krupová zo Studia Paletky. Ako ale takú paletu spoznať? "Veľa o palete prezradí jej vzhľad a značenia. A vždy si dopredu tiež zistite, čo na nej prevážali. Nie je vhodné používať podklady z prepravy chemikálií, potravín, liekov, stavebnín alebo nábytku. "

Dôležitá informácia pre domácich majstrov: Berte len palety, ktoré majú v značení na prostrednom stĺpiku kód HT (Heat Treatmen). Ich drevo bolo zbavené parazitov najmenej polhodinovým zahriatím na teplotu 56° C. Ak na stĺpiku nájdete písmená MB, radšej paletu zahoďte. Je ošetrená metylbromidom, prudko jedovatým a škodlivým plynom.

Vedie japonský céder

V Studiu Paletky používajú k premene na nábytok najradšej japonský céder. Prekvapuje vás, že z ceneného a pre našinca exotického dreva sa robia palety? Dôvod je prostý. V každej krajine sa vyrábajú zo stromov, ktoré tam rastú najviac a najrýchlejšie. Takže v Čechách zo smreka, v Japonsku z cédra.

Aj takéto kresielko sa dá vykúzliť zo starej palety.
Aj takéto kresielko sa dá vykúzliť zo starej palety.

"Do vlastností japonského cédra sme sa zamilovali, človek s ním musí pracovať veľmi nežne, ale to, čo z neho vykúzli, je jednoducho nádherné. Drevo krásne vonia, používa sa v aromaterapii, nevlní sa, pretože dobre odoláva vode, a nepoškodí ho ani UV žiarenie, hniloby a parazity," predstavuje Hana Krupová najobľúbenejší materiál žižkovských paletkárov.

Kde použitú japonskú paletu zohnať, už ale prezradiť nechcela. Čo je pochopiteľné z hľadiska zachovania know-how štúdia. Vám však pre vlastnú domácu výrobu nábytku úplne postačí paleta slovenská, obyčajná, smreková.

Od výrobcu drahšia, od známeho horšia

Možností, ako získať paletu máte celý rad. Najjednoduchšie je vyhľadať si najbližšieho výrobcu a zájsť priamo k nemu. Väčšinou vám ponúkne výber z niekoľkých kategórií podľa veku a stavu dreva. Ceny sa pohybujú od 5 do 10 eur, záleží na type a veľkosti.

Trúfate si na palety? Inšpirujte sa napríklad vo fotogalérii všemožného nábytku z paliet na Pintereste.

Môžete sa tiež porozhliadnuť na internetových bazároch stavebnín, pri troche šťastia narazíte na niekoho, kto sa chce zbaviť niekoľkých kusov napríklad len za odvoz. Popremýšľajte, či nemáte nejakého kamaráta alebo známeho v autodoprave. Určite vám nechá pár paliet za fľašu niečoho dobrého. Počítajte s tým, že s nimi bude o niečo viac práce, než s tými úplne novými.

Na paletách sa dá aj spať.
Na paletách sa dá aj spať.

Alebo skúste obchádzať rampy hyper a supermarketov, kde sa dá aj nejaká tá odložená paleta nájsť. Ale než si ju odnesiete, radšej sa tam s niekým dohodnite. Horlivý člen ochranky obchodu by na vás mohol zavolať políciu a ako iste uznáte, jedna paleta za problémy a hanbu nestojí.

Podrobný návod, ako vyrobiť stolík z paliet, nájdete aj na YouTube.

Nový život miesto spálenia na hranici

"Ročne sa na svete vyrobí asi 700 miliónov paliet, tak prečo ich pár neskúsiť zachrániť. Vdychujeme nový život drevu, ktoré by inak skončilo v plameňoch. Jedná sa pritom o kvalitné drevo, ktoré musí spĺňať prísne normy," hovorí Hana Krupová. Štúdio Paletky sídli v ulici Na Balkáne v Prahe - Žižkove a okrem toho, že vám tu z paliet urobia nábytok priamo na mieru, môžete si ho pod odborným dohľadom vyrobiť aj sami.

Šťastní absolventi workshopu s vlastnoručne vyrobeným stolom.
Šťastní absolventi workshopu s vlastnoručne vyrobeným stolom.

Tvorivé dielne, čiže moderne workshopy, organizuje Studio Paletky niekoľkokrát do roka. Stačí zobrať odvahu a prihlásiť sa. "Ľudia k nám zvyčajne prichádzajú s malou dušičkou a nie sú si istí, či vôbec udržia vŕtačku v ruke. Po niekoľkých hodinách práce potom odchádzajú nadšení, plní sebavedomia a odnášajú si vlastný kus nábytku," približuje Hana Krupová tajomstvo paletových workshopov.

Prihlásiť sa môžu jednotlivci ale aj kolektívy. Výbornou terapiou je práca v nábytkárskej dielni pre firemný teambuilding.

Kontakt:
Studio Paletky
Na Balkáně 17a
130 00, Praha 3
+420 728 176 928
info@paletky.cz
http://www.paletky.cz/

Aké sú vaše skúsenosti s nábytkom z paliet? Obstarali by ste si ho? Napíšte nám!

Použité fotografie:
Úvodná - www.paletky.cz
1 - epanto CC BY-SA 2.0
2 - pierre vedel CC BY-SA 2.0
3 - sergio venuto CC BY 2.0
4 - www.paletky.cz 

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Mal som byť hotelierom alebo šéfom reštaurácie, ale ešte než som s tým začal, zlákalo ma písanie a novinárska práca. Na blogu Môj byt vám prinášam pozvánky na rôzne nábytkárske akcie, novinky a zaujímavosti, rozhovory s ľuďmi z odboru aj fotogalérie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 32x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok