0komentárov

Neobmedzte sedenie v kuchyni len na jedálenskú stoličku. Možností máte viac

Večerná príprava večere po náročnom dni v práci nemusí byť taký horor, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí sa vybaviť stoličkami do kuchyne, ktoré vám poskytnú dostatok pohodlia aj počas varenia.
Vydané: 25.09.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3050x

Pod pojmom kuchynská stolička si väčšinou vybavíte klasickú jedálenskú stoličku, tou však možnosti nekončia. Do kuchyne si môžete kúpiť aj stoličku pracovnú, barovú, skladaciu či stohovateľnú. Poďme sa teda pozrieť, aké sú v nich rozdiely.

Jedálenská stolička

Pre dokonalé vychutnanie si jedla pripraveného drahou polovičkou je potreba kvalitnej stoličky. A čo potom pre chvíľkové odfúknutie si s napchaným pupkom po ňom. Preto dbajte na to, aby stoličky poskytovali dostatočné pohodlie. Nezabúdajte však na zásady zdravého sedenia.

Výška sedenia má byť zhruba 45 cm. Vhodnú výšku stoličky poznáte ľahko bez merania tak, že si na ňu sadnete a vyskúšate ju. Vaše nohy musia v kolenách zvierať približne pravý uhol a chodidlá sa majú celou plochou dotýkať zeme.

Pretože je každý inak veľký, nemusí byť odporúčané rozmery platné zakaždým. Dôležitejšie je, aby stoličky spĺňali zásady zdravého sedenia.

Šírka stoličky sa má pohybovať okolo 45 cm. Stolička s opierkami má byť o niečo širšia. Hĺbka sedenia musí byť taká, aby medzi hranou sedáku a podkolennými jamkami zostala dostatočná medzera a sedák do nôh netlačil.

Pohodlnejšie sedenie ponúkne stolička čalúnená. Kožený poťah sa ľahko čistí, textilný je zase lacnejší. Čistenie uľahčí aj poťah snímateľný alebo vyrobený z látky s nešpinivou úpravou.

Vysoké operadlo je pohodlnejšie a lepšie podoprie chrbát, ale v malých priestoroch môže pôsobiť príliš ťažko. Do takých miestností je lepšie zvoliť nižšie a vzdušnejšie operadlo. Podrúčky uľahčia vstávanie a stolička navyše pôsobí majestátnejšie.

Stolička s vysokým operadlom poskytne viac pohodlia
Stolička s vysokým operadlom poskytne viac pohodlia

Tvar sedadla a dizajn stoličky voľte podľa vlastného vkusu a ostatného nábytku v miestnosti. Pri stole sa nebojte skombinovať viac stoličiek rozdielnych štýlov, výsledok môže pôsobiť prekvapivo harmonicky.

Materiál vyberajte podľa toho, ktorý je vám blízky. Kvalitu totiž viac ovplyvňuje samotné prevedenie konštrukcie. Stolička sa vyrába z plastu, kovu i masívneho dreva.

Pracovná stolička do kuchyne

Pracovné stoličky do kuchyne u nás nie sú veľmi bežné a napriek tomu, nechceli by ste sa občas posadiť trebárs u škrabania zemiakov? Môžete sa usadiť pri jedálenskom stole, ale čo keď ho máte v inej miestnosti? Potom je pracovná stolička dobrou voľbou. V staršej kuchyni so spodnými skrinkami ju však príliš nevyužijete, pretože by ste nemali kam zložiť nohy.

Kvalitná pracovná stolička do kuchyne vám môže uľahčiť varenie po náročnom dni v práci. Podobá sa viac barovej, než jedálenskej stoličke.

Pre pracovnú stoličku do kuchyne je potreba mať prispôsobenú kuchyňu. Buďto musí byť vybratá niektorá zo spodných skriniek, čím vznikne pod pracovnou doskou priestor pre nohy, alebo sa môžu využiť rôzne výsuvné alebo sklopné plochy. Namiesto spodnej skrinky sa môže priestor vyplniť pojazdným kontajnerom na kolieskach, ktorý môžete využiť aj ako pracovný stolík.

Ako má vlastne taká stolička vyzerať? Stolička musí mať predovšetkým správne ergonomické rozmery a musí vás podržať vo vzpriamenej pozícii. Pri sedení sa vám nesmie prehýbať ani ohýbať chrbát a bedrá musia byť podopreté. Stolička teda musí mať operadlo podobné bedrovej opierke. Stolička má byť o niečo vyššia, než stolička jedálenská. Výška by mala byť nastaviteľná, aby sa mohla prispôsobiť rôznym výškam pracovnej plochy a rôznym užívateľom.

Jedálenská stolička je pre prácu pri kuchynskej linke príliš nízka
Jedálenská stolička je pre prácu pri kuchynskej linke príliš nízka

Sedák musí byť mäkký, pružný a ľahko čistiteľný. Stolička musí byť stabilná a môže byť vybavená kolieskami pre ľahšie premiestňovanie. Z toho istého dôvodu by mala byť aj o niečo užšia ako stolička klasická. Kolieska musia byť vybavené brzdou.

Nohy musia byť pri sedení podopreté vhodnou podnožkou, a to v polohe mierne dopredu, čo najlepšie zaistí podnožka vysúvacia alebo sklopná. Ak sa budete snažiť položiť nohy na priečku pod sedákom, vaše ťažisko sa presunie príliš dopredu a bedrová chrbtica sa bude nevhodne prehýbať a namáhať.

Barová stolička

Kto by nechcel mať doma bar, u ktorého by mohol klebetiť s priateľmi u dobrého moku? Chcete si tieto chvíľky dosýta užiť? Vyberte si kvalitnú barovú stoličku takú, z ktorej sa vám nebude chcieť zliezť.

Pri výbere barovej stoličky je rozhodujúca predovšetkým jej výška a frekvencia využívania. Sedávate na barovej stoličke len príležitostne? Potom sa nebojte zaobstarať nejaký dizajnový kúsok, ktorý oživí interiér vášho bytu. U takejto stoličky môže byť pokojne aj tvrdší a menej pohodlný sedák.

Barová stolička má mnoho podôb
Barová stolička má mnoho podôb

Prekecáte s priateľmi pri bare veľa hodín u dobrého koktailu, vína alebo piva? Vyberte si radšej pohodlný čalúnený sedák, alebo si na tvrdý sedák dajte mäkký vankúšik. V prípade častého sedenia pri bare sa určite bude hodiť aj opierka chrbta a podrúčky. Žiadnej barovej stoličke by nemala chýbať podnožka pre odloženie unavených nôh. Užívanie barovej stoličky uľahčí tiež možnosť otáčania sedáku.

Pre časté sedenie vyberajte pohodlnú barovú stoličku, na príležitostné sedenie sa nebojte ani dizajnových stoličiek a menej pohodlných tvarov.

U čalúneného sedáku voľte kožený poťah alebo látku s nešpinivou úpravou, aby ste nemali prácu s jeho čistením. Farebnosť stoličky, materiály, tvar sedáku a počet nôh voľte podľa ostatného nábytkového vybavenia bytu.

Väčšina domácich barových pultov má výšku 95 - 110 cm, stoličky potom musia byť asi o 20 - 25 cm nižšie. Jej výška teda musí byť zhruba 75 cm. Ideálna je barová stolička s možnosťou výškového nastavenia.

Skladacie a stohovateľné stoličky

Organizujete radi veľké oslavy a byt nie je príliš veľký, ani nafukovací? A napriek tomu sa osláv nechcete vzdať? Tak to ste si určite kúpili rozkladací stôl, ktorý v zloženom stave nezaberá toľko miesta. Kam ale hostí usadiť a pritom sa nevyhýbať množstvu nadbytočných stoličiek, keď si práve chcete užiť chvíľku pokoja o samote?

Skladacie a stohovateľné stoličky pre návštevy vám ušetria miesto v malom byte.

Riešením sú stohovateľné stoličky, ktoré jednoducho naskladáte na seba a schováte do komory či nepoužívaného kúta. Ak chcete ušetriť ešte viac miesta, kúpte si stoličky skladacie. V oboch prípadoch by mali byť splnené všetky požiadavky, ktoré sú kladené na klasickú jedálenskú stoličku. Drobné nedostatky sa však dajú odpustiť vzhľadom na to, že sa stolička nebude používať často. Na kvalite prevedenia však určite nezľavujte, ak sa teda návštevy nechcete čo najskôr zbaviť.

Stohovateľné stoličky ušetria veľa miesta
Stohovateľné stoličky ušetria veľa miesta

Používate v kuchyni pracovnú stoličku? Podeľte sa s ostatnými o vaše skúsenosti.

Použité fotografie

Úvodná - MT-nábytok.sk
1, 2 - MT-nábytok.sk
3 - Rennett Stowe CC BY 2.0
4 - Beverley Goodwin CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Ako usporiadať všetky spotrebiče a skrinky v rohovej kuchyni v tvare L, aby sa vám dobre varilo?

Ako usporiadať všetky spotrebiče a skrinky v rohovej kuchyni v tvare L, aby sa vám dobre varilo?

Vydané: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 1037x

Kuchynská linka v tvare L sa hodí do takmer akéhokoľvek priestoru a jej tvar priamo nabáda k správnemu zónovaniu. Pozrite sa, ako správne usporiadať všetky zóny, aby ste dodržali ergonomické zásady aj kuchynský trojuholník.

Celý článok
Detské koberce sú ideálne na podlahe izbičky. Vyberte si ten správny. Cesty alebo farma sú super

Detské koberce sú ideálne na podlahe izbičky. Vyberte si ten správny. Cesty alebo farma sú super

Vydané: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 570x

Uvažujete už dlho o výmene koberca v detskej izbe, len si neviete rady s veľkosťou, materiálom či modelom? Obľúbeným doplnkom izbičiek sú detské kusové koberce s motívmi cesty, mesta či farmy. Vyberte svojim najmenším správne.

Celý článok
Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 533x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok