0komentárov

Moderná obývacia stena? Niekoľko skriniek, komôd a zasklených vitrín

Chcete doma obývaciu stenu podľa posledných trendov? Vyhnite sa mohutným kusom od podlahy k stropu a vytvorte si vzdušnú obývaciu izbu. Kúpte len niekoľko skriniek na zem, políc a zasklených vitrín. Priestor tým výrazne odľahčíte.
Vydané: 02.10.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2851x

Obývacie steny vypĺňajú izby už niekoľko rokov a nedá sa povedať, že ich čas úplne pominul. Naopak dostávajú sa opäť do módy a vzhľadom k obrovskej ponuke si môžete vybrať ako luxusné, tak aj lacné výrobky. Na rozdiel od mohutných stien zo 70. rokov minulého storočia, sa ale orientujte dnes skôr na niekoľko skriniek, komôd a presklených vitrín. Zabezpečíte si tým vzdušnú miestnosť.

Malá stena s televíznou obrazovkou ako centrálnym bodom obývačky ju ponecháva priestorovo voľnú
Malá stena s televíznou obrazovkou ako centrálnym bodom obývačky ju ponecháva priestorovo voľnú

Stálym trendom je možnosť variability. Môžete si teda meniť zloženie zostavy, prípadne dokupovať podľa vlastnej chuti a potrieb ďalšie kusy. Mnoho obchodov vám ponúkne aj dizajnovo zhodný konferenčný stolík. Kúpte si skrinky s veľkým počtom políc a uzavretých i otvorených úložných priestorov. Vašu obývačku tak nepreplníte voľne položenými vecami a získa šmrnc čistého štýlu a originality.

Pozrite si tiež galériu o vybavení stien obývacej izby na sieti Pinterest.

Moderné obývacie steny sú teraz menej robustné a odľahčené. Rozhodujete sa medzi masívom a laminom? Lamino je lacnejšie, ale pri výbere vychádzajte zo štýlu izby a ďalších nadväzujúcich miestností v byte. Obzvlásť to bude vidieť, ak máte obývačku spojenú s kuchyňou, vytvorenou napríklad v rustikálnom štýle. Výsledný dojem by nemal pôsobiť rušivo.

Lamino sa ľahko udržuje, masív vydrží takmer všetko

Rozhodli ste sa pre lamino? Skontrolujte si oblepenie hrán, ktoré musia "sedieť". Nečistoty stačí utrieť suchou alebo mierne navlhčenou handričkou. Obývacia stena z masívneho dreva zase vydrží takmer nemožné a jej povrch sa nelúpe. Ochranná vrstva proti UV žiareniu potom zabezpečí, aby jednotlivé kusy nemenili na svetle farbu.

Nízka skrinka na podlahu a ďalšie na stenu stačia na uloženie najdôležitejších vecí a izba zostane vzdušná
Nízka skrinka na podlahu a ďalšie na stenu stačia na uloženie najdôležitejších vecí a izba zostane vzdušná

Mohutné obývacie steny dnes nájdete skôr v starších bytoch alebo vilách. Vy si môžete vybrať medzi typizovanou a sektorovou. Pri prvej možnosti máte možnosť spravidla vybrať si farbu, ale jednotlivé kusy nábytku osobitne nedostanete. Sektorový rad vám umožní výber rôznych dielov, ktoré sa presne hodia do vašej obývačky. Navyše k sebe budú typovo aj farebne ladiť.

Sektorový rad vám umožní postupne dokupovať ďalšie diely

V ponuke sú televízne stolíky, najrôznejšie komody, skrinky, knižnice, vitríny aj otvorené police. Máte na výber či ich postavíte na zem, alebo zavesíte na stenu. Nebojte sa postupne dokupovať ďalšie diely. Táto možnosť spolu s ľahkou prestaviteľnosťou vám pomôže v prípade, ak chcete interiér obývačky zmeniť alebo vám nábytok "zovšednel".

Hľadáte inšpiráciu? Návrhy pre váš interiér nájdete v galérii obývacích izieb.

Veľké tmavé steny od podlahy k stropu už dnes rozhodne nie sú to pravé. Doma by ste mali len stiesnený dojem a neforemný nábytok by vám zabral väčšinu miestnosti. Ľahké a variabilné vybavenie si kúpte v retro, rustikálnom alebo luxusnom štýle podľa vašej preferencie.


Variabilné riešenie vašej obývačky:

  • nízka skrinková zostava
  • nástenná časť
  • individuálne police
  • televízne stolíky
  • svetlá stena za nábytkom
  • uzavretá skriňa


Obývaciu stenu z tmavého dreva vhodne doplní netradičné osvetlenie
Obývaciu stenu z tmavého dreva vhodne doplní netradičné osvetlenie

Zdá sa vám vybraná stena príliš dlhá? Opticky ju skrátite niekoľkými vertikálnymi nábytkovými prvkami a rozčlenením. Počítajte v celkovom návrhu aj s uhlopriečkou vašej televízie a nutnú vzdialenosťou od obrazovky. Má dva a pol násobku jej uhlopriečky. Nezabudnite ani na vhodné tieniace prvky, teda záclony, závesy alebo žalúzie.

Obývaciu stenu opticky skrátite niekoľkými vertikálnymi kusmi

Ťažisko všetkých úložných priestorov v byte väčšinou nie je v obývačke. Naopak podľa posledných trendov ich tu skôr ubúda. Postačí vám niekoľko kusov nábytku, políc alebo vitrín na stenu a trebárs televízneho stolíka. Veľmi časté je usporiadanie bytovej plochy do zón, napríklad pre spoločné jedlo. V tom prípade do izby pribudne ľahká priečka alebo stena z rastlín.

Ku tmavšej podlahe patrí svetlejší nábytok a naopak

Nábytkové vybavenie obývačky samozrejme nie je všetko. Dôležité je tiež to, ako celú miestnosť vymaľujete. Použite teplé farby, žltú, oranžovú alebo červenú, v kombinácii s bielou na strope. Priestor tým výrazne rozjasníte. Bielu môžete nechať jednu i viac stien. Farbu nábytku zvoľte podľa podlahy a stien, teda na tmavšiu podlahu svetlý nábytok a naopak.

Na súbor domáceho skla a porcelánu sa v zaujímavo zasklenej stene určite nebude prášiť
Na súbor domáceho skla a porcelánu sa v zaujímavo zasklenej stene určite nebude prášiť

Máte radi netradičné interiéry? Nemusíte mať obývaciu stenu iba v rôznych variantoch drevených dizajnov. Na trhu moderných izieb nájdete aj nábytok čierny, biely, ale aj červený či zelený. Okrem toho môžete samozrejme zostať pri klasike, napríklad wenge, orech, javor, dub alebo gaštan.

Skombinujte farby v izbe s farebnými sklami v skrinkách

Efektná je obývacia stena so vstavaným podsvietením LED. V izbe vám vytvorí príjemnú atmosféru a zaujmete aj návštevu. Farby v izbe skombinujte s rôznymi farebnými sklami v skrinkách a vytvorte si iba vaše dielo, s ktorým sa pochválite. Každú miestnosť ozdobia izbové kvetiny, ak si dáte prácu s ich výberom a vytvoríte im dobré podmienky k životu.

Stenu v obývacej izbe si môžete kompletne vyplniť obľúbenými knihami
Stenu v obývacej izbe si môžete kompletne vyplniť obľúbenými knihami

Jednotlivé prvky vašej obývacej steny nesmú izbu príliš zahltiť a priestor tým príliš vizuálne zaťažiť. Myslite na to, že stena z tmavých matných materiálov opticky približuje a svetlých lesklých zase rozširuje. Čím menšia je obývačka, tým subtílnejšie by ste si mali zaobstarať obývaciu stenu.

Variabilný a moderný nábytok urobí vašu izbu vzdušnou a ľahkou

Obývačka býva výkladnou skriňou každej domácnosti. Posadíte sem spravidla všetky návštevy, priateľov a známych. Ak chcete, aby sa všetci cítili vo vašom byte príjemne, kúpte si variabilný a moderný nábytok. Interiér zbytočne neprepĺňajte a pokúste sa vytvoriť dojem ľahkosti a tiež vzdušnosti. Nezabudnite, že obývačka musí byť predovšetkým pohodlná a útulná.

Akým nábytkom ste sa rozhodli vybaviť svoju obývačku vy? Napíšte nám do komentára pod článok, ktorému štýlu fandíte.

Použité fotografie:


1 – Ryan Park                    CC BY 2.0
2 – El gran sueno               CC BY 2.0
3 – CileMontgomery            CC BY 2.0
4 – Nacho                          CC BY 2.0
5 – Butz.2013                     CC BY 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok