0komentárov

Oslňte priateľov výborným kokteilom namiešaným pri novom barovom pulte

Odbíja ôsma večer a priatelia sa už začínajú schádzať u vás doma. Sú zvedaví, pretože pozvánka im neprezradila, čo sa bude diať. Tak ich nenapínajte a usaďte ich k barovému pultu, pustite muziku a vaša barmanská show môže začať.
Vydané: 09.10.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7721x

Niekto má veľkú kuchyňu a chce rozumne spojiť kuchynskú linku s jedálňou. Niekto má naopak malú kuchyňu aj obývačku vedľa seba, tak vybúra múr medzi nimi a vytvorí si veľký spoločenský priestor, ktorý opticky predelí barovým pultom. No a niekto má celkovo malý byt, búracie práce vykonávať nemôže a barový pult je jeho jedinou možnosťou stolovania.

Murovaný bar vám bude slúžiť dlhé roky
Murovaný bar vám bude slúžiť dlhé roky

Barový pult - riešenie mnohých problémov

Barový pult teda zastáva viac funkcií. Predovšetkým je to priestor na posedenie pri káve či alkoholickom nápoji s priateľmi aj o samote. Nemusí byť len v kuchyni, ale napríklad v obývačke alebo kdekoľvek inde v byte. Poslúži aj k rýchlym raňajkám či desiate.

Výškovo rozdelený bar, ktorý má jednu časť vo výške pracovnej kuchynskej dosky a druhú vo výške klasického baru, využijete ako prídavnú pracovnú plochu v kuchyni. Rovnakým spôsobom uplatníte tiež polobar. Pokiaľ bude mať police alebo zásuvky, obohatíte sa o ďalšie úložné priestory.

Kuchynský ostrovček s vysokým barovým pultom
Kuchynský ostrovček s vysokým barovým pultom

Nemáte v byte dosť miesta na klasický stôl? Nahraďte ho barovým pultom. Nechajte si to ale ako poslednú možnosť, pretože sedenie pri stole je predsa len komfortnejšie. Ak máte deti, nájdite miesto aspoň na sklopný stôl, pretože šplhanie po barových stoličkách pre nich nie je bezpečné.

Bar opticky predelí veľký spoločenský priestor alebo kuchyňu spojenú s jedálňou. Usadíte k nemu návštevu v čase, keď pre nich chystáte pohostenie, a tiež budete mať kontrolu nad deťmi v obývačke, keď práve varíte.

Bar a polobar - aký je v nich rozdiel?

Výška baru sa pohybuje od 90 do 120 cm, hĺbka potom medzi 30 - 50 cm, takže stačí aj na klasické stolovanie. Doska pultu by mala presahovať pred zvislou stenou baru asi o 20 cm, aby tu bolo dosť miesta na nohy. Na podopretie nôh a pohodlnejšie sedenie využijete stupienok v spodnej časti baru. Ten nahradí aj podnožku barovej stoličky.

Polobar poskytne aj priestor na prácu
Polobar poskytne aj priestor na prácu

Polobar má rovnakú výšku ako kuchynská linka, teda asi 90 cm. Vďaka tomu ho využijete ako prídavný pracovný priestor. Ak ním nahradíte stôl, bude sa vám pri ňom sedieť o niečo lepšie ako pri vysokom barovom pulte. Pretože polobar je oproti stolu asi o 20 cm vyšší, musia sa mu prispôsobiť aj stoličky.

Kde zohnať pekný a funkčný bar

Barový pult kúpite u predajcov nábytku, ktorí však väčšinou ponúkajú len pomerne obyčajné kúsky. Keď už nejaký dizajnovo zaujme, tak spravidla siahnete hlbšie do vrecka. Predajcovia bar občas nazývajú jedálenským pultom alebo napríklad konzolovým stolom. Ak zariaďujete celú kuchyňu, kúpte si barový pult priamo s ňou, napríklad ako súčasť pracovného ostrovčeka. Polobar vytvoríte ľahko predĺžením pracovnej dosky linky.

Polobar vytvoríte jednoducho predĺžením pracovnej dosky
Polobar vytvoríte jednoducho predĺžením pracovnej dosky

Barový pult vám na zákazku vyrobí aj stolár. Cena sa odvíja od samotného dizajnu a použitých materiálov. V tomto prípade máte istotu, že pult zapadne presne tam, kam chcete a bude spĺňať presne to, čo od neho očakávate.

Barový pult zoženiete v obchodoch s nábytkom, ale môžete si ho nechať vyrobiť na zákazku alebo vlastnými silami.

Bar si pomerne jednoducho vyrobíte aj sami. Dá sa postaviť z tehál, ktoré buď obložíte, alebo necháte pohľadovo. Tiež môžete vyrobiť drevenú konštrukciu, ktorú obložíte trebárs palubovkami. Bar vyrobíte aj z nových alebo použitých paliet.

Pohľad na konštrukciu baru z dreva postavaného svojpomocne
Pohľad na konštrukciu baru z dreva postavaného svojpomocne

Ak nepotrebujete navýšiť úložné priestory a stačí vám polobar, nájdite v obchode zaujímavé vyššie stolové nohy a na ne umiestnite pracovnú dosku, ktorú kúpite v hobby markete, kde vám ju narežú na požadované rozmery.

Po práci nasleduje zaslúžená odmena

Keď už máte bar hotový a veci na barmanskú show zhotovené, nezostáva nič iné, než sa naučiť nejaké super koktaily. Na začiatok skúste napríklad jednoduchý Beehoney.

Budete potrebovať:

  • 1 dl dobrého ginu, napríklad Beefeateru
  • ½ limetky
  • 10 černíc
  • 2 vetvičky mäty
  • 2 lyžičky medu
  • 10 kociek ľadu

Do šejkra vložte med, černice, polovicu nakrájanej limetky, mätu a gin. Všetko pomocou drvičky zľahka podrvte, aby sa uvoľnila chuť ovocia a mäty. Pridajte nadrvený ľad, pretrepte a nalejte do koktailového pohára. Hotový koktail nakoniec dozdobte celými černicami. Potom už len pustite muziku, usaďte sa za bar a vychutnajte si dobré pitie.

Vychutnajte si pri barovom pulte výborný kokteil
Vychutnajte si pri barovom pulte výborný kokteil

Poznáte nejaký dobrý koktail? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o recept.

Použité fotografie

Úvodná - FoodBankCENC.org CC BY 2.0
1 - Charles Willgren CC BY 2.0
2 - Architecture, Food & One Little Beautiful Girl CC BY-SA 2.0
3 - TownePost Network CC BY 2.0
4 - Colleen Lane CC BY-ND 2.0
5 - Andy Phelan CC BY-ND 2.0
6 - Dan CC BY-ND 2.0

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 19x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok