0komentárov

Zasklite balkón alebo lodžiu a ušetrite na energiách až 35%

Neodopierajte si posedenie s priateľmi na balkóne len preto, že leto vystriedali jesenné čľapkanice. Vyzrejte nad chladným počasím kvalitným zasklením balkóna, vďaka ktorému ušetríte na energiách a utlmíte hluk z ulice.
Vydané: 20.10.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3709x

Než sa pustíte do zasklievania balkóna alebo lodžie, nechajte odborníkmi posúdiť jeho technický stav a únosnosť konštrukcie. Pred zasklievaním tiež zájdite na miestny úrad a zistite si, čo po vás vyžadujú. Niekedy stačí ohlásenie, niekedy je potrebné stavebné povolenie. Vždy však potrebujete súhlas majiteľa objektu alebo spoločenstva vlastníkov. U tých väčšinou nie je potreba 100% súhlas, záleží na úrade a stanovách.

Zasklením lodžie sa teplota v susednej obytnej miestnosti zvýši o 2 - 3 °C. Na energiách potrebných pre vykurovanie tejto miestnosti tak ušetríte až 35%.

Zasklenie sa delí na rámové a bezrámové. Oba systémy majú svoje výhody aj nevýhody. Výber nie je len na vás, pretože ho niekedy ovplyvní stavebný úrad alebo bytové družstvo požiadavkou na vzhľad zasklenia a zjednotenie fasády s okolím.

 

Typy zasklenia:

  • rámové
  • bezrámové

Sklo musí odolávať silným náporom vetra, a preto si nechajte balkón zaskliť certifikovanou firmou s dobrými referenciami od zákazníkov. Hrúbka skla by mala byť minimálne 4 - 6 mm. Cenu ovplyvňuje technický stav balkóna aj zábradlie. U bežnej veľkosti balkóna vás zasklenie bude stáť približne 900 €, v prípade osadenia zábradlia drôtosklom bude cena asi o 200 € vyššia.

Zasklením sa zníži hladina hluku prichádzajúceho zvonku približne o 30%. Môže sa však zvýšiť hluk zo susedných balkónov, a preto je potrebné obložiť strop a podlahu zvukovou izoláciou.

Ak bývate v paneláku a na zasklení sa dohodnú všetky byty, dostanete sa mnohokrát vďaka množstevnej zľave s cenou nižšie. Ak nie je stav balkóna vyhovujúci a pred zasklením bude potreba rekonštrukcia alebo zateplenie, cena sa navýši.

V susednej Českej republike sa môžete obrátiť na firmu Jeřábek. Pre zasklenie balkónov a lodžií používa rámové aj bezrámové systémy a ponúka k nim servis zahrňujúci kontrolu a potrebné opravy a výmenu poškodených dielov. Zaoberá sa tiež výrobou vstavaných skríň na mieru, pokládkou a predajom podláh, výmenou okien a dverí a stavebnými aj elektroprácami. Pokiaľ sa teda okrem zasklenia balkóna rozhodnete pre celkovú rekonštrukciu bytu, firma Jeřábek vám poskytne komplexné riešenie.

Bezrámový systém vyjde lacnejšie, pretože sa jedná len o sklenené tabule bez ďalšej konštrukcie. Sklo je vsadené do hliníkových lakovaných profilov, ktoré umožnia tabule otvárať a posúvať. Vďaka tomu, že tabule skla nie sú v rámoch, nie je nijako bránené v priechode svetla.

 

Vyberte si radšej otočný systém, ktorý je zavesený. U neho sa dá otvoriť celá plocha balkóna. Bezrámový posuvný systém totiž jazdí po spodnom vedení a v zime môžu sklá zamrznúť a balkón neotvoríte celý. K spodnému aj hornému profilu sa môžu primontovať plechové odkvapové lišty.

Každý systém zasklenia sa dá uzamknúť. Uzamknutie však neslúži ako ochrana proti vniknutiu zvonku, ale ako poistka otvoreniu zvnútra, napríklad kvôli deťom.

U rámového systému sa používa 4 - 6 mm hrubé sklo alebo izolačné dvojsklo silné 16 mm. Rámy sa vyrábajú z hliníka v kombinácii s plastovými rohovými spojkami. Posuvné krídla sú upevnené v hornej a dolnej koľajnici. V spodnej koľajnici sú otvory pre odtok dažďovej vody.

Medzi sklenenými tabuľami a koľajnicami sú prieduchy pre odvetrávanie. Tesnosť konštrukcie zaistia bočné a vertikálne uzatvárateľné profily. V prípade potreby sa dajú sklenené tabule vysadiť a balkón sa tak celý otvorí. Inak je možné otvoriť len asi ¾ balkóna.

Zasklený balkón dostatočne vetrajte, aby sa nezaparil a nezačala na ňom vznikať pleseň. Vetranie je dôležité hlavne cez zimu, v lete totiž balkón vyschne sám. Skla možno čiastočne ošetriť proti zahmlievaniu, ale nejedná sa o 100% ochranu. Balkóny so zateplenou fasádou sa potia menej, pretože steny toľko neprechladnú.

Novo zasklený balkón vetrajte, aby sa nezačala tvoriť pleseň.

Bezrámové systémy majú medzi jednotlivými tabuľami skla niekoľkomilimetrové medzery. Tie je možné utesniť krycími lištami. Potom však musíte vetrať iným spôsobom.

Rámové systémy majú medzi jednotlivými tabuľami tesniace kefky. Vetranie zabezpečí aj milimetrová medzera ponechaná medzi nimi. Pri úplnom zatvorení vetranie obmedzíte, ale vzduch bude stále prúdiť medzi krídlom a koľajnicou a skrze odvodňovací kanálik.

Máte zasklený balkón alebo lodžiu? Vychutnávate si na ňom kávu aj v zime? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti.

Použité fotografie

Bydlení Jeřábek.cz

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 9x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 64x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok