PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Viete ako výrazne odlíšiť svoje bývanie? Kúpte si retro nábytok

Páči sa vám retro štýl a vybavenie z 50. až 80. rokov minulého storočia? Ani dnes nestarne a vy si s jeho pomocou vytvoríte útulný a originálny domov v sýtych farbách. Štýl využíva nové vybavenie ako napodobeninu vecí pôvodných.
Vydané: 31.10.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4234x

Spomínate radi a s nostalgiou na retro interiéry, konkrétne z obdobia 50. až 80. rokov minulého storočia? Ani s postupom času nestarnú a navyše je v dnešnej širokej ponuke retro nábytok čoraz obľúbenejší. Pojem samotný znamená "časovo späť" a na rozdiel od štýlu vintage využíva nové vybavenie, ale ako napodobeninu vecí pôvodných.

Retro kúsky nájdete na povalách, vo výpredajoch alebo bazároch

Nikde ale nie je napísané, že nemôžete mať doma aj nejaký nábytkový kúsok alebo doplnky priamo z vtedajšej doby. Retro posteľ alebo kreslá môžete s trochou šťastia nájsť na povalách rodičov, prípadne starých rodičov alebo pri výpredajoch a v bazároch. Dobu si pripomeniete aj drobnými doplnkami, napríklad budíkom, váhami, starým mlynčekom na kávu alebo prenosným rádiom.

Výrazné farby sú pre nábytok v retro štýle typické, rovnako ako návrat k dizajnu 50. až 80. rokov minulého storočia
Výrazné farby sú pre nábytok v retro štýle typické, rovnako ako návrat k dizajnu 50. až 80. rokov minulého storočia

Retro nábytkom výrazne odlíšite svoj ​​interiér. V tej dobe frčali odvážne sýte farby a vzory, motívy kvetov, geometrické obrazce a vtedy nové syntetické materiály. Výrobcovia nábytku hojne používali umakart, vinyl alebo chróm. Retro sedačky odkazujúce na sedemdesiate roky nájdete napríklad v olivovo alebo trávovo zelenej farbe, k videniu je aj tehlová alebo tmavá čerešňovo-červená.

Lisované plastové stoličky a doplnky obnovujú v retro svoju slávu

Doslova dieru do sveta urobili vo svojej dobe lisované plastové stoličky a plastové úžitkové doplnky v rade farieb. Krásny efekt dostanete i s metalickým povrchom alebo striebornou farbou predmetov. Typickým prvkom retro štýle sú lustre a lampičky, odkazujúce svojím vzhľadom na dobývanie vesmíru. Buďte si tiež istí, že cena retro pohárov, vázičiek, lámp, závesov, stoličiek či kredencov bude s časom stúpať.

       Typické retro doplnky:
       •   Kuchynské hodiny z kovu, staré kávovary, fotoaparáty
       •   Starý mixér, toaster, dobové plagáty, teplomery
       •   Farebné kvetináče, plechové reklamné tabuľky

Najrôznejšie lampy, vázičky a zrkadlá vhodne dopĺňajú posedenie v obývacej izbe, ladenej do retro štýlu
Najrôznejšie lampy, vázičky a zrkadlá vhodne dopĺňajú posedenie v obývacej izbe, ladenej do retro štýlu

Na retro dobu odkazuje tiež tradičný spôsob zariadení vidieckeho interiéru. Typické je tu použitie nábytku z masívneho dreva, ktorý je schopný prežiť niekoľko generácií. Svoje miesto tak u vás nájdu mohutné ťažké staré stoly, kredence, príborníky alebo prútené koše. Aj tu ale platí, že menej znamená viac a dbajte na to, aby výsledok pôsobil elegantne a súčasne tiež útulne.

Pohodlie vám zaistí sedačka z masívu v kombinácii s kožou

Obývačke bude veľmi slušať neprehliadnuteľná sedacia súprava. Pohodlné posedenie vám aj vašim priateľom zaistí sedačka aj kreslá z masívu, napríklad v kombinácii s kožou. Aj keď nebude z najlacnejších, vytvoríte s jej pomocou centrum a dominantu každej izby. Do interiéru najlepšie sadne čierne, hnedé, ale aj tmavočervené prevedenie, doplnené o dekorácie a vankúšiky z modrotlače.

V pohodlnom retro kresle z prírodného materiálu a na mäkkých vankúšoch je radosť odpočívať
V pohodlnom retro kresle z prírodného materiálu a na mäkkých vankúšoch je radosť odpočívať

Retro štýl sa veľmi dobre hodí aj do spální. Zariadenie voľte tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a dokázali tú každý deň načerpať nové sily. Pevnú posteľ z masívu, šatníkové skrine alebo nočné stolíky doplňte pruhovaným či kockovaným obliečkami alebo závesmi z neutrálnych prírodných odtieňov. Ak sa vám podarí získať vyrezávaný alebo ručne maľovaný nábytok, bude výsledok ohromujúci.

Komodou alebo truhlou po babičke skvele ozdobíte spálňu

Na prvý pohľad usadlý štýl skombinujte s modernými prvkami a získate tak jedinečnosť. Jedáleň v modernom štýle doplňte o retro jedálenský stôl a stoličky, moderné obývačka skvele oživí konferenčný stolík v retro štýle. V spálni sa bude dobre vynímať komoda alebo truhla po babičke. Snažte sa ale interiér "nepřeplácat" na pohľad starým nábytkom, buďte v zariaďovaní umiernení.

Farebné svietidlá na retiazkach spolu s plagátmi skvele dopĺňajú rohovú sedaciu súpravu v retro štýle
Farebné svietidlá na retiazkach spolu s plagátmi skvele dopĺňajú rohovú sedaciu súpravu v retro štýle

Nezabudnite na príjemné látky na pohľad i na dotyk

Z materiálov využite drevo, kov a tiež sklo. Veľmi dobre vyzerá ratan, mahagón a exotické dreviny. Nezabudnite na príjemné látky na pohľad i dotyk, skvelý je semiš a nábytok doplňte o podušky alebo sedáky. Veľké vzory uplatníte na stenách nielen pri maľovaní, ale aj s pomocou klasických tapiet.

Z tohto retro izbového baru bude najmä viacročný ušľachtilý alkohol chutiť určite skvele
Z tohto retro izbového baru bude najmä viacročný ušľachtilý alkohol chutiť určite skvele

Pri tvorbe svojho retro bývania sa snažte udržať len niekoľko málo vzorov či farieb. Mohli by ste docieliť príliš nesúrodý až gýčovitý dojem. Retro doplnky preto používajte iba v rozumnej miere. Dobre pôsobí aj farebné zjednotenie textílií, teda závesov, koberčekov alebo vankúšikov.

Návrat do starých čias osvieži na duši

Trendy z dávno minulých rokov inšpirujú aj dizajn moderného nábytku. Môžete obdivovať jeho detailné prepracovanie aj nezameniteľný tvar. Originalita, hravosť i farebnosť vám pripomenú obdobie istého uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch. Návrhári siahajú aj do predvojnových rokov, kde základom bolo drevo, niekedy leštený kameň a všeobecne štýlová čistota. Skúste návrat do starých čias, osvieži vás na duši.


Páči sa vám nábytok v retro štýle a viete si ho predstaviť u seba doma? Napíšte nám do komentára pod článkom, aké sa vám podarilo zohnať pekné kúsky.


Použité fotografie:

       1., 2., 4.  – Troy Tolley CC BY-ND 2.0
       3. – Wicker Paradise CC BY 2.0
       5. – Paul Townsend CC BY-ND 2.0

 

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 96x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 89x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok