0komentárov

Ako zariadiť malú obývačku, aby nevyzerala ako prepchaté skladisko

Zariaďovanie malej obývačky dopredu dobre premyslite, potom kúpte správny nábytok, a ten v priestore rozumne rozmiestnite. Len tak sa v obývačke budete cítiť ako doma a nie ako na skladisku, kde vám hrozí, že do niečoho vrazíte.
Vydané: 31.10.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3977x

Pri zariaďovaní malej obývačky si najskôr premyslite, čo v nej chcete robiť. Bude slúžiť len na pozeranie televízie, chcete si v nej čítať, alebo sem potrebujete vtesnať aj pracovný kút? Podľa toho miestnosť zariaďte.

Do malej obývačky sa vlezie aj poriadny krb
Do malej obývačky sa vlezie aj poriadny krb

 

Ako malú obývačku opticky nafúknuť

Do malej izby nepatrí rozmerný a tmavý nábytok. Voľte svetlé farby, ktoré ju opticky zväčšia. Farebnosť dodáte samolepkami alebo niekoľkými doplnkami. Dôležitý je tiež dostatok svetla. Priestor opticky zväčšia šikovne rozmiestnené zrkadlá a podlaha zjednotená so zvyškom bytu.

Mnoho inšpirácie pri zariaďovaní malej obývačky nájdete na Pinterestu.

Výmenou dverí získate pár centimetrov naviac

Veľa miesta usporíte výmenou klasických dverí za posuvné. Sú síce drahšie a inštalácia je náročnejšia, ale oplatí sa. Posuvné dvere môžu jazdiť v koľajničkách pripevnených k stene alebo v puzdre v stene. Nevýhodou dverí v koľajničkách je nutnosť ponechania určitého miesta pri stene na ich posúvanie. Posuvné dvere majú oproti klasickým dverám menšiu zvukovú a pachovú nepriepustnosť.

Posuvné dvere ušetria veľa miesta
Posuvné dvere ušetria veľa miesta

 

Čím pri zariaďovaní izby začať

Pri zariaďovaní je dôležité začať najväčším kusom nábytku, teda väčšinou pohovkou alebo veľkou televíziou, ktorá sa stáva stredobodom priestoru. Televíziu s vysokým rozlíšením postavte alebo zaveste naproti pohovke, a to do vzdialenosti dva a pol násobku uhlopriečky.

Medzi televíziu a pohovku dajte konferenčný stolík. Okolo neho musí byť bezpečný priechod. Ak to nie je možné, kúpte radšej rohové stolíky. Na odkladanie vecí poslúžia aj taburetky, ktoré návštevy využijú na sedenie. Tie mávajú aj zabudovaný úložný priestor.

Taburetky poslúžia na usadenie návštevy aj na odkladanie vecí
Taburetky poslúžia na usadenie návštevy aj na odkladanie vecí

 

Nábytok voľte s rozumom

Pri výbere pohovky vás obmedzí hlavne priestor obývačky. Málokedy na nej sedí celá rodina, takže väčšinou stačí sedačka pre dvoch, ktorú doplníte ďalšími sedacími prvkami, trebárs vakmi. Vyberte rozkladaciu pohovku vo vzdušnom dizajne. Ak máte veľa vecí, kúpte radšej sedačku s úložným priestorom. Ťažkopádny gauč nahradia aj ľahšie kreslá.

Ťažkopádnu pohovku môžu nahradiť kreslá
Ťažkopádnu pohovku môžu nahradiť kreslá

 

Na odkladanie vecí poslúži menší konferenčný stolík. Miesto v miestnosti ušetrí stohový stolík, teda viac stolíkov, veľkostne odstupňovaných, ktoré sa zasúvajú podľa potreby do seba. Ľahšie presuniete stolík na kolieskach. Na odkladanie využijete tiež "vrecká" zavesené na opierkach pohovky alebo kreslách.

Miesto klasickej obývacej steny zvoľte radšej nízku skrinku a police, na ktoré môžete uložiť krabice alebo košíky. Priestor odľahčíme zavesením skrinky na stenu.

Pracovňa v malej obývačke

Pracovný kút má byť čo najbližšie k oknu a mimo komunikačné cesty. V malej obývačke je snáď najlepším riešením pracovňa v skrini. Pracovná doska je ukrytá za dverami, a ak potrebujete pracovať, skriňu otvoríte a dosku jednoducho vysuniete. Musí nad ňou byť dostatok priestoru, aby ste z nej nemuseli zakaždým dávať dole veci.

Pracovňu môžete šikovne schovať do skrine
Pracovňu môžete šikovne schovať do skrine

 

Druhým riešením je pohyblivý stojan na počítač. Schováte ho do nepoužívaného kúta a v prípade potreby ho prisuniete k stolu. Jediným obmedzením je dĺžka predlžovačky. Na vybavenie e-mailov, ktoré ste nestihli v práci, vám postačí kresielko a podložka pod notebook, prípadne počítač napojený na televíziu a bezdrôtová klávesnica s myšou.

S doplnkami to nepreháňajte

Uvedomte si, že príliš veľa doplnkov priestor zahlcuje. Spomienkové predmety uložte radšej do krabice do skrine a miestnosť ozdobte väčšími doplnky, teda vázami, soškami alebo kvetinami postavenými v skupinkách na dvoch alebo troch miestach izby.

Ako ste vyriešili problém s malou obývačkou? Poraďte ostatným čitateľom.

Použité fotografie:

 • Úvodná - iris CC BY-ND 2.0
 • Adele Berenstein CC BY 2.0
 • Alex Ansley CC BY-SA 2.0
 • Wonderlane CC BY 2.0
 • Jason Kuffer CC BY-SA 2.0
 • Adam Selwood CC BY 2.0
 •  

  Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
  0x

  Antonín Vintr

  Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

  Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
  Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
  Nadpis:
    Vaše meno:

  Prečítajte si tiež ↓

  Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

  Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

  Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 8x

  Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

  Celý článok
  Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

  Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

  Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 17x

  Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

  Celý článok
  Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

  Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

  Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 63x

  Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

  Celý článok