PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ťahá vám na chrbát? Pustite sa do boja s prievanom

Od netesniacich okien a dverí nepríjemne ťahá na nechránený chrbát a počas vykurovacej sezóny navyše škárami uniká cenné teplo. Inštalácia izolácie vám síce zaberie trochu času, ale ušetríte vďaka nej svoje zdravie aj peniaze.
Vydané: 03.11.2014 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4120x

Výmena vzduchu v miestnosti je dôležitá kvôli zabráneniu vzniku plesní. Predtým vzduch prúdil netesnosťami v oknách a dverách, v dnešnej dobe mikroventiláciou. Nekontrolované prúdenie vzduchu, teda prievan, však môže pôsobiť nepríjemne. Škárami navyše uniká cenné teplo, čím sa zvyšujú náklady na vykurovanie. Preto ich utesnite a vetrajte klasickým otvorením okna.

Najlepšie je staré netesniace okná repasovať alebo vymeniť za nové. Investícia je však vysoká, a napríklad pri pamiatkových objektoch býva výmena dosť zložitá. V takých prípadoch nezostáva nič iné, než okná utesniť. Použite na to vankúš proti prievanu, tesniace pásky, fólie alebo tmely. Úspory na energiách potom dosiahnete aj ďalšími metódami.

Staré okná je niekedy najlepšie vymeniť za nové
Staré okná je niekedy najlepšie vymeniť za nové

 

Vankúše proti prievanu

Vankúšom proti prievanu ochránite svoj chrbát aj nohy pred prievanom z okien i dverí. Sú to podlhovasté textilné valce, ktoré dáte pod dvere, k oknu alebo medzi okenné krídla. Aby fungovali správne, musíte zvoliť správnu dĺžku. Nehodia sa do všetkých interiérov a slúžia skôr ako provizórne riešenie.

Tesniace samolepiace pásky

Vnútorné pásky sú menej účinné, ale jednoduchšie na montáž. Existujú v mnohých farbách, tvaroch a vyrábajú sa z mnohých materiálov, najčastejšie z mäkčeného PVC. Sú vhodné na obyčajný rám, kde tabuľa skla zviera s rámom pravý uhol. Na profilované rámy sa nehodí. Okno stačí očistiť, odmastiť a pásku prilepiť do rohu okennej tabule a rámu. Nikde nesmú vzniknúť bubliny a páska musí byť prilepená ako na skle, tak aj na ráme.

Vnútorné pásky sú síce lacnejšie a jednoduchšie na montáž, ale neposkytnú tak kvalitné tesnenie ako vonkajšie pásky.

Vonkajšie pásky majú lepšie tesniace vlastnosti. Sú to lišty z tvrdého materiálu (hliníka alebo dreva) s mäkkou časťou z gumy alebo špeciálnej kefky. Lištu priskrutkujte tuhou časťou z vonku na rám tak, aby tesniaca časť dosadala pružne na sklo. Čím väčší bude prievan, tým viac lištu pritlačí a škáru utesní.

Tmely a silikóny

Na utesnenie sa používa špeciálny sklársky alebo obyčajný silikónový tmel vo vytláčacej tube. Sklársky tmel pred použitím premieste, aby sa prestal drobiť. Potom z neho urobte tenký valček, vtlačte ho ku spojnici skla a rámu a vytvarujte prstom namočeným vo vode. Štyri týždne ho nechajte poriadne stvrdnúť, a potom natrite farbou rámu. Pri použití silikónu akurát prejdite tubou celý obvod skla, vytvarujte ho mokrým prstom a pár dní nechajte zaschnúť. Silikón nikdy nestvrdne a nedá sa natierať.

Keď ťahá cez parapety

Pri poškodenom alebo opotrebovanom parapete je utesnenie náročné, pretože je často potreba jeho výmena. Musíte odstrániť vnútorný i vonkajší parapet, lôžko starostlivo opraviť a vložiť a upevniť nové parapety. Použite na to špeciálne vyplňovacie tesniace tmely alebo montážnu penu.

Výmenou parapetu zamedzíte prievanu, znížite prašnosť a zvýšite hlukovú nepriepustnosť.

Izolácia dverí

Najviac ťahá medzerou medzi prahom a spodkom dverí. Ak prah nemáte, začnite jeho montážou. Medzeru medzi prahom a dverami potom zakryte zásterkou, ktorá je buď zafrézovaná do spodku dverí alebo pripevnená na ich zadnej strane.

Najviac ťahá medzi spodkom dverí a podlahou, nezabúdajte teda na prah alebo zásterku
Najviac ťahá medzi spodkom dverí a podlahou, nezabúdajte teda na prah alebo zásterku

 

Tesnenie zárubní sa vyrába z gumy alebo peny. Má komôrky naplnené vzduchom, takže pri zatvorení dverí priľahne tesne k rámu. Lacnejšie sa nalepuje, iné zase upevňuje do vyfrézovanej drážky. Frézovanie drážky však prenechajte odborníkovi.

Tesniace kefky sú pevné, alebo zasúvacie. Pohyblivé sa pri otvorení dverí zasunú do korpusu dverí a pri otváraní a zatváraní teda nedrhnú o podlahu. Pri zatvorení dverí zase zídu dolu a plnia svoju tesniacu funkciu. Zakryjú nerovnako veľké medzery a niektoré stačí len nalepiť. Pevné kefky sú však lacnejšie.

Reflexná fólia za radiátor

Fólie odrazia do miestnosti veľké množstvo tepla, ktoré by normálne pohltila stena. Izoláciu tvorí reflexná hliníková fólia nalepená na penový polyetylén. Fólia odráža až 95% tepla a penová vrstva znižuje straty prestupom.

Reflexnou fóliou ušetríte 5 - 10% tepla potrebného na vykúrenie miestnosti. Ak nie je možné regulovať teplotu v miestnosti, zvýši sa o 1 - 4 ° C.

Lepí sa pomocou lepidla na ťažké tapety, organického lepidlá, obojstrannej lepiacej pásky alebo pásky na koberce. Niektoré fólie sa len zavesia na nosné prvky kúrenia. Vyberte si výrobok overenej firmy, pretože pri lacnej sa môže lámať nosný podklad alebo odlepovať hliníková fólia.

Ak za radiátorom nemáte reflexnú fóliu, prichádzate zbytočne o teplo
Ak za radiátorom nemáte reflexnú fóliu, prichádzate zbytočne o teplo

 

Termoizolačné fólie na okná

Termoizolačné fólie obmedzujú tepelné straty a rosenie okna. Inštalácia je jednoduchá, pretože sa len nalepia z jeho vnútornej strany. Čím účinnejšia je, tým je tmavšia a tým menej prepúšťa denné svetlo i teplo. V zime tak obmedzí žiaduci príjem tepla zo slnečných lúčov. Preto ju nalepte tam, kde to nevadí, napríklad na okná na severnej strane domu. Pretože funguje na princípe odrážanie tepla späť do miestnosti, nemá cenu ju inštalovať tam, kde sa nekúri.

Ťahá vám cez okná a dvere? Poraďte ostatným čitateľom, ako ste sa s prievanom vysporiadali.

Použité fotografie:

Úvodná - Jackie CC BY 2.0

 • Rick Miller CC BY 2.0
 • Olger Fallas CC BY-SA 2.0
 • QMDmemories CC BY 2.0
 •  

  Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
  0x

  Antonín Vintr

  Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

  Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
  Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
  Nadpis:
    Vaše meno:

  Prečítajte si tiež ↓

  K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

  K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

  Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

  Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

  Celý článok
  Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

  Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

  Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

  Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

  Celý článok
  Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

  Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

  Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 128x

  Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

  Celý článok